Samsung TV a overscan

mackoofpl

New member
Na początku chciałem podziękować wszystkim za poprzednie odpowiedzi.
Wybrałem Samsung 32F5500. Ogólnie jestem zadowolony. Jest kilka mankamentów ale najbardziej przeszkadza mi overscan w moim telewizorze i to chyba jakiś podwójny :)
Zauważyłem to wczoraj na kanale Polsat Sport news (wcześniej nie zwracałem na niego uwagi)
Pasek z datą i informacjami zaczynał się praktycznie na końcu dwójki (27.09.2013). Bardzo się tym zdziwiłem i poszedłem zobaczyć jak to wygląda na moim starym Panasonicu 42S20, a tam ok 2 cm !!! obrazu przed całym paskiem. Jako że miałem w nim wyłączony overscan postanowiłem go chwilowo włączyć żeby porównać z Samsungiem i tu kolejne moje zdziwienie ponieważ pasek z datą był cały widoczny i to nawet z minimalną przestrzenią przed nim.
Tym sposobem doszedłem do wniosku że Samsung ucina spory kawałek obrazu powiększając go i obniżając jakość. Niestety w opcjach obrazu nie ma możliwości wyboru : Dopasuj do ekranu (jest tylko na kanałach HD - chociaż i tu nie jestem pewien czy nie jest obraz minimalnie ucięty).

Czy jest możliwość zmiany ustawień w taki sposób aby wyłączyć overscan na wszystkich kanałach?
Z góry dziękuję za pomoc
 

mackoofpl

New member
testowałem już wszystkie ustawienia i w każdym jest taka sama widoczność paska. (brak początku paska). Sygnał mam z kablówki (niekodowany).
 

tdx

New member
Bez reklam
skoro nie możesz zrobić 1:1, to coś nie tak z TV.
podłącz kompa lub laptop i sprawdź czy np po HDMI ustawisz 100% pulpitu bez zabawy w Windowsie >> czyli ustawiasz TOOLS >> rozmiar ekranu >> opasuj do ekranu.

Skoro na innym TV z tego samego źródła jest ok (rozumiem że podłączałeś TV to tego samego kabla co S20) to nie będzie wina żadnego wzmacniacza/kabla itp
 

mackoofpl

New member
Komputer przez HDMI działa prawidłowo. Nawet nie musiałem ustawiać rozmiaru ekranu na: Dopasuj do ekranu. Sygnał do Panasonica i Samsunga jest ten sam. Opcja: Dopasuj do ekranu jest dostępna tylko na kanałach HD natomiast na SD jest niedostępna (co o ile dobrze pamiętam jest zaznaczone w instrukcji obsługi).
 

tdx

New member
Bez reklam
Ja pisałem tylko o PC...
U mnie z DVB-T i analogu (mam Vectre) z automatu gdy są czarne pasy rozszerza do pełnego ekranu, ale wole mieć ustawione na stałe 16:9 żeby obraz nie skakał.

To znaczy że sygnał jest ten sam? sprawdzałeś na kablu na którym jest podpięty Panas i jest tak jak było?
 
Ostatnia edycja:

mackoofpl

New member
U mnie te wszystkie opcje też działają prawidłowo (16/9, 4/3, automatyczne)
A jednak obraz jest ucięty.
Pisałem o syglnale a zapomniałem o kablu. Dzisiaj więc przeniosłem sprzęt tam gdzie jest podpięty Panasonic i... nadal to samo. Z tego co zdążyłem zauważyć na 2 innych samsungach overscan jest włączony (niestety nie mogłem porównać pasków na Polsat sport news więc nie wiem jak bardzo był obraz powiększony).
Będę pisał do Samsunga o rozwiązanie tego problemu, chociaż pewnie nawet się nad nim nie pochylą :)
 

tdx

New member
Bez reklam
To to możesz jeszcze zrobić jeśli Ci się chce to przywrócenie ustawień fabrycznych + ściągnięcie nowego softu i sprawdzenie czy pomoże
 

tysma

New member
Rozumiem, że masz zewnętrzny dekoder od kablówki?
Wchodzisz w ustawienia obrazu dekodera i zmieniasz z "powiększenie" na "bez zmian" lub coś podobnego.
 

mackoofpl

New member
Tak jak przypuszczałem odpowiedź od Samsunga nic nie dała :)
Pytając się o kanały SD wspomniałem również o analogowych. I oto odpowiedź na całe moje pytanie: "Na kanałach analogowych nie ma możliwości wyłączenia overscanu. Jest to cecha użytkowa wszystkich odbiorników naszej marki.".
Pytanie wysłałem ponownie z zaznaczeniem aby zwrócili uwagę na pytanie o kanały SD :)
 

mackoofpl

New member
Rozumiem, że masz zewnętrzny dekoder od kablówki?
Wchodzisz w ustawienia obrazu dekodera i zmieniasz z "powiększenie" na "bez zmian" lub coś podobnego.

Tak jak wspominałem i zauważył tdx kanały cyfrowe przez DVB-C. Jakby był dekoder przez HDMI to pewnie nie byłoby problemu bo za proporcje obrazu odpowiadałby dekoder zewnętrzny a nie ten w telewizorze.
 

Lemil

Banned
Jeśli chodzi o overscan w Samsungach, to sprawa się ma tak. Jak jest podpięte przez HDMI jakieś źródło sygnału, to przy ustawieniu 1080i/p lub 720p to się da ustawić 1:1 czyli piksel w piksel czyli bez overscanu. Jeśli się używa tunera wewnętrznego, to dla kanałów SD zawsze będzie włączony overscan, bez względu na to, jaki format się wybierze. Na kanałach HD można mieć obraz bez overscanu.

To jest faktycznie trochę denerwujące. Ale to przycięcie obrazu nie jest aż tak bardzo przykre, można to przełknąć. Powiedzmy jakiś rok lub dwa i się przyzwyczaisz. No dobra, żarty na bok. W każdym razie na pocieszenie mogę powiedzieć, że mimo wszystko obraz z wewnętrznego tunera w Samsungu jest naprawdę klasą dla siebie. Nie wiem jak tam z kablówki, bo nie mam kablówki, a nawet, jak bym miał, to mój telewizor nie ma tunera do kablówki:) Ale z DVB-T to obraz jest rewelacyjny. Nawet z kanałów SD jest bdb. A na kanałach HD to po prostu ideał. Według mnie Samsung ma lepsze tunery niż telewizory niektórych innych marek. Lepszych nie ma. Są równie dobre najwyżej. I na pocieszenie dodam, że te mi znane inne, też nie pozwalają wyłączyć overscanu na kanałach SD.

A, i daj se spokój z pisaniem do Samsunga. Ja to już przerabiałem i to nie ma sensu. Szkoda czasu. Jeśli chodzi o serwis, to jest ok. ale takie pisanie, bo couding, overscan, cokolwiek, to wiadomo, że ci napiszą, że tak jest i jest ok. bo tak ma być.
 

mackoofpl

New member
Dzięki za odpowiedź. Niestety obcięcie obrazu na kanałach SD jest ogromne. Jeszcze bardziej można to zauważyć na kanale nSport, gdzie znaczek kanału i klasyfikacja wiekowa są w większym stopniu ucięte. Niestety nie przyzwyczaję się do tego i mam nadzieję że inny użytkownicy też nie.
Chciałbym aby Samsung zwrócił na to uwagę i zmienił to w następnych aktualizacjach.

Jeśli chodzi o overscan w Samsungach, to sprawa się ma tak. Jak jest podpięte przez HDMI jakieś źródło sygnału, to przy ustawieniu 1080i/p lub 720p to się da ustawić 1:1 czyli piksel w piksel czyli bez overscanu. Jeśli się używa tunera wewnętrznego, to dla kanałów SD zawsze będzie włączony overscan, bez względu na to, jaki format się wybierze. Na kanałach HD można mieć obraz bez overscanu.

To jest faktycznie trochę denerwujące. Ale to przycięcie obrazu nie jest aż tak bardzo przykre, można to przełknąć. Powiedzmy jakiś rok lub dwa i się przyzwyczaisz. No dobra, żarty na bok. W każdym razie na pocieszenie mogę powiedzieć, że mimo wszystko obraz z wewnętrznego tunera w Samsungu jest naprawdę klasą dla siebie. Nie wiem jak tam z kablówki, bo nie mam kablówki, a nawet, jak bym miał, to mój telewizor nie ma tunera do kablówki:) Ale z DVB-T to obraz jest rewelacyjny. Nawet z kanałów SD jest bdb. A na kanałach HD to po prostu ideał. Według mnie Samsung ma lepsze tunery niż telewizory niektórych innych marek. Lepszych nie ma. Są równie dobre najwyżej. I na pocieszenie dodam, że te mi znane inne, też nie pozwalają wyłączyć overscanu na kanałach SD.

A, i daj se spokój z pisaniem do Samsunga. Ja to już przerabiałem i to nie ma sensu. Szkoda czasu. Jeśli chodzi o serwis, to jest ok. ale takie pisanie, bo couding, overscan, cokolwiek, to wiadomo, że ci napiszą, że tak jest i jest ok. bo tak ma być.
 

Lemil

Banned
Jak dla mnie to nie jest problem. Nie jest aż tak źle, choć mogłoby być lepiej. Zrobię zdjęcia, jak to u mnie wygląda. Ale to dopiero jak rodzina odessie się od telewizora. Znaczy się jak już pójdą nyny:oops:
Ale wydaje mi się, że wszystkie Samsungi mają tak samo. W każdym razie będzie można porównać.
 

Lemil

Banned
Tak to wygląda. W liniach to obcięte zostaje w pionie po 22 linie, a w poziomie po 18. To oczywiście dotyczy SD, bo dla kanałów HD można ustawić bez overscanu.

ro4q.jpg


svvr.jpg
 
Do góry