Samsung QLED Q70T (Q74T, Q77T) - podświetlenie matrycy

Petru23

Banned
Nie mogłem poradzić sobie z żółtymi twarzami oraz obraz był jakiś taki przeswietlony, jakby za mgłą delikatną na q77t. Kolory były do bani. A i zmywarka zakomunikowała zgon, także kolejny powód aby oddać i szukać dalej i może taniej. Kupiłem nawet panasa hx580 ale okazał się niewypalem, do tego z uszkodzoną matrycą. Zobaczyłem na własne oczy hx80 sonego bezpośrednio obok właśnie q74t i jednak Samsung wypadł zdecydowanie lepiej. I egz, który oglądałem nie miał problemu z kolorami. Jak wskoczył na cenę 2900zl to wziąłem z nadzieją, że jednak kolory będą lepsze niż poprzedni egz q77t. I tak właśnie jest. Kolory są lepsze, do tego pilot nie gubi horizona jak wcześniej.

Do 3k jako 120hz nie ma konkurencji, przynajmniej dla mnie i moich potrzeb. I w sumie nie miało dla mnie znaczenia czy to 4, 5 czy 7. Byle nie q70t :)
 
Ostatnia edycja:

K_O_z_a

New member
Nie mogłem poradzić sobie z żółtymi twarzami oraz obraz był jakiś taki przeswietlony, jakby za mgłą delikatną na q77t. Kolory były do bani. A i zmywarka zakomunikowała zgon, także kolejny powód aby oddać i szukać dalej i może taniej. Kupiłem nawet panasa hx580 ale okazał się niewypalem, do tego z uszkodzoną matrycą. Zobaczyłem na własne oczy hx80 sonego bezpośrednio obok właśnie q74t i jednak Samsung wypadł zdecydowanie lepiej. I egz, który oglądałem nie miał problemu z kolorami. Jak wskoczył na cenę 2900zl to wziąłem z nadzieją, że jednak kolory będą lepsze niż poprzedni egz q77t. I tak właśnie jest. Kolory są lepsze, do tego pilot nie gubi horizona jak wcześniej.

Do 3k jako 120hz nie ma konkurencji, przynajmniej dla mnie i moich potrzeb. I w sumie nie miało dla mnie znaczenia czy to 4, 5 czy 7. Byle nie q70t :)
Ja swojego 55q74 wyrwałem w neo24 za 2650 i używam go w 90% pod konsolą xsx tak że jestem zadowolony z jakości jaką prezentuje i w tej cenie wybaczam bolączki podświetlenia o których wiedziałem przed zakupem

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka
 

Petru23

Banned
@up
Dla mnie najważniejsze było skalowanie i ruch. No i kolory. TV oglądam głównie za dnia oraz przy źródle światła, także mnie to ryba.

I odnoszę dziwne wrażenie że kąty widzenia są mniejsze niż na q77t. Ale może mi się wydawać, bo ekran na q77 był cały lekko spłowiały i utrata obrazu nie była aż tak widoczna.

Co do ceny to fajnie Ci się udało 2650zl wyrwać. W tej cenie to nie miałbym żadnych zastrzeżeń.
 

mikomir

New member
Witam, od piatku posiadam 65q74T (3799 z Neonet), u mnie czerń idealna na całym panelu, w rogach również, od poczatku zaskoczył mnie brak jakichkolwiek jasnych plam - odpukać :). Co do ustawień to włączyłem tryb inteligentny, kolor na 12 i jest super (dekoder kablowy Vectry). jest to mój pierwszy TV z matrycą VA i powiem szczerze, że jestem zaskoczony jakością obrazu w tym czerni. Tyle się mówi o słabych kątach widzenia matryc VA i powiem, że w stosunku do IPS-ów które wcześniej posiadłem (np. 55PUS7334) ten Samsung wcale nie odbiega a nawet lepiej się sprawuję pod tym względem. Obawiałem się braku Dolby Vision ale widzę że niepotrzebnie, na Netflixie filmy wyglądają idealnie a nawet lepiej jak na wspomnianym wyżej philipsie z Dolby Vision. Podsumowując polecam 65q74T

Edit: Co zauważyłem to TV bardzo dobrze radzi sobie ze skalowanie słabej jakości obrazu do powiedzmy "4K" jak mówi reklama procesora Quantum 4K. Szczególnie to widać jak przeglądam filmiki na YouTube. Marnej jakości obraz jest po paru sekundach wyraźnie poprawiany.
 
Ostatnia edycja:

sharezz

New member
Tyle się mówi o słabych kątach widzenia matryc VA i powiem, że w stosunku do IPS-ów które wcześniej posiadłem (np. 55PUS7334) ten Samsung wcale nie odbiega a nawet lepiej się sprawuję pod tym względem. Obawiałem się braku Dolby Vision ale widzę że niepotrzebnie, na Netflixie filmy wyglądają idealnie a nawet lepiej jak na wspomnianym wyżej philipsie z Dolby Vision. Podsumowując polecam 65q74T
no wiesz, chyba to nie jest do konca trafne porowanie, 55PUS7334 jest dość niską serią, nawet jak na Philipsa i w dodatku na IPS, więc to normalne że Netflix będzie grał lepiej w Q70T :) Nie ma prawa grać źle, tylko że bez HDRu...

Nie mogłem poradzić sobie z żółtymi twarzami oraz obraz był jakiś taki przeswietlony, jakby za mgłą delikatną na q77t. Kolory były do bani. A i zmywarka zakomunikowała zgon, także kolejny powód aby oddać i szukać dalej i może taniej. Kupiłem nawet panasa hx580 ale okazał się niewypalem, do tego z uszkodzoną matrycą. Zobaczyłem na własne oczy hx80 sonego bezpośrednio obok właśnie q74t i jednak Samsung wypadł zdecydowanie lepiej. I egz, który oglądałem nie miał problemu z kolorami. Jak wskoczył na cenę 2900zl to wziąłem z nadzieją, że jednak kolory będą lepsze niż poprzedni egz q77t. I tak właśnie jest. Kolory są lepsze, do tego pilot nie gubi horizona jak wcześniej.

Czyli tak na serio brałeś to samo, tylko licząc na to, że twój dotychczasowy egzemplarz był felerny tak? I ze drugi będzie ok.
w sumie odważne... a jak obraz porównując do GX830?
 

Petru23

Banned
Witam, od piatku posiadam 65q74T (3799 z Neonet), u mnie czerń idealna na całym panelu, w rogach również, od poczatku zaskoczył mnie brak jakichkolwiek jasnych plam - odpukać :). Co do ustawień to włączyłem tryb inteligentny, kolor na 12 i jest super (dekoder kablowy Vectry). jest to mój pierwszy TV z matrycą VA i powiem szczerze, że jestem zaskoczony jakością obrazu w tym czerni. Tyle się mówi o słabych kątach widzenia matryc VA i powiem, że w stosunku do IPS-ów które wcześniej posiadłem (np. 55PUS7334) ten Samsung wcale nie odbiega a nawet lepiej się sprawuję pod tym względem. Obawiałem się braku Dolby Vision ale widzę że niepotrzebnie, na Netflixie filmy wyglądają idealnie a nawet lepiej jak na wspomnianym wyżej philipsie z Dolby Vision. Podsumowując polecam 65q74T

Edit: Co zauważyłem to TV bardzo dobrze radzi sobie ze skalowanie słabej jakości obrazu do powiedzmy "4K" jak mówi reklama procesora Quantum 4K. Szczególnie to widać jak przeglądam filmiki na YouTube. Marnej jakości obraz jest po paru sekundach wyraźnie poprawiany.


Jak z ostrością obrazu z dekodera? Wydaje mi się, że q77t miał ostrzejszy obraz, q74t ma lekko rozmyty. Tak leciutko...

No jakoś średnio mi się te kolory podobają. Jak się dłużej pobylo z TV to coś jednak drażni. Światło, biel jest taka intensywna. Znów mam mieszane uczucia.
Kolory w 4k są ok, na panasie gx810 były lepsze.
 
Ostatnia edycja:

mariusz89b

New member
Co do jasnych rogów ekranu... Masowanie matrycy pomaga? Czy to tylko mit? W moim q77t również są jasne rogi (zmiana z philipsa pus8535) w q70r brak rozjaśnień. 10 letni Samsung również nie ma jasnych rogów.
 

mikomir

New member
Jak z ostrością obrazu z dekodera? Wydaje mi się, że q77t miał ostrzejszy obraz, q74t ma lekko rozmyty. Tak leciutko...

No jakoś średnio mi się te kolory podobają. Jak się dłużej pobylo z TV to coś jednak drażni. Światło, biel jest taka intensywna. Znów mam mieszane uczucia.
Kolory w 4k są ok, na panasie gx810 były lepsze.


Co do dekodera to ostrość bardzo dużo zależy od stacji stacji jaką oglądam (mówię tylko o HD) oraz od jakości materiału jaki w danej chwili emituje. Na tym samym programie raz ostrośc jest wzorawa a raz tak jak piszesz leciutko rozmyta, np. raz na Canal+ mecze są w jakości prawie "4K" a raz gorszej i tak samo z filmami na innych stacjach.
Biel - też u mnie jest momentami intensywna (na razie ustawienia mam na "inteligent" oraz inne dostępne w tym trybie na auto, kolor na 12). Co do kolorów to mnie osobiście drażni czerwony, który dosyć mocno przechodzi w różowy, a to do czasu, jak znajdę chwilę to zacznę bawić się w kalibrowanie.


Edit: jeszcze słowo co do dekoderów Vectry, mam dwa starego "dziadziusia" jeszcze na kartę oraz w miarę nowego z dyskiem HD. Powiem odczuwalnie lepszą ostrość obrazu daje stary dekoder sprawdzone na 47LA620 oraz 55PUS7334.
 
Ostatnia edycja:

Petru23

Banned
Wpiąłem kartę Ci+. Oczywiście okazała się nieaktywna nkr nie mam jak sprawdzić np eleven sport czy Paramount ale na tvp1 czy tv4 kolory jakby inne, jakby głębi dostały. Mają mi aktywować ci+, wtedy powiem więcej.

BTW, kolory ustawione na 12 to prawie cz-b obraz ;)
 

dzefrez

New member
Czytałem ten temat kilka razy i miałem spore wątpliwości przed zakupem q77t. Jednak gdy cena spadła do 2899 zl postanowiłem zaryzykować. Dzisiaj go uruchomiłem i potestowałem opierając się na Waszych przypadkach. Nie ma u mnie śladów białej poswiaty w rogach, ekran jest czysty a filmy na Netflixie w HDR mają przepiękny obraz. Nie wiem ile mialem "szczęścia ",ale na obecną chwilę jestem strasznie zadowolony. Jeśli coś niepokojącego się pojawi to dam tutaj znać
 

mikomir

New member
Też macie taki rozmyty obraz? Najlepiej to widać na logo stacji, ale całość jest właśnie nieostra.

https://drive.google.com/folderview?id=16LoumUOCBsrbL50_H8Hpb9025LJXda0w

Zapowiedź Voice na tvp2 wyglądała jak z naziemnej. To na pewno nie jest to samo, co widziałem i kialem na q77t


Dzisiaj miałem trochę czasu i kalibrowałem według strony która tu była wcześniej linkowana i powiem tak, zgodnie z kalibracja obraz miałem jakby nieostry, należało poprawić ostrość oraz włączyć funkcje automatycznego wyostrzania - wtedy następowała poprawa, obraz nabierał dla mnie właściwej ostrości, ale i tak to nie jest to co w trybie inteligent z ustawieniami w dalszej części menu na auto - tam gdzie jest to możliwe.
 
Do góry