Samsung LE40M86BD - skakanie obrazu na Atari XE i ZX Spectrum

Pancho2009

New member
Mam dość specyficzny problem i chciałem się dowiedzieć czy istnieje możliwość uaktualnienia firmware (np. eliminacja bugów) do tego telewizora lub szukam innej fachowej porady.

Mianowicie telewizor Samsung LE40M86BD wykorzystuję również do podłączania bardzo starych komputerów, typu Commodore 64, Atari 65XE i ZX Spectrum+. Do komputerów mam odpowiednie kable i łącze je albo po composite video (Euro/Chinch) albo po S-Video. W przypadku Commodore 64 nie ma żadnego problemu (czy to composite czy to S-Video), w przypadku Atari 65XE oraz ZX Spectrum pojawia się ciągłe skakanie (drganie) obrazu w górę i dół, jakby problem z pionową synchronizacją. Co ciekawe skacze nie tylko obraz z komputera, ale też OSD (menu itp.). Problemu nie da się wyeliminować żadnymi ustawieniami z menu lub przełączaniem po źródłach. Problem weryfikowany był z różnymi modelami Atari i Spectrum (eliminacja problemu konkretnego modelu komputera), z różnymi kablami oraz z innymi telewizorami (SONY Bravia KDL-32W55 oraz LG 32LD350). Na innych telewizorach takiego problemu nie ma, każdy model Atari i Spectrum ma problem na tym TV i nie ma znaczenia na jakim kablu. Z trywialnych pomysłów korzystałem z różnych gniazdek, listw i starałem się nie mieć innych urządzeń włączonych w pobliżu albo wpiętych do TV (zakłócenia itp.)

Zrobiłem kilka w miarę ostrożnych eksperymentów przez wejście do menu serwisowego i regulację kilku parametrów: Y/C delay, sync control, Comb Filter, Calibration Target. Żadnych zmian.

Chciałbym poprosić w imię możliwości o poradę, bo kończą mi się powoli pomysły. Z góry dziękuję za pomoc.

Firmware:
T-TLPPEUMD-2000
T-BDPMPEUS-1004
BORD2_CALLA_TR-1011
May 22 2007
13:04:57

Nie ma problemu z konfliktem na poziomie TV - zasilacze:

Samsung TV - AC 220 ~ 240 V, 50/60 Hz

Zasilacz Atari 65XE (trzęsie się) - INPUT: 240V ~ 50Hz, 24W, OUTPUT: 5V - 7.5VA
Zasilacz ZX Spectrum+ (trzęsie się) - INPUT: 220V, 50Hz, OUTPUT: 9V - 1,4A, 12,6W
Zasilacz Commodore 64 (nie trzęsie się) INPUT: 220V, 50Hz, OUTPUT: 5V - 1.7A, 9V ~ 1A, 18VA

Dodam jeszcze, że problem da się zlikwidować łącząc Atari lub ZX Spectrum przez złącze antenowe. Skacze tak samo, ale w tym przypadku, za pomocą przełączania źródła lub dostrajania da się uzyskać efekt stabilnego obrazu. Oczywiście znika on po włączeniu/wyłączeniu komputera i trzeba dostrajać od nowa. Jednak przez Euro/Chinch/S-Video uzyskać stabilnego obrazu nie mogę.
 
Do góry