Samsung LE 40C650 - warto?

latet

New member
Witam,

Patrząc na liczne telewizory w sklepie, wpadł mi w oko Samsung LE 40C650. Bardzo odpowiada mi jego wielkość - szukałem "małej" 40-tki, a ten ma tylko 98 cm szerokości - idealnie dla mnie.

Wiem, że to może być tylko kwestia regulacji, czy przypadku, ale odniosłem wrażenie, że ten model ma naprawdę bardzo dobrą czerń (mimo, że nie jest LED).

Jak u niego z poborem prądu?
Jak z kątami widzenia?

Powiedzcie proszę, czy w tej klasie cenowej telewizorów 40-calowych (2800 zł w Euro AGD) jest to dobry wybór, czy też lepiej zwrócić uwagę na coś innego?

Wadą tego telewizorka (oprócz tego że nie jest na LED-ach) wydaje mi się błyszczący ekran, ale może właśnie dlatego ma on tak dobrą czerń? Jestem skłonny zainwestować w grubsze, lepsze zasłony w salonie :)

Reasumując - proszę o uwagi na temat zalet i wad Samsung LE 40C650 i czy ewentualnie w granicach 2800 zł (plus minus 200-300) można kupić lepszą czterdziestkę?

Dzięki,

latet
 

Mike25

New member
Model dobry, na matrycy S-PVA, która charakteryzuje się super czernią i dobrymi kątami. Tylko powinieneś sprawdzić przed zakupem, czy egzemplarz jest właśnie na matrycy S-PVA, bo niestety Samsung stosuje loterię i wrzuca do tego modelu również gorsze matryce np AUoptronics. Egzemplarz z panelem S-PVA będzie miał na obudowie nalepkę z symbolem SQ01 lub SQ02.

C650 w tej klasie cenowej jeden z lepszych TV na rynku. Tylko 2800zł wydaje mi się trochę drogo. Ostatnio w mediamarkt kupowałem dla kumpla ten model za 2150zł też 40'', tylko była promocja bez vat.

LED nie ma nic do czerni. Prawda jest taka, że lepsze jest CCFL od ledu krawędziowego. Jeśli LED to tylko full LED i najlepiej z local diming (dopiero takie rozwiązanie poprawia czerń), ale to jeszcze nie jest powszechne i tylko w droższych modelach.


pzdr
 
Ostatnia edycja:

Mike25

New member
Matryca IPS z gorszą czernią i kątami, ale skalowanie SD znacznie lepsze. Samsung jest bardziej multimedialny i wszechstronny. Jeśli priorytet to SD, wybierz Toshibę, jeśli nie to ten Samsung będzie ok.
 

destructor

New member
Bez reklam
Ja tam nie widzę gorszych kątów w xv733, staję tak z boku że bardziej się nie da i widzę wszystko jak należy. Kąty wydaje mi się, że to już trochę do legendy przechodzą.
Samsung jest bardziej multimedialny: internetTV, PIP, filmy z USB (z tego co pamiętam).
Toshiba ma półmatową matrycę, także bez obaw jeśli chodzi o oglądanie w nasłonecznionym/oświetlonym pokoju. Samsung ma lustrzaną matrycę. Toshiba ma głośniki Onkyo.
 

latet

New member
Egzemplarz z panelem S-PVA będzie miał na obudowie nalepkę z symbolem SQ01 lub SQ02.

Dzięki, a w którym miejscu tej nalepki należy szukać?

Czy S-PVA nie oznacza przypadkiem gorszych czasów reakcji (niż IPS)? Strasznie się boję problemów z czasem reakcji, odkąd podejrzewam je o powodowanie efektu opóźnienia się obrazu w stosunku do dźwięku. Jestem - niestety - megawrażliwy na tym punkcie, co jest bardzo męczące dla mnie :|
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
dla mnie zdecydowanie za mało danych .

odległość od ekranu ?
jak słońce świeci w pokoju ?
Jak duży jest pokój ?
jaki masz obecnie telewizor?
jakie programy najczęściej oglądasz?
więcej oglądasz w dzień czy wieczorem ?
preferowana wielkość telewizora?
preferowana marka ?
czego nie lubisz w telewizorach?
jakie urządzenia będą podłączone ?
ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń ?
siedzisz na wprost czy również z katów bocznych ?
telewizor ma mieć wifi ?
ma czytać przez USB filmy ?
jakimi złączami i co chcesz podłączyć ?
jaki masz sygnał ?
ile programów HD ?
ile godzin dziennie ma grać telewizor ?
ile osób zasiada przed telewizorem ?
ma stać czy wisieć ?
 

Mike25

New member
Dzięki, a w którym miejscu tej nalepki należy szukać?

Czy S-PVA nie oznacza przypadkiem gorszych czasów reakcji (niż IPS)? Strasznie się boję problemów z czasem reakcji, odkąd podejrzewam je o powodowanie efektu opóźnienia się obrazu w stosunku do dźwięku. Jestem - niestety - megawrażliwy na tym punkcie, co jest bardzo męczące dla mnie :|
Z boku na dole obudowy, tylko nie pamiętam czy po prawej czy po lewej stronie. Będzie to bardzo widoczna i łatwa do znalezienia nalepka, więc nie będziesz miał z tym problemów :)
Opóźnienie o jakim piszesz to Input Lag i z czasem reakcji matrycy nie ma nic wspólnego, jest to wartość na którą patrzą gracze, chcący mieć jak najszybsze przenoszenie na TV ich reakcji, a tym samym lepsze wyniki w grach. Natomiast sam czas reakcji jest faktycznie nieco gorszy niż w IPS (bo te słyną z najniższych czasów reakcji), ale obecne generacje S-PVA charakteryzują się już czasami niższymi niż 8ms, więc smużenie jest niedostrzegalne dla oka.

Input Lag dla C650 wynosi ok 40ms, jest to wartość średnia, ale nie najlepsza. Taka wartość nie powoduje dyskomfortu w grach. Jeśli chodzi o rozjazdy obrazu i dźwięku to nie masz się czego obawiać.
 

latet

New member
odległość od ekranu ?

3 m. Ale jak już pisałem - ten Samsung ma idealną wielkość dla mnie - 98 cm szer. - wymóg wnęki w szafie.

jak słońce świeci w pokoju ?

Okna są na wprost TV (niestety), ale to strona północna, więc słońce jest tam tylko krótko i tylko latem. Chciałem uniknąć lustrzanego ekranu, ale chyba już jestem skłonny się z tym pogodzić. Są żaluzje, są zasłony, nie jest źle.

jaki masz obecnie telewizor?

Od tygodnia mam plazmę Panasonic 37X20E, która docelowo będzie wisieć w zaciemnionej sypialni. Teraz stoi tam, gdzie ma stać LCD. Jestem zasadniczo zachwycony jej obrazem. Wcześniej przez 10 lat miałem 14-calowy CRT. Nie wiem jaki imput-lag ma ten mój plazmowy Panasonic, ale lekkie problemy z synchronizacją dostrzegam.

jakie programy najczęściej oglądasz?
więcej oglądasz w dzień czy wieczorem ?

Różnie. Wszystkiego po trochę o różnych porach.

preferowana wielkość telewizora?

98 cm szerokości.

preferowana marka ?

Nie mam.

czego nie lubisz w telewizorach?

Problemów typu powodowanie rozjazdu dźwięku z obrazem. Imput lag 40 ms brzmi dla mnie dość przerażająco. Czasem montuję filmy na kompie i uwierzcie mi, że nawet 10 ms to dla mnie odczuwalny rozjazd. Poza tym jak tu w ogóle montować filmy, pod jaki imput lag to robić? Załamka :|

jakie urządzenia będą podłączone ?

Dekoder TV Vectra (kilkanaście kanałów HD). Komputer stacjonarny do odtwarzania filmów full-HD po kablu HDMI. Dźwięk wtedy osobno idzie z kompa do amplitunera (głośniki w TV wyłączone). Amplituner ma możliwość ustawienia opóźnienia w zakresie od 10 do 25 ms.To może być za mało dla 40 ms? No i oczywiście jeszcze jakiś odtwarzacz DVD, czy w przyszłości jakiś fajny media player albo Blue-Ray.

siedzisz na wprost czy również z katów bocznych ?

Zdecydowanie również dla bocznych.

telewizor ma mieć wifi ?

Nie.

ma czytać przez USB filmy ?

Mile widziane.

jakimi złączami i co chcesz podłączyć ?

Wszędzie gdzie sie da to HDMI. Potrzebuję 4 HDMI, tak sądzę.

ile godzin dziennie ma grać telewizor ?

Dużo.

ile osób zasiada przed telewizorem ?

Różnie, czasem 3-4.

ma stać czy wisieć ?

Coś pomiędzy - ma wisieć w takiej specjalnej wnęce w meblach, ale na wysokości oczu siedzącej osoby. Problem odpowiedniego wieszaka to już tema na inny post.
 

latet

New member
Opóźnienie o jakim piszesz to Input Lag i z czasem reakcji matrycy nie ma nic wspólnego, jest to wartość na którą patrzą gracze, chcący mieć jak najszybsze przenoszenie na TV ich reakcji, a tym samym lepsze wyniki w grach. Natomiast sam czas reakcji jest faktycznie nieco gorszy niż w IPS (bo te słyną z najniższych czasów reakcji), ale obecne generacje S-PVA charakteryzują się już czasami niższymi niż 8ms, więc smużenie jest niedostrzegalne dla oka.
Input Lag dla C650 wynosi ok 40ms, jest to wartość średnia, ale nie najlepsza. Taka wartość nie powoduje dyskomfortu w grach. Jeśli chodzi o rozjazdy obrazu i dźwięku to nie masz się czego obawiać.

Smużenia w ogóle mi nie przeszkadzają. Czyli tzw. czas reakcji to czas wyłączenia świecącego piksela, a nie jego włączenia (bo to już jest imput lag)?

Choć w gry nie gram, to input lag mnie martwi bardzo. Nie wiecie, jaki jest on dla plazmy Panasonic X20E? Bo mam ją od tygodnia i walczę z synchronizacją dźwięki i obrazu - nie jest źle, ale nie jest idealnie.

Czy input lag jest regulowalny? X20E ma "tryb gry", w którym rzekomo input lag jest mniejszy. I chyba rzeczywiście, to zaczynam już oglądać filmy w tym trybie, ze względu na najmniej odczuwalne dla mnie rozjechanie dźwięku i obrazu. Czyli jakaś możliwość jego regulacji istnieje.

Czy telewizory stosują sztucnie opóźnienie dźwięku przez swoje głośniki, aby go dostosować do swojego input lag? Chyba tak, bo to by wyjaśniało przesunięcie dźwięku z tv względem dźwięku z ampa.

Pozdrawiam,

latet
 

destructor

New member
Bez reklam
jak słońce świeci w pokoju ?

Okna są na wprost TV (niestety), ale to strona północna, więc słońce jest tam tylko krótko i tylko latem. Chciałem uniknąć lustrzanego ekranu, ale chyba już jestem skłonny się z tym pogodzić. Są żaluzje, są zasłony, nie jest źle.
Nie pomogą ci ani zasłony ani żaluzje, mój znajomy tak ma i już nie może patrzeć na TV, z chęcią by kupił jakiś z matową matrycą. Widziałem to osobiście i naprawdę widać odbicia, które przeszkadzają pomimo zasłoniętych żaluzji, zasłon i powieszonego prania na balokonie. Przeymyśl sprawę.
Nie chodzi o samo słoneczko, wystarczy że światło wpada do pokoju z innego pomieszczenia i już jest kicha. TV z lustrem owsze ale do sali kinowej całkiem zaciemnionej.
 

latet

New member
Nie pomogą ci ani zasłony ani żaluzje, mój znajomy tak ma i już nie może patrzeć na TV, z chęcią by kupił jakiś z matową matrycą. Widziałem to osobiście i naprawdę widać odbicia, które przeszkadzają pomimo zasłoniętych żaluzji, zasłon i powieszonego prania na balokonie. Przeymyśl sprawę.

Miałem takie samo zdanie i obawy. Do czasu, gdy postawiłem w tym miejscu plazmę z błyszczącym, oczywiście, ekranem. Na początku masakra - każdy promień odbitego światła doprowadzał mnie do konwulsji. Ale... po kilku dniach, praktycznie przestałem na to zwracać uwagę. Gdy coś chcę oglądnąć "na poważnie" - zasłaniam zasłony. A przy oglądaniu pierdół typu wiadomości czy TVN Meteo - odblasków i odbić już zwyczajnie nie zauważam. Dzieciom w oglądaniu bajek też nie przeszkadzają.

Swoją drogą - nie mogę się nadziwić, jak animowane kanały SD z dobrym sygnałem w proporcjach 16:9, np. Mini-Minim wyglądają bajecznie na ten mojej plazemce X20E. Prawie nie mogę odróżnić od kanałów HD, nawet z bliska. Są mniej ostre, bez wątpienia, ale żadnego "syfu" nie widać. Rewelacja. Nie ma to jak plazma 1024x768 do kanałów SD ;) (swoją drogą - 1024x768 to są przecież proporcje 4:3, a nie 16:9, więc chyba pixel nie jest kwadratowy w tej plazmie?).

latet



latet
 

Mike25

New member
Smużenia w ogóle mi nie przeszkadzają. Czyli tzw. czas reakcji to czas wyłączenia świecącego piksela, a nie jego włączenia (bo to już jest imput lag)?

Choć w gry nie gram, to input lag mnie martwi bardzo. Nie wiecie, jaki jest on dla plazmy Panasonic X20E? Bo mam ją od tygodnia i walczę z synchronizacją dźwięki i obrazu - nie jest źle, ale nie jest idealnie.

Czy input lag jest regulowalny? X20E ma "tryb gry", w którym rzekomo input lag jest mniejszy. I chyba rzeczywiście, to zaczynam już oglądać filmy w tym trybie, ze względu na najmniej odczuwalne dla mnie rozjechanie dźwięku i obrazu. Czyli jakaś możliwość jego regulacji istnieje.

Czy telewizory stosują sztucnie opóźnienie dźwięku przez swoje głośniki, aby go dostosować do swojego input lag? Chyba tak, bo to by wyjaśniało przesunięcie dźwięku z tv względem dźwięku z ampa.

Pozdrawiam,

latet
Input Lag nie ma z tym nic wspólnego. IL jest to opóźnienie z jakim TV odbiera wszystko (a więc nie tylko dźwięk) ze źródła, które jest do niego podłączone. Więcej nt temat znajdziesz tutaj Opóźnienie wejścia ? Wikipedia, wolna encyklopedia
Jeśli nie jesteś hardcorowym graczem to w ogóle parametrem IL nie powinieneś się przejmować :)
 

latet

New member
Input Lag nie ma z tym nic wspólnego. IL jest to opóźnienie z jakim TV odbiera wszystko (a więc nie tylko dźwięk) ze źródła, które jest do niego podłączone. Więcej nt temat znajdziesz tutaj Opóźnienie wejścia ? Wikipedia, wolna encyklopedia
Jeśli nie jesteś hardcorowym graczem to w ogóle parametrem IL nie powinieneś się przejmować :)

Skoro z opóźnieniem odbiera wszystko, obraz i dźwięk, to by tłumaczyło różnicę w przesunięciu dźwięku z głośniczków TV i z amplitunera. A więc mam się czym przejmować, choć w gry nie gram.

Wiki rzuca tu promień światełka nadziei:

Praktycznie rynek kart graficznych jest obecnie (2007) zdominowany przez dwóch producentów układów graficznych: ATI oraz nVidia. Na różnych forach internetowych pojawiają się opinie, iż oba te systemy potrafią (w różny sposób) zniwelować efekt opóźnienia, (poprzez ingerencję użytkownika w ustawienia systemowe karty graficznej). Spotyka się także informacje, iż sygnał analogowy (zamiast cyfrowego) eliminuje powstały efekt opóźnienia matrycy (kosztem niewielkiego spadku jakości obrazu), jednak informacje te wymagają potwierdzenia.

ale to dotyczy tylko odtwarzania z kompa. Jak podłączę jakiegoś mediaplayera, to jedynym ratunkiem będzie wymiana amplitunera na jakiś model z możliwym ustawieniem dużego opóźnienia (mój daje tylko 25 ms - ale on ma dobre 10 lat). Mam nadzieję, że współczesne amplitunery biorą pod uwagę input lag współczesnych telewizorów i mają większy zakres regulacji?

latet
 

destructor

New member
Bez reklam
Miałem takie samo zdanie i obawy. Do czasu, gdy postawiłem w tym miejscu plazmę z błyszczącym, oczywiście, ekranem. Na początku masakra - każdy promień odbitego światła doprowadzał mnie do konwulsji. Ale... po kilku dniach, praktycznie przestałem na to zwracać uwagę. Gdy coś chcę oglądnąć "na poważnie" - zasłaniam zasłony. A przy oglądaniu pierdół typu wiadomości czy TVN Meteo - odblasków i odbić już zwyczajnie nie zauważam. Dzieciom w oglądaniu bajek też nie przeszkadzają.
Ten mój znajomy ma ten TV od wielu lat i oczywiście ogląda bo nie ma innego wyjścia ale nie przyzwyczaił się. Ja też przez całe swoje życie nie mogę się przyzwyczaić do odbić w TV (CRT, których było kilka), przeszkadzają mi i tyle, jak każdemu innemu domownikowi u mnie. U mnie dziecko zasłaniało TV drzwiami od szafy plus opuszczenie rolet. Aktualnie nie musi już tego robić a nawet podnosi rolety żeby nie było ciemno w pokoju, wszystko dzięki półmatowej matrycy.

swoją drogą - 1024x768 to są przecież proporcje 4:3, a nie 16:9, więc chyba pixel nie jest kwadratowy w tej plazmie?
Piksel ma inny kształt dla rozdzielczości 1024x768.
 
Ostatnia edycja:

Mike25

New member
Skoro z opóźnieniem odbiera wszystko, obraz i dźwięk, to by tłumaczyło różnicę w przesunięciu dźwięku z głośniczków TV i z amplitunera. A więc mam się czym przejmować, choć w gry nie gram.
Właśnie, że nie masz się czym przejmować. Zagrożenie o jakich piszesz występuje jedynie w przypadku masakrycznie dużych opóźnień, co w większości jak nie wszystkich TV z ostatnich lat nie ma już miejsca. Większość dzisijeszych TV ma IL rzędu 30-60ms, co nie ma żadnego negatywnego wpływu na nic innego jak tylko gry i to też tylko w niektórych ekstremalnych przypadkach (dotyczy głównie gier FPP). Jednak nawet w grach większość ludzi się tym nie przejmuje. Mam Sony EX500, też na matryce S-PVA jak samsung C650 i żadnych kłopotów z opóxnieniami nie zaobserwowałem, mimo, że ten TV ma jeszcze większego IL bo 50ms.
 

Mike25

New member
Ja tam nie widzę gorszych kątów w xv733, staję tak z boku że bardziej się nie da i widzę wszystko jak należy. Kąty wydaje mi się, że to już trochę do legendy przechodzą.
Samsung jest bardziej multimedialny: internetTV, PIP, filmy z USB (z tego co pamiętam).
Toshiba ma półmatową matrycę, także bez obaw jeśli chodzi o oglądanie w nasłonecznionym/oświetlonym pokoju. Samsung ma lustrzaną matrycę. Toshiba ma głośniki Onkyo.
Wiesz... matryce IPS (a takie zamawia Toshiba od LG) mają swoje ograniczenia i niestety charakteryzują się najgorszym poziomem czerni spośród wszystkich technologii LCD (oczywiście za wyjątkiem TN) stosowanych obecnie w telewizorach. Również kąty pionowe mają słabsze. Przede wszystkim chodzi o znacznie szybsze załamywanie się kolorów, kontrastu i czerni (która i tak nie jest najlepsza w tych panelach) pod kątami. Nie zmienia to faktu, że uważam matryce IPS (w szczególności S-IPS) jako najlepsze do gier i zastosowań graficzno-pecetowych, ze względu na wierność kolorów, krótkie wartości smużenia i IL. Nie bez kozery są jednymi z chętniej wykorzystywanych paneli w monitorach PC z wyższej półki. Jednak do zastosowań TV uważam, że najlepiej się sprawdzają matryce S-PVA, które dają lepsze kąty, głębszą czerń i wyższy kontrast.

Odnośnie audio jak najbardziej się zgadza, Toshiba daje dobre głośniki do swych TV (choć nie wiem czy do wszystkich modeli). Podobnie robi też Philips.


@latet
Daj znać, czy trafiłeś egzemplarz z panelem S-PVA ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry