Samsung HMX20C

bemx2k

New member
Czyzby na tym Forum nie bylo zadnego innego uzytkownika
posiadajacego ta kamere ???

Moze ktos przytoczy plusy i minusy tego Samsunga ?
Ciagle sie zastanawiam co wybrac
Panasonic SD9
Samsung HMX20C
 

otemek

New member
a może ktoś powiedzieć (użytkownik tego modelu, lub ktoś kto się zna) czy format H264 jest łatwiejszy w obróbce niżeli AVCHD - i czy jest jakaś różnica między jakością. Bo ma się rozumieć że HMX20C nagrywa w tymże formacie-H264.
I jeszcze jedno, czy ta kamerka ma możliwość tylko nagrywania w dwóch rozdzielczościach (FullHD oraz SD) a czy jest możliwość nagrania materiału w HD(720). pozdrawiam
 

WiruSSS

New member
pogar napisał:
HD = 1920x1080
SD = 720x576

ja bym to raczej ujął tak:

UltraHD > 1080 linii >= HD >= 720 linii > SD

nie jestem pewien czy powyżej 1080lini jest już traktowane jako UltraHD ale gdzieś przeczytalem news o jakimś pierwszym TV UltraHD ktory miał rozdzielczośc "tylko" ~4000x~2000px i był juz UltraHD chociaż do pełnego UltraHD (7680x4320) jeszcze mu trochę brakuje. Jak dla mnie do mozna go by było nazwac ...UltraHD Ready :cool:

otemek
nie jestem ekspertem ale z tego co wiem AVCHD nie oznacza nic innego jak h.264 w HD :)
 
Ostatnia edycja:

herkules_minus

New member
witam, również zastanawiam się nad kupnem hmx20c, również zastanawia mnie kwestia różnicy między SC-HMX20C a VP-HMX20C. Ta pierwsza wersja dosepna jest na amerykańskim amazonie, druga na brytyjskim oraz na polskim rynku. Napisałem maila do samsunga i odpowiedzieli mi, że modelu SC-HMX20C nie ma na polskim rynku więc nie wiedzą czym się różni. Jakoś nie zapachniało mi to profesjonalizmem.

Postanowiłem napisać maila do amerykańskiego Samsunga i na odpowiedź czekam już drugi dzień.

Jest to ważne, ponieważ cena w Stanach w przeliczeniu wychodzi około 1450 zł, w UK to około 1900 zł, a w Polsce - jako że jesteśmy najzamożniejszym krajem :cool: około 2200 zł.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Teraz rączki do góry podnoszą osoby, których telewizor obsługuje jedynie PAL ;)

herkules_minus, aż ciężko uwierzyć, że sam Samsung nie wie jakie są różnice. Wszystkie istotne dane są na ich stronach internetowych.
Wg mnie podstawowe różnice to ilość klatek obrazu rejestrowanych w ciągu sekundy: dla wersji PAL 25p/50i dla wersji NTSC 30p/60i oraz ewentualne różnice w realizacji roszczeń gwarancyjnych w Europie. To chyba tyle istotnych różnic. Zwróć też uwagę, że jest to kamera HD - zasadniczo dywagacje na temat, że z Ameryki byłaby to kamera NTSC odsuwają się w cień.

Pozdrowienia!
 

trainiart

New member
Parę informacji dodatkowych n.t. VP-HMX20C

- sensor CMOS Sony IMX017CQE 1/1,8 .
- obiektyw Schneider KREUTZNACH F1.8.
- ANR - Advanced Noise Reduction (system redukujący szumy sensora).
- kompresja H.264, średni VBR 15 Mb/s (ja uzyskałem średni VBR w scenach nocnych na poziomie 15,7 Mb/s)
- przyzwoite zdjęcia w trakcie filmowania (2 Mpx), jak również dobre niezależne zdjecia (8 Mpx).
- bardzo wysoka rozdzielczość jak na kamerę w swojej klasie (700 linii).
- łatwość przenoszenia i obróbki nagranych materiałów z kart i na karty pamięci (2 karty, docelowo 40 GB = 6 godz. FullHD 1080p),transfer USB do PC >10 MB/s (Transcend).
- bardzo intuicyjna (i prosta) obsługa.

Ciekawe laboratoryjne porównanie kamer:
"Dossier fnac - Selection des laboratoires d`essais Camescopes Ete 2008"

In minus:
- EIS zamiast optycznego,
- wolne ustawianie ostrości w trudnych warunkach oświetlenia.
 

trainiart

New member
Bitrate VP-HMX20C

W związku z informacjami o niskim bitrate na poziomie 12Mb/s, podaję raportowany przez Power Director 7.0 bitrate w wykonanych testowo klipach w różnych warunkach. Kształtuje się on w nich na poziomie od 14,0 Mbps do 19,1 MBps. (średni ze 100 klipów - 15,1 Mbps).
 

bemx2k

New member
Pragne podlinkowac test tego Samsunga
hxxp://www.engadgethd.com/2008/06/17/samsung-sc-hmx20c-hd-camcorder-review/#comments

Jes tam 6 sampli ,
widac na nich niestety brak optycznej stabilizacji
to chyab jedyna wada tej kamerki .


tym ktorzy sie ciagle zastanawiaja ,polecam

a tu koloejny test i pare sampli
hxxp://www.segadget.com/entry/260
 

trainiart

New member
Dla całkowitych amatorów.

Przymierzam się do zakupu dla mojej lepszej połowy kamerki. W przeciwieństwie do moich oczekiwań, ma to być urządzenie efektowne, proste i dobre. Mam trochę możliwości wypożyczenia egzemplarzy z wystaw, więc kolejno je próbuję. Ze stajni Samsunga oczekuję jeszcze na VP-MX20 lub VP-MX25. Ponieważ ten wątek akurat o VP-HMX20C, to ograniczę się tylko do podania informacji, iż do tej pory przeglądnąłem:
Canon: HF-100, HV-30, HF-10,
Sony: HDR-HC9, HDR-SR12,
JVC: GZ-HD7,
Samsung: VP-HMX20C.
Subiektywnie, najlepsze (w zakresie następujących elementów jakości obrazu: odwzorowanie kolorów, liniowość luminancji, poziom sygnału do szumu, rozdzielczość, jakość kompresji) wydają mi się HF-10 i GZ-HD7, minimalnie gorzej HF-100 (gorsze odwzorowanie kolorów [nie mylić z jakością koloru!])
Na dziś - z "przeglądniętych" - dla siebie wybrałbym HF-10, niemniej uważam, że najprostszą z najlepszych i najlepszą z najprostszych jest VP-HMX20C.

Jeden z testów "low light" tej ostatniej przesłałem na:
http :// rapidshare . com/files/152108819/HDV_0208 . MP4 . html (usunąć spacje)

Jak testuję:
- low light statycznie: tabela kontrolna oświetlona światłem na poziomie 1 luxa (obiektywnie: gradacja, kolor, szumy)
- low light dynamicznie: seria prób przy poziomie oswietlenia do 20 luksów.
(subiektywnie jakość oceniana przez paru znajomych)
- mocne oświetlenie: woda w strumyku górskim pod światło, elementy nieregularnie ruchome o dużym stopniu złożonosci, obiekty w szybkim ruchu.
(subiektywnie jakość oceniana jak wyżej)
 

slimak

New member
Bez reklam
trainiart napisał:
Jeden z testów "low light" tej ostatniej przesłałem na:
http :// rapidshare . com/files/152108819/HDV_0208 . MP4 . html (usunąć spacje)

Mógłbyś wysłać jeszcze Hf10, sr12 żeby był jakiś punkt odniesienia.
 

macbat

New member
Mam tego Samsunga od wczoraj, więc jeszcze za wiele nie mogę powiedzieć z własnej praktyki.
Tak na szybko:
- wolny autofocus w słabszym oświetleniu, do tego jeśli jeszcze jest użyty zoom, to kamerka potrafi się pogubić
- trochę mi nie pasuje do końca uchwyt kamerki, albo mam kciuk za krótki albo przycisk nagrywania z tyłu obudowy mógłby być niżej
- być może ten typ tak ma, ale otwieranie się "żaluzji" na obiektywie przy włączaniu kamery jest jakoś "niepokojąco-zgrzytające" - ten mechanizm być może tak pracuje bo nie wygląda na to, żeby coś się tam haczyło; zamykanie jest mniej nieprzyjemne dla ucha
- brak optycznej stabilizacji; na pełnym zoomie to elektroniczna chyba niewiele daje

+ w warunkach domowego oświetlenia kamera daje jasny obraz
+ prosta w obsłudze, szybko gotowa do nagrywania po włączeniu
+ stosunek cena/możliwości b. dobry moim zdaniem
Na razie tylko tyle, bo nie miałem czasu żeby kamerce poświęcić więcej czasu.
 

macbat

New member
Przy okazji mam od siebie 2 pytania do kogoś, kto ma ten model kamery dłużej:
- czy ten dźwięk otwierającej się osłony obiektywu jest faktycznie nieprzyjemny, czy może ja jestem jakiś przewrażliwiony (fakt, że w jakiejś zagranicznej recenzji znalazłem info, że ten dźwięk jest głośny)

- chciałbym dokupić do kamerki filtr uv celem dodatkowej ochrony obiektywu (i m.in. tej automatycznej osłonki) - mogę zastosować śmiało filtr 49 mm, bez kombinacji w redukcje i większe średnice filtra? (chodzi o ew. winietowanie).
 

macbat

New member
Jeżeli o mnie chodzi to niestety więcej na razie od siebie nie mam czego dodać. Kamerę mam od poniedziałku, ale że dopadła mnie grypa, to siedzę w domu i niespecjalnie mam okazję na kręcenie filmów. To co sprawdziłem w domu przy świetle żarówek mnie osobiście bardzo zadowala.
Myślę, że w tym wątku już sporo było napisane o tej kamerce, ja przy jej wyborze kierowałem się właśnie informacjami z tego forum i zagranicznych testów, do których linki też tutaj były podawane.
Dla mnie istotna była możliwość kręcenia również w rozdzielczości SD póki nie dorobię się całego zestawu do oglądania w HD. No i cena za tą kamerkę jest korzystna w porównaniu do innych producentów.
 
Do góry