Samsung HDR – i stała się jasność!

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Samsung HDR – i stała się jasność!

s-600-600.jpg


Samsung zadbał również o jasność, kontrast i gradację odcieni, aby obraz w telewizorach SUHD jak najlepiej oddawał naturalne kolory i światło, maksymalnie zbliżając się do rzeczywistości. Nowa seria telewizorów SUHD została wyposażona w funkcję HDR („High Dynamic Range”) pozwalającą na osiągnięcie wysokiej jasności – nawet do 1000 nitów. Obraz o szerokim zakresie dynamiki charakteryzuje się dużą rozpiętością pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie precyzyjnej gradacji wszystkich pośrednich barw.

Warto zwrócić uwagę, że standardowe telewizory LCD z podświetleniem LED zapewniają maksymalną jasność obrazu zaledwie 2-3-krotnie większą niż telewizory plazmowe, podczas gdy telewizory Samsung SUHD pozwalają osiągnąć jasność nawet 10-krotnie większą niż plazmy. Dzięki zastosowaniu techniki HDR możliwe jest uzyskanie bardzo naturalnych efektów, niemożliwych do osiągnięcia w przypadku standardowych telewizorów. Wyobraźmy sobie obraz pokazujący taflę jeziora migoczącą tysiącem odbijających się świateł lub promienie słońca przebijające się między konarami drzew…. Samsung SUHD sprawi, że na moment zmrużymy oczy, poddając się urokowi chwili.

Cała linia telewizorów SUHD z 2016 roku została wyróżniona przez organizację UHD Alliance (UHDA) certyfikatem UHD Premium. Certyfikat potwierdza, że telewizor spełnia najwyższe standardy, obejmujące między innymi takie parametry jak rozdzielczość ekranu, funkcja HDR, współczynnik maksymalnej jasności, poziomy czerni oraz gama kolorów. Premium UHDA to najważniejsza certyfikacja w zakresie jakości obrazu UHD, dzięki czemu klienci będą mogli w łatwy sposób rozpoznać produkty, w których zastosowano technologię spełniającą najwyższe standardy.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
HDR wykorzystuje max jasności tylko w określonych fragmentach obrazu, nie cały obraz będzie tak jasny, więc nic nie będzie razić po oczach. Np. patrząc na ujęcie piorunów w filmie, to tylko ten piorun będzie miało te 1000 nitów bieli. Taki zakres dynamiki sprawia, że obraz naprawdę mniej bardziej przyjazny dla oka

oczywiście przykład przerysowany na potrzeby lepszego zrozumienia sprawy, ale podobne ucinanie detali w bieli jest właśnie widoczne na BD, gdzie np. w mad maxie UHD jest słońce oraz doskonale zarysowane chmury, a na BD nie ma słońca wcale, jest zlane z niebem i chmurami.
a111.jpg


Tu natomiast zobrazowanie HDR. Tylko odbicie słońca na karoserii będzie wykorzystywać max podświetlenia, a reszta ujęcia jest już odpowiednio stonowana. Efekt, więcej detali w cieniach, oraz wrażenie bardziej stonowanego obrazu, pomimo większej jasności panelu. HDR nie polega na podświetleniu całego obrazu na max, a tylko tych fragmentów, które potrzebują więcej światła. Większa dynamika jest też w drugą stronę, gdyż pojawia się więcej detali w cieniach
a222.jpg




Zdj z BD zrobione telefonem, w dodatku na nieskalibrowanym HDTV (bo nie ma standardu kalibracji UHD jeszcze) ale nawet ono pokazuje różnice o których pisałem


2saibo9.jpg


UHD
t5j7lf.jpg


Na zdj. przedstawiających uch obraz nie wytraca tak widocznie detali w jasnych fragmentach, a ogólne wrażenie jest takie, że obraz wydaje się przyjemniejszy dla oka.

A tu już przykład z mad maxa
image.jpg
 
Ostatnia edycja:

porkbone

Member
No i czym tu się podniecać ?
Kilkoma starymi filmami na rok ?
Ledwie zakupiłem TV 4K , ciekawe czy dożyję jakiś transmisji TV ,
a tu próbują łosi złowić na cudactwa . Powodzenia
 

WuMike

New member
Bez reklam
Wiadomo, kiedy seria KS8000 pojawi się w Polsce? Na papierze prezentuje się zacnie, nie mówiąc już nic o KS9000...
 

Makszyman

Member
Ja chciałbym zapytać o tańszą serie KU6000. Ktoś testował lub posiada szczegółowe parametry takie jak rodzaj matrycy (VA/IPS, 50/100 Hz) oraz input lag ?
 
Do góry