Samsung 40C650 - wrażenia "prostego" uzytkownika

tatu

New member
W ramach potrzeby odwdzięczenia się za pomoc uzyskaną na forum postanowiłem krótki wątek o tym modelu z punktu widzenia "prostego" uzytkownika" przedstawić biorąc pod uwagę iż obecna cena tego modelu moze podobnie jak mnie skłonić niezdecydowanych a szukających TV dla siebie do jego zakupu.
Telewizor 40' ze standardowym podswietleniem na matrycy firmy samsung.
Podświetlenie matrycy naprawdę w moim egzemplarzu bardzo równomierne


Uploaded with ImageShack.us


Transmisja półfinału eurowizji


Uploaded with ImageShack.us

To samo ale pod duzym kątem, kolorki robią się wyblakłe ale ostrość pozostaje bez zmian (to co widać na zdjeciu to przekłamanie optyki aparatu) w praktyce dla 4-5 osób siedzących na wprost kolory są przedstawiane prawidłowo przez matrycę


Uploaded with ImageShack.us

Jeszcze jeden obrazek z eurowizji.


Uploaded with ImageShack.us
Obraz przedstawiany w samo południe przy zaciągniętych żaluzjach (literki z pasku dolnego są czytelniejsze ,na zdjęciu to wynik przekłąmania optyki aparatu)


Uploaded with ImageShack.us

Te same warunki ale tvp2


Uploaded with ImageShack.us

To samo ale żaluzje odsłonięte


Uploaded with ImageShack.us

cdn...
 

tatu

New member
Czas na kolejną porcję wrażeń ale najpierw dygresja, jest na tym forum o tym sporo napisane lecz my jako osoby majace nabyć telewizor jakoś nie za specjalnie się tym przejmujemy - otóż najważniejszym czynnikiem (lub jednym z najważniejszych) aby nasz TV zadawalał nas swoim obrazem jest jakość sygnału jaki temu telewizorowi zostanie dostarczona !!!
Podłączyłem antene sat oraz dekoder SHD 85 otrzymany od TP SA i "machając" anteną uzyskałem:
poziom -37dBm
jakość 100%

I czas na próbę i wnioski
Program TVP1 oraz TVP2 lepiej C650 przedstawia z anteny siatkowej - obraz jest naprawdę w porządku. Natomiast gdy oglądam za posrednictwem sat anteny to pojawia się efekt nazwany tu dość trafnie mrowieniem czyli widać na ekranie takie ziarenkowate zakłócenia.

Natomiast już np. program TVN turbo jest lepiej ale też mrowienie się pojawia tylko w mniejszym stopniu.

Oglądając TVS facet w koszuli w kratkę i ta kratka "pływa" podobnie jak tekst w gazecie (to był przegląd prasy) TV miał problem ze złapaniem ostrości dopiero przy wiekszym zblizeniu czcionkai tekst stawały się czytelne.
Aby nieco zreasumowac efekt mrowienia jest dość powszechny na programach odbieranych za pośrednictwem anteny sat.

Drugim elementem, który mogę nazwać powszechnym jest fakt iż jesli mamy portretowe ujęcie redaktora prowadzącego powiedzmy wiadomości obraz jest bardzo dobry jeśli jednak kamera oddali się na tyle aby pokazywać już redaktora w całej okazałosci czyli od stóp do głów to wówczas jego twarz staje się mniej czytelna a czasami (w zależności od stacji) nawet lekko rozmazana.
W tym kontekście w moim odczuciu najlepiej radzi sobie telewizor podczas oglądania TVN-u

Teraz moje nietechniczne zaznaczam wnioski :
w telewizorze CRT z racji iż przekatna obrazu był duzo mniejsza efekt niewyrazności obrazu (mimo że jak najbardziej wystepował) był słabiej rejestrowany przez mój wzrok ,podobnie jak czułosć na szczegółowosć obrazu była mniejsza niż teraz w przypadku ekranu 40 calowego.
 

tatu

New member


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

To dwa zdjęcia własnie z sat antenki ,TV połączony z dekoderem za pomocą HDMI przewodu.


Teraz kilka słów o tzw, kalibracji obrazu.
Korcił mnie ten temat więc pobrałem z sieci Burosch TV Optimierung darmowy obraz do amatorskiej kalibracji.

Starałem się postępować zgodnie ze wskazówkami z tego artykułu

Kalibracja telewizora krok po kroku - RTV - Telewizory - Trochetechniki.pl

na końcu okazało się iż mój samsung 40C650 po mojej kalibracji miał takie ustawienia jak ma fabrycznie w trybie "film" i barwie kolorów "ciepły2" wartości odbiegały od tych fabrycznych tylko o 1 lub 2 jednostki.
Tak wiec uzywam właśnie tego ustawienia + uruchomiony tryb "ECO" o wartości "średni"

Z czasem będe chciał nabyć lub zdobyć jakiś inny materiał służący do kalibracji i spróbować pobawić się jeszcze raz aby przekonac się czy wyniki będa podobne.
 

tatu

New member
O jakim sygnale z anteny siatkowej piszesz: analogowym, czy cyfrowym (DVB-T)?

Piszę o sygnale cyfrowym (DVB-T)

Natomiast jeśli chodzi o analogowy to:

TVP1, TVN, PULS, TVP3, TV4, jest ok(oczywście jest nieco słąbiej niż syfrowa), mając naziemny cyfrowy sygnał nie korzystam z analogowej.
Porobię wolną chwilą zdjecia to wstawię jaka jest różnica
 

tatu

New member
W zwiazku z tym sygnałem analogowym (zdjęcia wkrótce) wpadłem na pomysł pewnego doświadczenia....przełaczyłem na analogowy i nic nie powiedziałem żonie, zaczęła oglądać program (chyba TVP1) potem zaczełą sobie coś tam skakać po kanałach i po kilku minutach mówi "wiesz co chyba coś się poprzestawiało bo kanały są pod innymi numerami" o jakości obrazu, że jest gorsza ani słowa.
JA róznice widzę ale polega to na pewnego rodzaju słabszym jakby kontraście. Użytkownik nie majacy mozliwości porównania obrazu do innego żródła jak pokazał moj eksperyment na obraz nie narzekał.
 

Chris_M

New member
przełaczyłem na analogowy i nic nie powiedziałem żonie, zaczęła oglądać program (chyba TVP1) potem zaczełą sobie coś tam skakać po kanałach i po kilku minutach mówi "wiesz co chyba coś się poprzestawiało bo kanały są pod innymi numerami" o jakości obrazu, że jest gorsza ani słowa.
Dzięki za ten test, bo rozwiał moje obawy odnośnie odbioru sygnału analogowego, gdyż jestem na niego skazany jeszcze prawie do końca roku. Dlatego o tym piszę, gdyż w MediaMarkcie wykorzystując nieuwagę sprzedawców poeksperymentowałem z przełączaniem odbiorników na sygnał analogowy i efekt mnie wręcz przeraził. Zdawałem sobie sprawę z tego, ze oni tam mają sygnał z własnej wewnętrznej sieci, ale nie miałem pewności, czy ten tragiczny odbiór jest tylko tym spowodowany, czy też przy sygnale analogowym "ten typ tak ma".
 
Do góry