Samsung 32" FullHD LE32A551 jako monitor do PC

FPPfan

New member
Witam

W mej komputerowej karierze miałem wiele monitorów - zaczynałem od monochromatycznego kineskopowca o przekątnej 14", później było kilka kolorowych CRT o rosnącej przekątnej obrazu (15"->17"->19" i ostatecznie 21"). Choć ten 21" miał dobry obraz i odświerzanie 120Hz to jednak był wielki, ciężki, prądożerny i mocno się grzał - w czasach jego posiadania (około roku 2006) na dobre juz panowała era LCD. Rok później nastąpił u mnie przełom tehnologiczny ;) zmieniłem CRT'ka na 22" LCD Samsunga 226BW. To był mój zarazem pierwszy monitor LCD jak i pierwszy wyświetlacz widescreen. Nie ukrywam że byłem pełny obaw czy wady LCD'ków takie jak złe kąty widzenia, opóźniony czas reakcji matrycy nie przyćmią jego zalet. Obawiałem sie także przejścia na obraz panoramiczny gdyż byłem pewien że materiały 4:3 zostaną rozciągnięte i pozbawione proporcji (czego nienawidzę). Okazało sie jednak że obawy były niepotrzebne - reakcja matrycy była niezauważalna, skalowanie obrazu działało OK bez żadnego rozciągania jedynie kąty widzenia matrycy TN były niewystarczające przy oglądaniu filmu w kilka osób - siedząc w pojedynke na wprost monitora oczywiście wszystko OK. W międzyczasie bawiłem się także w tunery TV to PC - stacjonarne i wewnętrzne lecz obraz przez nie generowany nie był zadowalający (recka najlepszego wg. mnie z nich tu: http://forum.pclab.pl/t284953.html). Jakiś czas temu pojawiła sie myśl by scalić zalety monitora do PC z telewizorem. Idealnym wyborem wydawał mi się TV LCD o przekątnej max 32", rozdzielczości FullHD, szybkim czasie reakcji i z pełną obsługą PC. Niestety okazało się wtedy że nie ma na rynku wyświetlacza FullHD o małej przekątnej (poniżej 37") a większość miała ograniczoną współpracę z PC poprzez D-Sub (które nie obsługuje rozdzelczości HD). Rozwiązanie przyszło w kwietniu 2008 kiedy to firma Samsung wypuściła nowe modele TV LCD FullHD o symbolach LExxA551 (gdzie xx to przekątna obrazu) a wśród nich także model 32" LE32A551 - który to jest obiektem mojej recenzji. Jak tylko go zobaczyłem zapragnąłem go mieć ^^ Parametry były dla mnie wręcz idealne: 32", FullHD, czas reakcji matrycy 5ms, matryca typu S-PVA, kąty widzenia świetne, kontrast i jasność daleko przewyższające jakikolwiek mój poprzedni monitor, do tego dedykowany dla PC port HDMI pozbawiony HDCP. Poleciałem wziąść pożyczkę i juz następnego dnia sprzęcik stał u mnie :) W kwietniu ten TV kosztował 2700zł (po upływie zaledwie 2 miesięcy można go już dostać za 2500zł co za TV FullHD z takimi parametrami jest naprawdę niewiele). Tyle tytułem wstępu - teraz czas zająć się samym TV.

Sprzęt dotarł do mnie w wielkim pudle w którym prócz samego TV znajdowała się tylko "nóżka"+śruby, kabel zasilający i komplet dokumentacji (w tym wersja PL). Niestety do TV nie było dołączonego ani kabla D-Sub ani HDMI. Jako że TV miał być głównie wyświetlaczem dla PC to wymagany był kabel DVI-HDMI. Kupiłem go osobno odrazu tego samego dnia (noname, 3m za 70zł - nie chciałem się pakować w drogie pozłacane za kilkaset zł bo niedość że byłem po zakupie TV mocno pod kreską to jeszcze wiele osób twierdziło że przy transmisji cyfrowej nie ma to znaczenia).
TV po wyjęciu z pudła naprawdę wydawał mi się ogromny (86cm szerokości). Żeby umieścić go na biurku musiałem pratycznie wszystko z niego zrzucić - łącznie z samym PC który od zarania dziejów stał przy monitorze). Po przełożeniu i podpięciu wszystkich kabli nastąpiło długo oczekiwane pierwsze uruchomienie. Gdy załadował się pulpit Windows to przestraszyłem sie jakością obrazu - nie mieścił się na ekranie, miał złe porporcje, wszystkie detale (w szczególnosci literki) były postrzępione i miały ciemną poświatę (jak gdyby własny cień) do tego obraz był przejaskrawiony. Ustawienia w opcjach TV niewiele dawały - jedynie udało mi się zmusić TV do tego by obraz mieścił się na ekranie poprzez wyłączenie overscanu. Po długim kombinowaniu okazało się że podpiąłem PC nie do tego portu HDMI a mianowicie do 1 zamiast do dedykowanej 2 do tego w sterownikach karty graficznej był włączony tryb 1080i zamiast 1080p. Po tych zmianach odetchnąłem z ulgą - obraz stał się wyraźny i piękny (wręcz idealny ^^).

Poniżej kilka zjęć zamontowanego TV - jakość zdjęć jest średnia - były robione kompaktem Canon A520 o rozdzielczosci 4Mpix - zdjęcia NIE SĄ wyznacznikiem jakości obrazu i pełnią rolę poglądową - aparat nie potrafił ustawić sobie dobrych parametrów zdjęcia przy fotografowaniu obrazu TV - w rzeczywistości jest on NIEPORÓWNYWALNIE LEPSZY.

1.jpg


Zdj.1 TV/Monitor usadowiony na biurku w całej swojej krasie :)

2.jpg


Zdj.2 Podobne zdjęcie ale od drugiej strony :)

3.jpg


Zdj.3 Widok z perspektywy użytkownika

4.jpg


Zdj.4 Ujęcie z profilu :)

TV ma małe możliwości ustawienia względem użytkownika - nóżka nie ma możliwości regulacji ani wysokości ani nachylenia ekranu. Jedynie pozwala na obrócenie wyświetlacza o kilkanaście stopni w lewo lub w prawo.

6.jpg


Zdj.5 Maksymalny obrót ekranu względem nóżki.

Większość portów wejścia/wyjścia jest umieszczona na tylnim panelu TV (z wyjątkiem złącza HDMI 3, S-Video i USB które znajdują się na lewym boku ekranu). TV mam podpięty do wspominianego złacza HDMI 2, dźwięk z TV mam poprowadzony do karty dźwiękowej PC (w celu oglądania programów TV z dźwiekiem w 5.1). W przypadku chęci używania tego TV zarówno do odbierania programów jak i do PC nalezy na kablu antenowym zamontowac tzw. separator glawaniczny (tzw. separator mas) tak aby masy komputera i anteny nie intefrerowały ze sobą (bez separatora obraz na kanałach TV śnieży gdy włączony jest PC).

5.jpg


Zdj.6 Podłączenia sygnału w TV.

Wyboru pomiedzy TV a PC dokonujemy z pilota naciskając "HDMI" dla PC i "TV" dla telewizji. Można tego także dokonać z przycisków sterujących znajdujących się na prawej krawędzi TV.

7.jpg


Zdj.7 Blok przycisków sterujących źródłem sygnału i ustawieniami TV.

Po ogólnym przedstawienu TV czas na testy samego obrazu. Pierwszą rzeczą którą przetestowałem jest równomierność podświetlenia - niestety nie jest idealna i obraz jaśniejszy jest na rogach lecz jest to wartość znikoma i bardzo trudno zauważalna (zdjęcia nie oddają tego dobrze bo aparat robiąc zdjęcie w tak ciemnym otoczeniu ustawił sobie dużą czułość i uwydatnił jasne miejsca)

1.jpg


Zdj.8 Podświetlenie matrycy - zdjęcie od frontu

2.jpg


Zdj.9 Podświetlenie matrycy - zdjęcie pod kątem około 45stopni

3.jpg


Zdj.10 Podświetlenie matrycy - zdjęcie pod kątem około 70stopni

4.jpg


Zdj.11 Podświetlenie matrycy - zdjęcie od góry

5.jpg


Zdj.12 Podświetlenie matrycy - zdjęcie od dołu

Następnie nadszedł czas na test kolorów wyświetlacza - w szczegolności różnicy wyświetlania ich pod kątem (i znów mój aparat poległ - czerwony wygląda troche jak pomarańczowy a z niebieskiego zrobił błękitny :/)

1.jpg


Zdj.13 Kolor biały - zdjęcie od frontu

2.jpg


Zdj.14 Kolor biały - zdjęcie pod kątem około 45stopni

3.jpg


Zdj.15 Kolor biały - zdjęcie pod kątem około 70stopni

4.jpg


Zdj.16 Kolor czerwony - zdjęcie od frontu

5.jpg


Zdj.17 Kolor czerwony - zdjęcie pod kątem około 45stopni

6.jpg


Zdj.18 Kolor czerwony - zdjęcie pod kątem około 70stopni

7.jpg


Zdj.19 Kolor zielony - zdjęcie od frontu

8.jpg


Zdj.20 Kolor zielony - zdjęcie pod kątem około 45stopni

9.jpg


Zdj.21 Kolor zielony - zdjęcie pod kątem około 70stopni

10.jpg


Zdj.22 Kolor niebieski - zdjęcie od frontu

11.jpg


Zdj.23 Kolor niebieski - zdjęcie pod kątem około 45stopni

12.jpg


Zdj.24 Kolor niebieski - zdjęcie pod kątem około 70stopni

Jak widać na wyczerpującej sesji zdjęciowej - zanik kolorów przy zmianie kąta patrzenia praktycznie nie występuje. Jeszcze tylko test na planszy wielobarwnej w postaci tapety pulpitu w natywnej rozdzielczosci 1920x1080.

1.jpg


Zdj.25 Tapeta pulpitu - zdjęcie od frontu

2.jpg


Zdj.26 Tapeta pulpitu - zdjęcie pod kątem około 45stopni

3.jpg


Zdj.27 Tapeta pulpitu - zdjęcie pod kątem około 70stopni

4.jpg


Zdj.28 Tapeta pulpitu - zdjęcie od góry

5.jpg


Zdj.29 Tapeta pulpitu - zdjęcie od dołu

Teraz czas pokazać jak TV sprawuje się w zwykłych PC-towych dzialaniach :)

Na początek edytor tekstu - tak olbrzymia powierzchnia ekranu pozwala na bardzo komfortową pracę z dwoma stronami tekstu naraz. Ostrość i wyrazistość czcionek tekstu jest bardzo dobra - a dzięki wielkiemu ekranowi czyta się je znakomicie bo nie występuje zjawisko drobnego "maczku" nawet przy małej czcionce.

1.jpg


Zdj.30 Word 2007 - układ dwóch stron tesktu

3.jpg


Zdj.31 Word 2007 - zbliżenie na jakość wyświetlanej czcionki (makro)

Wyświetlanie stron internetowych - oczywiście ładnie i czytelnie :)

1.jpg


Zdj.32 PCLab na 32" FullHD :)

No i oczywiście przyszedł czas na to co tygryski lubią najbardziej: gry :)
A jak wiadmo w przypadku gier zaczyna się zabawa w rozdzielczości ekranu. TV w natywnej rozdzielczości działa jak pełnoprawny monitor LCD pixel-w-pixel. Ale obsługuje poprawnie wszystkie standardowe czy niestandardowe rozdziałki. Niestety nie działa funkcja skalowania w sterownikach nVidii (można ją włączyć ale i tak każda rozdzielczość prócz natywnej jest przeskalowana do formatu 16:9 - proces skalowania działa bardzo dobrze gdyż obraz zawsze zajmuje pełną powierzchnię ekranu w pionie i poziomie - nigdy nie wychodzi poza ramy ani nie ma czarnych pasów - niezaleznie jak fikuśną rozdzielczość się wybierze)

Testowałem natępujące:

- Rozdziałki 4:3 - mocna dysproporcja obrazu (przeskalowane do 16:9)

640x480
800x600
1024x768
1280x960
1400×1050
1600×1200

- Rozdziałki 16:10 - lekka dysproporcja obrazu (ale zauważalna)

640x400
800x500
1024x640
1280x800
1440x900
1680x1050

- Rozdziałki 16:9 - idealne proporcje obrazu

1024 × 576
1280 x 720 HD 720p (jedyna rozdzielczość przy której występuje anomalia na PC - TV przełacza się w tryb "TV" i włączają sie wszystkie ulepszacze obrazu i odblokowują sie wszelkie opcje w menu obrazu - obraz staje się jasniejszy i sztucznie wyostrzony)
1366 × 768
1920 x 1080 HD 1080p (natywna i najlepsza rozdzielczość - idealne proporcje i ostrość - na niej wszystko wygląda przepięknie gry, filmy, strony internetowe czy nawet edytor tekstu)

Sprawa skalowania inaczej wygląda gier - większość testowanych po przełączeniu w rozdzielczość 4:3 przełącza się na nią bez przeskalowania do 16:9 z zachowaniem orginalnych proporcji (czarne pasy po lewej i prawej stronie obrazu) lecz zdarzają się takie które są przeskalowane (nie wiem od czego to zależy). Większość nowszych gier (z okresu około 2-3 lat) radzi sobie bardzo dobrze z rozdzielczością 1920x1080 (i wyglądaja wtedy niesamowicie).

4.jpg


Zdj.33 Unreal Tournament 3 w FullHD ^^ (w rogu liczba FPS wachająca się 60-90)

2.jpg


Zdj.34 Crysis w FullHD ^^ (w rogu liczba FPS wachająca się 20-40)

3.jpg


Zdj.35 Call of Duty 4 w FullHD ^^ (w rogu liczba FPS wachająca się 50-80)

1.jpg


Zdj.36 Warhammer 40.000 Dawn of War jako przykład gry nie obsługującej wogóle rozdzielczości widescreen

Pozostało jeszcze omówić menu ustawień samego TV. Urządzenie po poprawnym podłączeniu do PC samo wykrywa że jest w trybie PC i pozwala przejąć kontrole nad obrazem sterownikowi od karty grafiki zaciemniając większosć "upiększaczy" obrazu dostępnych przy oglądaniu telewizji.

W menu głównym obrazu aktywne są następujące opcje:

- Tryb - predefiniowane ustawienia kolorów i kontrastu, do wyboru Film/Standard/Dynamiczne. Zdecydowanie dla PC nadaje się tylko ustawienie standard
- Podświetlenie - jak sama nazwa wskazuje jasność podświetlenia matrycy, możliwe do ustawienia od 1 do 10, pozycja 7 jest default'owa i jak najbardziej dobra
- Jasność - także jak nazwa wskazuje jasność obrazu, regulacja od 1 do 100. Domyślnie jest 45 i jest to już bardzo wysoka wartość (dobra do filmów i gier, troche za jasna dla www, tekstu i pulpitu)

1.jpg


Zdj.37 Główne menu obrazu

W menu ustawienia szczegółowe aktywne są tylko 3 z 8 opcji:

- Kontrast dynamiczny - sztuczne podbijanie kontrastu, do wyboru Wył/Niski/Średni/Maxymalny. Domyślnie wyłączony i jak dlamnie to najlepsze ustawienie.
- Gamma - regulacja gammy obrazu, do wyboru -3/-2/-1/0/+1/+2/+3, domyślnie 0. Jasność i kontrast ekranu są tak dobre że podbijanie gammy mija się z celem.
- Balans bieli - regulacja balansu bieli, zawiera poszczególne suwaki dla wzmocnienia i osłabienia kolorów czerwonego, niebieskiego i zielonego. Domyślnie wszystkie suwaki na pozycję środkową - i tak jest najlepiej :)

2.jpg


Zdj.38 Podmenu obrazu - Ustawienia szczegółowe

W menu Opcje obrazu ostają sie tylko 2 z 8 opcji:

- Ton kolorów - znane z monitorów PC ustawienie barwy kolorów. Do wyboru Ciepły2/Ciepły1/Normalny/Zimny1/Zimny2. Normalny jest opcją domyślną jak sama nazwa wskazuje powinien taki być :)
- Rozmiar - możliwość wymuszenia skalowania obrazu. Do wyboru: Auto szerokość/16:9/Szer.powiększ/Powiększenie/4:3/Bez overscanu. Z tym że w trybie PC dostępne są tylko 16:9 i 4:3 - pozostałe służą do skalowania programów telewizyjnych. Domyślnie 16:9 i takiej opcji się praktycznie zawsze używa - jedynie przy starych grach które nie mają trybu 16:9 i TV przeskalowuje je do 16:9 można włączyć tryb 4:3 i grać z zachowanymi proporcjami.

3.jpg


Zdj.39 Podmenu obrazu - Opcje obrazu

TV ma jeszcze jedna przydatną funckję: PIP. Daje on możliwość oglądania obrazu TV w okienku na pulpicie Windowsa (jest możliwość ustawienia źrodla sygnału, kanału TV, pozycji okienka i czy ma być odtwarzany dźwięk z tego kanału).

1.jpg


Zdj.40 VIVA w oknie Mój Komputer :)

Podsumowanie.

Dlaczego wybrałem akurat ten model ? Przedewszystkim bo jest FullHD, gdyż ma świetne parametry, szybką matrycę generującą pięknej jakości obraz, ma niewielką cene (w porowaniu z wieloma innymi panelami FullHD), niedużą przekątną (nie brałem pod uwagi modeli większych niż 32" gdyż jak widać na zdjęciach na początku tego wątku - siedze przy tym TV jak przy monitorze do PC (odległość oczu od ekranu jakies 70cm) i ekran zajmuje mi praktycznie całą szerokość kąta widoczności oka - przy większym musiałbym skakać wzrokiem po ekranie a to szybko by powodowało męczenie). Oczy nie męczą się bardziej jak przy wpatrywaniu się w zwykły monitor - obraz jest idealnie stabilny, nie pływa nie smuży, kolory i ostrość obrazu super. Jedynym minusem tego TV (który dał o sobie znać dopiero teraz gdy zrobiło sie naprawde ciepło) jest to że dość mocno nagrzewa powietrze w pokoju (odczuwam to w moim pokoiku 7m^2) :)

(2008) Recka by ()))FPPfan))>
 

Cappa84

New member
Witam
Dzięki bardzo za świetną recenzję tego TV, byłem pod takim wrażeniem, że się na niego zdecydowałem.
Właśnie kupiłem ten model TV i podłączyłem tez jako monitor do PC.
Posiadam kartę graficzną AGP Radeon 9600PRO.
Radeony mają o wiele lepiej zorganizowane opcje ustawień monitorów w porównaniu z kartami GEForce, niestety już zauważyłem pewien problem... TV gubi co kilka-kilkadziesiąt sekund obraz na moment, by na nowo go odzyskać. TV działa prawidłowo tylko, gdy włączony podgląd PIP. Użyłem kabla DVI - HDMI (port 2). Problem zapewne leży po stronie TV, tylko gdzie? Czy może ktoś mi pomóc? Dzięki
 

FPPfan

New member
Cappa84 -> Jak już ci napisałem na innym forum:

To najprawdopodobniej wina karty graficznej lub jej sterowników. Ten Radeonik był na swoje czasy potężną kartą ale teraz to już staruszek...W czasach gdy powstawała takie pojęcia jak HDMI i FullHD były w świecie komputerów mało znane i zapewne nie jest zoptymalizowana pod tym kątem. Najlepsze wyjście: podpiąć TV do kompa z dzisiejszą generacją kart graficznych natywnie obsługujących FullHD (Radki od serii 3xxx i GeForce od serii 8xxx) i sprawdzić jak teraz zachowuje się TV. Jeśli problem powtarza się to coś nie tak z TV. W ustawieniach tego Samsunga raczej nie ma funkcji wpływającej na gubienie sygnału...Można wybrać źródło sygnału (Antena, D-Sub, AV1,2, HDMI 1,2,3) i ewentulanie nadać mu nazwę.
 

Prezesiak

New member
Witam,
Niedawno kupilem model LE37A551 i niestety mam problem z rodzielczoscia 1920x1080 przez kabel HDMI-DVI. Mianowicie po ustawienieniu tej rozdzielczosci w Viscie czcionki sa poszarpane i nierowne. Jedyna opcja to przestawienie wielkosci czcionki z 96 na 120 DPI, ale wtedy niestety wszystko sie rozjezdza i tez nie wyglada tak jak powinno. Niebardzo rozumiem dlaczego w telewizorze, ktory teoretycznie ma rozdzielczosc natywna 1920x1080, pulpit w Windowsie wyglada duzo lepiej w rodzielczosci 1360x768 - zupelnie jakby to byla jego natywna rozdzielczosc:???:

Aha, no i oczywiscie zeby wszystko miescilo sie na ekranie trzeba robic w oprogramowaniu NVIDII resize pulpitu. Karta graficzna to GeForce 8800GT
 
Ostatnia edycja:

Bobok

New member
Musze powiedzieć a właściwie napisać , że odwaliłeś kawał dobrej roboty.
Fotki wcale nie są złe a nawet uważam że są naprawde dobrej jakości . Wszystko widać jak na dłoni i czego mi tu tylko brakuje to tego żebyś zamieścił kilka fotek z jakiejś gry na konsoli X360 lub PS3 . Napweno takowej niemasz bo inaczej byś pewnie to zrobił , ale może jakiś kolega ma i uda Ci się wrzucić do tego testu.
Tak czy owak należą Ci sie duże brawa za tak obszerny test.
Pozdrawiam.
 

FPPfan

New member
Prezesiak -> Na pewno masz coś nie tak - przy natywnej rozdzielczości 1920x1080 obraz powinien byc idealny. Patrzyłeś w Panelu Sterowania nVidii w sekcji "Zmień format sygnału lub format HD" czy czasami nie masz ustawionego "1080i" jeśli tak to przestaw na 1080p i daj zastosuj. Choć drugi z objawów sugeruje coś innego - u mnie obraz rozjeżdża się poza ramy gdy podepne nie pod ten HDMI co trzeba (tylko jeden akceptuje sygnał z DVI - na innych wszystko się pierdzieli). Sprawdź w instrukcji od TV który u Ciebie jest dedykowany DVI. Możesz też sprawdzić czy w menu ustawień obrazu w TV masz zablokowaną większość opcji - jeśli nie to bardzo prawdopodobne że nie pod ten HDMI podpiąłeś kompa...
 

Prezesiak

New member
Podlaczylem tez pod HDMI1 i nie ma zadnej roznicy. Zarowno na HDMI1 jak i HDMI2 w rozdzielczosci 1920x1080 mam odblokowane wszystkie opcje w menu. Zablokowane sa tylko w 1360x768...
 

banjo

New member
Według mnie świetnie wykonana robota. Super tv, super fotki ,fajny zestaw Creativa , no i naprawde rewelacyjny,wygodny fotel. Seseje przy kompie to napewno sama przyjemność.Ale qrcze 32' i odległośc 70cm.wow. Rzeczywiście wiekszy tv od tego to już by była lekka przesada.
 

FPPfan

New member
Prezesiak -> A napewno masz dobrze ustawione tutaj:

nvidia.jpg


U mnie jak tam jest wybrana inna pozycja niż 1080p to tez odblokowują się wszystkie opcje TV. Przy trybach z "i" na końcu wszystko jest lekko rozmazane a fonty poszarpane.
 

Prezesiak

New member
Rozdzielczosc jest 1080p tak jak u Ciebie natomiast w okienku "wybierz zlacze..." mam HDMI zamiast DVI, ale moze dlatego, ze ja mam Viste, a Ty XP i stad ta roznica. Jutro zrobie screenshota. Podlaczalem dzisiaj pod wszystkie trzy wejscia HDMI i w kazdym jest tak samo czyli odblokowane opcje w menu telewizora w rodzielczosci 1080p i zablokowane w 1360x768. Dziwne, ze nie ma roznicy miedzy wejsciami HDMI w TV. probowalem tez podlaczyc telewizor przez D-Sub i obraz z jednej strony jest lepszy bo czcionki nie sa poszarpane, ale za to widac smugi tak jakby obraz byl lekko rozdwojony. Postaram sie zrobic jutro zdjecia w roznych konfiguracjach.

A moze to kwestia samego kabla?
 

popiół

New member
Uzywając hdmi/dvi (sygnał cyfrowy) nie bedzie roznicy w jakosci obrazu, niezaleznie od uzytego kabla - bo albo obraz jest, albo go nie ma. Nie ma innej opcji ;)

Smugi widoczne poprzez połączenie VGA są oznaką juz słabej jakosci kabla.
 
Ostatnia edycja:

Prezesiak

New member
Jezeli chodzi o jakosc kabla D-SUb to calkiem mozliwe, natomiast moje watpliwosci co do kabla hdmi-dvi dotycza raczej kwestii Single/dual-link itp. Zastanawiam sie czy to moze miec znaczenie.
 
Ostatnia edycja:

Prezesiak

New member
OK znalazlem rozwiazanie problemu - jest banalne...wystarczy w zakladce Input/Edit name przypisac do HDMI zrodlo PC...myslalem, ze ta opcja sluzy po prostu do zmiany nazwy, a jak sie okazuje ona ma wplyw na wszystko.

FPPFan: Mozesz sprawdzic czy Twoj kabel DVI ma 18 czy 24 piny?
 
Ostatnia edycja:

FPPfan

New member
Prezesiak => Gratulacje ! Bo kilka osób więcej miało podobny problem i teraz wiem co im doradzić :) Co do wtyka mam chyba 24-pin bo jest cała sekcja zajęta. Zresztą zrobiłem zdjątko:

wtyczka.jpg
 

rostu

New member
Dalem sie praktycznie namowic na tego samsunga ale... no wlasnie zawsze jest jakies ale ;) Doszedlem do wniosku, ze nie oplaca sie doplacac do wersji 656 ~400zl bo te 100Hz to chwyt marketingowy a 2.399zl w agito to rozsadna cena za niby 551... ale no wlasnie na aukcjach czy skapcu sa wersje 551,552,553...559 - powstaje pytanie czy sa jakies roznice? Moze to tylko update softu?
pzdr.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Soft może się różnić w zależności od daty produkcji. Miałem 32a551 a teraz mam 32a656. Ale zmieniłem bo miałem okazję kupić nówkę z gwarancją polską za 2200zł. Muszę jednak powiedzieć że wersja 32 nie ma 100hz. Z tego co widzę to bebechy nie są jednak identyczne bo w a551 (najnowszy soft) na materiałach hd było widać gdzieniegdzie piaskową fakturę "grainy" a na a656 tego nie ma. Kolorki, kontrast i czerń są powiedzmy o 15% (pi razy oko) lepsze niż na a551.
 

ProSiaczek

New member
Świetny test to za mało powiedziane - tak powinne wyglądać wszystkie.

Jeszcze tylko fajnie jakby były fotki z oglądania kanałów tv - powiedzmy antena i satelita to dopełniło by całego testu.
 
Do góry