S10 -Problem z gradacją i IFC

spanker

New member
prawda jest ze panasyf nie ma\startu do szajsunga gdy chodzi o gradacje, ale zalezy to od egzemplarza, moj mniejszy 42s10 ma gorsza gradacje jest chyba zepsuty, wiekszy 50s10 ma lepsza...
 

Tomaszz

New member
Rozjaśniłem tego screena, którego wkleił bart_1 żeby lepiej było widać banding - na moim monitorze - tragedia.
A ten screen z prawej to zrzut z BD - też widać banding, tyle, że jakieś 10x mniejszy od tego mkv ;)


U mnie na monitorze prawie nie widać żadnej gradacji, zarówno na pierwszym jak i drugim screenie, dopiero jak je powiększę to jest to widoczne. Na tv widać to dużo bardziej.

Sprawdzałem tą scenę na 42g10 (wersja 1080p ESiR 8gb) i banding jest jak cholera (przynajmniej kilka wyraźnych linii podziałów)! To co jest na tych screenach to nic. Śmieszne jest to, że w obojętnie którym momencie zrobić pauzę, to banding momentalnie znika i jest idealna gradacja. Chodzi o to, że kamera przsuwa się w dół i im szybciej to robi tym większy banding. Na samych początku ujęcia (kiedy kamera dopiero zaczyna się ruszać) banding jest dużo mniejszy.

Ogólnie u siebie banding obserwuję właściwie tylko wtedy, gdy ekran się ściemnia, bądź rozjaśnia. Poza tym przez 98% jest super. Wydaje mi się, że filmy animowane są wyjątkowo narażone na color banding w ripach, dużo bardziej niż normalne.

Co by nie mówić, to załączone obrazki pokazują, że na bluraya mogły by tego nie być, ale musiałby to ktoś potwierdzić...
 
Ostatnia edycja:

frufru

New member
Ktoś tu pisał, że na py700 nie było przejść tonalnych.... A tu jest test pz700 (ten sam model, tyle, że ma drugi tuner TV), gdzie piszą, że głównym problemem tego modelu to "colour banding".
Panasonic Viera TH-42PZ700B review

Myślę, że to może być problem odświeżania, który właśnie objawia się przy szybkich zmianach koloru i jasności obrazu. Pobawcie się troszkę robiąc zdjęcia ekranu z czasami ekspozycji powyżej 1/60 sekundy (1/50-1/100i wyzej).... Nagle kolory i odcienie szarości, widoczne gołym okiem, znikają. Pojawiają się monochromatyczne obrazy.
 

XoR

New member
prawda jest ze panasyf nie ma\startu do szajsunga gdy chodzi o gradacje, ale zalezy to od egzemplarza, moj mniejszy 42s10 ma gorsza gradacje jest chyba zepsuty, wiekszy 50s10 ma lepsza...
dzisiaj u kolegi widziałem nowego Samsunga LCD na PS3 i w menu ma większy banding niż moja plazma :lol: także ciekawe jest to o czym mówisz :fool: CRT HD Ready od Samsunga też miał okrutny banding i plazmy Samsunga też mają ten sam problem i to większy niż Panasonic...

Co do "UP" to miałem wersję 1080p i miała banding ale tylko przez DXVA a przynajmniej w ffdshow z włączonymi wszystkimi upiększaczami, filtrem deband na 1.5, konwersją na RGB32 z ditheringiem, nie było absolutnie żadnego bandingu ani na monitorze ani plaźmie, nic tylko oglądać :popcorn: oczywiście procek na 3.8GHz ledwo ledwo się wyrabiał ale mając dobry komputer można znacznie poprawić jakość MKVek :bober::bober:
 

bogaty

New member
Bez reklam
Jak chcecie zobaczyć prawdziwy Banding kupcie Lcd Sharpa, miałem dwa Tv tej firmy i oba cierpiały na to samo, sprzedałem i jako zielony w Plazmach kupiłem X10, spodobał mi się obraz, miażdży.Następny zakup to będzie coś z górnej półki plazm Panasa.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Panowie , a ja na tym demku widzę tylko działanie/wył. IFC zawarte w tym cytacie (z innego forum):
Dla sygnału pal i HD 50Hz.

IFC on = 50Hz, 600Hz sterowanie subpolowe, 600fps*.
IFC off = 50Hz, 600Hz sterowanie subpolowe, 100fps.
Więcej miga, lub mniej miga - tak rejestruje to kamera, o to chyba chodziło wystawiającemu to demko.

(chodzi tylko o demko, nie resztę tekstu) ;)
 

spanker

New member
dzisiaj u kolegi widziałem nowego Samsunga LCD na PS3 i w menu ma większy banding niż moja plazma :lol: także ciekawe jest to o czym mówisz :fool: CRT HD Ready od Samsunga też miał okrutny banding i plazmy Samsunga też mają ten sam problem i to większy niż Panasonic...

Co do "UP" to miałem wersję 1080p i miała banding ale tylko przez DXVA a przynajmniej w ffdshow z włączonymi wszystkimi upiększaczami, filtrem deband na 1.5, konwersją na RGB32 z ditheringiem, nie było absolutnie żadnego bandingu ani na monitorze ani plaźmie, nic tylko oglądać :popcorn: oczywiście procek na 3.8GHz ledwo ledwo się wyrabiał ale mając dobry komputer można znacznie poprawić jakość MKVek :bober::bober:


mowie plazmach szajsu nie o lcd, mialem 50b550 i testowalem 50b650, to ze widziales gdzies kiedys cos nic nie znaczy jesli ja mialem tv ponad miesiac :fool:
 

kilgore

New member
Witam!

Sam mam P42G10 i potwierdzam - efekt stopniowej gradacji kolorów jest bardzo silny, szczególnie w scenach rozjaśniania i ściemniania płynnych przejść tonalnych (fade in, fade out). Wygląda to najczęściej, jakby taka rysunkowa tęcza rozchodziła się na zewnątrz (przy rozjaśnieniu). Efekt jest niezależny od źródła - występuje zarówno na obrazie z PS3 jak i TV-sat (SD i HD)

Tłumaczenie, że to jest tani TV jest o kant d. rozbić, bo gdybym wiedział, że to ma tak wyglądać, to kupiłbym telewizor za 1000, a nie 3000 zł. Plazmy Panasa miały dawać niezłą czerń i bardzo dobre kolory, a dostajemy efekt który jest poniżej najtańszych paneli TN w monitorach komputerowych. Szkoda, że nikt o tym nie pisał na forum przed moim zakupem, to bym wiedział czego szukać (a czego się wystrzegać).

Ale faktem jest też, że bandingu nie widać podczas oglądania zdjęć, czy teł testowych. Oraz, że jest on tym bardziej widoczny im "agresywniejsze" są ustawienia TV. Na Dynamic jest silniejszy niż na Normal, a tam z kolei - silniejszy niż na Film. Nawet po ustawieniu wszystkich możliwych ustawień w profilach na te same wartości. Stąd wydaje mi się, że krecią robotę robią algorytmy postprocessingu, których nie da się tak zupełnie wyłączyć.

Pytania:
1. Czy ktoś to zgłaszał do serwisu i czy udało mu się coś uzyskać?
2. Czy są jakieś plazmy które nie mają takich problemów?
 

XoR

New member
@bogaty
widziałem 3 sharpy, 32d44, 37x20e i jakiś nie-Aquos 42 cale i jeśli chodzi o banding to ten ostatni miał ale bardzo bardzo lekki. Możliwe jednak że są Sharpy z bandingiem, nie zaprzeczam :p

@spanker
nie wiem, jak kupowałem plazmę w 2008 to samsungi miały mieć podobno większy banding. Nie widziałem też Samsunga wolnego od tego problemu, w tym wspomiany LCD który bandingu nie powinien mieć raczej... choć możliwe że z 42s10 coś jest wybitnie nie tak i w porównaniu z samsungiem jest gorzej... nie przyglądałem się temu modelowi zbytnio...

kalibracja nie ma sie nijak do bandingu a już napewno kalibracja tak jak jest rozumiana na tym forum czyli zmianą wartości w menu serwisowym :) Mój panas ma oczywiście banding z tym że czasem go widać mocniej a czasem słabiej, nawet w tym shocie z "Up" różnie to bywa w zależności od jasności, kontrastu, tego czy coś jeszcze na ekranie jest itp. Imho dynamiczny kontrast a dokładniej ściemnianie ekranu jak za dużo mocy zużywa jest ustawione za modułem korekcji kolorów i modulacji PWM i czasami się źle "wstrzelą" kolory i wyjdzie większy banding :) Zazwyczaj bandingu jednak nie widzę, napewno nie podczas normalnego używania a tylko podczas powolnych statycznych prawie scen z gładkimi przejściami...

Choć fakt faktem te "4096 poziomów gradacji" jest mylące...
 

kilgore

New member
Choć fakt faktem te "4096 poziomów gradacji" jest mylące...

Coś mi się zdaje, że wcale nie jest mylące. To po prostu 4096 kolorów, czyli 12 bit, czyli taka Amiga. Resztę odwala dithering. I w tym kontekście color banding jest jak najbardziej zrozumiały.
Niestety :(
 

XoR

New member
ja to zrozumiałem że ten telewizor ma 12 bit przetwarzanie koloru czyli ogólnie mówiąc zero bandingu no i się oczywiście przeliczyłem bo okazało się w domu że większość odcieni to dithering i PWM :x w sklepie oczywiście nic nie było widać oprócz tego że obraz wygląda genialnie :popcorn: No i na szczęście mimo tego że przejścia nie są takie płynne i udawane przez szum obraz jest świetny. Detale cienia wszystkie są widoczne tak jak być powinny a widziałem trochę TV i zazwyczaj jest gorzej a płynne przejścia bez PWN nie zawsze wyglądają lepiej. Ba, uważam że to w jaki sposób mój TV generuje obraz to jego duża zaleta, szczególnie do SD i dzisiejszych niezbyt jeszcze odetalowanych gier :blagam:

Za większą wadę swojego TV niż okazjonalny banding uważam brak możliwości regulacji gammy bo standardowa jest zdecydowanie za mała i daje zbyt jasny pozbawiony życia obraz. Tam gdzie da się zmienić ten parametr czyli niektóre gry na konsole i PC obraz wygląda dużo lepiej. W PC to wogóle zrobiłem sobie profil kolorów i obraz jest jeszcze lepszy :eek:k:

Na lepszy model nie zamierzam zmieniać bo mógłbym sobie jeszcze pogorszyć obraz tymi "lepszymi" modelami :p
 

gorylla

New member
Bez reklam
Byłem dziś w MM i widziałem wszystkie najnowsze LCD Philipsa na demku z BR. W każdym z tych modeli, włącznie z osławionym 9704 color banding był wręcz PORAŻAJĄCY! DUUUUŻO większy niż w mojej S10. Od dziś nie zwracam uwagi na problem CB w mojej plazmie, skoro dużo bardziej dokucza nawet modelom za trzykrotnie większą kasę.
 
Do góry