S10 -Problem z gradacją i IFC

bart_1

New member
właśnie kupiłem 42s10 i nie rozumiem kwestii IFC. Czy to powinno być widać że się włączyło albo że jest jakaś różnica po włączeniu? Przełączam to i 0 reakcji a na youtube widziałem że kolesiowi tak przeskakuje jak włącza i wyłącza.
2 sprawa to gradacja, straszenia widać na mgłach itp. takie linie zamiast łagodnych przejść. Mam taką testową scenę z "Up" jak mały siedzi w kinie i za nim bije silne światło z projektora, s10 pokazuje w tej scenie masakrę, z 8 takich linii zamiast ładnych przejść. Na monitorze komputera tego nie mam. Film w 720p, komp podłączony HDMI. Czy to może być wina kabla? Nie rozumiem dlaczego telewizor full hd tak sobie nie radzi :(
Co koledzy o tym myślicie?
 

boby7

Member
IFC działa. Można to zauważyć przy przełączaniu tej opcji podczas wyświetlania np. jakiegoś szybkiego skrola napisów. Napis staje się ostrzejszy z opcją włączoną. Czy to się komuś może podobać? Nie wiem.
Co do "bandingu" kolorów. Też to widzę i trochę nie rozumiem, jak to możliwe, że mało kto o tym wspomina :) Snop światła, to praktycznie zawsze gwałtowne skoki w przejściach tonalnych. Na cud nie liczyłem, bo to budżetowy TV, ale nie spodziewałem się takiego problemu na wyświetlaczu plazmowym. Być może jest to tylko problem jakości materiałów z mojej kablówki (po HDMI), bd jeszcze nie odpalałem.
 

kaukaz

New member
Bez reklam
właśnie kupiłem 42s10 i nie rozumiem kwestii IFC. Czy to powinno być widać że się włączyło albo że jest jakaś różnica po włączeniu? Przełączam to i 0 reakcji a na youtube widziałem że kolesiowi tak przeskakuje jak włącza i wyłącza.
2 sprawa to gradacja, straszenia widać na mgłach itp. takie linie zamiast łagodnych przejść. Mam taką testową scenę z "Up" jak mały siedzi w kinie i za nim bije silne światło z projektora, s10 pokazuje w tej scenie masakrę, z 8 takich linii zamiast ładnych przejść. Na monitorze komputera tego nie mam. Film w 720p, komp podłączony HDMI. Czy to może być wina kabla? Nie rozumiem dlaczego telewizor full hd tak sobie nie radzi :(
Co koledzy o tym myślicie?
Niestety BART jenym z minusow plazm PANASONICA seria G.SiX sa slabe przejscia totalne test w Audio Video7/8 2009 pozatym sam to dostrzegalem u kuzyna na plazmie seria G10e w serii V jest lepiej, podobno nowa seria G20 bedzie miala 18bit przetwarzanie obrazu likwidujac to zjawisko:eek:k:to byl jeden widoczny powod ze nie kupilem tej plazmy zobacze w 2010 modelu moze bedzie gitara:hmm:
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Problem z gradacją kolorów można do pewnego stopnia ograniczyć prawidłowo kalibrując telewizor (trzeba sobie trochę poeksperymentować z kontrastem, jasnością i resztą parametrów, by nie uwypuklały braków matrycy).
 

bart_1

New member
To pieknie, na pv70 było ładniej, widziałem u znajomego.
Panowie, a co z tym IFC, powinno tak przeskakiwać jak na tym filmie?
 

vipsan

New member
Witam!

To totalna porazka z tym brakiem odcieni w s10! Mam w drugim pokoju py700 i nie ma mowy o takim braku w palecie kolorow!!! Za py700 dalem ponad 2x tyle co za s10 ale juz wiem dlaczego! A co do IFC to jak wlaczam tryb 100hz w py700 to widac golym okiem a w s10 to jakas totalna sciema zero efektu!!!

Sorrki ale s10 i reszta z seri 2009 to jakas pomylka????? Zamiast czerni na ekranie widze szarosci i niestety ale wole korzystac z py700 :twisted:

Pozdrawiam
 

boby7

Member
YouTube - Panasonic TH42PZ85B Plasma Intelligent Frame Creation zobacz tu, jak facet to przełącza to cały telewizor jakby się na chwilę wyłącza, też tak masz? Ja nie.
Nie! Nie wyłącza się, ale jeszcze raz powtórzę. Widać działanie na szybkich crawlach. Poszukaj kanału tv z takimi napisami i przełączaj. Zobaczysz, że napis będzie widoczny ostrzej z IFC włączonym. Oczywiście, że s10 nie ma takiego "wygładzacza" ruchu jaki jest obecny w 100 i więcej elcedekach, ale IMHO dorysowywanie ramek to średni pomysł. Na LCD konieczny, na plazmach chyba nie :)
Jeśli chodzi o te przejścia, ja oglądałem filmy BR z komputera i filmy, demka w 1080p i obawiam się ze ta pokopana gradacja też tam występuje. Nie jest to kwestia mojego komputera bo jak mowilem, na monitorze tego nie mam i wszystko jest Ok.
No fakt, dziwne. Dziwi mnie, że czasami na ekranie widzę takie łagodne przejścia kolorów, że aż kopara mi opada, gdy nagle zobaczę paskowe gradienty. Ciekawe od czego to zależy. Różne rzeczy ludzie piszą o Panasonicach, że buczą, że czerń nie taka jak trzeba... A jakoś o tym nikt (chyba) nie wspominał. Testujący mądrale też nie.
Mój cichutko bzyczy (słychać tylko z niewielkiej odległości, za ekranem), jakość obrazu urzekająca (tryb filmu!), za te pieniądze super!
 

bart_1

New member
Chciałem się upewnić, na tym filmiku przeskakuje. Pamiętam że w tym wielkim przyklejonym wątku ktoś też nie widział czy działa i oddał w końcu do naprawy, jak oddali to było wyraźnie widać że działa na jakimś demku. Stąd się martwiłem że nie widać tych przeskoków.
Z tą gradacją mogę żyć, ona nie występuje na szczęście wszędzie tam gdzie są przejścia, muszą być ku temu jakieś konkretne okoliczności a te bywają stosunkowo rzadko.
 

kaukaz

New member
Bez reklam
Chciałem się upewnić, na tym filmiku przeskakuje. Pamiętam że w tym wielkim przyklejonym wątku ktoś też nie widział czy działa i oddał w końcu do naprawy, jak oddali to było wyraźnie widać że działa na jakimś demku. Stąd się martwiłem że nie widać tych przeskoków.
Z tą gradacją mogę żyć, ona nie występuje na szczęście wszędzie tam gdzie są przejścia, muszą być ku temu jakieś konkretne okoliczności a te bywają stosunkowo rzadko.
Morzna zyc Bart tylko jak sie cos zobaczy nie tak w obrazie to juz z tym nie mozna spac spokojnie:( widzialem w akcij samsa850 puszczalem dema m2ts zachody wschody slonca bo na tych obrazach jest najbardziej widoczne na samsungu bylo idealnie ale ze nie jestem fanem produktuw z KOREi czekam na tx-p46g25 Japonczyka:eek:k:
 

don111

Banned
2 sprawa to gradacja, straszenia widać na mgłach itp. takie linie zamiast łagodnych przejść. Mam taką testową scenę z "Up" jak mały siedzi w kinie i za nim bije silne światło z projektora, s10 pokazuje w tej scenie masakrę, z 8 takich linii zamiast ładnych przejść.
to raczej wina konkretnego egzemplarza albo raczej kalibracji jak ktoś wyżej wspomniał, ta scenka to która mniej więcej minuta filmu ?
 

bart_1

New member
W wersji cbgb-up720.mkv rozmiar: 4,37 GB (bajtów: 4*694*974*180) to jest na samym prawie początku czyli 00:01:19. Nie wydaje mi się żeby to się dało zniwelować ustawieniami, może jakimiś drakońskimi. Chyba że chodzi o kalibrację w menu serwisowym, to już nie moja czy innych normalnych użytkowników bajka.

Tak to powinno wyglądać, niestety na s10 na przejściu z jasnego światła projektora w czarne tło kina robi się kaszana i kilka linii przejść.
 

matys1

New member
Sprawdzilem u siebie te zdjecie po konwersji na jpg w paint-cie tylko, ze wyszlo mi po tym zabiegu 279KB leciutka gradacja po ciemej stronie z 3m prawie nie widac trzeba sie dobrze przypatrzec tv tx p42c10
 

Tomaszz

New member
To jest jakaś skopana wersja UP, pamiętam, że na początku z tym filmem były problemy, właśnie z bandingiem kolorów. Dopiero następne realesy były poprawne.
U siebie na G też czasami widzę color banding, ale to bardziej zależy od filmu, jak jest taki wyraźny to raczej wina materiału. Pożycz Bluraya i zapuść UP i zobacz jak będzie, a ja może ściągnę do testów jakąś dobrą wersję w 1080p i zobaczę tą scenę u siebie.

Co z tego, że nowa seria będzie miała 18 bitowe przetwarzanie kolorów czy coś, skoro nasza seria ma deep color (x.v. color czy coś), a i tak nie jest to w najmniejszym stopniu wykorzystane, bo żaden film z tego nie korzysta!
 

slimak

New member
Bez reklam
Co z tego, że nowa seria będzie miała 18 bitowe przetwarzanie kolorów czy coś, skoro nasza seria ma deep color (x.v. color czy coś), a i tak nie jest to w najmniejszym stopniu wykorzystane, bo żaden film z tego nie korzysta!

18bit daje nadzieje na lepsze skalowanie obrazu SD. Dodatkowo obok informacji o 18bit jest zmianka o nowym systemie wygładzania przejść kolorów IC8001.

2008 -> IC4510 10bit
2009 -> IC4510 10bit
2010 -> IC4510 18bit

PZ85
01ca0f33b9dc59e7med.jpg
 
Ostatnia edycja:

dread

New member
Bez reklam
To jest jakaś skopana wersja UP, pamiętam, że na początku z tym filmem były problemy, właśnie z bandingiem kolorów. Dopiero następne realesy były poprawne.
U siebie na G też czasami widzę color banding, ale to bardziej zależy od filmu, jak jest taki wyraźny to raczej wina materiału. Pożycz Bluraya i zapuść UP i zobacz jak będzie, a ja może ściągnę do testów jakąś dobrą wersję w 1080p i zobaczę tą scenę u siebie.

Rozjaśniłem tego screena, którego wkleił bart_1 żeby lepiej było widać banding - na moim monitorze - tragedia.
A ten screen z prawej to zrzut z BD - też widać banding, tyle, że jakieś 10x mniejszy od tego mkv ;)

 

bart_1

New member
dread, zastrzeliłeś mnie. Wygląda na to że wymagam zbyt wiele od filmów 720p 4,4GB. Przywykłem że na poprzednim telewizorze hdready 37" były ekstra a tu taka niespodzianka. Większy ekran, wyższa rozdzielczość i wyszło szydło z worka. Szkoda że nie umiem wyciąć z pół minuty tego UP żeby każdy kto chce sprawdził u siebie, w końcu mało kto tak rozjaśnia film a banding widać jeszcze bardziej. Podobnie, ale jeszcze bardziej mam w menu amplitunera H/K tam gdzie czerwony fotel (jeśli ktoś kojarzy), niestety nie pamiętam jak było na poprzednim TV.
 

yogibabo

New member
Ja też mam to zjawisko- od momentu kiedy kupiłem tv (42py85 - to prawie topowy wtedy model, mający te same parametry za wyjątkiem kilku gadźetów) w 2008 roku pierwsze co mi się rzuciło w oczy to właśnie gradacja. Wczesniej na 29 CRT Tompsona tego nie było. Po czasie doszedłem do wniosku, że to chyba wina słabego sygnału sd, lub nawet oszukanego hd. Kiedyś była taka plansza reklamowa na tvn, na której (niezaleznie czy w hd czy nie) to zjawisko zawsze występowało. Będąc u szwagra zauważyłem, że najego panasie 29`100 Hz CRT też były takie obramowania :confused:
 

apo5

New member
Witam!

To totalna porazka z tym brakiem odcieni w s10! Mam w drugim pokoju py700 i nie ma mowy o takim braku w palecie kolorow!!! Za py700 dalem ponad 2x tyle co za s10 ale juz wiem dlaczego! A co do IFC to jak wlaczam tryb 100hz w py700 to widac golym okiem a w s10 to jakas totalna sciema zero efektu!!!

Sorrki ale s10 i reszta z seri 2009 to jakas pomylka????? Zamiast czerni na ekranie widze szarosci i niestety ale wole korzystac z py700 :twisted:

Pozdrawiam

Przecież sam napisałeś, że za py700 dałeś dwa razy tyle - to masz dwa razy lepiej. Czego wymagasz od plazmy za 2400? Jak byśmy dali za s10 po 6000 to rozumiem oburzenie ale w takim wypadku to chyba tylko nie obrażając nikogo - telewizyjni onaniści siedzący z nosem 30 cm od telewizora będą zwracać uwagę na brak płynnego przejścia w palecie kolorów - błagam Was :)
Słowa typu "TOTALNA porażka" albo "masakra" lub "TOTALNA ściema zero efektu" są zdecydowanie przesadzone - cieszę się, że nie jestem aż tak wymagający do produktów ze "średniej" półki bo bym spać po nocach nie mógł ;)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

gorylla

New member
Bez reklam
Przecież sam napisałeś, że za py700 dałeś dwa razy tyle - to masz dwa razy lepiej. Czego wymagasz od plazmy za 2400? Jak byśmy dali za s10 po 6000 to rozumiem oburzenie ale w takim wypadku to chyba tylko nie obrażając nikogo - telewizyjni onaniści siedzący z nosem 30 cm od telewizora będą zwracać uwagę na brak płynnego przejścia w palecie kolorów - błagam Was :)
Słowa typu "TOTALNA porażka" albo "masakra" lub "TOTALNA ściema zero efektu" są zdecydowanie przesadzone - cieszę się, że nie jestem aż tak wymagający do produktów ze "średniej" półki bo bym spać po nocach nie mógł ;)
Pozdrawiam

Zgadzam się. Plazmy do wersji powiedzmy G to nie oszukujmy się produkty stosunkowo tanie, jeśli nie powiedzieć bardzo tanie (X, C). Więc trudno się spodziewać jakości na poziomie Kuro czy najnowszych Ledów za 7-8 tys.

Ja również jak wielu użytkowników widzę ten efekt, ale w niczym mi to nie przeszkadza, gdyż to zjawisko pojawia się stosunkowo rzadko i najczęściej właśnie w różnych ripach, divx-ach z kompa i innych kombinowanych materiałach. A że takich prawie w ogóle nie oglądam, to nie mam problemu.

Więcej optymizmu i zadowolenia z życia, a nie malkontencji życzę. Pozdr.
 
Do góry