Rusza Stopklatka

psiaja

Member
Panowie nadawanie HD kosztuje po prostu trzeba więcej miejsca na muxie
.. Taka ciekawostka w Czechach ruszyły testy 4K (Praga ) w naziemnej telewizji podobnie jest w Szwecji

No dobra.. nadawanie kosztuje, ale w takim razie po co przechodziliśmy na DVB-T, by dalej trwać przy sygnale SD? By było więcej kanałów?
Osobiście wolę, by było ich mniej, ale lepszej jakości..
Gdzie jest ten postęp technologiczny, który miał się dokonywać? Polska ciągle musi być za murzynami?
O ile Stopklatka jest nowym nadawcą i nie ma funduszy na HD (co dziwne, bo jak wchodzić na rynek, to z przytupem) no ale czemu wielcy telewizji naziemnej nie nadają w HD? Bo mają własne platformy i tam trzepią kasiorę?
Niektórzy użytkownicy tego forum wychwalają TV 4K, jak w Polsce nie ma nawet porządnego sygnału HD :/
Nie tak to sobie wyobrażałem
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Panowie - przecież przejście na nadawanie DVB-T wymusiła Bruksela bo taka jest dyrektywa Unii Europejskiej i Polska MUSI SIĘ PODPORZĄDKOWAĆ....a jeżeli nie to przywalą taką karę ,że Tusk się zdziwi

Błędem było wybieranie DVB-T w sytuacji kiedy ten system jest mniej efektywny ,zwróćcie uwagę że nasi sąsiedzi Czechy ,Ukraina ,Rosja mają DVB-T2 który umożliwia uzyskanie ok.30% więcej miejsca na muxie przy tych samych kosztach nadawania i tym samym zasięgu.Oczywiście Polska też będzie musiała za kilka lat przejść na ten system ,no ale u nas robi się wszystko jakby na raty

Na koniec taka ciekawostka w Japonii nadawca publiczny NHK przeprowadził testy w formacie Super Hi -Vision 8 K i udało się w transmisji naziemnej przesłać sygnał na odległość 27 kilometrów .W Polsce 8 K będzie w naziemnej telewizji cyfrowej za jakieś 40-50 lat
 

Sdolas

New member
Czyli więcej jest zwolenników jakości, super :)
Tylko nie zapominajmy że my od zawsze jesteśmy technologicznie daaaaaaelko na szarym końcu, czyli tak obiektywnie patrząc nie da się z dnia na dzień przejść z epoki VHS do 4K, tak po prostu jest to niewykonalne.
Kiedy wchodziło nadawanie HD w TVP w DVB-T byłem na pikniku lotniczym, zaciekawiony jak zawsze aspektami technicznymi pogadałem sobie z facetem z wozu transmisyjnego TVP. Stwierdził jednoznacznie że zdecydowana większość ich sprzętu NAGRYWAJĄCEGO to SD i przyznał że jest to potem upscal do 1080 i puszczane w DVB-T jako HD. W tamtym czasie tylko jeden wóz TVP HD miał sprzęt HD. To wszystko tłumaczy dlaczego ciągle mamy papkę :)
Trochę mnie dziwi że program z logo HD ciągle uparcie nadaje :
- teleexpres - papka
- panorama - papka
- wiadomości - papka
Przepraszam ale to co studyjne powinno być HD i tyle.
Po co puszczać papkę upscalowaną do 1080 ? Idiotyzm.
Dopuszczalne oczywiście SD z relacji terenowych.
Kompletnie nie rozumiem dlaczego w TVP 1 i 2 sporo imprez jest już w HD a skróty np w teleekspresie - papka. Sorry dla mnie jakaś paranoja.
Poruszył ktoś temat kosztów nadawania HD.
Jaki jest sens płacenia za kanał HD kiedy puszcza się w nim papkę w 1080 ?

Sorry za odejście od tematyki posta :)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Masz całkowitą racje, też już kiedyś pisałem o tym w innym wątku. Pamietam, że chyba EURO było w prawdziwym HD, łącznie ze studiem i to chyba tyle.
 

lm648

Banned
..........Oczywiście Polska też będzie musiała za kilka lat przejść na ten system ,no ale u nas robi się wszystko jakby na raty ....

A co powiesz o Niemcach, którzy mają jeszcze mpeg 2 ? .... to jest jeszcze jeden krok do tyłu :)

Głównie problem leży w sprzęcie transmisyjnym i nagrywającym, który jest SD a reszta to już upsclling a nie w nadawaniu tego sygnału ponoć HD :)

.....
Poruszył ktoś temat kosztów nadawania HD.
Jaki jest sens płacenia za kanał HD kiedy puszcza się w nim papkę w 1080 ?

Noooo jakbyśmy w naszym kraju wszyscy w 100% zaczęli płacili abonament RTV :) ....... a także zmniejszyli wysokość kontraktów przebrzmiałym "suuuuper gwiazdom srebrnego ekranu" a najlepiej z nich zrezygnowali to wówczas mamy szansę na FullHD. np. jeden i drugi Pan komentujący imprezy sportowe z nazwiska na Sz. ... dalej "ten od sucharów" .... drugi od jakiś 25 letnich turnieji "wiedzy", ... jakiś lanser od pogody itd:)

....... Pamietam, że chyba EURO było w prawdziwym HD, łącznie ze studiem i to chyba tyle.

.... i FPP w Opolu i to wszystko :)
 
Ostatnia edycja:

Sdolas

New member
Pisząc o płaceniu przez TVP za miejsce na kanał HD a puszczanie papki miałem na myśli ( sorry za dosadność ) robienie z widza idioty przy jednoczesnym wyrzucaniu pieniędzy w błoto. 720 by w zupełności starczyło, ale faktyczne 720. Całe szczęście że nie każdy da się zrobić w balona widząc HD tylko w samym znaczku. Jak ktoś ma tego świadomość to nie płaci abonamentu za omamianie :)
A z tymi wysokimi kontraktami to też podpisuję się obiema ręcami i nogami ;)
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Wracajac do jakosci programow tvp to zalezy przy pomocy jakich kamer program zostal zarejestrowany. tvp ma tylko 5 kamer hd kupionych na euro.Jesli program zostal zarejestrowany przy pomocy tych kamer to jakosc obrazu jest bardzo dobra.
TVP zaprezentowała główne studio na Euro 2012

9.jpg


Program Tomasz Lis na zywo bardzo czesto rejestrowany jest przy pomocy kamer kupionych na euro/Ale czasami kamery sa inne, wtedy jakosc obrazu jest znacznie gorsza.Czyli zanik szczegolow, lipa.
tvp kupuje tez programy od innych firm np program voice of poland
Jakosc wykorzystywanych kamer w czasie rejestracji programu ma najwieksze znaczenie .
http://www.rochstar.tv/pl/sprzet/kamery

teleexpres
panorama papka. zgadzam sie, jakosc obrazu jest slaba.
wiadomosci troche lepiej ale tez papka. mam na mysli oczywiscie jakosc obrazu.
Najdziwniejsze jest to ze np program swiat sie kreci tez ma slaba jakosc obrazu w porownaniu z programem voice of poland, program przygotowany tez przez firme rochstar.Na pewno przy pomocy gorszej jakosci kamer.
Na internetowej stronie rochstar jest informacja ze korzystaja z kamer sony i jvc.Byc moze kamery sony sa lepsze od jvc lub odwrotnie.

w linku nizej sa wysokiej jakosci kamery ale cena tez odpowiednia:)
http://www.eoshd.com/content/7767/canon-c300-versus-arri-alexa-on-game-of-thrones
 
Ostatnia edycja:

Sdolas

New member
Jeśli taki jest faktycznie stan sprzętowy to jak TVP śmie swoje kanały pseudo HD uruchamiać z wielką pompą i sygnować je znakiem HD, skoro na starcie było wiadomo że przez dłuższy czas materiału HD będzie w ramówce w granicach 10-20% a reszta to upscalowana papka. Ręce opadają.

Wracając do stopklatki, ciężko oceniać stację po kilku dniach, miejmy nadzieję że będzie się rozwijać, do tej pory niczym nie powala, albo ja mam pecha i zawsze trafię na leciwy film rozciągany z 4:3 do 16:9.
 
Ostatnia edycja:
Do góry