Rozstawienie kolumn!

koprus

New member
Witam.

Mam pytanie odnoszące się do schematu:

1. Obecnie jako suroundy grają ustawione z tyłu głośniki z zestawu yamaha.

Chciałbym stworzyć kino 7.1 i czy jeśli dokupię te same głośniki tzn. ns-333 będę mógł je postawić w miejsce "znaków zapytania"? Czy ustawienie będzie poprawne i czy one będą nadawać się by grać aż tak blisko głowy? Czy może kupić coś innego?
Czy może ns-333 przestawić w miejsce znaków zapytania a dać coś innego na tył?

2. Czy głośniki które obecnie stoją z tyłu tzn 3 m, nie stoją za daleko?

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
 

Attachments

  • rozstawienie.jpg
    rozstawienie.jpg
    13,5 KB · Wyś: 1037

don111

Banned
jak będziesz sam oglądał na środku kanapy to ok... ale jak w parę osób, to ci siedzący pół metra od głośnika nie będą mieli za ciekawych efektów

-- edit
pomyłka, to co napisałem wyżej odnosiłoby się do 5.1 i założeniu że surroundy byłyby na miejscu znaków zapytania

w przypadku 7.1 jedna para surroundów powinna być z boku słuchacza, a druga para z tyłu, odległości nie są tak istotne (poza sytuacją że kolumna jest tuż przy uchu :p) bo możesz sobie to skorygować wzmocnieniem każdego kanału z osobna
 

Attachments

  • rozstawienie.jpg
    rozstawienie.jpg
    15 KB · Wyś: 1070
Ostatnia edycja:

koprus

New member
ampli yamaha rx-v663

Mam techniczną możliwość ustawienia kolumn równo z kanapą jak zaproponował don111.
Zastosować do tego takie same kolumny jak tylnie? Czyli yamaha ns-333?


Mam natomiast problem ze zbliżeniem tyłów do siebie ponieważ kable wypuszczone są ze ściany i niestety nie są wystarczająco długie. Więc tylnie byłyby tylko ciut wężej niż surroundy...
 

Tonio

New member
Koprus! twoje ustawienie nie jest złe...Ja mam praktycznie takie same.Pokój 8 metrów ,Yamaha 7.1. 4 monitory B&W 602 nooo i miałem problemik z 3 parą...i wiesz co wymysliłem?...2 malutkie monitory AudioPro v1 ...na suficie po bokach kanapy...Działa swietnie,dzwięk pokrywa całość srodka pokoju i tak jak kolega wyżej napisał-kalibracja! I tu proponuje Ci włączyć mikrofonik YPAQ niech sie sam dostroi oczywiście u Yamahy:grin:
Musisz pamiętać że mało jest płyt dvd gdzie Yamaha czy inny ampli obsłuży 6.1 lub 7.1 w czystym Digitalu lub DTSie.Np.Władca Pierscieni leci świetnie w 6.1 gdzie sufitowe monitory podają po prostu ten sam kanał...ale i tak wrazenie jest niesamowite przy wypełnianiu pokoju.Pozdrawiam!
 

koprus

New member
a co moglibyscie polecic na surroundy ktore zamontowal bym na uchwytach po bokach kanapy.

Jeden uchwyt byłby na ścianie po lewej stronie kanapy (ale nie ma tam za dużo miejsca bo zaraz się skos zaczyna - mam tam okolo 30 cm)

Drugi uchwyt byłby na filarze który stoi zaraz koło prawego końca kanapy

Witam przepraszam że odświeżam ale naprawde nie wiem co kupić w miejsce czerwonych kółek które namalowałem... czy dokupić ns-333 czy może coś innego?

Głośniki mogę postawić centralnie na uszy słuchaczy lub za kanapą? Które rozwiązanie lepsze?

I czy nie będzie to psuło efektu gdy ktoś bedzię siedział akurat przy krawędzi kanapy? Mam tam bardzo mało miejsca więc jako alternatywe ns-333 szukam czegoś smukłego...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Tonio

New member
Koprus...skłaniał bym się do tego by...ns-333 te z tyłu rozsunąc na maksa ale nie tyle by nie wpadał dzwięk w złe dudnienia spowodowane narożnikiem pokoju. Natomiast ten problem z surroundami koło kanapy...cóż.Ja bym przesunął kolumienki pół metra do przodu kanapy.Tak by nacierały na słuchajacego tak jakby z godziny 2giej.Jeśli nie ma takiej opcji to na tył.Tam gdzie masz znaki zapytania.Napewno nie w ucho słuchacza,czyli z boku.Ale to moje zdanie.Natomiast jakie kolumienki?...pamietaj ze jest to 3 para w zestawie 7.1 i szału nie będzie z dzwiekiem.więc napewno cos małego.Pozdrawiam.:grin:
 

koprus

New member
dzieki za wypowiedz tonio.

Wlasnie nie mam wogole pomyslu co dac na te boki:/

I pytanie jeszcze czy jak dam cos "małego" i bede sluchal muzyki w 7.1 to te male nadąża?

Może ktoś zaproponuj coś z "małych" i DOBRYCH kolumn bocznych... bo nie chciałbym żeby okazało się że boczne odstają jakością tylnim...

z gory dzieki!


edit.

a co jesli zaraz za kanapa postawiłbym ns-333 ktore mam na tyle obecnie a na tyl kupił jakieś dipole? Dobre rozwiazanie, znacie jakies dobre głośniki dipolowe?
 
Ostatnia edycja:

squad05

New member
nie kombinuj z innymi tylko dokup ns-333. Powinno się lepiej zgrać z resztą niż jakbys kombinował z kolumnami innego producenta i przynajmniej będzie to lepiej wyglądać.
 

don111

Banned
kolega niech pomyśli czy na razie jest w ogóle sens dokładać do 7.1, czy do tej pory spotkał wiele filmów które wykorzystują coś ponad 5.1 ;)
 

Giba

New member
Podepnę się pod ten temat bo mam podobny problem z rozstawieniem kolumn
Jamo S606.
Główny problem to ustawienie surround-ów za kanapą bedzie zrobiona taka mała półka z kartongipsu i będzie tam możliwość ustawienia głośników 1) , ale nie wiem czy czasem nie będą zbyt blisko ucha jeżeli ktoś będzie siedział na krawędzi kanapy,zaletą tej półeczki jest to że mogą być ciut wycofane , a nie tak jakbym stawiał je na standach w przypadku 2) , jak radzicie mi postawić suba ? może stać tak jak na 2) czy bedzie męczący ??
między 1) a 3) nie ma za dużej różnicy ale przy 1) jest mała kolizja z drzwiami balkonowymi :) , ma to grać z yamahą 663 , czy YPAO ewenutalnie dobrze to zgra żeby siedzący z boku kaanapy nie mieli dyskomfortu ??

Pozdrawiam i dziękuje za rady , sry że się tak wciąłem w temat...
Załączam pdfa
 

Attachments

  • ustawienie.pdf
    8,6 KB · Wyś: 138

matias2004

New member
"kolega niech pomyśli czy na razie jest w ogóle sens dokładać do 7.1, czy do tej pory spotkał wiele filmów które wykorzystują coś ponad 5.1"


Napewno warto rozbudowac zestaw z 5.1 do 7.1 , filmow moze i malo (ja nigdy nie ogladalem , pewnie jest ich kilka i same dzieciece tytuly typu transformers , czy star wars) w 7.1 , ale ampli "uprzestrzenia"5.1 do 7.1, dzwiek jest bardziej naturalny , nie ma jakis dodatkowych efektow z tylu , ale wszystko brzmi bardziej naturalnie mimo ze jest sztucznie mixowane przez ampli .Naprawde warto.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
matias2004 napisał:
ampli "uprzestrzenia"5.1 do 7.1, dzwiek jest bardziej naturalny , nie ma jakis dodatkowych efektow z tylu , ale wszystko brzmi bardziej naturalnie mimo ze jest sztucznie mixowane przez ampli

nie rozumiem tego..?! dzwiek jest bardziej naturalny pomimo iz ampli z 5 kanalowej sciezki robi 7 kanalowa ?! przeciez albo "dorabia" te dwa kanaly na podstawie sygnalu z kanalow bocznych (tylnych) , albo poprostu je z nich "wyciaga" . nie chodzi o to ,ze chce sie sprzeczac, zgodze sie ,ze dodatkowe dwa kanaly lepiej wypelniaja tylna scene dzwiekowa, tylko pytanie - czemu mialoby to byc "bardziej naturalne" ?!
 

matias2004

New member
Też nie wiem dlaczego , ale jest.
W studiach z dzwieku mono instrumentow (instrumenty sa nagrywane mono) tez jest robione na mixerze stereo , co jest bardziej naturalne dla ucha ludzkiego.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
instrumenty sa mono no ok ! (choc nie wszystkie..;)) , ale dwa instrumenty sa juz w stanie stworzyc naturalna scene dzwiekowa stereo ..- prawda ?;)
a porownywales jak wypada ta "naturalnosc" wymixowanych kanalow tylnych w porownaniu do "naturalnosci" tychze w przypadku gdy odtwarzana jest sciezka 7 kanalowa ?
 

matias2004

New member
porównywałem 7.1 z 5.1 i 7.1 brzmi naturalniej niz 5.1.
Przynajmniej na moim sprzecie (logic 7).Naturalne dla czlowieka jest slyszec dzwieki z przodu z boku i z tylu (7.1),mniej z przodu i tylko z boku (5.1).Topowe ampli typu z11 dokladaja jeszcze gorne glosniczki zeby bylo naturalniej nie sztuczniej.Kiedys mialem yamahe ktora miala dwa dodatkowe kanaly nad frontami i w istrukcji bylo napisane ze to po to aby dodac realizmu , ludzie ktozy mieli to podlaczone potwierdzali ze jest.Niestety ja nie probowalem bo sie zona nie zgodzila na tyle glosnikow porozwieszanych po scianach.wystarczy sprobowac i wybrac dla siebie opcje , ja uwazam ze 7.1 jest bardziej realistyczne.nie wiem jak przy muzyce bo uzywam stereo do muzyki.
 

Tonio

New member
Pax!!!

Nooo ciekawe ,ciekawe...Mam taki filmik jak Terminator 2 wydany w edycji QDVD.Ciekawostką jest to że mój dekoder rozpoznaje sygnał jako Neo6 DTS.Sygnał pierwotny jest dośc stary bo z 1991 roku kiedy film powstał...teraz nastąpił remastering i mamy 7.1 .Wypełnienie sali jest rzeczywiscie wiele lepsze niż 5.1.ale...rdzeńDTS został reszta sztuczna.Tak samo sie dzieje kiedy rezygnuje z Dolby Digital czy Dts i przełączam na DSP o jakieś tam wyszukanej nazwie...wypełnienie fajne ale nijak nie ma sie to do DTS czy DD.Ale..popieram rozbudowe systemu do 7.1.Szkoda naprawde ze niema filmow w czystym 7.1.:rolleyes:
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
jesli amplituner pokazuje ci dts neo6 to sygnal nie jest dostarczany w dts...;)
dts neo to "logic" nakladany przez ampli na 2 kanalowa sciezke ;)
informacja o dekodowaniu dts to - dts-es , dts 96/24 lub sam "dts"
 
Do góry