Różne opinie co do wielkosci ekranu

wujekrafal

New member
Witajcie,

poświęciłem masę czasu czytając posty na forum i bynajmniej nie jestem bliższy co do wyboru modelu LCD. Dla jednych 60'' oglądane z odległosci 2,5m w full HD jest wielkością optymalną inni piszą, że to powinno byc 37''.
wiec mam ten dylemat i nie wiem w którą mańkę:(
mam pokój 26 m2 łącznie z kuchnią, jest dość wąski wiec oglądać będę TV z odległosci ok 2,5m. TV będę wykorzystywał do oglądania TV (90% standard, 10% hdtv-mecze), filmy DVD/HD i grania na Xboxie. Poradźcie co wybrać.NIe chciałbym wydac wiecej niz 5tys..ale generalnie jestem otwarty w tym temacie.
 

KOJOT80

New member
Mam dokładnie ten sam problem.
Do 5 tys to możesz kupić tą Toshibę również w wersji 42 cale. W Digitalo 42Z3030 kosztuje chyba 4900 zł. Kwestia czy 42 z 2,5m to nie za dużo?
Ja powiem tak: 37' przy sygnale HD to raczej mało, również przy DVD ale już przy sygnale SD no to chyba za mała nie jest. Ja będę miał nkę i kika kanałów HD (na tym sie koncentruje). Po tym jak zobaczyłem ze w w/w sklepie mogę mieć 42 za kilkaset zł więcej od 37 poważnie zastanawiam sie nad większą Toshibą.
Gdy oglądam HD z 37' z odległosci nawet 1 m ... jest fajnie, super (chciałoby sie niemal wejść do telewizora) a co dopiero z odległosci 2,5m (tu można juz nawet myśleć o 42). Obawiam sie jednak ze przy zwykłym sygnale 42 może byc za duza.
 

RheeTCT

New member
Na pewno nie za duża.Ja przy 2,5-3 m zastanawiam się nawet nad 50".
Czytałem wiele wypowiedzi,że tv mógłby byc śmiało o "numer" większy od zakupionego.Nie trafiłem na przeciwne.Jestem przekonany,że szybko się przyzwyczajamy,a i sygnał będzie coraz lepszy(więcej kanałów HD).
Popatrzcie w sklepie ,ale tak z 5 minut minimum -nawet słaby sygnał przestaje b. przeszkadzac.
A może pomyśl o plazmie one znacznie lepiej pokazują obraz SD.
 
Ostatnia edycja:

wujekrafal

New member
dzieki za Wasze opinie. O Plazmie myslałem, ale wiecej zjada energii i do grania jest chyba gorsza od LCD..zalezy mi na szybkim czasie reakcji do gier i meczow, czy jest cos jeszcze ciekawegooprocz Toshiby dla porównania?
 

RheeTCT

New member
Najkrótszy czas reakcji i zero smużenia mają właśnie plazmy.Sam przez dłuższy czas byłem nastawiony na LCD,ale jak trochę poczytałem i pooglądałem to zmieniłem zdanie.LCD-ki pod względem jakości obrazu może dogonią plazmy za jakieś 2 lata.Obecnie najlepsze chyba(w rozsądnych cenach) są plazmy Panasonika np.TH-42PY80(lub 85,lub 800) w cenach(net) od 4400 - 6200 zł.Polecam!Sam się szykuję na PY800(za chwilę się mają pojawic).
Co do poboru prądu to różnice są niewielkie(ok.50-100W).Ktoś na forum gdzieś to policzył i wyszło kilkadziesiąt zł rocznie.Poza tym plazma nie zużywa ciągle tyle samo "prundu" tak jak LCD(stałe podświetlenie) więc różnice są praktycznie jeszcze mniejsze.
Ale jak koniecznie LCD to Panasonic jest chyba dobry(ale nie widziałem jeszcze),natomiast polecam 40" Toshibe 40ZF355 cena od 5300-o wiele lepsza od Z3030,zdecydowanie warto dopłacic.Będziesz zadowolony,gwarantuję.
 
Ostatnia edycja:

KOJOT80

New member
RheeTCT napisał:
Ale jak koniecznie LCD to Panasonic jest chyba dobry(ale nie widziałem jeszcze),natomiast polecam 40" Toshibe 40ZF355 cena od 5300-o wiele lepsza od Z3030,zdecydowanie warto dopłacic.Będziesz zadowolony,gwarantuję.

No nie zgodzę się co do tej wyższosci FZ355 nad Z3030 (jeżeli masz tu na myśli jakość obrazu). Matrycę mają taką samą - obraz ten sam, wynika to zarówno z opini użytkowników jak i specyfikacji technicznej. ZF jest natomiast nowsza, ma większy kontrast, Text Page Memory, Bass Boost i cieńszą ramkę. Co do obrazu to powtarzam nie ma różnicy.

No i cena ZF to min 5400+200 za dostawę - w piximania.
 

wujekrafal

New member
dzieki. sprawdzałem atrybuty i super jest to ze ma 100Hz, ale ta janosc 450 i słaby kontrast 2000. Wszak to tylko cyferki ale wskazywana wyześ Tośka 3030 ma jasnosc 500 i kontrast 5000. Czy to tylko marketingowa sciema czy cos jednak w tym jest?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

RheeTCT

New member
Kojot całkowicie się mylisz.Właśnie różnią się matrycami.Seria Z ma matryce IPS(poza modelem 52"),a seria ZF matrycę PVA dającą obraz znacznie lepszy(zwłaszcza kąty).
 

alyjen

New member
zgadza się
PVA w dużym skrócie lepsze kąty i czerń, trochę wolniejsza
IPS szybsza ale nie tak czarna i szybciej szarzeje

co ciekawe nowy Panasonic to tez IPS a kąty ma i tak lepsze od Toshiby Z (przynajmniej według recenzji) więc samą matrycą bym się nie sugerował
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

KOJOT80

New member
Alyjen co to znaczy szybciej szarzeje???
A co do IPS to ja równiez zauważyłem ze Panasy mają te same matryce i pod względem kątów i czarnego wypadają lepiej, aczkolwiek Z nie jest zła. Pewnie jakby postawić obok plazmę to by było widać różnice ale tak to nie jest źle z tą Ztką.
Z resztą 28 maja byłem w saturnie w arkadii i oglądałem 37Z3030 na materiale prezentacyjnym HD, wypadała wyśmienicie, natomiast patrząc z kąta np 60 stopni (a więc już ostrego) kolory (oglądałem kwiaty) minimalnie nie były już takie nasycone. Na czarnym to też byłoby widoczne, być może nawet bardziej. Ale nadal myślę ze ta wadajest spokojnie do przełknięcia.
Ja mam kilkuletniego LG i tam z kątami oraz czarnym to jest problem a nie tutaj w Z3030.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

jersey

New member
cena / jakość = TOSIA serii XF...

jakość / cena = TOSIA serii ZF

p.s. Alyjen b. zwięźle opisał zalety i wady IPS względem PVA.
 

wujekrafal

New member
no dobra:) a teraz prosze odpowiedzcie na moje pytanie:), co z tym kontrastem Sharp 2000:1, Tośka 5000:1, jasność odpowiednio 450 vs 500. róznica zwłaszcza jest w kontrascie..jak to sie przekłada na rzeczywistosc.
 

alyjen

New member
Alyjen co to znaczy szybciej szarzeje???
kąty ;) chodzi o ten efekt kiedy prawie czarny ekran LCD robi się całkiem szary w miarę zwiększania kąta patrzenia, mój stary LG którego planuje wymienić jest fioletowy nawet jak patrzę na wprost więc Toshiba Z/ZF/Panasonic LZD i tak będą o niebo lepsze

a co do pytania o kontrast, jasność to jak już gdzieś napisałem jeżeli bierzesz pod uwagę odpowiednie modele danych producentów (z mniej więcej tego samego roku, i w tej samej kwocie) to cyferki z ulotki można zignorować i trzeba po prostu zobaczyć jak to gra, każdy posługuje się taką normą jak mu pasuje i wartości katalogowe to serio ostatnia rzecz na którą się powinno zwracać uwagę
 

RheeTCT

New member
Dokładnie jak napisał alyjen.Każdy sobie mierzy jak chce.Ja na pewno nie widziałem takich różnic kontrastu między Sharpem a Toshibą.
Sprawę spadku jakości obrazu przy patrzeniu pod kątem można sobie darowac jeśli tv ogląda 1-2 osoby siedząc na wprost.Moim zdaniem jest to poważna wada w większości przypadków,bo przecież na tv zerka się czasem przechodząc,siedząc z goścmi itp.Trzeba jednak zwrócic uwagę,że w tv które mają tę wadę(np.Tośka Z,Philipsy) uwidacznia się ona szczególnie przy patrzeniu lekko z góry.Zatem taki tv nie powinien stac na niskiej szafce ,a np.wisiec na wys.min.70cm(dolna krawędź).Takie są moje obserwacje w sklepach,ale nie muszą one byc trafne,bo oświetlenie jażeniowe wprowadza tu na pewno przekłamania.Nie wykluczam,że w warunkach domowych to zjawisko jest znacznie mniejsze.
 

Bobok

New member
alyjen napisał:
zgadza się
PVA w dużym skrócie lepsze kąty i czerń, trochę wolniejsza
IPS szybsza ale nie tak czarna i szybciej szarzeje

co ciekawe nowy Panasonic to tez IPS a kąty ma i tak lepsze od Toshiby Z (przynajmniej według recenzji) więc samą matrycą bym się nie sugerował
Piszesz że PVA jest troche wolniejsza od IPS , czy to znaczy że bardziej smuży , czy coś innego ?(chce LCDka głównie do X360 i nie zniósłbym smużenia)

Bardzo prosze o odpowiedz.
 
Ostatnia edycja:

RheeTCT

New member
Nie jestem specem,ale z tego co wiem -różnice tylko na papierze,w praktyce niezauważalne.Jeden ma pewnie 4ms drugi 6ms.Podobno oko ludzkie nie rozróżnia takich czasów ,a nawet dużo dłuższych.Poza tym oni to sobie mierzą jak chcą.

Ale,ale ...przywołuję kolegów do porządku.Mieliśmy tu gadac o rozmiarach ekranów.
 
Ostatnia edycja:
Do góry