Rozdzielczość Ultra HD

soro

New member
Międzynarodowa Wystawa IBC 2006 w Amsterdamie jest prawdopodobnie świadkiem rewolucji w dziedzinie obrazu. Niedawno informowaliśmy o zwiększonym apetycie przedstawicieli branży wideo na większe rozdzielczości (4K), a dzisiaj pojawiła się informacja o tym, że firma Sony zaprezentowała projektor, który wyświetla obraz w jakości 4,5K, czyli 7680 x 4320 pikseli (czterokrotnie więcej niż oferuje to format 1080P).
Podczas demonstracji wykorzystano 300-calowy ekran prezentacyjny oraz 22,2-kanałowy system dźwiękowy, który dosłownie wcisnął widzów w fotele. Okazuje się, że w pracach nad nowym urządzeniem brali udział również przedstawiciele innych japońskich firm, które zamierzają promować nowy standard o nazwie Ultra High Definition, oferujący 32 mln pikseli (w porównaniu do 2 mln HDTV).

Tak więc w samym pojedynku na piksele, Ultra HD wypada sześciokrotnie lepiej. Ciekawie sprawa wygląda z miejscem zajmowanym przez film nagrany w takiej rozdzielczości. Otóż osiemnaście minut nieskompresowanego materiału UHDV zajmuje 3,5 TB miejsca, zaś jedna minuta "tylko" 194 GB. Interesującym jest to, że inni producenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, więc ciekawe o jakich formatach będziemy rozmawiali pod koniec roku.

źródło:benchamark.pl
 

Andet

New member
Tak czytam w mediach o targach IFA 2013 w Berlinie i o nowościach w dziedzinie TV.
(Prawie ) wszyscy się podniecają Ultra HD.

Juz dostępne! Super rozdzielczość! Firmy juz sprzedają ultra HD! Ultra HD zaleje rynek!
Itd , itd

A prawda jest taka:
1. TV z ultra HD nadal za drogie (ponad 15 000 zł lekko).
2. Nie ma za bardzo sprzętu i materiałów do wyświetlenia na TV tak dużej rozdzielczości.
Za parę lat może się to zmieni, ok.
Ale nie teraz! I co najważniejsze :
3. Dla TV Ultra HD np 47" trzeba patrzeć na niego z odległości 1 metr lub nawet trochę mniej!
Przy większej odległości, np 2 lub 3 metry patrząc na HD albo ultra HD nie widać różnicy!
Wynika to z rozdzielczości ludzkiego oka.
Kto z nas ogląda w pokoju TV z metra lub mniej?
No może tylko kinomaniacy lub fascynaci gier.
Normalnie to oglądamy TV z 2 lub więcej metrów.

A jak czytam te artykuły o nowościach na targach w Berlinie to wynika z nich że muszę mieć ultra HD bo jest lepsze.
Paranoja.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jest to po to by napedzac gospodarkę. Malo kto kupi teraz tv za 15 tys. Trzeba do tego podchodzic zdroworozsąkowo i z dystansem. Mimo to pojechłbym na take targi chętnie. ;)
 

omot

Member
Monitor 42/40 cale UHD to byloby super...
Tylko jeszcze program do virtualnego podziału takiego ekranu na 4 czesci
i mam 4 monitory w jednym. (Lub oczywiscie inna konfiguracja) .
 

Andet

New member
@jurass
Wykopałem temat założony w 2006, ale odniosłem się jak słusznie zauważył krzysztofradio do tegorocznych targów i aktualnej sytuacji w tym temacie.
Ale dzięki za nadanie tytułu :) Nawet mi się podoba :)
 
Do góry