Rozdzielczosc telewizorow plazmowych

jataman

New member
witam
mam pytanie o rozdzielczosc takich telewizorow
przy rozmiarach np 50" podawane sa takie parametry
format obrazu 16:9, nominalna rozdzielczość 1366 x 768 (HD Ready)
natomiast przy 42":
format obrazu 16:9, nominalna rozdzielczość 1024 x 768

jak sie ma ta nominalna rozdzielczosc 1024x768 (przeciez jest to proporcja 4:3) do formatu obrazu 16:9
nie bardzo to potrafie zrozumiec jak jest wyswietlany obraz 16:9 skoro rozdzielczosc jest 4:3?

nie mam duzo kasy, po lekturze na roznych forach zawezilem wybor do tych 3 modeli
42" Panasonic TH-42PV70P (Viera)
42" LG 42PC51 (podobno 100Hz)
42" Samsung PS-42C91H
teraz tylko pozostaje sie przejechac do jakiegos sklepu i sie nim przyjrzec z bliska :)
zastanawiam sie nad ktoryms z nich ale ta rozdzielczosc nie daje mi spokoju

wczesniej chcialem w podobnej cenie kupic LCD 32" ale chyba mi juz to wybito z glowy
 
Ostatnia edycja:

scott

New member
jataman napisał:
przy 42": format obrazu 16:9, nominalna rozdzielczość 1024 x 768 jak sie ma ta nominalna rozdzielczosc 1024x768 (przeciez jest to proporcja 4:3) do formatu obrazu 16:9

piksele nie są kwadratowe.

mniejsze plazmy mają 1024 x 720 i tak samo - proporcje 16/9, niektóre jeszcze inne - 1280 x 1080 px.
 

jataman

New member
mnie interesuje sport w cplus, ktory jest nadawany w 720p mam rozumiec ze cos mi jest zabierane z tej rozdzielczosci 1280x720, czyli nie ciesze sie wszystkim
Skibus widze z podpisu ze masz 42PV70P i enke do tego. ta plazma rowniez ma rozdzielczosc 1024x768, czy jest to jakis minus?
ktos wie moze czy "technologia" (czy jak to nazwac) uzywania rozdzielczosci formatu 4:3 do wyswietlania obrazu 16:9 posiada jakas nazwe? tzn nie wiem jak info szukac w google czy nawet tutaj na forum, jakiego hasla uzyc?

moze lepiej LCD 32" z rozdzielczoscia 1366x768
czas sie wybrac i troche dokladniej sie chyba poprzygladac tym trzem modelom
 
Ostatnia edycja:

elpe

New member
To jestescie w stanie mi powiedziec co sie dzieje z obrazem w wyzszej rozdzielczosci?

Kazdy chwali pionka za jakosc obrazu. Pioneer PDP-428XD jest w moim zasiegu.
Tak samo jak Panasonici th-42pz70 i th-42pz700.

Tylko ze oprocz ogolnego wrazenia, chcialbym tez wiedziec od strony technicznej jak sprawa wyglada. Jak ta strata rozdzielczosci bedzie miala sie do jakosci? Znaczaca? Niezauwazalna?
Znaczaca w odleglosci do 3m?
 

Skibus

New member
jataman > Nie wiem co sie dzieje z obrazem, nie jestem specjalistą od wizji. Wybierałem to co mi sie podobało i obraz z tej plazmy okazał się dużo lepszy niż z LCD przy wyższej rozdzielczości. I to zadecydowało ( i uważam, że to jest najważniejsze )
 

scott

New member
Na rozdzielczość zawsze trzeba patrzeć całościowo i pamiętać, że z odległości równej, powiedzmy, trzem szerokościom obrazu nie ma żadnego znaczenia czy oraz ma tzw. FullHD czy którąkolwiek mniejszą odmianę HD.

Plazma daje charakterystyczny obraz, zmniejszając przepaść między sygnałem HD 1920x1080 a SD 720x576.

Czyli jeżeli oglądasz 42" o odległości 3m to nie ma znaczenia jaka jest rozdzielczość (byle nie VGA 852x480)
 

jataman

New member
po dlugich bojach kupilem panasonica 42pv70pa w sklepie agito.pl
niestety towar przyjechal uszkodzony, zabawil u mnie w domu 3h (rozpakowany, podlaczony, wyslany do serwisu)
po powrocie z serwisu wszystko jest ok.
przygotowalem sie psychicznie na docieranie tej plazmy i pojawiaja sie pytania :)
kobieta w domu chce swoje programy nadawane w 4:3 ogladac w 4:3, bez znieksztalcen. pytanie czy ustawiajac taka proporcje czarne pasy z lewej i prawej strony maja jakis negatywny wplyw podczas docierania tego telewizora? czy zwyczajne te piksele sa wylaczone i nic sie nie dzieje?

co do telewizora to podlaczony do dekodera pvr od cyfry kablem hdmi. kanaly hd super sprawa, pozostale juz roznie. troche sie zawiodlem ze czesc transmisji na canal+ sport hd jest nadawana w formacie 4:3, myslalem ze tam wszystko leci w 16:9.
mile jestem zaskoczony obrazem dvd-video (lg podlaczony po euro, czekam na component). spodziewalem sie ze bedzie gorszy a jest naprawde bardzo ladny.
jak bede mial czas i checi to podlacze kompa i sprawdze jak sie prezentuja filmy 720p
 

ArtS007

New member
Bez reklam
No tak. Ale jak kobitka kolegi nie zobaczy całości fryzur, to może być problem... ;)

EDIT: Ten post mojego autorstwa tuż poniżej był pisany kilka godzin temu. To nie jest dubel, to wina zegara.

ArtS :)
 

ArtS007

New member
Bez reklam
To, że piksele są wyłączone, czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Ważne są te, które pracują. Oglądanie w 4:3 na Panasoniku jest możliwe przy włączeniu szarych pasów po bokach. Wówczas telewizor stara się dopasować średnie świecenie pasów bocznych do świecenia właściwej części obrazu.

EDIT: Ten post był pisany kilka godzin temu. To nie jest dubel, to wina zegara.

ArtS :)
 

4pac

New member
Ustaw w panasonicu tryb obrazu na zoom1 - 4/3 wychodzi bez zniekształceń. Dopasowywany jest wtedy onbraz do szerokości panelu i co za tym idzie musi obraz na wyskość musi sie zmieścić w wysokości panelu wiec tv obcina obraz. Ale przy normalnym oglądaniu jest ok, zupełnie to nie przeszkadza, Gorzej jest na np, na wiadomościach bo nie widać opisów kto mówi itp.
 

Szczepano

New member
No dobra, no ale jak to jest, skąd w plazmach o nominalnej rozdzielczości 1024x720 (Panasonic PV7... i PV8...) HD Ready ?? Jakaś konwersja?? To pogarsza obraz??
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Cały czas powtarzam, że HD Ready określa przede wszystkim rozdzielczość w pionie, czyli 720 linii. Rozdzielczość w poziomie jest drugorzędna i zależy od jakości źródła. Podobnie jest z sygnałem PAL, który w pionie ma zawsze 576 linii, w poziomie powinien mieć 720. Są jednak podstandardy pozwalające na przesył 704, 580, 544, czy też 352 linii w pionie.

ArtS :)
 

falken

New member
Witam, pozwole się podpiąc pod wątek;)
No właśnie jak to jest z tą rozdzielczością telewizorów plazmowych?
Bo czytam i czytam i im więcej czytam tym więcej pytań . Wykresiki (przekątna od odległości w funkcji rozdzielczości) tez przestudiowałem chyba wszystkie i pytania pozostały. Wiem, że najlepiej sprawdzić wszystko naocznie ale nie zawsze jest możliwość (u mnie krucho), a poza tym warunki domowe są inne niż sklepowe.
Zamierzam zakupić plazme Panasonica i tu moje wahania. Kwota jaką chcę przeznaczyć na zakup to około 5 tys.
Telewizor będzie stał na poddaszu, odległość oglądania to dokładnie 4,5m
(narożnik pod ścianą, więc nie będzie możliwości przesunięcia się bliżej – sygnał C+ i DVD)

Jeszcze do poniedziałku zdecydowany byłem na model 42PY70 ( 1920x1080)-wstępnie nawet mam go zamówionego w sklepie u siebie. Po wczorajszych emocjach i oczekiwaniu do północy na pierwszą ocenę 42PV80 w tescie wykonanym przez Kikiego zwątpiłem. Zdjęcia piękne, aż ślinka leciała :grin: na te potrawy i pomidorki.

Czy pomimo tego iż 42PV80 wyświetla 1024x720 to jakość oglądania w porównaniu do 42PY70 pozostanie podobna (nie wychwyce tych różnic z tej odległości)?.
Przykładem są wynoszone na piedestały jakości obrazu plazmy Piooniera za kilkukrotnie wieksze pieniadze a wiele z nich wyswietla sygnal 1024x720.
Czy powiedzmy po podlaczeniu Blu-Raya do obu TV lepiej poradzi sobie 42PY70, czy progresywne skanowanie w 42PV80 da radę przy takim sygnale i różnica będzie niewielka (niezauważalna)?
A może niefortunne jest porównywanie tych dwóch TV?
Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać!
Pozdrawiam i brne w czytaniu kolejnych postów i chłonięciu wiedzy i doświadczeń innych.
 

jataman

New member
wracajac do tematu wyswietlania pasow bocznych
w ustawieniach telewizora odpowiada za to pocja o nazwie Panel Boczny
instrukcja podaje takie info
Panel Boczny - zwieksza jasnosc panelu bocznego (Wylaczony / Slabe / Posrednie / Mocne)
* zalecanym ustawieniem jest Wysoka, co zapobiega powstawianiu "obrazu szczatkowego" na panelu

tyle w instrukcji
opcja [wylaczony] pasy sa czarne, [Slabe] - pasy troche szare itd az do [Mocne] gdzie pasy sa prawie biale
W serwisie panasonica powiedzileli ze im jasniejsze pasy tym mniejszy destrukcyjny wplyw na panel telewizora
czyli jednak odwrotnie jak myslalem
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Chodzi o tzw średnie natężenie świecenia pikseli. Im jaśniejszy obraz tym pasy po bokach powinny być jaśniejsze. Pioneer stosuje tu ciekawą metodę polegającą na tym, że natężenie jasności pasów bocznych zależy od jasności właśniwego obrazu. Zmiany są dokonywane dynamicznie. Nie wiem, jak to na żywo wygląda, ale jest to ciekawa koncepcja.

ArtS :)
 

lovelypl

New member
Witam,

Pomimo, że wczytuję się w to forum od jakiegoś czasu, to mój pierwszy post, bo już głupieję :)

Na początku byłem przekonany do LCD, potem mi przeszło i myślę o plazmie, ale... No właśnie, o jakiej? Na pewno 42", którą oglądać będę z ok. 2,5m. I tu mam zagwozdkę. Czy jest sens kupić jakiegoś Panasonica z FullHD, czy wystarczy "zwykłe" 1024*768? Jeśli i tak nie zobaczę różnicy (poza rachunkiem za prąd :)) to chyba lepiej kupić porządne 1024 niż FullHD, które będzie tylko "na papierze"? A może jednak warto pójść w FullHD na przyszłość?

O ile na początku byłem prawie pewien co kupić, to teraz coraz bardziej skłaniam się do rzutu monetą ;)

I drugie pytanie - jak to jest z tą rozdzielczością? 1024*768 zawsze będzie 4:3 a nie 16:9 bez względu na kształt pikseli. To, że ekran jest panoramiczny wg mnie nic nie zmienia, bo i tak rozdzielczość matrycy jest 4:3 i przy odtwarzaniu 16:9 będą albo pasy, albo jakieś skalowanie obrazu, co nigdy nie wpływa pozytywnie na jakość.
To chyba tyle, a ja idę się dalej dokształcać (czytaj: coraz mniej wiedzieć :)

pozdrawiam

Lovely
 

jataman

New member
nie patrz/nie przejmuj sie tym 1024 to po pierwsze
po drugie co chcesz ogladac na tej plazmie? mam tego 42" pv70p, dekoder cyfry+ pvr (kabel hdmi) i ciesze sie z ogladania trzech programow HD. z pozostalymy jest roznie ale dobija mnie format wyswietlanego obrazu. troche denerwuje to ze czlowiek ma telewizor panoramiczny a moze sie nim cieszyc na trzech kanalach.
pozostaje ci sie zastanowic czy wolisz ogladac gora trzy programy w fullHD a pozostala setke miec skalowana z SD (tv i dvd) do fullHD. z tego powodu wybralem plazme z rozdzielczoscia 1024x768 (3programy HD, 100 programow SD, DVD-Video, xvid dvdrip i teraz czas na 720p z barebone)
jesli chodzi o divx (standardowy release dvdrip) to dla mnie jakosc jest kupa, a moj brat mowi ze jest ok.
Chyba najlepsze wyjscie to jest prezentacja w domu (juz po zakupie jestem takiego zdania), bo jesli sie okaze ze nie widzisz roznicy (jak moj brat) to po co przeplacac

pkt wyjscia do zakupu plazmy/lcd to pytanie "Co bedziesz na niej ogladal?"
 

ArtS007

New member
Bez reklam
W większości przypadków i tak masz do czyniena ze skalowaniem. Dla sygnału SD mniejsza liczba pikseli do przeskalowania, to dobra wiadomość. Przy skalowaniu sygnału HD w dół, nie ma to wielkiego znaczenia. Jeśli odległość od telewizora i tak nie pozwoli Ci na rozróżnienie tych szczegółów, to czym się przejmować?

ArtS :)
 
Do góry