Rozdzielczość plazmy.

PAZ

New member
Chciałbym zapytać forumowiczów jak to jest z tą rozdzielczością w plazmach przy słabym sygnale ( kablówka ewentualnie antena dachowa ).Przechodząc do meritum, przy słabym sygnale lepszym rozwiązaniem jest 852x480 czy 1024x768 tzn. mniejsza rozdzielczość ukryje niedostatki sygnału czy też go jeszcze bardziej uwypukli? Po prostu przy kiepskim sygnale obraz będzie lepszy na mniejszej rozdzielczości czy na większej?
 

deoc

New member
podejrzewam ze rozdzielczosc nie ma wielkiego znaczenia - bardziej odleglosc od TV... poza tym co to za przyjemnosc ogladania czegos ze slabego zlodla? To tak jakby pic wodke co ma 18% :)
Mysle ze z 3-4m nie bedzie roznicy... ale ja sie za bardzo nie znam...
Widzialem dzis 2 plazmy Panasonica (rozna rozdzialka) na ktorych lecial sygnal HD testowy (cos z morzem) i wielkiej roznicy nie widzialem - powiem wiecej - WCALE jej nie widzialem...
 

dnc

Moderator
VIP
Na pewno sygnał analogowy przetworzony na cyfrowy będzie lepiej wyglądał na plazmie 852x480 niż na 1280x720. Inna sprawa, to to jak radzi sobie TV z tym przetwarzaniem. Są telewizory i telewizory. Prawda jest taka, że LCD i plazmy to TV cyfrowe i jako takie najlepiej dają sobie radę ze źródłem cyfrowym. Najgorsze jest to, że wielu ludzi nie rozumie istoty sprawy. Do analogowej TV najlepszy wybór to CRT do cyfrowej plazma lub LCD. Moim zdaniem nie ma lepszego sposobu na bardzo dobre parametry obrazu jak dobranie do swojego źródła sygnału telewizora przy zakupie.
 

PAZ

New member
Deoc masz rację z tymi 18%;) ale cóż zrobic jak nie ma perspektyw na poprawę sygnału.A jeśli chodzi o odległość to byłoby to 4m.

Dnc masz napewno słuszność tylko te pierońskie firmy nie chcą robić crt w rozmiarze 42.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
niestety nie zgodzę się .
Rozdzielczość w plazmach - większa- pokazuje zawsze obraz z większą ilością informacji. Pytanie jest - czy warto za tą różnicę - płacić więcej.Szczególnie gdy ocena percepcji oka z odległośći 4 metrów - przestaje dopatrywać się szczegółów.
Ale w przypadku dobrego sygnału - korzyści są większe.
Ale i tak wraca pytanie - czy warto ???
Testy pokazują ,ze z odległości 4 metry zapytani klienci o to który obraz jest lepszy, w wiekszości pokazywali plazme o nizszej rozdzielczości , ale zmieniając sygnał - decyzje sie również zmieniały.
 

deoc

New member
Prosze mnie utwierdzic w przekonaniu, czy plazma Panasonic PA50 bedzie najlepszym dla mnie TV do ogladania DVD/obraz z kompa (tylko jak mam to podlaczyc!!) w cenie do ~5000zl, nie bede zbyt czesto ogladal TV analogowej - chyba ze typowo koledzy wpadna na "mecza" - ale jak strzelimy po 3 "gole" to i obraz sie wyostrzy :D:D
 

sewan

New member
dnc napisał:
Prawda jest taka, że LCD i plazmy to TV cyfrowe i jako takie najlepiej dają sobie radę ze źródłem cyfrowym. (..) Do analogowej TV najlepszy wybór to CRT do cyfrowej plazma lub LCD.

Absolutnie nie zgodzę się z takim twierdzeniem.
Własnie bardzo dużo telewizorów cyfrowych nie radzi sobie dobrze z obróbką sygnału cyfrowego, i o wiele lepiej wygląda na nich obraz ze źródła analogowego. Klasycznym przykładem jest Panasonic PV500 (nie wiem, jak jest z serią PA).
I działa ta zasada w drugą stronę również. Podejrzewam zresztą, że gdyby dostarczyć do dobrego CRT sygnał cyfrowy np. po HDMI, obraz będzie o niebo lepszy niż w cyfrowych plazmach i LCD.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
.....dodam tez coś do argumentacji..., gdyż:
a/ plazma "migocze"
b/ jak "migocze" = nie powinno się ogladac z bliska
c/ jak nie z bliska, to jak HDTV ogladać?
d/ no to z daleka
e/ jak z daleka to musi być duża
f/ jaka duża? (jaka duża , by nie uwidoczniła strat SD?, a nie gubiła HD)...
g/ itp. itd...

Chyba brak rozwiązania (na dzisiaj ) i to nie tylko przy plaźmie.
Nic nowego nie napiszę - ze trzeba isć na kompromis.
;)

Ps - sewan, co do CRT , chyba problem się sam rozwiązuje - brak przyzwoitych TV na rynku (jak zostaną kiepskie - nie będą w stanie konkurować)
Technicznie i praktycznie zasada jest taka (też):
Jak coś jest w trybie interlaced - powinno być odtwarzane na interlaced
Jak coś progressywne , to ...jak wyżej
(teraz tylko ustalić , jaki sprzet jest interlaced i problem jakości trochę innego wymiaru nabiera)
Dodajcie jeszcze do tego ,że ani:480, ani 768 nie mają nic wspolnego z PAL....
 
Ostatnia edycja:

Tom0000

New member
hojlo1 napisał:
b/ jak "migocze" = nie powinno się ogladac z bliska
c/ jak nie z bliska, to jak HDTV ogladać?
d/ no to z daleka
e/ jak z daleka to musi być duża
f/ jaka duża? (jaka duża , by nie uwidoczniła strat SD?, a nie gubiła HD)...

Plazma ogladana z bliska uwidacznia wszystkie pixele. Tak wiec z bliska absolutnie sie nie nadaje do ogladania. Im plazma wieksza przy tej samej rozdzielczosci , tym pixele wieksze i widoczne z wiekszej odleglosci (w sumie to nie pixele przeszkadzaja tylko czarne przestrzenie pomiedzy nimi).
Na szczescie nie jest tak zle. (Sa tez plazmy w ktorych ten efekt jest mniej widoczny niz w innych) Z ponad 2 metrow juz sie to wystarczajaco zaciera. Jednak jesli mialoby sie choc incydentalnie ogladac plazme z mniejszej odleglosci to problem.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Tom0000 - opisywałem na podstawie niedostatkow sygnału (prowadzący o to pytał).

Czyli, jak pogodzić stare z nowym (z innej odległości SD, z innej HD)

Ps - plazmy "migoczą" .... i nie o pixele mi chodziło, a zmęczenie wzroku.;)
 

dnc

Moderator
VIP
sewan napisał:
Absolutnie nie zgodzę się z takim twierdzeniem.
Własnie bardzo dużo telewizorów cyfrowych nie radzi sobie dobrze z obróbką sygnału cyfrowego, i o wiele lepiej wygląda na nich obraz ze źródła analogowego. Klasycznym przykładem jest Panasonic PV500 (nie wiem, jak jest z serią PA).
I działa ta zasada w drugą stronę również. Podejrzewam zresztą, że gdyby dostarczyć do dobrego CRT sygnał cyfrowy np. po HDMI, obraz będzie o niebo lepszy niż w cyfrowych plazmach i LCD.

To prawda. Jeśli TV ma zbyt mało wydajny procesor graficzny i niedoskonałe oprogramowanie przetwarzające może dojść do takiej sytuacji, że obraz ze źródła cyfrowego będzie gorszy od analogowego. Oczywiście pod warunkiem, że TV dostaje rzeczywiste źródło cyfrowe, tzn sygnał jest posyłany np. przez HDMI. Jeśli tylko jest posyłany przez Euro, S-Video, lub Component, utrata jakości już następuje. Oczywiście proporcjonalnie do sposobu transmisji obrazu, ale każde przetwarzanie cyfrowo-analogowe i a/c pogarsza jakość obrazu. Zatem wszystko zależy od producenta. Jesli bardziej przyłożył się do konstrukcji TV, to czy to będzie LCD czy plazma obraz cyfrowy lub analogowy będzie bardzo dobry. Jesli natomiast się nie przyłoży, to cóż...

Z natury plazmy czy LCD są to TV w pełni cyfrowe, czyli sygnał obrazu w zasadzie aż do panelu jest przesyałny w postaci cyfrowej. Czyli najlepiej będzie lub powinien wyglądac obraz cyfrowy, gdyż nie ma żadnego stopnia który obniża jakość. W przypadku sygnału analogowego jest nim konwerter a/c. Oczywiscie jak już wspomniałem bywa różnie, ale taka jest zasada. Jesli Tv CRT bedą miały złącze HDMI to i tak nie zmieni to sposobu wyświetlania obraz. Sygnał bedzie podawany w postaci cyfrowej, ale i tak będzie jakiś prztwornik c/a, który będzie przetwarzał sygnał cyfrowy na napięcie, a więc analogowy sygnał, którym będzie się sterować kineskopem. I znów jeśli producent się przyłoży jakość może być naprawdę bardzo dobra, ale jeśli nie, no cóż...
 

PAZ

New member
Widzę, że topik wywołał całkiem fajną dyskusję.Tak jak napisał Kiki czy warto wywalać 2000 zł więcej na wyższą rozdzielczość jeśli plazma bądzie grała w 95% z kabla?Mnie się wydaje że nie, zwłaszcza jeśli zasoby finansowe są ograniczone.Ale najlepiej by to było sprawdzić na swoim sygnale.
 

Tom0000

New member
Pytnanie o rozdzielczosc jest dobre.
Jesli taka plazma nie bedzie natywna w 720p tylko cos pomiedzy i narazie nie planuje sie zrodla sygnalu hd, to nie widze sensu na zakup plazmy z rozdzielczoscia wieksza niz standard pal.
Jesli zarowno sygnal z kablowki jak i 720p mialoby byc skalowane to chyba to jest rozwiazanie malociekawe.
 
Do góry