rozdzielczosc PC/laptop a 37/42pv80

zszostak

New member
Hej

Jaka macie ustawiona rozdzielczosc na laptopach albo PC ktora sie najlepiej wpasowuje w 37/42pv80?

nie umiem dopasowac proporcji ekranu zeby nie znieksztalcalo obrazu, na 4:3 jest ok z paskami po bokach, a na 16:9 rozciaga.

Chodzi mi o to zeby ustawic w laptopie taka rozdzialke zeby wypelnila caly ekran z mozliwie najmniejszymi zniekszalceniami.
 

XoR

New member
Mój 37pv80 jak podłączę przez HDMI to obsługuje tylko dwie rozdziałki 1280x720 i 1920x1080 a wszystkie inne są skalowane.
Panel ma 16:9 i rozdzielczość 1024x720 i najlepiej w komputerze ustawić 720p czyli 1280x720 i obraz wygląda praktycznie normlanie :eek:k:

W 42pv80 jest 1024x768 więc przy 1280x720 będzie jeszcze dochodziło przeskalowanie z 720 na 768 co troszeczkę pogorszy obraz, rozmyje go lekko. Dla tego panelu rozdzielczość 16:9 z 768 liniami to 1366x768. Przez HDMI takiej rozdzielczości się nie uzyska i trzeba kombinować z D-SUBem który ma gorszą jakość a i 1280->1024 mniej widać niż 1366->1024. W zasadzie to filmów <=720p używać 1280x720 a dla filmów 1080p lepiej użyć 1080p dla troszę lepszej jakości obrazu :eek:k:
 

jerzyk-jurek

New member
dzisiaj podłączyłem komputer z tv kablem DVI-HDMI (tv to panasonic 42PV7, karta GF 7600GT)
niby wszystko OK filmy itd, ale tv jako monitor d pisania np w wordzie by się nie nadał, litery trochę rozmyte i nie ma takiej ostrości jak monitor, czcionki nr 10 nie za bardzo się da odczytać)
podczas uruchamiania ekranów startowych (uruchamianie windows, logowanie) ekran jest miodzio
gdzieś czytałem że najlepsza rozdzielczość to 1366x768, ale takie ustawienie za bardzo rozciąga mi ekran (nie widac przycisku strat, zegarka itd)

mogę poprosić o jakieś opinie czego można się spodziewać w najlepszych ustawieniach i jak je osiągnąć ?
 

fantattoo

Member
Problemem jest podłączanie TV przez przejściówki. Gdybyś miał TV z wejściem DVI obraz byłby żyleta, a po HDMI niestety nie jest i nic z tym nie zrobisz. Jedynie karty Nvidii lekko poprawiają obraz, ale tez rewelki nie ma. Oczywiście jeśli chodzi o czcionki, bo filmy ogląda się przyjemnie nawet z napisami.
 

artek74

New member
O fajnie że trafiłem na ten wątek.Właśnie planuję zakup tv z serii pv80 jedynie nie wiem czy ma to być 37 czy 42 cale.Interesuje mnie jedynie aspekt współpracy z kompem(filmy),inne aspekty już rozważyłem:).Wstępnie planuję go skonfigurować przez analogowe d-sub(mój lapek nie ma dvi,chyba że z czasem zmienię to hdmi także pójdzie w ruch).I teraz zastanawia mnie czy przez różniące się rozdzielczości matrycy obu modeli któryś z nich nie byłby bardziej predysponowany do współpracy z kompem pod względem ew. dysproporcji obrazu na skutek przeskalowywania itp podawanego sygnału,czyli prościej na którym można uzyskać łatwiej odpowiedni obraz(czyli taki jaki autor tematu także chciałby mieć:).Może odezwą się jeszcze właściciele 37-ek i 42-ek i powiedzą jak u nich i jakie konfiguracje się sprawdzają?
Na stronie panasonica wybierając opcje porównanie modeli w linijce obsługiwany sygnał PC jest że 37 obsłuży SVGA (XGA skompresowany) a 42 XGA (SXGA skompresowany).Czy to oznacza że 37 wogóle sobie z sygnałem SXGA może nie poradzić czy po prostu ewentualnie bardziej go skompresuje niż 42-ka?(w manualu do obu modeli jest ze obsługują SXGA jak i WXGA więc jest ta różnica czy nie?)
Ciekawostka z własnych spostrzeżeń-widziałem podłączone do odtw. Blu-ray trzy panasy 42 cale stojące obok siebie.Dwa to nowe modele z serii PY(80 i 800)trzecim byla PV-ka.Obserwacja z odl.1-2 metry dla laika pozwoliła wysnuć wnioski że na pierwszy rzut oka nie ma specjalnej różnicy między fullem a hd ready:).Jedyne co to w PY wydaje się że biel jest bielsza -na końcowych napisach do filmu w PV80 literki wpadały w jakieś lekko kremowe zabarwienie...a jak u Was czy seria z full hd wydaje Wam się kosmicznie lepsza od PV czy niekoniecznie:),pzdr
 

fantattoo

Member
janwojx napisał:
DVI i HDMI to ten sam sygnał obrazu. Przejściówka DVI-HDMI nic nie zmienia.

Wiem, że przejściówka "teoretycznie" nic nie zmienia. Chodziło mi raczej o to, że niektóre telewizory posiadają wejście DVI. Przy podłączeniu do takiego wejścia obraz jest bardzo dobry. A przez przejściówkę już tak dobry nie jest. Może dlatego, że DVI to złącze komputerowe, a HDMI już niezupełnie :)
 
Do góry