Rozdzielczosc odbiornikow tv - ja to dziala w praktyce?

mwlodarc

New member
Witam,
Znalazlem tutaj sporo informacji, ale nadal nurtuje mnie bardzo podstawowe pytanie o rozdzielczosc.
Chcialbym kupic TV 37-42" i moze nie od razu ale w miare szybko chcialbym pobawic sie w hdtv.
Z roznych modeli ktore mnie interesuja, to niektore maja rozdzielczosc 1024x768, inne 1024x1024 a jeszcze inne 1366x768... (ze wzgledu na cene pomijam 1920x1080)
Formatowi 16:9 odpowiada niby tylko 1366x768 - jak wiec jest z tymi odbiornikami 1024x1024 czy 1024x768?
Jaka roznica jest w praktyce? Czy 1024x1024 bedzie w jakiejs sytuacji "lepszy" niz 1366x768?
Rozumiem, ze 1366x768 bedzie ladnie odtwarzac 720p, a 1080p przeskaluje w dol, prawda?
Ale jak zachowaja sie 1024x1024 i 1024x768 w przyapdku 720p i 1080p/i?
Pozdrawiam,
Marcin
 

pmcomp

New member
Zasada jest prosta: obrazy muszą być przeskalowywane.
Zazwyczaj przeskalowanie wiąże się z pogorszeniem jakości, obojętnie czy jest to down- czy upscaling. Jakość tego procesu zależy od algorytmów skalowania a potem od "procesorów" które tego skalowania dokonują.
Zasada jest prosta: najlepiej aby materiał filmowy i natywna rozdzielczość panela były identyczne. Dzisiaj można to zapewnić praktycznie tylko dla 1280x720 i 1920x1080 czyli tylko dla materiału HD.
Sorry :p , zapomniałem o starym poczciwym NTSC, który będzie "poprawnie" (bez skalowania) wyświetlany na "starych" panelach 852x480, oczywiście przy obrazie anamorficznym.

Wszystkie "dzisiejsze" rozdziałki pokutują z formatów komputerowych, naciaganych sztucznie do szerokiego ekranu o proporcjach 16:9 (o notebookowych wynalazkach 16:10 zapominam bo to już jest tragedia). Pozioma rozdziałka to 768 linii a pionowa to wszelkiego rodzaju mutacje. Potem mamy poziome 1024 i tu wynalazek: pionowo też 1024 !!! A po co ??? No bo jest więcej to znaczy lepiej. AKURAT !!!.

Jest tylko jedna rada na dzisiaj i najlepszy wybór: kupować panel o rozdziałce 1920x1080 oraz do tego zewnętrzny scaler np. klasy DVDO VP30 (o rany, kiki mnie zabije a janunio ozłoci ...). Wtedy ten scaler przeskaluje nam wszystko. Niestety jest to drogie rozwiązanie. Oczywiście możemy potanić i do scalera dokupić LCD albo PDP np. 1366x768 i jest to optymalne rozwiązanie ale ... na dzisiaj. W przyszłym roku już będzie SŁABE !!!

Pozdrawiam
 

mwlodarc

New member
pmcomp napisał:
Jest tylko jedna rada na dzisiaj i najlepszy wybór: kupować panel o rozdziałce 1920x1080 oraz do tego zewnętrzny scaler np. klasy DVDO VP30 (o rany, kiki mnie zabije a janunio ozłoci ...). Wtedy ten scaler przeskaluje nam wszystko. Niestety jest to drogie rozwiązanie. Oczywiście możemy potanić i do scalera dokupić LCD albo PDP np. 1366x768 i jest to optymalne rozwiązanie ale ... na dzisiaj. W przyszłym roku już będzie SŁABE !!!

Dzieki za odpowiedz!
Czy mozesz mi jeszcze krotko wyjasnic znaczenie scalera? Domyslam sie, ze takie urzadzenie ma wbudowany kazdy odbiornik, ale ten zewnetrzny bedzie po prostu przesklaowywal lepiej, tak?
Planuje kupic telewizor, na ktorym bede chcial ogladac i naziemna telewizje i cyfre+ (mam ten standardowy tuner philipsa) i normalne dvd. Chce tez poeksperymentowac z hdtv, ale to poki co jako gadzet, bo nie bede mial na stale podlaczonego PC'ta do telewizora... Oczywiscie licze, ze szybko zmieni sie sytuacja i nadawcy cyfrowi (jak chocby ta cyfra+) bede nadawac w HDTV...
 

dvd-r

New member
no tak Cyfra+ nawet chyba nie wie co to HDTV. Ja obstawiam, że tak do 10 lat może sie coś pojawi w ich ofercie, ale nie prędzej. Przecież do niedawna ich odbiorniki nawet nie miały wyjscia optycznego czy koaksjalnego.

Lepsza perspektywa to filmy w WMV-HD a na pewno HD-DVD czy Blue-ray - przyszły rok powinien być przełomowy - wejście nowych formatów razem z ofertą wytwórni filmowych.
I znów się okaże, że niedawno kupionego Kissa trzeba będzie wyrzucić ;)

Artur
 

pmcomp

New member
Dzieki za odpowiedz!
Czy mozesz mi jeszcze krotko wyjasnic znaczenie scalera? Domyslam sie, ze takie urzadzenie ma wbudowany kazdy odbiornik, ale ten zewnetrzny bedzie po prostu przesklaowywal lepiej, tak?

Przy uzyciu zewnętrzengo, specjalizowanego scalera powinno byc lepiej. Poza tym mają one możliwośc uaktualnienia oprogramowania w przypadku dojścia nowych opcji czy standardów.

Natomiast scalery w postaci (upraszczam) chipa w playerze zazwyczaj skalują obraz 576i/480i do góry, likwidując przy okazji przeplot, dając na wyjściu 720p, 1080i lub niektóre (bardzo rzadko) 1080p (czyli 1280x720 lub 1920x1080). Natomiast "prawdziwy" scaler potrafi duzo więcej: np. zrobić pull down, dopasować do rozdziałki natywnej projektora lub TV np. 1366x768, 1024x768, 852x480.

Odsyłam do netu, jest tu mnósto info ntt.

Pozdrawiam
 

create

New member
Jeden z paneli philipsa 37 cali, ma rozdzielczośc panela 1980x1080, a obslugiwane rozdzielczosci z komputera dochodza tylko do 1280x1024, tylko rozdzielczosci video moga byc 1980x1080. Czy w zwiazku z tym jezeli podłącze panel przez karte satelitarna w pc-ecie to bede mogl uzyskac rozdzielczosc max 1280x1024?

Pytania dodatkowe,
1)Czy sa tunery satelitarne do włożenia do komputera przez złącze pci, które obsługują HD?
2) Czy sygnał który przejdzie przez kartę komputer, a pózniej łącze dvi nie straci na jakości
3)Co sądzicie o Philipsach?
 

s2k2

New member
Wracając do tematu rozdzielczości LCD.
Jaki jest sens budowania matrycy o rozdzielczości 1366x768 (teraz najczęściej LCD pomijając pełny format hdtv) – proporcje 1,77?
Sygnał HDTV np. 1280x720p (1,77777) lub 1920x1080i (1,77777).
Przy 1280x720 nastąpi przeskalowanie proporcjonalne, ale ułamkowe. Jaki tu sens?
Nie lepiej robić tylko matryce pełne albo 1280x720?
Tym bardziej, że wtedy chociaż obraz z PC mógł by być wyświetlany jako 1:1.
Dla obrazów z dvd też musi nastąpić przeskalowanie i to nie proporcjonalne – wynik jakościowy teoretycznie powinien być kiepski a w rzeczywistości nie jest tak źle.

I jeszcze jedna drobna uwaga.
Mam Philips-a 32’’ PF7320 o widocznej przekątnej ekranu 80cm.
Do tej pory cale w monitorach LCD były dość prawdziwe a w tym przypadku nie pasuje.
32 cale po podzieleniu przez 2,53995 (cal angielski) cm wyniesie 81,27 cm i tyle mój LCD powinien mieć.
I teraz są dwie możliwości, część matrycy jest ukryta w obudowie lub taka jest w rzeczywistości i nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że często 32 calowe lcd innych firm mają podawany rozmiar przekątnej 82cm. Ciekawe czy są faktycznie większe czy ponownie wracamy do oszustwa z czasów crt.
 

janunio

New member
Bez reklam
Do create:

[1] do PC karta DVB PC SkySTar 2 za ok 249 zł, dekoduje softwarowo mpeg-2, radzi sobie doskonale z HD SAT TV
Jeszcze lepiej karta SkyStar1. Mam wbudowany port CI.
I można wkładać tam np. Access Card od HD-1 i nagrywać bezstratnie w czasie kodowanym.

[2] Prze DVI nie straci. Wykorzystuje taki układ od ponad roku i jest OK !
Polecam. Wydatek niewielki.
 

mwlodarc

New member
create napisał:
Jeden z paneli philipsa 37 cali, ma rozdzielczośc panela 1980x1080, a obslugiwane rozdzielczosci z komputera dochodza tylko do 1280x1024, tylko rozdzielczosci video moga byc 1980x1080.

Tez mnie to intryguje. Czyzby byla jakas roznica w sygnale przesylanym przez DVI z komputera a z innego zrodla???
 

janunio

New member
Bez reklam
[1] To jakaś bzdura

[2] Zaczynam doceniać mojego SAMSUNG LW46G15W.
Obsługuje 1920 x 1080 prze DVI nawet z 75Hz odświerzaniem.
Ktoś tu napisał, że tylko Sharp 45" jest Hi-End.
Śmiem twierdzić , że ten model jest także Hi End co zresztą jest napisane na stronach US Samsung ( było bo tego modelu już w ofercie nie ma).

[3] Jeżeli macie rację to to jest kicha.
Jakie konsekwencje u Philipsa:
Ano takie, że z kompa HD nie zobaczycie.
Ale może to jakieś kolejne nieporozumienie.
To co piszenie oznacza, że przez DVI w ogóle nie ma takiej rodziałki.
Czyli external playery też nie osiągną takiej rozdzielczości ?
Czy jest to może cecha ustawień karty graficznej.
Pisałem kilkakrotnie, że dla ATI Catalyst od v 5.9 jest opcja "forse HD format output" czy coś takiego.

Sprawdzę w instrukcji jeżeli jest w necie.
 

janunio

New member
Bez reklam
Wszystko jasne:
Jeżeli wychodzicie z kompa ( czytaj karty graficznej) przez VGA kablem zakończonym wtykiem DVI to jest takie ograniczenie do 720p.
Przy założeniu, że wasza karta graficzna ma także DVI output to nie ma żadnych problemów, żeby było 1080i.
Jest wiele nowych kart bez VGA a z 2 x DVI.
To debile od Philipsa piszą takie instrukcje.
 

s2k2

New member
W Philips-ie w menu ustawia się wejście z PC lub z HD (przy połączeniu przez DVI).
I przy wejściu PC rzeczywiście rozdzielczość jest niska 1280*xxxx.
Natomiast po przełączeniu wejścia przez HD można spokojnie ustawić w kompie sygnał 720p lub 1080i
 
Do góry