Rozdzielczość odbiorników HD a HDTV

polx

New member
To dziwne bo na linku który podałem widać przy kablu VGA rozdzielczości 640x480, 1024x768 i 1920x1080 w 50 i 60 Hz, ale to może właśnie jest to 1080i, ja sie nie znam. Tylko mówie co tam widać.
 

DrainBamage

New member
ok, już tyle przeczytałem , zę nic nie rozumiem :)
Na jesień planuję kupić nowy telewizor prawdopodobnie Pionnier 436 SXE.
Ale pionniery mają rozdzielczość 1024 * 768 - czy to jest rozdzielczość HDTV?? Czy ktoś może mi napisac czy to dobry wybór ??
 

scypior

New member
Hej,

Przegladam to forum poniewaz jestem zainteresowany kupnem tv, ale nie o tym teraz mowa;) Mianowicie mam pytanie skad sie wziela rozdzielczosc 1366x768? Najblizej jej do 720 linii (1280x720) ale jednak jest inna. Czyli jak dostanie sygnal 720 musi go przeskalowac, jak dostanie sygnal 1080 tez;) Wiec czemu?

Edit:

Aha, juz wiem;) http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?p=42170#post42170
 
Ostatnia edycja:

student

New member
skoro mowa o rozdzielczosciach to i ja mam pytanie, a mianowicie dotyczy ono telewizora Philips 42PF7411, ktory ma zapisane w instrukcji ze max. rozdzielczosc w jakiej telewizor moze pracowac z komputerem (domyslam sie ze jako monitor) wynosi 1024x768
zatem skoro chce odpalic filmy w jakosci HD z komputera, ktore posiadaja przypuscmy rozdzielczosc 1200x720 w jaki spsob mam to osiagnac???

wiem jakie kable sa potrzebne po obu stronach tzn komputera i odbiornika tylko chodzi mi o ta rozdzielczosc

w sklepach RTV wszystkie filmy w wysokiej rozdzielczosci sa puszczane wlasnie z twardego dysku i na takim Philipsie tez widzialem taki film...

dziekuje z gory za pomoc
 

artstarz

New member
Witam..
Odświeżę wątek..
Mam pytanko - dzisiaj odwiedziłem parę sklepów w ramach rekonesansu - i co mnie zaciekawiło - chce kupić coś 42 calowego- i większość LCD (nie licząc full hd) ma rozdzielczość 1366x768 a plazmy o rozmiarze 42 cale mają 1024x768.
Bardziej skłaniam sie ku plazmie ale skąd taka rozdzielczość i czy obraz zakodowany np w 1080p będzie wyświetlany w porządku?
 

bartezz19

New member
Witam. Jak można porównac jeden parametr wyurażony w 2 roznych elementach
Rozdzielczość wyświetlacza (w pikselach)
6,2 megapiksela oraz 1920 x 1080.
Która jest lepsza?
pozdrawiam
 

crasher

New member
bartezz19 napisał:
...Jak można porównac jeden parametr wyurażony w 2 roznych elementach Rozdzielczość wyświetlacza (w pikselach) 6,2 megapiksela oraz 1920 x 1080...
1920x1080 = 2,074x10^6 = 2,074MP (MegaPixeli)

kto ci podal rozdzielczosc 6,2MP? Chyba ze pomnozlili sobie te 2,074MP przez 3 kolory RGB to wyjdzie 6,2MP ;)
 

gienek_pa

New member
lukandelic napisał:
Zawsze tak bylo i nie ma to nic wspolnego ze srodowiskiem komputerowym. Dlatego tez, pomimo ze ntsc ma 29,97 fps to filmy nagrane w tym systemie maja dlugosc odpowiadajaca filmom kinowym, a pal jest przyspieszany o 4% i tym samym jest krotszy) Dlatego tez to wlasnie format NTSC jest blizszy formatowi kinowemu.
To ja też wtrące swoje trzy grosze.

PAL, NTSC, SECAM są systemami kodowania kolorów telewizji analogowej i tak naprawdę nie mają nic wspólnego z częstotliwością odświeżania, rozdzielczością, fonią itp. To są tylko systemy kodowania kolorów.

O pozostałych parametrach sygnały mówią takie parametry jak
M, J, K, DK, BG i pewnie sporo innych.

Pozatym uważam że NTSC-M nie jest bliższy formatowi kinowemu ponieważ jest najbardziej podatny na zniekształcenia barw.
 

Krzych1991

New member
Mam takie pytanie, czy obraz w rozdzielczości 1080i na telewizorze HD ready, będzie wyglądać gorzej niż na telewizorze full HD?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Zależy, co rozumieć przez gorzej. Na pewno zostanie obniżona jego rozdzielczość. Więc z wystarczająco małej odległości da się zauważyć pogorszenie szczegółówości obrazu.

ArtS :)
 

Krzych1991

New member
Proszę nie cytować ostatniej wypowiedzi w wątku. ArtS :)

Czyli na telewizorze HD ready program nadawany w 1080i będzie wyglądać gorzej niż gdyby był nadawany w 720p, przy takim samym bitrate?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ArtS007

New member
Bez reklam
Jak już napisałem, niekoniecznie. Paradoksalnie może wyglądać nawet lepiej, gdyż obniżenie rozdzielczości maskuje pewne niedoskonałości materiału.

ArtS :)
 

kombinat

New member
Czytam od pewnego czasu forum - uświadomiliście mnie, że większego sensu dopłacać do fullHD przy 42'' (chcialbym więcej ale się nie zmieści na tej ścianie gdzie ma wisieć no a przedewszystkim na więcej mnie nie stać) i około 3 metrach od TV.

Skoro nie fullHD to jaka rozdzielczość? Patrzę na plazmy Panasa i widzę 1024x768, w ogóle tego nie rozumiem jak może być w TV o wymiarach 16:9 rozdzielczość 4:3. Jakieś rozciągnięte prostokątne piksele...
Dlatego myślę nad pozycją środkową czyli 1366x768, tu przynajmniej jest zachowana proporcja 16/9 ale też nie rozumiem strategii producentów żeby takie udziwnione rozmiary produkować.
Nie łatwiej byłoby dać 1280x720? Wtedy większości obrazów nie trzebaby skalować a przy takiej 1366x768 trzeba wszystkie bez wyjątku.

Z drugiej strony to tylko moje przemyślenia a przecież sporo ludzi kupiło plazmy z 1024x768 i jest zadowolona. Mógłby się ktoś wypowiedzieć kto miał z taką (i porównywał z innymi) do czynienia? Czy przeskalowanie nie zabiera za dużo z jakości? Nie jest to jakieś rozciągnięte czy co? W koncu to rozdzielczość 4:3.

I na pewno przy takiej odległości nie ma sensu kupować fullHD przy tylu calach?

Przychylam się chyba jednak do 1366, chyba ze te 1024 nie jest takie złe a zawsze to parę groszy taniej... będzie na nowy odtwarzacz czy dekoder.
 

robert514

New member
kombinat napisał:
Z drugiej strony to tylko moje przemyślenia a przecież sporo ludzi kupiło plazmy z 1024x768 i jest zadowolona. Mógłby się ktoś wypowiedzieć kto miał z taką (i porównywał z innymi) do czynienia? Czy przeskalowanie nie zabiera za dużo z jakości? Nie jest to jakieś rozciągnięte czy co? W koncu to rozdzielczość 4:3.

I na pewno przy takiej odległości nie ma sensu kupować fullHD przy tylu calach?

Przychylam się chyba jednak do 1366, chyba ze te 1024 nie jest takie złe a zawsze to parę groszy taniej... będzie na nowy odtwarzacz czy dekoder.
Witam, kolego a ile będziesz oglądał materiału w HD i to takiego prawdziwego nakręconego kamerami HD, a nie sztucznie robionym jak w większości, bo śmiem twierdzić, że większość będzie w SD. A skoro SD to HD redy w zupełności wystarczy do normalnego używania, a i do kina się wybierzesz co jakiś czas.
 

lyon7

New member
Roździelczość sygnału a natywna?

Z tego co zrozumiałem to jeśli np: gra na ps3 Call of duty4: Modern warfare 2 jest zrobiony w pełnym 720p czyli 1280 na 720 pixeli najlepiej bedzie wygladała na odbiornikach lcd czy plasmach o natywnych rozdzielczosciach HD ready np: 1336 na 768 pixeli ? A z kolei na odbiornikach Full HD czyli 1920 na 1080p ta sama gra puszczona tez z ps3 bedzie gorszej jakosci z powodu rozciagniecia sygnalu czyli rozdzilaki gry 1280 na 720 do rozdzialki telewizora 1080p? Czy sie mylę czy tez nie? Prosze o odpowiedz bo mam maly metlik po tych wszytskich postach....
 
Do góry