Rozbudowa stereo - co kupić?

Pan_Borowik

New member
Hej,

obecnie mój zestaw przedstawia się tak:

Marantz PM6005
MA BX5
PS3 jako transport (s/pdif), drugim źródłem jest PC (Spotify).

Na kolejny element systemu mam tak do 2k zł.


1. Planowałem zakupić odtwarzacz CD od Marantza do kompletu (CD6005 albo CD5004) i jakiegoś porządnie wykonanego (żeby się nie rozsypał po np. kilkunastu przełączeniach czy cuś) interkonekta. Tak do 150zł, może ciut więcej ale 200zł to nieprzekraczalna granica.

W związku z tym kilka pytań:

Obecnie za transport służy PS3 podpięte do DACa we wzmacniaczu.
Z tego co wiem, napęd w PS3 jest całkiem spoko, a PS3DAC w moim ukladzie nie ma znaczenia.
Według strony producenta w CD5004 siedzi DAC CS4392, natomiast PM6005 i CD6005 używają tego samego DACa - CS4398.
Czy przesiadając się na dedykowany odtwarzacz CD zauważę sensowną różnicę w jakości?
DAC jest ten sam, więc mechanizm/optyka/jakość mechanizmu "czytającego płytę" - czy da się te różnice usłyszeć?
Jeżeli tak, to czy warto dopłacić do nowszego CDka(USB nie jest mi w ogóle potrzebne)?

Nie ukrywam, że wyświetlacz (którego w PS3 brakuje) i obsługa jednym pilotem jest bardzo na plus.
Do tego CD od Marantza są zwyczajnie ładne i komponują się ze wzmacniaczem - dlatego też proszę o niepodawanie alternatyw. Kiedyś i tak kupię ten odtwarzacz :)

2. Alternatywnie, myślałem nad wymianą głośników z BX5 na RX6 (w związku z ich ostatnią znaczną obniżką). Bardzo odpowiada mi brzmienie BX5, ale nie obraziłbym się gdyby "dół" był odrobinę mocniejszy - słucham sporadycznie elektroniki, w pozostałych gatunkach niczego mi nie brakuje.
Czasami mam też wrażenie, że kolumny są ciut małe do mojego pokoju - RX6 z głośnikami większej średnicy powinien być idealny.
Z tego co czytałem, ogólnie brzmienie RX6 jest podobne do BX5, tylko półeczkę wyżej.
Nie miałem jeszcze okazji ich słuchać, ale przed ewentualnym zakupem się na odsłuch wybiorę bankowo.

3. Kusi mnie jakiś gramofon, bo w życiu nie słuchałem winyla na sensownym sprzęcie. W tym temacie jestem zielony jak żaba w trawie. Opcja do rozpatrzenia tylko jeżeli dwie powyższe nie mają większego sensu. Zakup gramofonu też planuję "za jakiś czas", tak czy inaczej.

Info poboczne:
Pokój: ~25 m.kw.
Muzyka: Głównie rock we wszystkich odmianach. Poza nim wszystko inne w podobnych proporcjach - elektronika, zagraniczny rap, metal, blues, klasyczna, nawet pop od czasu do czasu.

Chyba tyle - z góry dziękuję za ewentualne podpowiedzi.
 
Ostatnia edycja:

MKa11

New member
a może wybrać się na odsłuch Marantzów z BX5/RX6 żeby porównać bezpośrednio, z notkiem jako źródło + CD. Wtedy obie kwestie można od razu rozwiązać
Gramofon to inna sprawa, też się czaję - na jakiegoś ProJecta.
 

Pan_Borowik

New member
Problem jest taki, że w Szczecinie mam dwa sklepy z sensowym sprzętem.

Ten bliżej chce za odsłuch 200zł, które można wykorzystać "na zakup" później. Opcja tragiczna nie jest, ale i tak wyjdzie pewnie sporo drożej niż u BN.
Chyba, że za te 200zeta wezmę interkonekta :D

Ten dalej nie ma MA w ofercie :(

PS. Co to jest "notek"?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pogadaj z Krzysztofradio, bo też posiada PS3 i planuje zakup odtwarzacza CD. Ja porównując starsze DVD i odtwarzacz CD odnotowałem zauważalnę poprawę jakości, więc myslę że u Ciebie też ta jakość będzie na plus dla odtwarzacza CD.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Według strony producenta w CD5004 siedzi DAC CS4392, natomiast PM6005 i CD6005 używają tego samego DACa - CS4398.

Przecież to nie jest ta sama kość pomimo ,że producentem jet Cirrus Logic ,CS 4398 jest ukłądem multibitowym typu sigma -delta ,posiada ścieżkę do bezpośredniej konwersji DSD ,jest w stanie przyjąć dane PCM (modulacja impulsowo -kodowa) z częstotliwością próbkowania od 32khz do 200khz oraz umożliwia upsampling do 198 khz
Dodatkową zaletą tego układu jest możliwość pracy w trybie monaural (podobnie jak Wolfson WM 8740)
 

Pan_Borowik

New member
Wiem. I stąd pytanie właśnie - chodziło mi o fakt, że starszy CD ma jeden DAC, a w nowszym CD i wzmacniaczu jest drugi, taki sam w obu przypadkach.
Czy jest sens kupować CD wyposażony w taki sam DAC jak wzmacniacz?
Może lepiej kupić tańszą wersję (żeby robiła za transport) i "wypluć" sygnał cyfrowy do wzmacniacza?
W obu przypadkach konwersji dokonywałby taki sam DAC, a napęd vs PS3 i tak zyska.
Co w powyższym układzie tracę?

Gdzieś mi coś mignęło na temat "zakłóceń" od pracującego we wzmacniaczu DACa, ale tych pewnie moje nieaudiofilskie ucho nie dosłyszy. ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
DO 25 m BX są bankowo za małe.
Wg mnie słuchanie CD z PS3 to masochizm ;)
Kupno CD tym bardziej podpietego do PM6005 to wg mnie sluszna decyzja.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Jeśli koledze brakuje basu przy posiadaniu wzmacniacza stereo, to zaiste jest problem.

1. kolumny nie grzeszą niskimi tonami, zmiana na RX też może nie wiele wnieść, choć to już półka wyżej. Może warto za czymś innym niż MA się rozejrzeć? Zwłaszcza do typu muzyki Rock i elektronika?
2. źródła mogą być kiepskiej jakości - dokupienie CD do wzmaka napewno wskazane. Zwłaszcza jeśli % słuchanego źródła, to mają być płyty CD.
3. akustyka pokoju - może ona też sporo wpływa u Ciebie na taką a nie inną sytuację?
 

Pan_Borowik

New member
Ad. 1. Brakuje tylko w elektronice właściwie i to też niewiele (podejrzewam cały czas, że są po prostu małe na ten pokój), nie chcę robić dyskoteki - dlatego myślałem, że głośniki o ciut większej średnicy wystarczą - ale to sobie porównam w sklepie jak się na odsłuch wybiorę ze wzmacniaczem pod pachą.

Ad. 2. Płyty kupuję dwie na miesiąc od chyba trzech lat, więc i tak wysoki % muzy słuchanej z CD tylko wzrośnie. Spotify używam tylko do bardziej egzotycznych rzeczy, różnicę pomiędzy Spotify a CD moje niewprawne ucho słyszy bez problemu.

Ad. 3. Pokój jest raczej czerstwy akustycznie. W Sylwestra głośniki stały przy bocznej ścianie i moim zdaniem było lepiej z brzmieniem, ale w takiej konfiguracji nie mam sensownego ustawienia kanapy i telewizora :(

room.png


Ok, zatem nabędę CD.

Zostaje jednak pytanie pierwotne - czy podłączenie tańszego CD5004 jako transportu do DACa we wzmacniaczu będzie pod jakimś względem gorsze od podłączenia CD6005 (ten sam DAC co we wzmacniaczu) interkonektem?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

WiTT

New member
Bez reklam
Z rysunku można wysnuć wniosek - niskie tony rozłażą Ci się po pokoju wszerz. Masz prawo czuć niedosyt niskich tonów.
Naprawdę polecam nie ograniczać się w odsłuchach tylko do MA RX, ale i spojrzeć na inne marki. BX'y sprzedajesz, dokładasz parę zł (dosłownie) i masz inną bajkę.

Co do modeli CD i połączenia - najprościej samemu sprawdzić w sklepie na odsłuchu :)
 

Pan_Borowik

New member
Tak właśnie podejrzewałem w kwestii niskich :/

W gruncie rzeczy z wymianą poczekam do marca-kwietnia, wtedy się dopiero okaże czy będę kupował to mieszkanie (obecnie je wynajmuję) czy szukał innego - może w nowym pokój będzie mniejszy i BX5 się lepiej wpasują :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

hans2

Banned
a co masz na przeciwleglej scianie?
ja do niedawna na calej scianie 5m mialem szafe w zabudowie ktora bardzo tlumila bas.
po wywaleniu szafy w zakresie 15-45hz dostalem okolo 15db wiecej (wyrownalo sie z reszta pasma).
 

Pan_Borowik

New member
Kanapę i dwa fotele, poza nią w pokoju stoi właściwie tylko jedna szafa (w okolicach lewego górnego rogu pokoju).
Na Sylwestra głośniki grały stojąc przed tą wnęką po prawej stronie i było dużo lepiej - chociaż z drugiej strony wtedy wszystko brzmiało lepiej ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

WiTT

New member
Bez reklam
Dodajmy do powyższego że to pomieszczenie ma 25m2 i już mniej więcej wiadomo że zwyczajnie MA BX5 są przy małe do oczekiwanych rezultatów :)
 

Pan_Borowik

New member
No to z grubsza już wszystko wiem - zakupię CD, a jak ustalę gdzie będę mieszkał :D to pomyślę co zrobić w temacie głośników.
Dzięki za porady.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jak Tusk dalej bedzie u władzy, to nie opłaca Ci się kupować kolumn, bo na dworcu jest bardzo slaba akustyka:D
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry