Remont salonu a przystosowanie do KD - kilka pytań

maks87

New member
Cześć
założyłem ten temat gdyż potrzebuję Waszej pomocy przy "projektowaniu" kina domowego dla moich rodziców. Planują oni zrobić remont w pokoju i przy tej okazji zainwestować w jakiś sprzęt do oglądania filmów. W tej chwili nie wiem i chyba nie jest jeszcze istotne jakie to będą kolumny, jaki amplituner czy jaki TV. Ten temat pewnie pojawi się po wakacjach, gdy remont już będzie skończony, i wybór sprzętu pewnie w dużej mierze będzie podyktowany posiadanym budżetem. W tej chwili natomiast chodzi o przystosowanie pokoju i zrobienie okablowania do całego systemu. To co jest w tej chwili pewne to fakt, że musi być projektor oraz dźwięk w standardzie 5.1. Jeśli chodzi o projektor to ja osobiście w swoim mieszkaniu posiadam Epson EH-TW5300 i jestem zadowolony. Współczynnik cena/jakość jest również OK więc możliwe, że taki sam sprzęt zakupią rodzice.

Poniżej zamieszczam plan pokoju oraz kilka informacji:
- wymiary pokoju to 555x440cm
- wejście znajduje się na dole, po prawej na planie
- na górze planu, na środku pokoju znajdują się drzwi balkonowe, oraz okno i parapet
- w prawej stronie pokoju ma znajdować się stół i krzesła
- lewa strona pokoju to własnie miejsce na odpoczynek, czyli jakaś kanapa (w kształcie "L") oraz szafka pod TV itd.
- w tej części, na dole planu znajdą się pewnie jeszcze jakieś szafki, komody itd. ale ich nie rysowałem bo jeszcze nie wiadomo co to będzie i chyba nie ma teraz większego znaczenia
- TV będzie wisiał na ścianie
- ekran będzie przymocowany do sufitu w taki sposób, aby rozwijał się przed wiszącym TV
- projektor musi (piszę musi, bo nie mam innego pomysłu) wisieć mniej więcej nad głową oglądającego
- odległość od ekranu do miejsca siedzenia na kanapie to jakieś 290cm
- nie wiem co mówi teoria, ale ja nauczony swoim doświadczeniem uważam, że obraz na ekranie powinien zaczynać się jakieś 70-80cm od podłogi
wxsu1nhu7

https://postimg.org/image/wxsu1nhu7/


To by było tyle faktów, teraz pozostają moje pytania, gdzie z góry dziękuję za odpowiedź na nie:)
1. Kolumny frontowe lepiej ustawić blisko TV (miejsca zaznaczone na czerwono jako F1) czy odsunąć do rogów pokoju (czyli niebieskie kółka F2)? Oczywiście głośnik centralny będzie stał na półce pod TV, a subwoofer stanie w wolnym miejscy między szafką a kolumną.
2. Najważniejsze chyba pytanie: w którym miejscu i jak rozmieścić głośniki surround. Czy powinny być w jednej linii z głową słuchacza (S1) czy nieco cofnięte do tyłu (S2)? A jeśli cofnięte, a o ile?
3. Ze względu na układ pokoju, głośniki te nie mogą stać na stojakach na podłodze, więc muszę je jakoś przymocować do sufitu. I tutaj się pojawia pytanie jak to zrobić, jakie są tego typu głośniki i uchwyty do nich oraz czy wiszące pod sufitem głosniki spełnią swoją funkcję.
4. Pod sufitem muszę również przywiesić projektor. Uchwytów w sklepach jest dużo różnych więc pewnie coś się wybierze, ale według kalkulatora przy odległości 300cm od ekranu oraz założeniu, że dół obrazu będzie 70cm od podłogi, to wysokość zawieszenia projektora to jakieś 60cm od sufitu. A w takim wypadku będzie to brzydko wyglądało, gdy na środku pokoju będzie wisiał na uchwycie o długości 60cm projektor. Macie więc może jakiś fajny pomysł jak "ustawić" projektor aby wyglądało to estetycznie? Oczywiście można go odsunąć od ekrany (np. 400 a nie 300cm) ale wtedy obraz będzie zdecydowanie za duży "do ogarnięcie" z kanapy. Można wtedy "przyzoomować" ale to chyba spowoduje, że dół obrazu "podniesie" się względem podłogi?
j2ir09gkf

https://postimg.org/image/j2ir09gkf/
5. Jeśli projektor będzie wisiał pod sufitem, to jak poradzić sobie z otwieraniem osłony soczewki? W modelu TW5300 jest chyba tylko ręczne otwieranie? Czy za każdym razem trzeba stawać na kanapie i je otwierać, czy można na co dzień po prostu nie zamykać?
6. Przejdźmy teraz do samej instalacji. Oczywiście w sufit należy wciągnąć przewody do zasilania oraz HDMI, tylko jak je zakończyć na suficie? Czy w suficie zrobić po prostu gniazdko do zasilania i do niego potem wpinać kabel zasilający od projektora? Czy może z sufitu zostawić wiszące przewody i do nich zarobić końcówkę pasującą do zasilania projektora? To samo pytanie z HDMI: czy w suficie zrobić gniazdo HDMI czy zostawić luzem kabel już z końcówką HDMI który wepnę do projektora?

Dobrzy ludzie, pomóżcie! :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
A ile macie max kasy ?
Uchwyt będzie w formie windy ?
Wówczas nie będzie przeszkadzał.

Ja mam wyprowadzony kabel HDMi
Jak będzie wisiał nad głową to będzie słuchać pracę projektora.
 

maks87

New member
Kasa chyba nie ma tu znaczenia, bo nie szukam na razie sprzętu KD, a jedynie porady.

Nie będzie windy bo sufit nie jest podwieszany, więc projektor musi wisieć na stałym uchwycie.
 
Do góry