REL T5 pobór prądu

grzegorzb

New member
Witam,
od 2 tygodni posiadam subwoofer REL T5 i niepokoi mnie dosyć wysoki pobór prądu przez mój egzemplarz w stanie bezczynności. Mam pytanie do użytkowników w/w subwoofera, a mianowicie:
Czy Wasz REL przechodzi w stan czuwania, jeśli tak to czy może ktoś pomierzył ile Watów pobiera? Ja mam podejrzenia co do trybu oszczędzania energii.
Wykonałem pomiary i wyszło:
1. Normalna praca - głośność umiarkowana, pobór około 16-17 W.
2. Chyba "stan czuwania", pomiar wyokonany po około 30 minutach od wyłączenia amplitunera, pobór około 15 W.

Zostawiłem subwoofer włączony (amplituner oczywiście wyłączony) na całą noc i obudowa w okolicach radiatora dosyć ciepła. Dodatkowo z bliskiej odległości cały czas słychać delikatne buczenie.

Bardzo proszę o wynik Waszych obserwacji, być może pomiarów ww subwoofera.

Pozdrawiam Grzegorz
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Nie znam tego suba bo testowalem serie R ale seria T tez musi przelaczyc sie w stan czuwania ( a wtedy nie ma prawa go slychac) i jakos za duzo tego pradu pobiera jak na czuwanie, cos jest nie tak... Wejdz na amplitunery i temat kalibracja i tam to pytanie zadaj, sa tam ludzie ktorzy maja taki sub..
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Z tego co jest napisane w instrukcji pobór podczas braku sygnału nie powinien przekraczać 4W. Ciekaw tylko jestem co się dzieje gdy ampli przestawimy w tryb "pass through", bo wtedy mimo wyłączonych urządzeń pobiera więcej prądu i nie wiadomo czy wtedy sygnał również do suba nie dochodzi?
 

mors111

Active member
Bez reklam
Witam,
1. Normalna praca - głośność umiarkowana, pobór około 16-17 W.
2. Chyba "stan czuwania", pomiar wyokonany po około 30 minutach od wyłączenia amplitunera, pobór około 15 W.

czym był dokonywany pomiar

jak dla mnie 15W w stanie czuwania do bardzo dużo ( powinno być max 3-4W )
przy głośności umiarkowanej 16-17W , to z kolej mało ( skoro w standby bierze 15W )

u mnie w Dali AW-8 mam wyniki odpowiednio 3W/30W ( podczas oglądania filmów i kiedy ma "łupnąć" chwilowo

podczas kiedy testowałem suba przy muzyce w trynie All Chanel Stereo to miernik potrafił pokazać 80-100W przy bardzo głośnym słuchaniu ( cały system wraz z Onkyo 609 ponad 500W :grin: , bez TV oczywiście )
 

grzegorzb

New member
Testowałem również po odłączeniu kabli sygnałowych, wiec na pewno nic do suba nie docierało oprócz oczywiście napięcia z gniazdka sieciowego. Pomiar zrobiłem miernikiem poboru energii, we wszystkich przypadkach jakie wczesniej mierzylem znakomicie się spisywał wiec zakładam, że w tym przypadku też mierzy ok. Sub pewnie w ekstremalnych odsłuchach jest w stanie pobrać maksymalna moc ale ja mierzylem przy umiarkowanym odsłuchu. Jedno jest pewne, że pozostawiony na noc T5 był wyczuwalnie ciepły i delikatnie buczał. 4 Waty na pewno nie są w stanie tak ogrzać obudowy. Pytam tylko czy u Was też to jesteście w stanie zaobserwować. Jeśli tylko u mnie to muszę reklamować. Chociaż sprzedawca odpisał, że nigdzie w instrukcji nie pisze o trybie czuwania.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jedno jest pewne, że pozostawiony na noc T5 był wyczuwalnie ciepły i delikatnie buczał. 4 Waty na pewno nie są w stanie tak ogrzać obudowy. Pytam tylko czy u Was też to jesteście w stanie zaobserwować. Jeśli tylko u mnie to muszę reklamować. Chociaż sprzedawca odpisał, że nigdzie w instrukcji nie pisze o trybie czuwania.

U mnie pozostawiony na noc sub też był delikatnie ciepły, ale to tylko po dołożeniu reki do tego "grila" z tyłu obudowy. Sama obudowa od góry czy z boku nie była ciepła. Na pewno sub nie buczy ( nawet przed chwilą sprawdzałem przy absolutnej ciszy i uchu przystawionym do urządzenia)
 

mors111

Active member
Bez reklam
skoro jest ciepły to znaczy , że coś tam pobiera w czuwaniu , jeśli 15W do dla mnie sporo ( na dobę 350W , miesięcznie 10kW - to spory wynik !!! )

lepiej wyłączać sprzęt kiedy go nie użytkujemy
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

hans2

Banned
nie mam miernika ale u mnie tez jest cieply.
jak dotad zawsze go wylaczalem wiec nie bylo tematu.

takie wlaczanie i wylaczanie nie powinno chyba mu zaszkodzic?
 

degray

Member
Witam,
cyt z instrukcji T5:
"Efektywne oszczędzanie energii
Wszystkie systemy sub- basowe REL zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać maksymalną efektywność mocy zarówno podczas odtwarzania sygnału jak i podczas ciszy. Obwody REL wykrywają brak sygnału i przechodzą w tryb zmniejszonego poboru.Oznacza to, iż w momencie, gdy jest przerwa w sygnale REL natychmiast przechodzi stan maksymalnej oszczędności mocy, jednocześnie zachowując maksymalny potencjał i
natychmiastowo odpowiada na każdy impuls, jak na przykład eksplozja podczas odtwarzania filmów, nawet podczas długich okresów ciszy niezależnie od poziomu. Jest to nieco podobne do niektórych systemów „auto power on/off”, które pozostają załączone na ustalony czas braku sygnału ( nawet do 10-15 minut ) i które muszą uruchomić się podczas impulsu, nie zdążając jednak odtworzyć jego początku. Pozostaje też możliwość, iż urządzenie nie włączy się jeżeli poziom głośności jest zbyt niski. Jeżeli nie jest to koniecznie nie trzeba wyłączać urządzenia pomiędzy odsłuchami – nie zmniejszy to w istotny sposób czasu jego pracy. Z drugiej strony nie pogorszy to jakości dźwięku jeżeli urządzenie będzie zawsze wyłączane. Konsumpcja energii podczas braku sygnału jest niewielka, technologia ograniczenia poboru mocy REL pobiera poniżej 4W, co stanowi
mniej niż 1/25 mocy standardowej żarówki.Jest także całkowicie bezpieczne podczas normalnych domowych sytuacji, urządzenie jest w pełni zabezpieczone przez wewnętrzne bezpieczniki i zewnętrzny bezpiecznik
znajdujący się w gnieździe zasilającym."
jeśli twoje pomiary są właściwie przeprowadzone(hm...!?)to może twój sprzęt jest uszkodzony.

Pozdrawiam Wszystkich.
 

grzegorzb

New member
Wygląda na to, że REL i oszczędność prądu to mrzonki, skoro Wasze suby też są ciepłe w okolicach radiatora. Martwi mnie tylko ciche buczenie - może rozwiązaniem będzie dodatkowe uziemienie.
Zamierzam zrobić przekaźnik sterowany amplitunerem do włączania i wyłączania subwoofera. Wówczas problem wysokiego poboru prądu w czasie nieaktywności zostanie rozwiązany :)

Pozdrawiam Grzegorz
 

degray

Member
Witam,
buczenie może być przyczyna tzw.pętli masy.po podłączeniu do tego samego gniazda zasilania(listwy)problem powinien ustąpić.

Pozdrawiam.
 

grzegorzb

New member
Podłączony jest do tej samej listwy przepięciowej.
Spróbuje dzisiaj powalczyć z buczeniem - masą.
Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

hans2

Banned
a ampli w trybie standby w gniezdzie master nie bedzie powodowal ze gniazdo slave bedzie pod pradem? w koncu cos on wtedy pradu bierze...

edit: doczytalem i wychodzi na to ze sa nawet listwy z regulowanym progiem zalaczania gniazd slave. swietny tip.
 
Ostatnia edycja:

grzegorzb

New member
Właśnie o takim rozwiązaniu (listwa master/slave) myślałem, jednak zastosuję przekaźnik załączany napięciem 12V podanym z amplitunera (Marantz 1604).

Pozdrawiam
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
a ampli w trybie standby w gniezdzie master nie bedzie powodowal ze gniazdo slave bedzie pod pradem? w koncu cos on wtedy pradu bierze...

edit: doczytalem i wychodzi na to ze sa nawet listwy z regulowanym progiem zalaczania gniazd slave. swietny tip.
:eek:k: i takiej właśnie trzeba szukać.
 
Do góry