Recenzja LG 42LE5500

aleheca

New member
Napisałem taki sam post w moim temacie odnośnie wahań w wyborze LCD:
"Dobry telewizor do TV i w planach do XBox'a/PS3 - MAX. 3k zł", jednak żeby nie przepadło w czeluściach tego forum podnoszę jako recenzja.

Link do tematu:
hdtv.com.pl/forum/lcd/55680-dobry-telewizor-do-tv-i-w-planach-do-xboxa-ps3-max-3k-zl-new-post.html


Telewizor mam od 3 dni. Długo zastanawiałem się nad kupnem, ponieważ rynek tych produktów naprawdę jest szeroki. Moje pierwsze spostrzeżenia: obraz SD z kablówki (Vectra) jest zadowalający - taki jak powinien być z kablówki, nie rozwodząc się zanadto nad jego jakością. Przy wyświetlaniu filmów w HD obraz jest bardzo dobry, ostrość i barwa naprawdę świetna. Matowa matryca do jasnego pomieszczenia, w którym obecnie stoi telewizor to był strzał w dziesiątkę. Żadne refleksy nie przeszkadzają w oglądaniu. Trochę gorzej wypada poziom czerni. O ile w dzień czerń jest dosłownie taka jak przy wyłączonym telewizorze, o tyle w nocy, gdy nie ma innych źródeł światła widać, różnicę między ramką obudowy a czarnymi pasami na górze i na dole. Jak na moje oko trochę za jasna czerń przy takich warunkach. Lokalne przyciemnianie LED momentami daje nierównomierne podświetlenie co widać tylko i wyłącznie na czarnych poziomych pasach przy oglądaniu filmów. Co prawda poprawia czerń w obrazie, ale może niektórym przeszkadzać uwidaczniając się wyraźnie na wcześniej wspomnianych poziomych, czarnych pasach. Może jeszcze muszę pobawić się innymi ustawieniami. Może macie takie same spostrzeżenie i jakoś to u siebie poprawiliście? Będę wdzięczny za odpowiedź.

Co do ustawień to jest ich naprawdę sporo. Programy automatyczne, min.: standard, kino, sport, gra sprawują się naprawdę dobrze. Warto wspomnieć o dwóch trybach ekspert, w których mamy multum opcji takich jak chociażby odcień skóry, gamma itp.

Niewątpliwym plusem jest odczytywanie filmów, zdjęć i muzyki z dysku zewnętrznego. Potrzebuje on podania napięcia i przy LE5500 nie ma z tym problemów w przeciwieństwie do Sony KDL EX500, który nie chciał mi czytać dysku, a który był głównym rywalem tego telewizora. Pewnie wspiera tylko pendrive'y. Co do odtwarzanych formatów to czyta praktycznie wszystkie popularne formaty wideo, tj. mkv, avi wmv itp. Jedyny minus to kodeki audio. Tak popularny teraz format DTS w kontenerach mkv jest nierozpoznawany. To duży minus, jednak do obejścia. Wystarczy skonwertować DTS do AC3 i nie ma problemu. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości dodadzą wsparcie do tego kodeka.

Odtwarzałem też filmy HD poprzez DLNA, łącząc się lokalnie z laptopem. Miłe zaskoczenie: nic nie tnie, naprawdę dobrze sobie ze wszystkim radzi. Duży plus.

Jeśli mowa o DLNA, to przy okazji muszę wspomnieć o internetowych widgetach do youtube, picassa i accuweather. Świetna sprawa, bardzo sprawnie radzi sobie z wyświetlaniem internetowych multimediów. Co prawda zawartość youtube wyświetlanego na TV, różni się czasami od tej, którą można zaobserwować na komputerze, ale to już nie kwestia działania telewizora, a raczej praw autorskich youtube (na uwadze mam głównie klipy muzyczne).

Co do dźwięku to po tylu negatywnych komentarzach nastawiałem się na dramat. Dramatu nie ma. Co prawda tony niskie są słabiutkie, no ale czego tu oczekiwać od telewizora tej grubości. Jeśli komuś bardzo to przeszkadza to zawsze można dokupić zestaw głośników z subwooferem.

Na koniec najlepsze: design tego telewizora jest naprawdę piękny. Można wyłączyć sobie logo LG z przodu (jest wyświetlanie, nie namalowane), co jest niezłym bajerem jeśli chce się ten telewizor powiesić na ścianie, będzie wtedy wyglądał jak czarny obraz z ładną ramką . Nie zauważyłem natomiast przycisku ON/OFF od zasilania i nie wiem jak wyłączyć telewizor kompletnie od zasilania, aby nie był w stanie czuwania, ale to drobnostka.


Podsumowując za tę cenę piękny i solidny telewizor. Gdyby nie ta czerń w nocy to byłbym w pełni usatysfakcjonowany, no ale to nie Full LED, za który trzeba by zapłacić 1k zł więcej. Niezdecydowanym, którym nie będzie to przeszkadzało polecam jak najbardziej.
 

VANT

New member
czegoś tu nie rozumiem....piszesz o lokalnym wygaszaniu, a na końcu piszesz że to nie full-led, tyle że local dimming występuje tylko przy tzw. full-led.
Nie patrzyłem w specyfikację tego tv więc nie wiem jak jest podświetlany, ale pisząc te 2 zdania jedno zaprzecza 2giemu.
 

aleheca

New member
czegoś tu nie rozumiem....piszesz o lokalnym wygaszaniu, a na końcu piszesz że to nie full-led, tyle że local dimming występuje tylko przy tzw. full-led.
Nie patrzyłem w specyfikację tego tv więc nie wiem jak jest podświetlany, ale pisząc te 2 zdania jedno zaprzecza 2giemu.

dokładnie nazywa się to: "lokalnym przyciemnianiem LED", jeśli to dwie różne sprawy to przepraszam za błąd.

Cytując instrukcję obsługi:

LOKALNE PRZYCIEMNIENIE LED
(Tylko modele 42/47/55LE5***, 42/47/55LE7***, 42/47/55LE8***, 42/47LX6***)
Po analizie wejściowego sygnału wideo z podziałem na obszary ekranu, niniejsza funkcja reguluje
jasność podświetlenia celem poprawy współczynnika kontrastu.
 

accu

New member
Bez reklam
Witam.Wyłącznika głównego nie znajdziesz , gdyż model ten nie ma takowego wbudowanego.:-D
Pozdrawiam , :)
 

aleheca

New member
Nierówne podświetlenie występuje tylko przy włączonej opcji lokalnego przyciemniania LED. Jak sama nazwa wskazuje, występuje lokalne przyciemnianie czego efektem przy krawędziowym podświetleniu jest nierównomierne podświetlenie zauważalne przy krawędziach. Takie jest tego założenie, natomiast jeśli chodzi o równomierność podświetlenia całej matrycy to trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć przy wyświetlaniu całego czarnego obrazu aby zauważyć jakieś jaśniejsze miejsca, ale jest to w zupełności akceptowalne.
 

ORTEK

New member
Rafamaja, w malutkich 22 i 26-calowych ledzikach nierównomierne podświetlenie matrycy praktycznie nie występuje. Czemu ? Ano temu że przy tak małych przekątnych diody LED znajdują się siłą rzeczy znacznie bliżej siebie niż w np. 37-calowych i większych modelach tak więc na nierównomierne podświetlenie matrycy w takich maluszkach zwyczajnie nie ma miejsca i to dosłownie :smile:
Problem ten zaczyna się dopiero od modeli 32-calowych wzwyż.
 

VANT

New member
Nierówne podświetlenie występuje tylko przy włączonej opcji lokalnego przyciemniania LED. Jak sama nazwa wskazuje, występuje lokalne przyciemnianie czego efektem przy krawędziowym podświetleniu jest nierównomierne podświetlenie zauważalne przy krawędziach. Takie jest tego założenie, natomiast jeśli chodzi o równomierność podświetlenia całej matrycy to trzeba się naprawdę dobrze przyjrzeć przy wyświetlaniu całego czarnego obrazu aby zauważyć jakieś jaśniejsze miejsca, ale jest to w zupełności akceptowalne.
nie opowiadaj głupot. Nierównomierne podświetlanie przy krtawędziowym led wystepuje praktycznie zawsze ze względu na to iż diody są tylko z boków matrycy i zawsze przy bokach jest jaśniej niż na środku. lokalnie przyciemnianie nie ma tu nic do tego.
Ale jak napisał kol. wyżej przy malutkich przekątnych nie ma problemu i problemy zaczynają się przy większych przekątnych.
 

sylw80

New member
posiadam ten model od tygodnia.jak jest caly obraz wyswietlany na czarno to niema widac zeby bylo gdzies jasniej,jezeli na srodku jest bialy napis na czarnym tle to owszem troszke widac jasniejsze tlo.ale czego tu sie czepiac przy normalnym ogladaniu programow nie ma tego wogole widac.
 

aleheca

New member
nie opowiadaj głupot. Nierównomierne podświetlanie przy krtawędziowym led wystepuje praktycznie zawsze ze względu na to iż diody są tylko z boków matrycy i zawsze przy bokach jest jaśniej niż na środku. lokalnie przyciemnianie nie ma tu nic do tego.
Ale jak napisał kol. wyżej przy malutkich przekątnych nie ma problemu i problemy zaczynają się przy większych przekątnych.

Widocznie mam jakiś cudowny egzemplarz, bo jest to praktycznie niezauważalne.
 

wrodomin

New member
Witam jestem posiadaczem modelu LG 42LE5300 od dzisiaj. W sklepie Pan na pytanie do czego służy bezprzewodowy internet w telewizorze powiedział że wchodze w sieci bezprzewodowe w laptopie i powinien on widzieć telewizor ktory rzekomo działa jak router i obraz się pokazuje na telewizorze. Niestety nic takiego nie miało miejsca, a w instrukcji nawet tej na płycie ani słowa o tym.
w zwiazku z tym mam kilka prósb:

1. czy mogłby ktoś wyjaśnić krok po kroku co zrobić żeby bezprzewodowo połączyc laptopa z telewizorem i żeby pojawił się na nim pulpit z komputera?

2. czy jest możliwośc sciągnąc film z internetu w jakości hd, zgrac na pendrive, albo bezpośrednio połączyć laptopa przez usb z telewizorem i oglądać ten film na TV? jesli tak to czy mogłby powiedziec krok po kroku jak to zrobić i polecić jakieś strony skąd można takie filmy sciągać. Moja prośba wynika z tego że obecna umowa z operatorem kablowym nie zawiera kanałów w jakości HD w związku z czym nie mogę w pełni korzystac z możliwości telewizora. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
 
Ostatnia edycja:

aleheca

New member
Łączysz przez usb komputer z tv? To tak nie działa. Co prawda można połączyć komputer przez HDMI (o ile komputer ma wyjście HDMI) albo przez s-video, lub wyjście na monitor jeśli się ma do tego przewody. Przy takiej opcji telewizor pełni funkcję monitora, czyli widzisz pulpit itp.

Ja nagrywam filmy na dysk zewnętrzny/pendrive i je podpinam bezpośrednio do TV przez USB. Jeśli chodzi o DLNA i wyświetlanie filmów prosto z laptopa, to trzeba mieć router i do niego podpiąć komputer oraz telewizor, tak aby widziały się w sieci. Wtedy na komputerze trzeba zainstalować program Nero MediaHome 4 (ja miałem CD z tym programem dołączoną do TV) i przez ten program udostępnić foldery z filmami. Jeśli wszystko będzie poprawnie zrobione to w menu telewizora w zakładce Moje media -> moje filmy zobaczysz wpis: NERO blabla i po wejściu tam zobaczysz udostępnione foldery z komputera. Jest to zupełnie co innego niż bezpośrednie podłączenie komputera do TV. TV nie pełni wtedy roli monitora - nie widzisz pulpitu, a masz dostęp tylko do udostępnionej zawartości. Nie wiem czy LE5300 posiada DLNA (to właśnie ta opcja sieciowa). Jeśli posiada to powinno wszystko hulać.

PS: o ile wiem aby bezprzewodowo połączyć się z laptopem to trzeba mieć do tego pendrive wireless, który dokupuje się oddzielnie. Ja używam połaczenia stałego czyli kabla.
 
Do góry