Recenzja Activy Media Center 570

tuptus55

New member
Tak jak obiecałem zamieszczam recenzję odtwarzacza FSC (Fujitsu-Siemens Company) AMC570.
Sprzęt dotarł do mnie dzięki uprzejmości firmy digitalo.pl
Odtwarzacz dotarł do mnie zapakowany w duże pudło o wymiarach 55x55x23 cm
W środku znajdowało się mniejsze pudełko z instrukcjami w 5 językach (niemieckim, angielskim, finskim, szwedzkim, hiszpańskim), kablami (zasilającym, svideo, chinch-chinch, scart-scart, 3xchinch-3xchinch), czysta płyta DVD-RW oraz odtwarzacz.
Podłaczyłem to do Amoi kablami VGA, DVI i komponentem, a dźwięk świadłowodem do amplitunera. KLIK
Odpaliłem odtwarzacz i pojawił się ekran powitalny KLIK na wszystkich rodzajach wejść.
Piewrwsze odpalenie trwa około 4 minut. Następnie kreator prowadzi nas przez poszczególne panele konfiguracyjne. Jaki język KLIK jaki format dźwięku KLIK KLIK format ekranu KLIK
czy rozdzielczość KLIK. Tak to nie pomyłka ani fotomontaż. Panowie i Panie ten odtwarzacz ma tryb 1080p60 o czym nie ma mowy w instrukcji.
Odtwarzacz ma wstępnie zaprogramowane kanały z Astry
Po złapaniu kanału odbiornik odbiera także sygnał EPG (Electronic Program Guide) jeśli stacja nadaje. Dla osób, które chcą mieć na wszystkich kanałach przewodnik po programach czy dokładniejszy opis programów jest połaczenie z systemem tvtv KLIK niestety dla nas mało przydatnym bo nie ma tam polskich programów.
Czas przełaczania programów wynosi około sekundy.
Teraz czas na odtwarzanie płyt. Ale co to odtarzacz się nie otwiera. Hmm. No to otwieram obudowę może zapomnieli włożyć odtwarzacz do środka :)
A wśrodku KLIK normalny komputer. No może nie normalny bo karta grafiki składa się z dwóch kart KLIK procesor chłodzony radiatorem z ciepłowodami KLIK dwie karty satelitarne Skystar2 KLIK twardy dysk 250GB i wieloformatowa nagrywarka DVD. Nagrywarka nie działała bo wypadł kabelek zasilający. Nie wiem z jakiej wysokości musiał by spaść aby ten kabelek wypadł. Pewnie go w fabryce nie podłączyli.
No dobra wkładam płytę. Na początek Matrix w rozdzielczości 720p w mpeg2. Płytę wykrywa naciskam ok (nie start :) raz jest start, a raz ok zależy gdzie jesteśmy).
Obraz jest doskonałej jakości nie ma żadnych smug czy zacięć. No może poza momentami jak dajemy skok do następnej sceny to odtwarzacz chwilę "myśli", a u dołu pokazuje się pasek czasu filmu i zaznaczenie gdzie jesteśmy wraz z czasem KLIK. Dźwięk jest wykrywany przez amplituner jako AC3 i dekodowany.
Na drugi ogień idzie Fighter Pilot w formacie 1080p oraz WMV HD. Płytę i film wykrywa KLIK ale są jakieś problemy. Obraz zwężony, a dźwięk tylko tylne kanały. Wszelkie zmiany rozdzielczości czy formatu nic nie dają. No dobra wszystko zawiodło. Trzeba przeczytać instrukcję. Hmm system posiada zabezpieczenie HDCP. Sygnał w wysokiej rozdzielczości nie jest wyprowadzany na złącze komponent. No dobra. Przełączam na DVI. Brak obrazu. Co jest? No dobra restartuję AMC oglądając obraz poprzez DVI. Obraz znika po załadowaniu systemu. W instrukcji nic na ten temat nie ma. Odpinam wszystkie kable za wyjątkiem DVI. Restartuję. Obraz nie znika. No to mogliby napisać, że jak podłączymy trzema rodzajami kabla to na VGA i DVI obraz znika. Dobra wracam do odtwarzania filmu. Obraz już jest idealny ale dźwięk nadal jest tylko z tylnych głośników. Kolejny film to "I Robot" 1080i pliki bez kompresji w formacie ts. Niestety AMC nie widzi takich plików :(
To na razie tyle co udało mi się za jeden dzień sprawdzić. CDN.
 

nowy66

New member
Dzięki za pierwszą część. Znaczy, że już są przygotowani do 1080p :).
W nastepnych częściach nie zapomnij proszę i sprawdź czy i jak działa to ich "Internet on TV screen", jaką kartę używasz(C+) w jakim module i jak się sprawuje EPG, PiP itp.
pzdr
 
Ostatnia edycja:

Piotrek_PP

New member
>tuptus55
No bardzo fajnie, że się dorwałeś do tego urządzenia, a jeszcze lepiej, że mogłeś zdjąć obudowę i cyknąc zdjęcia, wiemy przynajmniej co jest w środku. Pomęczę Cię trochę klikoma pytaniami i sugestiami.

1. Sprawdź proszę czy na wyjściu cyfrowym pojawia się sygnał AC3 oraz DTS zarówno na płytach dvd wypalanych jak i tłoczonych (ale takich zabezpieczonych css'em czyli nie tych z magazynów czy gazet)? I co wtedy jest na wyjściach analogowych: downmix czy 6 kanałów?
2. Czy na takich płytach można wybrać alternatywne ścieżki dźwiękowe?
3. Rozumiem, że jak ustawisz tryb 1080i na wyjściu to materiał konwencjonalny (dvd) jest upsamplowany do tej rozdzielczości? Czy też może płyty dvd przełączają wyjście na standardową dla nich rozdzielczość?
4. Matrix w 720p poszedł na wyjściu komponent? Bo jak tak tzn. że komponent działa na materiale hd, 720p to już hd. Nie podejrzewam Amoi o brak obsługi 1080p na wejściu komponent.
5. Jak wygląda kwestia połączenia AMC z komputerem skrętką. Czy można odtwarzać materiał z hdd udostępnionego z blaszaka, czy nie ma zacięć przy ethernecie 100mb? Sprawdź to na plikach .ts/.mpeg 1080i albo lepiej (p) bo mają najszerszy strumień.
6. Domyślam się że .ts pójdzie ale musisz zmienić nazwę pliku na .mpeg. Jeżeli masz go na płytach dvd to chyba nie ma rady i musisz skopiować na wbudowany hdd. Eeeech zawsze jakaś głupota się musi trafić.
7. Czy obsługiwane są pliki z microsoftowym DRM?
8. Czy odtwarzacz potrafi odtworzyć dvd zapisane na dysku hdd ale nie pojedyncze vob'y lecz poprzez pliki .ifo z pełną obsługą menu?
9. Jak wygląda obsługa napisów? Czy da się je podłożyć do materiału mpeg. Najprędzej będzie obsługiwany format .srt, jeżeli w ogóle jakiś będzie.
10. Sprawdź też obsługę divx oraz xvid oczywiście tych -hd.
11. A... no i oczywiście tego nieszczęsnego h.264... kodek świetny ale wymagania sprzętowe rozgrzeją proca (no własnie co to za proc?) w AMC do granic wytrzymałości jak sądzę.

Powodzenia, w testowaniu. Pozdrawiam, Piotrek
 
Ostatnia edycja:

tuptus55

New member
Ciąg dalszy testów. Może najpierw odpowiem Piotrkowi_PP
1. Sygnał AC3 się pojawia na koaxialnym jak i optycznym. Mój amplituner rozpozanje ten sygnał i dekoduje go na 6 głosników. Jak podałem sygnał z DVD i dźwiękiem DTS to są trzaski :confused: . Jak jest płyta DVD zabezpieczeniami to obraz jest tylko na DVI, a dźwięk jest tylko na wyjściu cyfrowym. Na wyjściu analogowym nie ma NIC. I piszą o tym w instrukcji. Jak AMC podłączony jest komponentem do TV to płyta z zabezpieczeniami wyświetla tylko na wyświetlaczu tytuł płyty. Więc płyty z zabezpieczeniami nie da się oglądać na komponencie :(
2. Tak można wybrać dowolną ścieżkę dźwiękową dostępną na płycie. Nie stety nie znalazłem możliwości automatycznego wyboru ścieżki dźwiękowej polskiej. To samo z napisami. Można wybrać dowolne dostępne na płycie DVD czy odtwarzane z naszego komputera z udostępnionych plików. Przełączenie ścieżki dźwiękowej i napisów można robić także podczas odtwarzania filmu.
3. Nie wiem czy jest upsamplowany aż do takiej rozdzielczości bo Amoi nie pokazuje jaka jest rozdzielczość ale materiał odtwarzany w AMC wygląda wyraźnie lepiej niż ze zwykłego DVD.
4. Tak Matrix 720p odtwarzany był poprawnie i na komponencie i na DVI. Natomiast 1080i oraz 1080p na komponencie był jakby 4:3 jeszcze to będę sprawdzał. Sprawdziłem. Materiał 1080p wyświtetlany jest na komponencie ale Amoi nie obsługuje na komponencie 1080p tylko max 1080i. W każdym bądź razie AMC ten sygnał wyprowadza na komponent o ile materiał nie ma zabezpieczeń.
5 i 6 Z blaszak po skrętce bez najmniejszego problemu odtwarza z blaszaka ale nie pliki ts. Jak się zmieni rozszeżenie na mpg to odtwarza takie pliki.
7. Tak odtwarza
Pozostałe punkty wieczorem sprawdzę.
 

nowy66

New member
tuptus55 napisał:
... Sygnał AC3 się pojawia na koaxialnym jak i optycznym. Mój amplituner rozpozanje ten sygnał i dekoduje go na 6 głosników. Jak podałem sygnał z DVD i dźwiękiem DTS to są trzaski .../quote]

Niżej podaję link w tej sprawie omawianej na forum FSC AMC. Zdecydowanie nie jestem fachowcem od spraw komputerowo-technicznych a niemiecki znam z polskich filmów z psem :) . Może dla Was to będzie przydatne i pomocne. Może soft nie uaktualniony?

http://support.fujitsu-siemens.de/DigitalHome/viewtopic.php?t=3714&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

pzdr
 

lukas

New member
dla tuptus55

Stokrotne dzięki za komentarz na temat AMC FS .
Ja jako użytkownik FS Myrica V32-1 HD bylem bardzo bliski zakupu tego
,,kombajnu,, lecz po przeczytaniu tego komentarza zorientowalem się że moja wiedza w dziedzinie elektroniki jest zbyt uboga i po prostu nie dam sobie rady z tym urządzeniem i postanowilem ,,pójść do apteki i kupić sobie na wstrzymanie,, . Tą kwotę wolę przeznaczyć na zakup dobrej nagrywarki dvd np. Sony RDR-HX 1010 (może ktoś ją posiada i coś na jej temat napisze na forum ? )
 

Piotrek_PP

New member
>tuptus55
No cóż... ogólnie wrażenie mieszane. Sam musisz to przyznać. Na pewno pudełko ma potencjał i przynajmniej teoretycznie łatwiejszy do uwolnienia bo w końcu w środku to poczciwy pecet. Niemniej prawie 1000ojro...hmmmm.... To co tak naprawdę sprawia, że odnoszę się z dystansem do takich rozwiązań to fakt zamkniętego systemu operacyjnego. Nie uruchomisz na tym "pececie" żadnej własnej aplikacji. Ogranicza to zdecydowanie wsparcie ze strony "community", a to jest bardzo ważne szczególnie na tym etapie.
Jestem ciekawy jak z tymi divxami oraz mpeg4/AVC. Sprawdź jesli możesz na plikach z dźwiękiem ac3 czy strumień pojawia się w takim wypadku na wyjściu cyfrowym.

Pozdrawiam, Piotrek
 

tuptus55

New member
Ciąg dalszy testów
AMC obsługuje na pewno moduł Irdeto oraz MatrixCam Reborn. Do matrixa włożyłem kartę cyfry i bez problemów działają wszystkie programy. Jutro sprawdzę czy działa karta Polsatu Cyfrowego. Nie da się zaś oglądać jeden program kodowany, a nagrywać inny program kodowany. Być może jest taka możliwość jak się posiada dwa moduły CAM i dwie karty lub spliter uprawnień.
AMC NIE obsługuje napisów w txt ani srt. Napisy można wybrać tylko w trybie DVD. Xvid i Divix odtwarza, a H.264 nie. Tzn. odtwarza jakieś 10 sekund po czym się zamraża, dźwięk leci dalej. Więc za mała moc procesora :(
Wykryłem dziś ciekawą przypadłość. Jak się nagra materiał HDTV na dysk AMC i odtworzy się go mając ustawioną proporcję ekranu 4:3 to się zawiesza i konieczny jest restart AMC. Dla 16:9 działa bez problemów.
Dzisiaj podłączałem AMC do Pioneera 436XDE i pokazał mi tryb 1150p :)
Co do dźwięku AC3 to z DVD działa to poprawnie. Co do AC3 w materiale z HDD to jest różnie i zależy od tego jaki został użyty kodek i raz są tylko tylne głośniki, raz jest wszystko ale stereo, a raz 6 kanałów, a przy odtwarzaniu z HDD blaszaka nie ma możliwości wyboru ścieżki dźwiękowej. Ponieważ nie mam narzędzie do sprawdzania jak zakodowany jest dźwięk nie potrafię powiedzieć przy jakim kodowaniu jest poprawnie.
Jeśli ktoś ma jakieś pytania lub coś jeszcze mam sprawdzić w AMC to piszcie.
Co do softu w AMC to jest to wersja 3.0.518
 

Piotrek_PP

New member
Obawiam się, że karta polsatu nie ruszy bo jest ona przypisana do konkretngo tunera.
To 1150p to fajna sprawa... oczywiście o ile w AMC jest lepszy skaler niż ten w TV. Właśnie takich rzeczy brakuje w Kissach itp. Po prostu flexibility, no ale skoro w AMC siedzi pewnie jakaś grafika ATI to i 1278p jest praktycznie możliwe. Co do H.264 to strzelają sobie samobója totalnie. Wszakże to jedna z tych nielicznych rzeczy, która w moich oczach stanowiła o przewadze tego rozwiązania nad odtwarzaczami multiformatowymi. Wychodzi na to, że dzisiaj do odtworzenia H.264 pozostaje jedynie pecet. To źle bo moim zdaniem jest to bezwzględnie kodek przyszłości. Jeżeli nawet nie będzie wspierany przez "spaślaków z hollywood" to bez przesady mogę rzec, że jest to następca divxa i xvida. Zobaczycie za parę lat.
Pozdrawiam, Piotrek
 

nowy66

New member
tuptus55 napisał:
...Jeśli ktoś ma jakieś pytania lub coś jeszcze mam sprawdzić w AMC to piszcie..

Jak działa - czy bardziej na czym polega - funkcja "Internet on TV screen"? Bezpośredni obraz www ? Jak sterowanie - myszka?pilot?kawiatura?

pzdr
 

tuptus55

New member
Po wejściu w tą funkcję uruchamia się przeglądarka internetowa ale kiepsko wprowadza się adresy internetowe. Wprowadza się na tej samej zasadzie co w komórce (np. c to 3 razy naciśnięta 2). Do AMC przewidziana jest bezprzewodowa klawiatura. Jest to opcja, której nie posiadam. Jesli porobi się zakładki stron najczęściej oglądanych to jest łatwiej "klikać" z pilota w linki. Jest to funkcja, która może się przydać albo do newsów albo do zobaczenia co jest w programie jak EPG nie działa albo do zobaczenia prognozy pogody.
 

nowy66

New member
Tuptus55 - miałeś czas żeby sprawdzić a propos "internet on screen" myszka, podczerwień itp ? A może wiesz coś?
I dodatkowo czy już szanowni forumowicze widzieli na Cebit'cie coś "w temacie" DVB-S2 w AMC? Miało podobno coś być. Oceny nowego softu 3.1 są bardzo pozytywne.
pzdr
 

tuptus55

New member
Do AMC można podłączyć bezprzewodową klawiaturę i myszkę przewidziana do AMC. Nie mam myszki czy klawiatury USB tak że nie mam jak sprawdzić czy klawiatura innego producenta zadziała, a portu PS2 nie ma.
 
Do góry