Raczej Plazma w 42 calach proszę o radę

cruzier

New member
Witam serdecznie!
Nie jestem zwolennikiem tego typu pytań - gdyż raczej szukam w internecie odpowiedzi a gdy jej nie mogę znaleźć dopiero pytam.

Zostałem poproszony o wybór TV dla pewnej osoby. O tyle jest to może i trudniejsze, gdyż jutro jedziemy po zakup tego TV. Jest to osoba 75 letnia, która nie lubi jakiegoś odwlekania, przekładania itp... jedzie załatwia co ma załatwić i wraca.


1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ||| 5m x 6m

2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? ||| 4 - 4,5 m


3.Ile osób zasiada przed telewizorem ? ||| Przeważnie 2, przy zjeździe rodzinnym i ponad 10

4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ? ||| 95% Na wprost

5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ? ||| Stać

6.Jak słońce świeci w pokoju ? ||| Jest jedno okno na wprost TV i słońce pada przez nie, drugie okno z tyłu TV

7.Jaki masz obecnie telewizor ? ||| 5 Letni LG 32 cale HD REady

8.Co chcemy aby telewizor posiadał ? ||| Wbudowany Tuner DVB-T, aplikacje SKYPE, Aby czytał bezproblemowo DivXy z pendrivea

9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora ? ||| Na dzień dzisiejszy z tunera przez Euro Telewizja jakaś na Kartę

10.Jakie urządzenia ? ||| DVD - Korr na dzień dzisiejszy przez Euro

11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ? ||| 3 - 4

12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? ||| Mat

13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? ||| Dokument, Serial, Informacja, Sport

14.Czy zamierzasz serfować po internecie ? ||| Być może w przyszłości z aplikacją SKYPE - obecnie brak neta

15.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? ||| NIE

16.Preferencje co do marki ? ||| Panasonic, Samsung, Sony... inne?

17.Preferencje co do wielkości ? ||| 40 - 42 cale

18.Co Cię denerwuje w telewizorach ? ||| Mnie nic nie dla mnie jest ten TV :)

19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? ||| Wieczorami

20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? ||| 3000 zł

21.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? ||| nie wiem nie znam sie na 3d - jak będzie miał to nic sie nie stanie i tak pewnie ta osoba nie będzie z tego korzystać :)

Napisałem tutaj w plazmach - gdyż przekonany jestem na na model P42G30E od Panasa. Jednak to okno święcące na wprost TV mnie niepokoi i nei wiem czy jakiś LED nie byłby tu lepszy.

Prosze o pomoc nie koniecznie musi być PLAZMA może byc LED i innej firmy

EDIT: Doszły jeszcze dwa LEDy PAnasa: L42ET5E i L42E5E ... Czy ten pierwszy różni się tylko posiadaniem 3D ... od tego drugiego czy jakieś podzespoły tez ma inne?

pozdrawiam Marcin
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Zarówno plazma jak i LCD mają swoje zalety i wady .W przypadku telewizorów plazmowych w grę wchodzą przekątne od 42' gdyż w zasadzie mniejszych się nie produkuje ,plazma nie nadaje się do jasnych pomieszczeń (ze względu na odbicia) co prawda producenci się chwalą matrycami nie odbijającymi światła ale nie jest to prawdą plazma świetnie się nadaje do ciemniejszych pomieszczeń i nocnego oglądania ,zaletą jest też wyświetlanie szybkich scen czas reakcji matrycy jest tak mały że praktycznie nie występuje zjawisko smużenia ,plazma lepiej się też sprawdzi w przypadku sygnałów SD czyli programów odbieranych z satelity w "normalnej rozdzielczości" Wadą telewizorów plazmowych jest kontrast ,oraz jasność które będą mniejsze niż na telewizorach LCD oraz większe zużycie energii ,jezeli byś się zdecydował na ten typ telewizora warto pomyśleć o medalach Panasonica - to dobra firma i zna się na rzeczy w tym temacie
W przypadku telewizorów LCD - matryce są produkowane w różnych rozmiarach ważne jest natomiast z jakiej odległości ogląda się telewizor .W uproszczeniu można przyjąć że 10 cali = 1 metr ,czyli jeżeli telewizor ma 37' to powinno się go oglądać z odległości ok.3,5m ,LCD lepiej się nadaje do jaśniejszych pomieszczeń ma większy kontrast ,większe nasycenie kolorów ,gorzej natomiast wypada sygnał SD , szybkie obrazy oraz kolor czarny (chociaż w tej dziedzinie producenci dokonali znaczących postępów ) w przypadku tego typu można coś wybrać z oferty LG ,Philipsa ,Samsunga ,Sony .I jeszcze jedna praktyczna wskazówka - przy wyborze nie kieruj się danymi technicznymi a w szczególności parametrem czasu reakcji matrycy często jest tak że telewizor o szybkości 3ms generuje gorszy obraz niż inny o szybkości 5ms najlepiej wybrać się do sklepu i na miejscu dokonać wyboru przyglądając się obrazowi jakie generują warto poprosić sprzedającego żeby telewizory wyświetlały normalny obraz (SD) a nie jakieś demo albo pokaz slajdów
 

cruzier

New member
Właśnie o to chodzi że TV będzie dla starszej osoby 75 lat ... Ta osoba nie dostrzeże już tych różnic o jakich piszesz. Myślę, że LED będzie optimum wyborem. Tylko teraz czy jest sens dawać prawie 500 zł do 3D za model TX-L42ET5E jeśli L42E5E ( bez 3D) będzie miał taki sam obraz ?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Tu nie chodzi tylko o "szczegóły obrazu których starsza osoba nie dostrzeże" -tylko ogólnie o obraz ...dobra nie będziemy brnąć dalej
Moim zdaniem nie ma sensu dla starszej osoby kupować telewizora 3D - obraz "trójwymiarowy" to jest taka nowinka i jak myślę już wkrótce umrze "śmiercią naturalną" ,jak do tej pory TVP HD dwukrotnie wyemitowała taki obraz - po raz pierwszy był to zwiastun filmu "Bitwa warszawska 1920" oraz ostatnio finał Euro ale akurat przy tym ostatnim posypała się fala krytyki dlatego szkoda zawracać sobie tym głowę lepiej zainwestuj w telewizor 100Hz co na pewno przełoży się na jakość przy codziennym użytkowaniu
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Oglądanie plazmy w dzień to od dawna wcale nie problem. Nie jest tak jak za czasu CRT, gdzie w nasłonecznionym pokoju nie było nic widać przy ciemnych scenach.
Ja jestem entuzjastą obrazu i wcale nie przeszkadza mi to jak pracuje plazma w dzień a co dopiero osobie która ma 75 lat. Uważam też że osoby piszące o tzw "problemach tv plazmowych w dzień" karygodnie tu przesadzają. Dziś przy nowych tv plazmowych problem ze zbyt dużym nasłonecznieniem był by chyba tylko na plaży, tylko w takich warunkach obraz był by nieczytelny, ale kto normalny ogląda tak telewizje :)?
Ogólnie temat PDP vs LCD dla wielu jest tematem ciągnącym się jak rzeka. Dla mnie jednak, dylematu już nie ma, miałem i PDP i LCD, dobre modele. Stwierdzam z całą pewnością że jeśli chcesz dobry obraz jesteś skazany na PDP. Plazma ma zupełnie inną dynamikę obrazu, zwłaszcza w ciemnych scenach. To co większość ludzi nazywa dobrym obrazem (lcd) jest sztuczne i mało kolorowe, to nie prawda że LCD mają bardziej nasycone kolory, jest odwrotnie i to dlatego między innymi SD na plazmie wygląda lepiej, na lcd kolory są natomiast bardziej jaskrawe, co nie oznacza lepsze, dla wielu to raczej jest totalna wada obrazu, zwłaszcza w warunkach domowych).
Nie pozostaje też tu kwestia cena/jakość, LCD który choćby zbliża się do jakości plazmy st50 panasonica kosztuje często 2x więcej (lcd z local dimming). Zresztą nikt nie musi wierzyć tylko mojemu zdaniu, potwierdzają też to noty dla plazm, (zwłaszcza st50) w fachowych testach. Statusy reference mówią same za siebie. LCD jestem dziś w stanie polecić tylko osobie z nadwrażliwością na pół widoki tzn grającą w gry.
 

cruzier

New member
Nie chcę rozpętywać żadnej wojny - co lepsze ... co gorsze ...
Chodzi mi o racjonalne podejście do sprawy ... wybór TV dla 75 letniej osoby ... tylko tyle

PS: Jeśli bym miał kupować TV dla siebie to wiem co by to było P42ST50E ... ale TV nie jest dla mnie i ma być do 3000 zł max i na 90% musimy kupić go jutro ... :)
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Z dobrych tv, tak plazma 42st50 cz LCD np sony 40hx720 zaczynają się od 3000 zł. Jak to jest starsza osoba, w dodatku miała poprzedni tv lcd to może jednak teraz faktycznie zostać też przy lcd. Mniejsze rachunki za prąd a jakość i tak jest dla takiej osoby drugorzędna. Jaki najlepszy tv będzie (do ceny 3000zł) w sklepie do którego pojedziesz trudno stwierdzić, gdyż zakup jak piszesz koniecznie na jutro, pewno w sklepie stacjonarnym a tam ceny nie są takie jak w ceneo... i sam wybór też mniejszy.
 

cruzier

New member
Dlatego waham się między:

TX-L42ET5E - ale czy warto dopłacać tutaj do 3d - chyba nie - cena ok 3 tyś
TX-L42E5E - cena ok 2,6 tyś
Sony KLD 40EX725 - raczej odpada - problem z czytaniem plików filmowych z Pena - cena ok 2,8 tyś

... zobaczymy jutro :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Wi-fi ,3D ,przeglądarka i co jeszcze ? - dla osoby 75 letniej ?? .... ręce opadają i spodnie jak się czyta takie rzeczy

ja uczulam na inna rzecz - jeżeli dobrze przeczytałem telewizor jest dla osoby 75 letniej więc kluczowa jest prostota obsługi ,żeby nie było takiego przypadku kiedy taka osoba nie będzie sobie umiała poradzić z obsługą takiego telewizora
 

cruzier

New member
TX-L42ET5E - zakupiliśmy ...
Dziadek mega zadowolony - kolory, kontrast, jakość obrazu SUPER. A Film Victory z Sylwkiem Stalone w 3D zrobił furorę ...

Dziękuję i pozdrawiam :)
 
Do góry