QQ5000 vs. QQ6000 a odległość od ściany

DeltaMachine

New member
Witam wszystkich, to mój pierwszy post, który rozpoczynam od trapiącej mnie sprawy.

Otóż mój pokój ma 18m2 (jest to salon z aneksem kuchennym).
nie mogę dodać linków bo to 1 post... ;/

Odległość kanapy od tv to 2,5m, zaznaczyłem na czerwono gdzie by stały fronty i centralny (byłby zawieszony pod tv), natomiast satelity w ścianie wbudowane.

Na amplituner + głośniki 5.0 (sub w późniejszym czasie ewentualnie), mam do przeznaczenia 2500zł z nagięciem do 2700zł...

Przeznaczenie muzyka/film 50%-50%

W ścianie już mam otwory pod satelity quadrala (bo tak pierwotnie planowałem), jednak zastanawiam się czy QQ5000 nie będą za słabe, czy lepiej brać QQ6000.
Amplituner to Denon AVR-X500.

Jaka jest minimalna odległość od ściany dla QQ5000 a jaka dla QQ6000?

I takie poboczne pytanie - na niektórych zdjęciach QQ6000 mają metalowe nóżki od spodu a na niektórych nie, a także raz widnieje napis Quadral a raz nie.
Czekam na informację, z góry dzięki!
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jaka jest minimalna odległość od ściany dla QQ5000 a jaka dla QQ6000?
Nie ma to jednoznacznej odpowiedzi. Zasada jest taka, ze im wiecej od scian tylnych i bocznych tym lepiej, powinno być metr zgodnie ze sztuką, ale malo kto tak moze sobie pozwolic, dlatego czasem i 50 cm to sztuka. Generalnie zadne kolumny nie powinne stać przyklejone przy ścianach lub wepchnięte byc między meble.
 

DeltaMachine

New member
Pośrodku kolumn będzie szafka rtv w odległości ok. 30-40cm od nich, natomiast drugi bok kolumny będą miały wolne. Natomiast chciałbym aby nie wystawały dalej niż 20cm od ściany... Stąd zastanawiam się który wybór byłby lepszy. QQ5000 mają z przodu bass reflex - to jest dla nich na plus, w tym ustawieniu prawda? Jeżeli piszę głupoty to jestem otwarty na wiedzę :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kolumny z tylnym basreflexem juz na pewno nie lubią blisko ścian. te odległości co podales są raczej powszechne w naszych domach. Oba typy kolumn nadają się to tego metrazu, wiec raczej wybrałbym QQ5000 ze wzgledu na przedni br.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Co się wszyscy uczepili tego odsuwania tylnych bassreflexów? :) Konstruktorzy biorą to pod uwagę i nic to nie przeszkadza. Jeden przykład: jak kolumny maja bassreflex od spodu to wedle zasady powinniśmy je odstawić od podłogi czyli podnieść? :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Black, przeciez wiesz, ze zadne kolumny nie lubia sasiedztwa scian i nie chodzi mi w tym momencie o BR, chocby był nawet na suficie :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Chcę tylko unaocznić, że niektóre nie lubią,a niektóre lubią, ba umieszczenie bassreflexu na tylnej ściance jest nawet przemyślanym zabiegiem projektanta kolumn.

Ostatnie klient miał tak specyficzne pomieszczenie, że dostawialiśmy na 5cm kolumny i to całkiem spore do ściany.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Ooo, akustyka, lubię ten temacik, potrafi wnieść więcej do grania niż się to większości wydaje :)

A z goła odwrotna sytuacja, co jeśli jedna kolumna jest "jak bozia przykazała" (X cm od ścian, regał rozpraszający po boku etc.) a druga kolumna stoi przy otwartej przestrzeni po jej zew. boku? ;) jak zapanować nad basem? :)
 

hans2

Banned
ja mialem taki uklad i ciezko bylo cos z tym zrobic. kolumny w zakresie basu nawzajem sie znosily.

jak bede po remoncie to bede mial symetrycznie i licze na to ze ten efekt zniknie. planuje wkleic pomiary przed i po do watku o kalibracji.
 
Do góry