pytanko o "up-scaller" w DVD

tomala

New member
Czego oczekuję:
  • polepszenia jakości obrazu z DVD :fool:
polepszanie jakosci obrazu DVD daja nowe formaty jak HDTV (HD DVD),
gdyby sie dalo coz z DVD zrobic to po co wymyslali by HDTV ??
  • możliwości polepszenia jakości obrazu sygnału PAL-TV (jeżeli to się da) :fool:
czytaj jak wyzej, syganł HDTV zamiast PAL
  • wykorzystanie możliwości mojego nowego świecidła (rozdzielczość 720) :)
no skoro sobie kupileś TV noweszej generacji, HDTV (pwoedzmy half HDTV),
no fakt, to chcesz go wykorzystac ?? czy nie ?? bo ponizej piszesz ze nie chcesz??
więc Cię kompletnie GOŚCIU nie kumam ??!!??

Co mnie NIE interesuje (na dzisiaj):
  • dźwięk (i tak puszczę na ampli po optyku lub coaxialu, a ponadto jestem nieco przygłuchy) :hmm:
ok, ja też nie jestem audiofilem,
  • oglądanie HD (dam sobie jeszcze trochę czasu) :fool:
no to po co sobie kupileś taki TV ?? Może miałeś naprawdę inne zamiary, i coś żle kupiłeś, nie do tego co chiałeś osiagnąć...



Teraz trochę wywodu i logiki.
zwykly TV, sygnał PAL to 720x576 lini (pixeli, itp) przy 25 klatkach/sek
(NTSC to 720x480 przy 30 klatkach/sek)

HDTV to 1920x1080i (i - interlaced czyli 60 klatek z przeplotem)
1920x1080p (p - progresive czyli 30 klatek bez przeplotu)

no i nie pełne HDTV 1280 x 720p lub tez 1280 x 720i.

twój SONIAK projekcyjny ma właśnie 1280x720.

Wiec jaki sens ma ogldanie na takim TV starego badziewia z sygnałem 720x576???

Cudów niema i każdy UP-scalling 720 -> 1280 nigdy nie dorówna materiałowi oryginalnemu w 1280 czy w 1920.

Jeśli kupiłeś ten TV tylko zeby niby mieć lepszy obraz to sorry, jesteś głupi.
Jeżeli zeby był większy gabarytowo, to ok, ale nie będzie lepszy jakościowo z kablówki czy z DVD.
Tylko doprowadzenie sygnału HDTV da Ci zauważalną poprawę jakości.
Jeśli chcesz oglądnąć sobie film z lepszą jakością, to:
weź film nagrany w HD DVD a nie DVD, wsadż do playera HD DVD a nie DVD, podłacz do towjego Sonego i się ciesz lepszą jakością.
NIGDY Z TEGO CO MASZ OBECNIE !!!! kupiles TV, zmien też inne podzespoły.

lepszą jakość obrazu poczujesz ogladając film z HD DVD ze sprzetu HD DVD podłączonego do zwykłego (PAL) TV 32" panorama niż w drugą stronę,
czyli zwykłego DVD na wypasionym TV HD.

Bo tutaj nie rządzi urządzenie ostateczne TV tylko żródło sygnału!!!

To tak jakby sobie obrazek 200x200 pixeli powiekszyc w photoshopie do 800x800 i sie cieszyć :D , tylko czym ??? rozmytą kichą kwadratową.
Ty chiałeś to osiagnąc dzięki innemu DVD z up-scalingiem.
trochę bez sensu .... nie uważasz.

Wieć chyba ślepy nie jesteś, bo obraz po up-scalingu miażdżąco zajefajny nie będzie, i nie osiągniesz jakości, jaką być może widziałes w sklepie.

Oczywiście każdy TV HD ma i chyba musi mieć swoję narzędzia do UP_scalingu, bo jeśli by nie miały, to jakim cudem obraz z kablówki 720x576 jest na całym ekranie 1280x720 ??? coś go musi rozciagać.

Oczywiście w róznych modelach sprzętu za różną kasę, samsung 950 czy Denon za ponad 2000zł na pewno bedzie jakaś tam różnica w jakości sygnału,
ale nigdy nie dorówna sygnałowi HD TV.

Jedyną chyba zaletą odtwrzaczy DVD z wyjsciem HDMI (czyli up-scalingiem) jest to, że całe MENU jest bardziej czytelne, ładniejsze (nie piszę o grafice, tylko o ostrości) bo w końcu jest na 1920x1080 skalowane w dól do twojego TV 1280x720 lub ewentualnie od razu wychodzi na 1280x 720 (nie wiem bo nie bawiłem sie nigdy tymi odtwrzaczmi). Jeśli już tego nie zauważyłeś, to moze faktycznie jesteś ślepy :)
No i następna sprawa, to chyba sam slajd show JPEGów jest juz miażdżacy i tutaj powinies zobaczyć różnicę. Bo zwykłe DVD puszczą ci fotki w 720x576 na ekran i TV to rozciagnie do 1280x 720, a w odtwarzaczach z HDMI juz prosto powinny iśc w ładniutkiej 1280x720. Jeśli tego nie spradzales to powinines.

Tyle mojego wywodu.

Aha, jescze mozesz sobie prosto kompa podłaczyć do TV, ustawic rodzielczosc karty na 1280x720 i wtedy tez 1:1 masz ładniutki obraz.

I nawet wtedy jak puścisz sobie film z kompa na dvd to bedzie maly, dopiero po opcji FULL SCREEN rozciagnie sie, a material HD odrazu bedzie 1:1.

Jeżeli nie widzisz tej różnicy w jakości, to sorry ale wydałeś zbędnie kasę w błoto ;)

narka
 
Ostatnia edycja:

artek

New member
Halo....
Dzięki TOMALA - skoro jesteśmy na "forum" to wypada wymieniać opinie. Dlatego ustosunkuję się do niektórych Twoich uwag:
  • różne powody kierowały zakupem tego TV i w tym akurat momencie (jeżeli jesteś ciekawy jakie, to napiszę)
  • pisząc o "polepszeniu jakości obrazu z DVD" mam na myśli poprawę jakości obrazu z DVD a nie uzyskanie HD (po coś te "up-scallery" przecież są)
  • pisząc o "możliwości polepszenia jakości obrazu sygnału PAL-TV (jeżeli to się da)" chciałem z jednej strony się dowiedzieć o "uniwersalnych scallerach" a z drugiej o porównaniach kablówki z tunerami SAT
  • pisząc, że nie interesuje mnie "oglądanie HD (dam sobie jeszcze trochę czasu)" miałem na myśli pewien okres czasu (bo nie uważam, żeby HD miał mi zrobić krzywdę), a wątek nazwałem >>pytanko o "up-scaller" w DVD<<
  • o efekcie "photoshopu" oczywiście wiem i dlatego w innym wątku tak zamęczałem Was obawami o odległość 3,5m i 50" ekran
  • pisząc, że "sprawdzałem odtwarzacze DVD [...] Samsung HD-850 i stary Thomson DTH 210E" chciałem dodać na tym forum jakieś spostrzeżenia, żeby nie tylko korzystać z doświadczeń innych, ale delikatnie pomóc (być może komuś początkującemu z dylematami tak jak ja)
Za "trochę wywodu i logiki" dziękuję, ponieważ odwiedza to forum wiele niezorientowanych w temacie osób (osobiście jestem już "fachowiec", ponieważ wiem, że.... nadal nic nie wiem).
Fajnie, że napisałeś bo to pozwala wyjaśnić różne rzeczy i raz jeszcze dzięki
 

artek

New member
bildex napisał:
Widzisz odwarzacz DVD który masz tj Samsung 850 nie jest egzaplarzem z górnej półki i taki też jest obraz przez HDMI. Zgadza się że w takich produktach jak Philips 9000s czy Denon 1920 obraz będzie superancki a nawet i lepiej, ponieważ te DVD mają wbudowane w sobie procesory obróbki cyfrowej i zastosowane sa tam układy upscalllingu wyśmienitych firm. Ręcze że każde DVD do 600 zł z łączem HDMI to tylkio strata kasy dla ludzi którzy cenią sobie wyśmietnita przejrzystość obrazu.
To właśnie dlatego sprawdziłem i o swoich spostrzeżeniach napisałem. Szkoda byłoby, aby ktoś wydał większą kaskę tylko dla hasła "odtwarzacz dzięki procesorowi.... podnosi rozdzielczość sygnału..... i poprawia wyraźnie jakość obrazu...." (a przy okazji w nazwie posiada "HD"), skoro efekt jest taki jak napisałem ja i BILDEX (oraz INNI). Chętnie postaram się sprawdzić te droższe modele.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
artek - tu się nie ma co usprawiedliwiać .;)

Twój poprzednik zbyt uprościł temat (stąd błędne jego wypowiedzi...czasami).

Na jakość obrazu wpływa nie tylko źródlo (to z wypowiedzi porzednika), ale wszystkie czynniki.
Faktycznie... wystarczy że poprawisz np. jeden (choćby "przesył"/połaczenie) i uzyskasz znaczną poprawę jakości obrazu.

Nie zapominać także np. o EDTV i zwiazanym z tym progressywnym itp..
(własnie DVD-Video można już traktowac jako cząstkę EDTV, a nie PAL)

Pozdrawiam.;)
 
Do góry