Pytanie z serii : "co wybrać"

kubeusz

New member
Witam!
Klasyczne już padające na forum pytanie co wybrać do swojego mieszkanka :) Poczytuję forum już od tygodnia, przeglądam różne wątki i możliwości projektorów. Ciekawą propozycją jest Epson TW-3200, polecany przez większość z Was, jest jeszcze jego starszy brat TW-5900, którego brałbym pod uwagę. Tylko czy zwykły Kowalski zobaczy różnicę między nimi? Obraz będzie rzucany z odległości 6 metrów na ekran. Korzystałbym z niego wieczorami pod jakiś film, koncerty, mecz, ps3. Budżet to okolice 5000zł.
Czytałem też świetne opinie o Epsonie TW-480, czy rzeczywiście jest odczuwalna przepaść pomiędzy HDready, a FullHD ? A co z technologią LCD, warto dzisiaj brać ją pod uwagę ?
Aha, odpada technologia DLP, boli mnie głowa po dłuższym oglądaniu, a żona twierdzi, że widzi tęcze.
Jestem otwarty na propozycję i sugestie, nie chcę podejmować pochopnej decyzji.
Pozdrawiam, Kuba
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Jeżeli sprawy zaszły tak daleko, budżet wynosi 5000 zł, to nie ma sensu rozważać zakup projektora HD Ready LCD korzystającego ze starej już technologii Epsona, który jest obiektywnie gorszy pod każdym względem od TW3200.
Epson TW3200 to jeden z najbardziej udanych rzutników, obraz jest bardzo dobry, cena nadal korzystna, gwarancja 3 lata, możliwości instalacyjne znakomite. Oczywiście są na rynku projektory dużo lepsze, ale kosztują 7000-8000 zł ( Epson TW4400/5500, Sony HW15/20 ). TW3600 jest bardzo podobny do TW3200, a sporo droższy.

Jeśli chodzi o instalację Epsona TW3200 w twoim pokoju, to pewnym problemem może być jasność w najlepszym kinowym trybie "Naturalny". Przy odległości instalacji 6 m osiągnie maksymalnie, przy pełnej mocy lampy około 400 lm - z uwagi na zmianę otworu względnego obiektywu jasność spada o 40% pomiędzy skrajnymi położeniami zoomu. Taka jasność wystarczy do ekranu Matt White 100-104", wówczas odległość oglądania wyniesie około 4 m. Jeśli chcesz siedzieć dalej, to obraz powinien być odpowiednio większy, a wtedy jasność może być niewystarczająca, spadnie dynamika kolorów, żywość obrazu. Przy instalacji rzutnika najbliżej ekranu ( ok. 4 m ) można by zastosować ekran 120", a nawet 130" ( lekko wzmacniający, gain 1.2, np. Adeo VisionWhite ). Oczywiście to wszystko zgodnie z zaleceniami: tryb kinowy ( 6500 K ), jasność obrazu 12-16 ft-L ( 41-55 cd/m2 ).
Dodatkowo Epson posiada dwa bardzo jasne tryby "dzienne", można obejrzeć mecz w szerszym gronie i bez całkowitego zaciemnienia.

Pozdrawiam.
 

kubeusz

New member
Bardzo dziękuję za tę radę. Skłania mnie tylko i nie pozostawia złudzeń, że trzeba brać TW-3200. W najbliższym czasie składam zamówienie i czekam na sprzęcik.
Jeszcze raz dzięki ;]
 
Do góry