Pytanie techniczne

tretorn

New member
Witam, mam jedno pytanie które może wydać się głupie ale zastanawiałem się nad chłodzeniem projektora benq w700 a mianowicie postawienie go na podkładce chłodzącej do laptopów czy jest to dobry pomysł czy raczej narobi więcej szkód. Bo chodzi o wydłużenie żywotności lampy
 

Alkor

New member
Bez reklam
Moim zdaniem nie ma to większego sensu, chociaż pewnie nie zaszkodzi. Raczej nie ma co liczyć na większą trwałość lampy - to powinna zapewnić konstrukcja projektora i układu chłodzenia.

Należy pozostawić dużo miejsca wokół rzutnika, nie zasłaniać wlotów i wylotów powietrza, wymieniać filtry (jeśli są takie), nie włączać/wyłączać za często - to nie telewizor, podłączyć dla bezpieczeństwa zasilacz awaryjny. To powinno wystarczyć.

Pozdrawiam.
 

swissarmy

New member
Posiadam podstawkę zalmana nc3000s z wentylatorem 22 cm i nie chłodzi laptopa ani o 1 stopień! Aktualnie to ona jedynie poprawia mi ergonomię pracy i używam dodatkowych USB.
Myślę, że z rzutnikiem będzie podobnie chociaż jeśli powietrze byłoby wdmuchiwane bezpośrednio w szczeliny projektora to może efektem będzie spadek temperatury o kilka stopni, jednak trzeba by dobrać podstawkę pod dany projektor.
 

tretorn

New member
projektor stoi na półce i jest z 10 cm od ścianek z każdej strony. Ale właśnie to że stoi na półce to się grzeje od dołu dlatego pomyślałem o podkładce chłodzącej żeby się nie nagrzewał/przegrzewał od własnego ciepła które jest generowane także w dół czyli właśnie w drewnianą półkę która jak się nagrzeje to te ciepło zwraca. Dlatego moje pytanie o chłodzenie właśnie poprzez podkładkę. Mi szczerze wystarczy te kilka tysięcy godzin oby tylko tyle wytrzymał a nie padł po 500h bo się nagrzewał od spodu no chyba że się mylę i nie ma to znaczenia a raczej od szczęścia jaki ma się egzemplarz czy wyświetli 500h czy 4000h/6000h
 
Do góry