Pytanie odnośnie Hz.

gras

New member
Witam

Mam pewien problem, zakupilem nowy telewizor w opisie ktorego pisze iz ma on 100Hz. Po podlaczeniu do niego jakiego kolwiek sprzetu np: PC, Laptop, Cyfrowy dekoder (wszystko podlaczalem przez HDMI) maxymalnym odswierzaniem jest 60hz... Za nic nie moge ustawic 100hz jedyne opcje ktore zmieniaja sie w czasie ustawien to rozdielczosc - 1080p \ 1080i. W linku przesylam zdjecie w gornym prawym rogu jest wyciety fragment naklejki na obudowie , a na calym obrazku jest element menu z instrukcji w ktorym pisze ze maxymalne odswierzanie to 60hz .. czyzby to byl chwyt marketingowy??

http://img17.imageshack.us/my.php?image=dsc00176663km5.jpg

edit: czy roznica pomiedzy 1080p a 1080i jest wielka? poniewaz po podlaczeniu cyfry+ (posiadam najnowszy dekoder HD) sa do wyboru jedynei 2 opcje rozdzielczosci - 720 i 1080i... czy ma to jakies wielkie znaczenie??
;0
///// pozdrawiam i prosze o pomoc
 

Ares78

New member
Ej powiem tak, faktycznie nazwa 100hz jest trochę myląca, każdy panel LCD (a przynajmniej dla zwykłego śmiertelnika) ma odświeżanie stałe-60hz, a technologia o której wspominasz (100hz) opiera się na wstawianiu pomiędzy 2 ramki obrazu nową obliczoną na podstawie tych dwóch dzięki temu nie mamy do czynienia z po klatkowym ruchem. Czyli w skrócie normalnie masz 50 ramek, a dzięki tej technologii ilość ta zwiększa się do 100. Co do nazwy, jak zwał tak zwał dla mnie najważniejsze, że się sprawdza.
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
No właśnie przyznam się, że ja tego do końca nie rozumiem. W jakim celu procesor oblicza 100 ramek na sekundę skoro panel lcd potrafi odświeżyć swoją zawartość jedynie 60 razy na sekundę (czyli jak rozumiem wyświetlić w tym czasie 60 ramek)? Bardzo proszę, żeby mi to ktoś przekonywująco wytłumaczył :)

Pozdrowienia!
 

skylla1

Member
Bez reklam
Sygnał PAL ma 50Hz a nie 60 (tak jest w NTSC). System 100Hz podwaja ilośc wyświetlanych klatek do 100.
Natomiast sygnał sd to tak naprawdę 25 klatek/s, więc podwojenie jest w praktyce do 50 klatek
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
To jak się w takim razie ma te 100 ramek / 50 klatek do 60 cykli odświeżenia ekranu na sekundę? Lub nawet analogicznie 200 ramek / 100 klatek (?) w przypadku niektórych telewizorów. Czy te 60Hz odświeżania ekranu to faktycznie wartość stała i obowiązująca w przypadku każdego panelu LCD?
Zrozumiałbym to w ten sposób, że procesor generuje nadmiarową ilość ramek a później jakimś algorytmem wybiera część z nich w ilości zgodnej z częstotliwością odświeżania.
Proszę o oświecenie mnie ;) Czy tak to właśnie działa?

Pozdrowienia!
 
Ostatnia edycja:

darkmajin

Member
Bez reklam
gras napisał:
edit: czy roznica pomiedzy 1080p a 1080i jest wielka? poniewaz po podlaczeniu cyfry+ (posiadam najnowszy dekoder HD) sa do wyboru jedynei 2 opcje rozdzielczosci - 720 i 1080i... czy ma to jakies wielkie znaczenie??

1080i@30 to w sumie dwie 720p wyswietlajace sie na przemian
w 1080p@60 wyswietlaja sie pełne obrazy 1980x1020 w i tracisz troche szczegółow i przy szybkim obrazie "widac" akurat nie wyswietlone

ja tam proponuje ustawic 720p do filmow itp
zdjecia mozesz ogladac w 1080i pod spodem zdjecie z 1080i



pozdrawiam
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Ares78 napisał:
każdy panel LCD (a przynajmniej dla zwykłego śmiertelnika) ma odświeżanie stałe-60hz
Ares78 napisał o 60Hz. Wytłumacz mi zatem proszę, jak rozumiesz to co napisał. Przepraszam, jak ja powinienem rozumieć tę informację ;) Czy jest ona poprawna?

Pozdrawiam!
 
Ostatnia edycja:

Ares78

New member
Faktycznie mój błąd w pierwszym poście, nie wyraziłem się jasno 50Hz ( PAL) 60Hz. (NTSC) tak to mniej więcej wygląda. Sama zasada działania 100hz jest dobrze wyjaśniona na obrazku.


Jeśli chodzi o odświeżanie w przypadku LCD to jest trochę inne pojęcie niż w przypadku telewizorów CRT. Obraz przy LCD również jest tyle razy na sekundę ile wynosi częstotliwość odświeżania, ale struktura ciekłokrystaliczna nie "gaśnie" w odróżnieniu od luminoforu kineskopu.
 

Attachments

  • 100hz.jpg
    100hz.jpg
    34,8 KB · Wyś: 131
Ostatnia edycja:

gras

New member
Tylko wiecie chodzi oto ze jak tv podlacze do komputera przez hdmi i nacisne informacje o polaczeniu pokazuje sie "1080p & 60Hz" natomiast po podlaczeniu do cyfry+Hd rowniez przed hdmi pokazuje "1080i & 50Hz" do czego mam podłączyć zeby pokazywało mi 100Hz :D czy jest wogule taka mozliwosc?
 

bluray

Banned
[1] W tym wątku mylicie od samego początku dwie sprawy:
Odświeżanie pionowe matrycy LCD
i
cechę materiału video zawiązaną z fps-em
.
[2] Zjawisko migotania nie występuje w LCD (jest w CRT i PDP).
Powoduje zmęczenie oczu, ogromny dyskomfort dla widza.
AD 1.:
Odswieżanie w LCD to zwykle czynnik zależny od szybkości matrycy i procesorów. I tak np. zazwyczaj daje sie monitorom LCD 60Hz czy 75Hz jako max odświeżania pionowego.
Dlaczego ?
75Hz to obraz rysowany 75 razy na sekunde. Daje to około 13ms, w których matryca musi odpowiedzieć na sygnał. Załóżmy np. że czułość przeciętna dzisiejszych monitorów to 5ms. Czyli w ciagu 5ms następuje zapalenie plamki oraz drugie 5ms potrzebne do jej zgaszenia co daje 10ms (zmiana koloru następuje w ciagu 5ms).

Chodzi o to by fps materiału (jego krotność) dostarczony na ekran był zgodny z odświeżaniem matrycy.

I tak w moim 9G KURO 5090H producent PIONEER stosuje zmienne odświeżania pionowe matrycy;
W zależności od trybów.
Kiedy TV dostaje z BD lub Dvico sygnał 1080p/24 matryca jest odświeżana samoczynnie 3 x 24fps = 72 Hz. Nic nie trzeba przestawiać w nastawach.
Dla sygnałów 1080i/50Hz ( TV SAT po upscalu w tunerze, kamery PAL) mam wybór: 50/75/100 Hz.
Dla materiałów 1080p/30 = 1080i/60 (niektóre BD, kamery NTSC itp.) muszę dopasować tryb z 60 Hz.

Objawy.
Tu dochodzimy do dwóch mylonych ze soba zjawisk:
stuttering (ang. jąkanie się)
i
juddering.

Przedstawię moja opinię w tej sprawie.
Judder to cecha materiałów 1080p/24 widoczna jako skokowe, niepłynne odwzorowanie ruchu. Zwłąszcza widoczne na planach nieostrych.
Jest to nieuleczalna wada, skutek zbyt małej ilości klatek rejestrowanych kamrą. Zobaczycie to w czystej formie na każdym filmie z BD ba ekranie który może przyjąć ale i wyświetlić materiał 1080p/24.
Takich ekranów jest niewiele jeszcze na rynku. Dlatego jestem przeciwnikiem 24 fps.


Stuttering to konflikt odświeżania pionowego matrycy z ilością (krotnością) frame per secund w materiałe filmowym.
Powstaje często gdy plik jest nieprawidłowo oflagowany.
Flaga - to informacja w nagłówku materiału z informacją o fps.
Czasem jej brak i ekran sam robi co chce.
Jak wiecie, produceńci filmów BD uchylają się od podania na okładce żródłej wartoci fps. Mam tylko jeden taki film gdzie to podano.
Brak na płytach do testowania tych opcji (24/25/30) co oznacza, że autorzy takich materiałów testowych jeszcze są w tyle za rynkiem.

Jak sprawdzić odświeżanie ekranu:
Nie ma takich sposobów miernictwa dostępnych na rynku.
Tu przydał by się np. certyfikowany stroboskop z regulacją częstotliwości impulsów. Póżniej można by obserwować czy pojawia sinterferencja optyczna matrycy i źródła strobo-światła.

ONKYO w wyższych modelach wyświetla co dostaje i co wysyła na ekran.

Przykład idealnej zgodności opisanych parametrów:

- DISCOVERY HD pokazuje w końcówkach plaże europejskie.
Producent to FRANCE 3/5. TV SAT nadaje 1080i/50 Hz.
I to widać. Znaczy doskonałą płynność.
Nieosiągalną dla BluRay movie 24fps.

- Koncerty muzyczne ( nie wszystkie) kręcone 1080i/30.
Może w przyszłości zbudują jakieś super procesory ratujące płynność w BD.
Ale to i tak będzie koniec z tożsamością żródła i wyświetlacza.
Ułomność 24 fps (zaszłość historyczna - oszczędzali na celulojdowej taśmie) widoczna jest zwłaszcza na dużych ekranach Full HD o małym smużeniu ( PDP) w trybie "dot to dot" po HDMI.

Uwagi dodatkowa:
- Jeżeli na płycie BD pisze 1080p to może to być zarówno 24 fps jak i 30 fps. Jeżeli 1080i to oże to być 25 lub 30 fps. Czyli zabawa w chowanego trwa.
- materiał na BD "demo SONY 200Hz" jest 1080p/60 !!!
Gdyby się kto pytał. Ot taka sztuczka sklepowa.
Jest do zobaczenia na wielu standach SONY.
 
Ostatnia edycja:

SULIx

Member
"Judder to cecha materiałów 1080p/24 widoczna jako skokowe, niepłynne odwzorowanie ruchu. Zwłąszcza widoczne na planach nieostrych.
Jest to nieuleczalna wada, skutek zbyt małej ilości klatek rejestrowanych kamrą. Zobaczycie to w czystej formie na każdym filmie z BD ba ekranie który może przyjąć ale i wyświetlić materiał 1080p/24.
Takich ekranów jest niewiele jeszcze na rynku. Dlatego jestem przeciwnikiem 24 fps. "


Nie jest istotne czy jesteś przeciwnikiem czy tez zwolennikiem 1080/24.Nie masz większego wyboru.
Format 24 klatkowy jak do dzisiaj jest stosowany w każdym filmie produkowanym i wyświetlanym w każdym telewizorze.Judder można zaobserwować również w każdym kinie. To zjawisko występuje więc we wszystkich formatach dostępnych na rynku. Nie pomogą tutaj żadne cudowne systemy poprawy tak zwanej płynności; 100Hz,600Hz itp,itd Jeśli klatek jest tylko 24 to obraz będzie w niektórych sytuacjach szybkiego ruchu odtwarzany z efektem stroboskopu. Dotyczt to zwłaszcza elementów takich jak pionowe linie np. okna, płoty,budynki itd itp. Reasumując judder to cecha wszystkich dostępnych materiałów filmowych na rynku. Niektórzy filmowcy chcą wprowadzenia kamer o 120 klatkach zapisu na sekundę.Ale to dopiero melodia przyszłości.
 
Do góry