Pytanie o równowagę tonalną

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Witam, pytanie od laika. Trochę teoretyczne. Oczywiście to o co pytam przetestuję i tak, ale może najpierw ktoś mi napisze czy może sam szedł w tym samym kierunku i jakie to przyniosło skutki?

Ale do tematu. Posiadam kolumny JBL'a. Szukałem zestawu 5.1 do KD i są w tym rewelacyjne. W muzyce się sprawdzają, ale z jednym zastrzeżeniem. Moim zdaniem (jak to w JBLach) wycofana jest średnica, czyli jak rozumiem przede wszystkim (albo może dla innych "między innymi") wokal. Osobiście lubię taki oderwany od głośników, miło pieszczący ucho wewnętrzne, wwiercający się w mózg słuchacza wokal kobiecy. Adele, Lana del Rey, Eve Mendez, Casaria Evora, Celine Dion, Whitney Houston. Takie Panie z "cudownym/pięknym" głosem. Owszem, kwestia gustu, ale zakładam, że po tym wstępie wiecie o co mi chodzi. W JBL 190 można się tym głosem popieścić, ale jednak nie do końca... jest on trochę dominowany przez górę i doł.

I teraz tak. Pierwsze co przychodzi do głowy to dać bas i treble na minus. Próbowałem, ale to nie do końca to. I tak sobie myslę, że moze spróbować jeszcze z innej mańki ;P Może dać średnicę na plus ;P I teraz pytanie - kto tak robił? A jak robił to jaki był efekt? I które częstotliwości należy podbić?

Znalazłem dziś taką stronkę:
Korekcja częstotliwości wokalu (głosu) Ť Inne Porady Ť InterAudio.pl
i to chyba właśnie o to chodzi.

Sugerując się tymi wykresami, szedłbym w stronę: 500Hz - 1000Hz. Słusznie? I o ile dB podbijać?
Oczywiście chodzi o korektor graficzny. I zapewne ograniczyłbym się do frontów (Onkyo 616 daje taką możliwość dla poszczególnych głośników)
.
Co Wy na to?

I tylko prosze nie pisać "trzeba było brać inne głośniki" ;P Nie o to chodzi ;P
 
Ostatnia edycja:

PeteShadow

New member
Bez reklam
Myślę że ten akapit ze strony do której link podałeś, najlepiej oddaje sedno zagadnienia:

"Oczywiście każdy wokal, głos należy potraktować indywidualnie. Zakresy, o których wspomniałem są punktem ogólnie wyjściowym i nie zawsze „podręcznikowa” regulacja może przynieść oczekiwany rezultat. Barwa, to rzecz względna dlatego zachęcam do eksperymentów najlepiej porównując swoje nagranie z profesjonalnym nagraniem np radiowym."

Ustawienie zależy więc od źródła głosu i różnice pomiędzy wokalistkami mogą być znaczne. Najważniejsze jest jednak Twoje odczucie i nikt Ci tu raczej gotowego przepisu podać nie może.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Korektory graficzne były modne w latach 80-tych ,teraz w zasadzie się ich nie produkuje ,więcej przynoszą szkody niż pożytku .Na rynku wtórnym można kupić procesor cyfrowy Technicsa być może że takie urządzenie by pomogło ,ale bez odsłuchu trudno cokolwiek powiedzieć
Pewne zmiany mogą wprowadzić kable ,ale też cudów nie należy się spodziewać
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Halo, halo :) Za daleko idziemy ;P Mi chodzi o korektor manualny w amplitunerze (Onkyo 616). Nic dodatkowe nie zamierzam kupować :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W poście wyżej pisze "korektor graficzny" więc tak to odebrałem ,proponuję na przyszłość trafniej dobierać sformułowania
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Założyłem, że to oczywiste w przypadku sprzętu budżetowego. Poza tym czesto taka funkcja się tak właśnie w systemach audio nazywa "graphic equalizer". W moim Onkyo fakt: "manual equalize" czy jakoś podobnie. Ok, będę pamiętał :)
 
Do góry