Pytanie o gwarancję

Anija

Member
Witam.
Mam zamiar kupić PS3 i mam na oku "okazję" ale jest "ona" bez paragonu. Moje pytanie czy będzie uwzględniona gwarancja bez dowodu zakupu? Bardzo proszę o odpowiedź
 

Anija

Member
chce kupić na allegro wiec nie w sklepie , sprzedajacy twierdzi, że jest 24 miesięczna gwarancja Sony w całej Polsce, sama nie wiem jak to jest ??? czy jest ryzyko, że jak coś się popsuje to gwarancji tak jakby nie było?
 

cyber78

Member
Bez reklam
Anija napisał:
chce kupić na allegro wiec nie w sklepie , sprzedajacy twierdzi, że jest 24 miesięczna gwarancja Sony w całej Polsce, sama nie wiem jak to jest ??? czy jest ryzyko, że jak coś się popsuje to gwarancji tak jakby nie było?

Kłamstwo, SONY daje 12 miesięcy gwarancji na konsolę, i trzeba mieć dowód zakupu.
24 miesiące to jest tzw: ustawa konsumencka , czyli umowa między sprzedającym i kupującym - tutaj gwarancja nic nie znaczy, ale dowód zakupu trzeba mieć tym bardziej.
Kup lepiej w jakim MM albo innym markecie w jakiejś promocji.
 

beamer

Banned
Gwarancja na PS3 jest udzielana pisemnie na 12 miesięcy przez Sony Poland na piśmie (sprzedawca "podbija" tylko kartę gwarancji Sony).

Rękojmia (potocznie: ochrona konsumencka, rękojmia; fachowo: odpowiedzialność sprzedawcy za zgodność towaru z umową), nie jest udzielana, a zawsze obowiązuje z mocy prawa pomiędzy konsumentem a sprzedawcą przez 24 miesiące. Chodzi tu wyłącznie o zgodność towaru w chwili jego zakupu. Przez 6 miesięcy od dnia zakupu zachodzi domniemanie, że niezgodność miała miejsce w chwili zakupu i klient nie musi nic udowadniać. Po upływie jednak 6 miesięcy, to na kliencie spoczywa obowiązek udowodnienia sprzedawcy, że wydał mu towar niezgodny z umową już w chwili zakupu (często oznacza to konieczność zapłacenia z ekspertyzę). Ochrona konsumencka nie dotyczy sprzedaży pomiędzy osobami prywatnymi, pomiędzy przedsiębiorcami oraz nie dotyczy sprzedaży rzeczy używanych.

Absolutnym minimum powinien być dowód zakupu ze sklepu (czyli albo paragon fiskalny albo faktura VAT albo rachunek). W praktyce nie musisz się martwić "niepodbitą" kartą gwarancji lub nawet brakiem takiej karty (sprzedawca po okazaniu mu jakiegokolwiek dowodu zakupu powinien wystawić duplikat). Najważniejsze zatem otrzymać co najmniej jeden z tych trzech: paragon fiskalny albo faktura VAT albo rachunek. Bez co najmniej jednego z tych trzech dokumentów, nie bierz, no chyba że za 1/10 ceny nowej konsoli.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Przepisów o rękojmi nie stosuje się do sprzedaży konsumenckiej (czyli zawieranych w zakresie działalności przedsiębiorstwa umów sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą (towar konsumpcyjny)).

Mówi o tym art. 1 ust. 4 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (w związku z art. 535(1) kodeksu cywilnego), zgodnie z którym: "Do sprzedaży konsumenckiej nie stosuje się przepisów art. 556-581 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny".

Pozdrawiam,
 

beamer

Banned
Tak. Chodzi mi o potoczne słownictwo. Ludzie czesto posługują się słowem rękojmia, gdy nie chodzi im o gwarancję. Faktycznie, tak jak zwrócił uwagę Masta, fachowo chodzi tu o odpowiedzialność sprzedawcy za zgodność towaru z umową (ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego - Dz.U. 2002 Nr 141 poz. 1176 ze zm.), a nie o rękojmię uregulowaną w Kodeksie Cywilnym.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
beamer napisał:
(...) Ochrona konsumencka (...) nie dotyczy sprzedaży rzeczy używanych.(...)
"Art. 10.
1. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, strony mogą ten termin skrócić, jednakże nie poniżej jednego roku.
"

USTAWA z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

Pozdrawiam,
 
Do góry