Pytanie laika

Jacek W

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cześć.

Od soboty jestem mega szczęśliwym posiadaczem oled'a model C.

Moje pytanie jest bardziej prośbą.

Nie rozumiem, czemu przy nowym tv piszecie o potrzebie kalibracji,
Jak rozpoznać włączający się HDR na netflix, i co w tym złego?
Piszecie o konfiguracjach ekranu, mogę jakieś info o co chodzi?
Jak podłączyć tv do dekodera Vectry, aby włączając/wyłączając dekoder telewizor także się włączał/wyłączał.
Jakieś podpowiedzi i sugestie odnośnie ustawień aby uzyskać najlepszy efekt i uniknąć potencjalnych kłopotów.

Z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam

Jacek
 

Manarino

Banned
Cześć.

Od soboty jestem mega szczęśliwym posiadaczem oled'a model C.

Moje pytanie jest bardziej prośbą.

Nie rozumiem, czemu przy nowym tv piszecie o potrzebie kalibracji,
Jak rozpoznać włączający się HDR na netflix, i co w tym złego?
Piszecie o konfiguracjach ekranu, mogę jakieś info o co chodzi?
Jak podłączyć tv do dekodera Vectry, aby włączając/wyłączając dekoder telewizor także się włączał/wyłączał.
Jakieś podpowiedzi i sugestie odnośnie ustawień aby uzyskać najlepszy efekt i uniknąć potencjalnych kłopotów.

Z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam

Jacek

Cześć

Czym jest profesjinalna kalibracja telewizora i czemu służy?

Każda oglądana przez Ciebie klatka filmu czy scena z gry jest szczegółowo zaplanowana przez osoby pracujące przy tworzeniu materiału. Producenci skrupulatnie dobierają m.in. barwy, kontrast, jasność i rozpiętość tonalną po to, by scena przedstawiała możliwie naturalny efekt wizualny. Kalibracja telewizora polega na ustawieniu atrybutów obrazu jak najbardziej zgodnych z założeniami twórców danych produkcji.

Telewizor możesz również wstępnie skalibrować z poziomu menu tv , ale będzie to tylko czysta amatorka w Twoim wykonaniu polegająca na bawieniu się suwakami .
Taka kalibracja na oko .
Możesz również znaleźć dane kalibracji Twojego modelu tv w sieci i wprowadzić je do siebie, ale będzie to tylko kopia. Każdy tv kalibruje się indywidualnie i nie koniecznie te skopiowane dane będą optymalnymi ustawieniami dla Twojego modelu .

Prpfesjonalna kalibracja to jednak coś wiecej. Potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt warty ponad 100 tys zlotych jak również odpowiednia wiedza . Osoba kalibrująca profesjonalnie tv posiada specalistyczne certyfikaty kalibracji . Takich osób w PL jest kilka . Tv kalibruje się przeważnie do warunków pomieszczenia w jakim bd korzystał z tv . Można skalibrować kilka trybów . Dzień, noc itp , tryb hdr itp. Koszt kalibracj keżdego trybu to około 600 zł.

Jezeli chodzi o hdr ,to Twoj tv sam przejdzie w ten tryb, jeśli podasz mu sygnał z hdr . Jeśli włączysz film na Netflix z hdr , to Twój tv sam przestawi się na hdr .
Co to jest hdr , poczytaj sobie w sieci .
Zresztą już napewno zauważyłeś jaka jest różnica na + z hdr .
Jesli chodzi o utomatyczne włączanie się tv, wyłączanie itp to kwestia ustawień. Musisz poszukać wmenu tv jak i dekodera. Później mogę Ci powiedzieć jak ustawić to w tv. Niestety nie korzystam z dekodera Vectry . Nie pomogę.

Oled to obraz premium o czym już sam się przekonałeś. W twj chwili to najlepszy obraz na rynku . Niestety ta technologia podobnie jak plazmy narożna jest na powidoki , wypalenia. Jeżeli bedziesz intensywnie oglądał kanały z paskami informacyjnymi (to są statyczne obrazy) to po zmianie kanału po tych paskach może zostać powidok, duszek tego paska . Rozładuje się ale gdy będziesz na upór oglądał ten sam kanał, to istnieje prawdopodobieństwo, że powidok przejdzie w wypalenie i zostanie juz na zawsze.
Najnowsze oledy są pod tym kątem coraz lepiej zabezpieczone , ale ryzyko wypalenia nadal jednak istnieje .

Masz świetny tv . Grzechem będzie go nie skalibrować prpfesjonalnie .
Konkurencyjne forum oferuje taką kalibrację. Przyjadą do Ciebie. Skalibrują tv , a jeśli uznasz że obraz skalibrowany nie różni się niczym od pierwotnego, to przywrócą Ci fabryczne dane i nie poniesiesz żadnych kosztów za usługę.
 
Ostatnia edycja:

Manarino

Banned
Jak rozpoznać na tv tryb hdr ? Po podaniu tv źródła sygnału z hdr na tv w prawym gornym rogu przez chwilę pojawi się napis HDR .
Po wejściu w menu tv i wyborze opcji obraz , też bedzie info . Obraz ----> standardowy hdr. Będziesz mógł zmieniać te tryby na : dynamiczny, kino itp , ale zawsze będzie to tryb z hdr .
Nie jesten pewny , musiałbym sprawdzić ale informacja o trybie pojawi się pewnie po kliknięciu na pilocie guzika oznaczonego literą i ( info) i wybraniu odpowiedniej opcji . Pojawi się wtedy również komunikat o rozdzielczości i bitrate jeśli będzie to film np. z Netflix
Poza tym Netflix inforumje które pozycję są w 4k hdr . Nie da się tego nie zauważyć. Najczęściej jest to info dodane w opisie filmu. Możesz też wstukać HDR w wyszukiwarce Netflixa i automatycznie wyskoczą Ci wszystkie dostępne pozycje z trybem hdr.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
W sprawie kalibracji dla niebieskich członków forum napisz proszę na PW.
Sprzęt nie kosztuje 100.000 zł ale 10.000$.
I dobra znajomość obsługi oraz znajomość języka angielskiego.
 

Manarino

Banned
W sprawie kalibracji dla niebieskich członków forum napisz proszę na PW.
Sprzęt nie kosztuje 100.000 zł ale 10.000$.
I dobra znajomość obsługi oraz znajomość języka angielskiego.

Chyba Twoj sprzęt tyle kosztuje. Konkurencyjne forum mowi inaczej niż Ty . Kalibrowałem u nich niespełna 2 tyg temu nowy oled Sony i wiem co usłyszałem.
I mógłbym na temat "pewne"j kalibracji napisać dużo, ale z szacunku tego nie zrobię.
 

Manarino

Banned
Jasne , że tak .
W zasadzie, to wiedziałem czego się spodziewać, bo to już 3 model telewizora ,który kalibrowalem profesjonalnie.

Jak wspominałem wcześniej: możesz zamówić taką profesjonalną kalibrację. Jeśli uznasz ,że nie spełnia Twoich oczekiwań, będziesz mógł z niej zrezygnować. Panowie przywrócą ustawienia fabryczne , a Ty nie poniesiesz żadnych kosztów, choć zakładam a wręcz jestem przekonany ,że zostaniesz przy obrazie skalibrowany profesjonalnie .
 

Manarino

Banned
Ja to się ma do gwarancji, jaki jest kosz kalibracji?

Usługa profesjonalnej kalibracji
nie powoduje naruszenia zasad***gwarancji producenta, więc bez obaw .
Koszta to max 500/600 zł dla jednego trybu . Może być mniej . Wszystko zależy od rodzaju , modelu tv jak również cennika usług, które będzie świadczyła wytypowna przez Ciebie do tego ujmijmy to " firma "

Konkurencyjne forum świadczy takie usługi. Ja korzystałem już z ich kalibracji 3x . Niestety nie mogę Ci podać konkretnego namiaru, bo więcej już nie pogadamy ;)
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
...
Oled to obraz premium ... Niestety ta technologia podobnie jak plazmy narożna jest na powidoki , wypalenia. Jeżeli bedziesz intensywnie oglądał kanały z paskami informacyjnymi (to są statyczne obrazy) to po zmianie kanału po tych paskach może zostać powidok, duszek tego paska . Rozładuje się ale gdy będziesz na upór oglądał ten sam kanał, to istnieje prawdopodobieństwo, że powidok przejdzie w wypalenie i zostanie juz na zawsze.
Najnowsze oledy są pod tym kątem coraz lepiej zabezpieczone , ale ryzyko wypalenia nadal jednak istnieje .
....

Mylisz powidoki w plazmie z wypalaniem się OLEDów. W OLEDzie nie ma chwilowych "duszków" czy powidoków, które po chwili znikają. Jak wypalenie powstanie to już na stałe. Ani nie zniknie ani nie rozładuje się, jak twierdzisz. To o czym piszesz było w plazmach ale tu mamy zupełnie inną technologię. Z powyższego powodu, 90% plazm po 10-12 latach dalej działa dobrze do dzisiaj (powidoki się naprawiają) a OLEDY nierzadko już nadają się na śmietnik z powodu trwałych nieusuwalnych wypaleń już czasem po roku-dwóch. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju materiału, czasu jego wyświetlania, ustawionej jasności obrazu i stosowania się lub nie do zaleceń producenta w tym zakresie.
 
Ostatnia edycja:

Manarino

Banned
Mylisz powidoki w plazmie z wypalaniem się OLEDów. W OLEDzie nie ma chwilowych "duszków" czy powidoków, które po chwili znikają. Jak wypalenie powstanie to już na stałe. Ani nie zniknie ani nie rozładuje się, jak twierdzisz. To o czym piszesz było w plazmach ale tu mamy zupełnie inną technologię. Z powyższego powodu, 90% plazm po 10-12 latach dalej działa dobrze do dzisiaj (powidoki się naprawiają) a OLEDY nierzadko już nadają się na śmietnik z powodu trwałych nieusuwalnych wypaleń już czasem po roku-dwóch. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju materiału, czasu jego wyświetlania, ustawionej jasności obrazu i stosowania się lub nie do zaleceń producenta w tym zakresie.

Możliwe , ze masz rację.
Ja jeszcze powidoków na swoich dwóch oledach nie zauważyłem. Przy dłuższym korzystaniu z tv włącza się rekompensacja pixeli . Może dlatego.
 

Jacek W

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jest to dla mnie mega zagwozdka z tym telewizorem.
Specjalnie wziąłem lepszy model z racji gwarancji jakości obrazu. Teraz oglądając wszelkie ustawienia da się zauważyć, że żaden zaprogramowany tryb nie jest odpowiednikiem rzeczywistego obrazu. Masa ustawień oczywiście na plus, pod warunkiem że wiemy co robimy i jaka funkcja nie wyłączy nam innej. Oczywiście warto poświęcić trochę czasu i nerwów dla idealnego ustawienia. Nie wiem na ile niebezpieczne jest ustawienie niektórych wartości na 100%. Nie wiem jak zadana wartość skróci żywotność panelu. Niestety nikt tutaj o tym nie mówi/pisze. Powoli jakoś się uporam i może dogodzę rodzinie.
 

Manarino

Banned
Jest to dla mnie mega zagwozdka z tym telewizorem.
Specjalnie wziąłem lepszy model z racji gwarancji jakości obrazu. Teraz oglądając wszelkie ustawienia da się zauważyć, że żaden zaprogramowany tryb nie jest odpowiednikiem rzeczywistego obrazu. Masa ustawień oczywiście na plus, pod warunkiem że wiemy co robimy i jaka funkcja nie wyłączy nam innej. Oczywiście warto poświęcić trochę czasu i nerwów dla idealnego ustawienia. Nie wiem na ile niebezpieczne jest ustawienie niektórych wartości na 100%. Nie wiem jak zadana wartość skróci żywotność panelu. Niestety nikt tutaj o tym nie mówi/pisze. Powoli jakoś się uporam i może dogodzę rodzinie.


Podaj markę i model oleda, który posiadasz .Podrzucę Ci ustawienia . Wklepiesz je u siebie .

Zamów sobie tą profesjonalną kalibrację. Nic nie stracisz. Jak już, to tylko zyskasz .
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Philips w nowych Oledach ma już pierwszy system anty wypaleniowy.
Dostał nawet nagrodę.
Można spokojnie kupować .
Do poprawy jakości obrazu zawsze kłania się kalibracja.
 

Jacek W

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czy można ustawić kilka rodzajów dźwięku, np dla kablówki i Netflix. Po zabawie w ustawienia zauważyłem, że dźwięk pomiędzy Vectrą a Netflix mocno się różni. Czy to możliwe w ogóle? Obecnie mam włączony inteligentny system i dokonałem pomiaru dźwięku w pomieszczeniu. Głos jest bardzo dobry. Dopiero przy Netflix ie się odechciewa oglądać
 

Jacek W

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czy i jak bardzo szkodzi ustawienie kilku parametrów ma max np. ostrość, jasność. Czy macie włączona ochronę oczu czy panela?
 

Jacek W

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czy ktoś może podpowiedzieć jak i czy można zaprogramować kolorowe przyciski na pilocie. Po wciśnięciu przycisku ... Wyskakuje okienko z dodatkowymi opcjami. Niestety klikając pilotem na przyciski nic się nie dzieje.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Czy można ustawić kilka rodzajów dźwięku, np dla kablówki i Netflix. Po zabawie w ustawienia zauważyłem, że dźwięk pomiędzy Vectrą a Netflix mocno się różni. Czy to możliwe w ogóle? Obecnie mam włączony inteligentny system i dokonałem pomiaru dźwięku w pomieszczeniu. Głos jest bardzo dobry. Dopiero przy Netflix ie się odechciewa oglądać

W LG C1 dobry dźwięk? Chyba żartujesz. Jednotonowy sztuczny bas wyraźnie oddzielony od średnich i wysokich, które brzmią bardzo płasko, nienaturalnie, wręcz tandetnie.
Ale dla Vectry (rozumiem, że masz na myśli dekoder podpinany przez HDMI) oraz do Netflixa oczywiście ustawisz osobno dźwięk (brzmienie). Po prostu oglądając Vectrę ustaw dźwięk a potem włącz NETFIX i tu też ustaw dźwięk. Ustawienia będą osobno zapamiętane (rózne źródła)
 
Ostatnia edycja:
Do góry