Pytanie do wszystkich odbierających cyfrowo TVP

bor@s

New member
Witam,

pytanie kieruję do osób odbierających telewizję z cyfrowego tunera satelitarnego, bądź telewizji kablowej. Od samego początku martwi mnie słaba jakość TVP w porównaniu np. do Polsatu, czy TVN. I nie chodzi tu o rozdzielczość, czy bitrate, ale o to, że na TVP w obrazie krawędzie, zwłaszcza te kolorowe są lekko poszarpane, co pozwala mi przypuszczać, że do mojego telewizora trafia sygnał PAL (a te krawędzie to resztki sygnału chrominancji), który następnie został skompresowany do postacji cyfrowej MPEG. Na telewizorze kineskopowym tego tak nie widać, ale na LCD 40" różnica jest spora nawet w przekazach na żywo. TVN i Polsat jest idealny, jakość DVD. Zatem pytanie:

- Czy w waszych Cyfrach+, kablówkach cyfrowych i innych platformach TVP jest wyraźnie gorszy od TVN?

Bo nie wiem, kto mnie okrada z jakości, czy Telewizja Polska kompresująca pogorszony sygnał analogowy PAL, czy moja kablówka, która może zbiera sygnał z anteny naziemnej, a potem zamienia na postać cyfrową? Ponieważ ciężko wytłumaczyć czym się objawia takie zakłócenie i ciężko takie coś sfotografować, zrobiłem zrzut ekranu z mojego tunera w PC odbierającego taki sygnał PAL. Takich zakłóceń w sygnale cyfrowym nie powinno mieć miejsca.


TV2007080522400700.JPG
 

jarwisz

New member
Bez reklam
- u mnie ze zwykłej anteny dachowej a tym bardziej z satelity /sharring/ taki objaw nie występuje.Zarówno z pakietu Polsatu jak i Cyfry obraz jest OK

pozd

ps
może to wina twego TV
 

jajco

New member
Odbieram tvp zarówno z n jak i polsatu. W zeszłym roku miałem jeszcze sygnał z cyfry. Jakość 1,2 oraz tv Polonia najlepiej wypada w n. Gorszej jakości obraz przekazywany jest z transponderów cyfry (polonia nadal ok) - bardziej rozmyty i nieostry w porównaniu z poprzednią platforma. najgorzej pod względem przekazy tv publicznej wypada u mnie platforma polsatu - 1 i 2 w skandalicznie niskiej jakości (tv polonia podobnie jak wcześniej). Ogladam na tunerach : nbox oraz ferguson 6018 oraz 32 calowym panasonicu crt orazz na PC - skystar 2 i 20"NEC Multisync 20WGX2pro TVN w N na ekstra poziomie, polsat w CP podobnie. Na cyfrze minimalnie gorsza jakość kanałów TVN.
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
Sprawa jakości TVP na różnych stacjach jest dosyć dyskusyjna. A to z prostego powodu. Wydaje się, że TVP nie udostepnia platformom swojego sygnału cyfrowego.
Jedynym możliwym porównaniem sygnału z platform do oryginału byłłby dostep do kanałow TVP1 i 2 z Astry gdzie leci przekaz kodowany w NDS. Niestety TVP nie chce udostępnić orygianalngo sygnału Polakom i otrzymujemy to co otrzymujemy.
 

Kuman

New member
Tvp

Sygnał stacji TVP w jakości "cyfrowej" nadaje jedynie n-tv i ta platforma ma podpisaną umowę z tvp na taką transmisję. W cyfrze+ obraz jest już gorszy, a najgorszy jest wPolsacie cyfrowym, a dlaczego? Gdyż polsat nadaje tvp1 i tvp2 po pierwsze, korzystając z przekazu analogowego! Po drugie nadaje te kanały wykorzystując połowę pasma, z niższą rozdzielczością! To dlatego kolory rozjeżdżają się jak w PAL'u, a na większych ekranach jest na tych kanałach zupełna piskeloza. Jeśli twoja kablówka powiela obraz z polsatu, to taki jest efekt, taki sam obraz jest bezpośrednio z cyfrowego dekodera polsatu. Mam dwa dekodery n'ki i polsatu.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Janblasik

New member
jakość TVP I

Witam serdecznie otóż posiadam telewizor LCD Philips 42 cale i jakość oglądanych programów jest do kitu-wszystkich poza niektórymi z Cyfry lub polsatu ale te w wysokiej rozdzielczości najlepiej jak nadają w HD.Zwykłe telewizory kineskopowe,lub 100 HZ odbierają 1,2,3 itp spoko. Kiedy będziemy oglądać wszystkie programyw wysokiej rozdzielczości to wielka niewiadoma.Nie ma się co łudzić że kupno LCD lub plazmy poprawi jakość oglądanych kanałów,napewno nie.Ale to jużwybór użytkownika,pozdrawiam wszystkich JB
 
Do góry