Pytanie do projektorowiczów z kartami ATI

Tidus1024

New member
Bez reklam
Przymierzam się do zakupu karty ATI. Obecnie posiadana Nvidia 8800 ma fatalnie ograniczone możliwości jeśli chodzi o opcje (brak wyboru kodowania kolorów, brak prawdziwego wyjścia hdmi, brak nawet RGB Limited).

Pytanie:
1. Czy bez problemu możecie przełączyć kolory w tryb YCbCR 4:2:2 lub 4:4:4 (a jeśli tak, to jaka jest różnica na projektorze pomiędzy tymi trybami i czy bez problemu można uzyskać "blacker than black" na projektorze).

Zależy mi na tym, by karta obsługiwała idealnie blu-ray, tak jak PS3 czyli wyświetlała kolory w systemie YCbCr w rozdzielczości 1080p24.
 
Ostatnia edycja:

matias2004

New member
Ja mam teraz ati hd 3200 onboard.Mozna zmieniac pixelformat 4.2.2 na 4.4.4 ale nie wiem czy ta zmiana cos daje w obrazie , zmienialem przed chwila i ciezko zobaczyc roznice , miedzy rgb a ycbcr wydaje mi sie ze jest wiecej szczegolow na ciemnym tle.Muszę na wolnym czasie sprawdzic na jakiejs planszy testowej. Natomiast nad wymiana sie zastanow , gdyz lepszy obraz (zywszy , lepsze kolory) uzyskuje jak wloze moja asus 8600 gts , dodatkowo CUDA na mkv daje duzo , odciaza procka , i film sie nie tnie , bez cudy czasem przytnie (athlon 4200 x2).Jesli chodzi o hdmi w ati to dokupilem ati4350 z hdmi bo chcialem miec 7.1 lpcm , ale g... z tego wyszlo bo do proja podlaczam poprzez splitter 1x4 tv i avr i popiepszone stery czy cokolwiek wykrywa tv jako odbiornik i wypluwa tylko 2.o lpcm na reciever , jak odepne tv to daje 7.1 lpcm, za duzo przekladania i wywalilem , teraz zawadza w szafie.
Projektor to sanyo z2000 , wejscie hdmi ustawione na enhanced.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Dzięki za odpowiedź. Enhanced HDMI w projektorze jest do full RGB - gdy wykorzystujesz projektor jako monitor. Do YCbCr jest normal. Jeśli możesz, spróbuj ustawić YCbCr 4;2:2 w karcie, a w projektorze normal. Jeśli odtwarzasz blu-ray czy cokolwiek innego w hd to sprawdź czy nie masz jakichś filtrów nakładek, tak by nic nie zakłócało kolorów. I zobacz jak wyglądają wtedy czernie, czy nie gubi szczegółów i lub czy czernie nie są wyblakłe. Dzięki :eek:k:


PS. Nie wiem czy masz jakąś płytę lub film do kalibracji (niestety plansza testowa jpg nic nie da, bo musi być ona wyświetlona w playerze jako film a nie jako jpg w pulpicie). Wtedy mógłbyś sprawdzić czy karta i projektor właściwie wyświetlają blacker than black (czyli pasek ciemniejszy niż czarne tło - powinen być on widoczny tylko przy maksymalnym zwiększeniu jasności). Jeśli jest widoczny bez zwiększania jasności, to znaczy, że ustawienie jest złe.

Na poniższym obrazku jest przykład - czarny pasek po lewej stronie - widoczny na monitorze w systemie kolorów full RGB nie powinien być widoczny w systemie kolorów YCbCr bez mocnego podkręcenia jasności.

image
 
Ostatnia edycja:

matias2004

New member
Mam plyte thx optimizer i avchd z avsforum , jutro sie pobawie , hdmi enhanced w sanyo to jest wlasnie rozszerzenie btb i wtw , plansze pokazuja czarniejszy pasek tylko w trybie enhanced przy normal nie da sie tego ustawic zeby bylo widac.Jutro jak bedzie chwila to sie pobawie i sprawdze.Mysle jednak ze przy projektorze nie ma co sie bawic btb , proj ie jest zdolny do wyswietlenia czerni tak jak plazma , ale za to z kolorami jest tu pole do popisu , co film to w inny odcien kolory przechodza , moj ma sklonnosc do zoltego.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Filmy są zakodowane w YCbCr i w tym systemie powinny być wyświetlane. W fullRGB możesz oczywiście używać Enhanced, bo to właśnie jest tryb obsługujący przedział 0:255 (gry komputerowe, programy, pulpit). W przypadku YCbCr jest to przedział tzw. studyjny - taki, w jakim są kodowane filmy czyli 16:235 i dokładnie tak powinno się odtwarzać hd. W teorii do YCbCr powinno być ustawione HDMI normal. Ok, posprawdzaj i mi powiedz jak to u Ciebie wygląda. Dzięki z góry :)
 

matias2004

New member
Ok, no to posprawdzalem , tyle ze z tego nic chyba nie wynika.Otoz utwierdzilem sie w przekonaniu juz po raz moze setny ze pc sie nie nadaje na htpc , chyba ze sie jest czlowiekiem o mocnych nerwach.Po podlaczeniu projektora ati wykrywa proj jako odbiornik i pokazuje z2000 w okienku , ale znika opcja pixel format w ustawieniach :confused: .Po 2 restartach podlaczam do splittera hdmi tv panasa 42pv80 i obraz sie wylacza na chwilke i opcja z pixelformat wraca.Czyli, trzeba miec podlaczone tv i proj naraz , probowalem kilka razy i to sie potwierdzilo , dziwne.
Pobawilem sie planszami avchd i po zmianie 4.2.2 na 4.4.4 nie ma zadnej roznicy , migaja paski szarosci od 18-25 t , jedynie w trybie rgb studio costam pasek 18 jest bardziej widoczny , jasniejszy.Paska 17 i 16 czyli reference black nie widac .Po przestawieniu hdmi na enhanced pojawia sie pasek 17 , czyli tak jak ma byc.Co to za plansza ktora dales , moze bym sprawdzil jeszcze raz.
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Screenshot jest z DVE. Postaram się to wyjaśnić najjaśniej jak potrafię, jeśli się pomylę, to niech ktoś mnie poprawi :) Sprawa nie jest tak banalna jak się wydaje.

Doskonale opisuje to Cinematic na stronie http://www.cinematic.pl/index.php?grupa=92

W przypadku HDMI należy jeszcze dodać to, że mogą wystąpić niezgodności pomiędzy sprzętami, czyli żeby skalibrować BTB, trzeba wpierw odpowiednio ustawić sprzęt.

Jeśli jest to PC i chcemy oglądać filmy to należy puścić sygnał koniecznie przez HDMI-HDMI (DVI-HDMI odpada bo nie przepuszcza sygnału YCbCr, a jedynie RGB). Następnie ustawić w panelu kontrolnym karty graficznej kolory YCbCr 4:2:2 lub 4:4:4. Nie powinno być to RGB.

Teraz powinniśmy wyświetlić w playerze planszę testową (jako film - nie jako jpg!). Skrajny pasek po lewej i po prawej stronie to właśnie blacker than black - czarniejszy niż czerń. Jeśli ustawienia HDMI projektora są prawidłowe to przy standardowo ustawionej jasności pasek ten powinien być niewidoczny i powinien zlewać się z tłem. Powinien zacząć się pojawiać dopiero przy maksymalnie zwiększonej jasności. Wtedy żeby go skalibrować należy stopniowo zmniejszać jasność aż do momentu gdy pasek BTB zleje się z tłem.

Jeśli zaraz po wyświetleniu planszy pasek jest widoczny (tak jak na screenshocie na monitorze od PC) to znaczy, że HDMI jest źle ustwione (należy wtedy przestawić z Enhanced na Normal lub odwrotnie, ale zwykle powinno być Normal).
 

matias2004

New member
Miałem gdzies chyba dve blu ray w iso to pobawie sie jeszcze. Z pctem jest ten problem ze ciezko jest skalibrowac jesli nie mamy skalibrowanego odbiornika.Trzeba sobie pomagac innymi playerami np.wdhd , ktory tez do konca nie jest dobrze skalibrowany fabrycznie , a moze jest ale nie wiem tego a 100 prc.Cała zabawe w kalibracje skonczylem jakis miesiac temu i wiecej nie bede grzebal .Bawilem sie filtrami ccr , zakupilem zestaw thx z okularmi do kalibracji , i zostalo na tym ze uzywam ustawien fabrycznych tylko troche zmieniam jasnosc w razie potrzeby.Kazdy film jest inny i w sumie to do kazdego trzeba by kalibrowac.Juto sprawdze dve jak to jest z tym btb.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
W samym PC chyba najlepiej jest ruszać jak najmniej - trza powyłączać wszelkie filtry i ulepszacze, bo nigdy nie wiadomo które co psuje.

PS. Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy. Pisząc o odpowiednim ustawieniu sprzętu nie miałem na myśli kalibracji projektora! To nie jest konieczne, żeby ustawić BTB. Wystarczy po prostu odpowiednio ustawić przesyłanie kolorów w PC na YCbCr i do tego dostosować ustawienie HDMI w projektorze. Tak jak to opisałem w poście.
 
Ostatnia edycja:

matias2004

New member
ok mam pare fotek , n1 format 4.4.4 ,nr2 4.2.2. ,nr3 full rgb ,nr4 linited rgb.Hdmi ustawione na enhanced , ustawione na normal po podjasnieniu jest to samo.
Za wysoki kontrast na proju , dopiero zauwazylem , ale to nie ma wplywu na btb.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    18,2 KB · Wyś: 192
  • 2.jpg
    2.jpg
    16,8 KB · Wyś: 191
  • 3.jpg
    3.jpg
    16,1 KB · Wyś: 203
  • 4.jpg
    4.jpg
    17,4 KB · Wyś: 190
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Hmmm... Wygląda jakby ustawienie było złe. Enhanced pokazuje czarny pasek a tło pokazuje jako jaśniejsze od niego, a to właśnie nie o to chodzi. Jedynym zdjęciem, gdzie wygląda to prawidłowo jest 3 czyli fullRGB i to by się zgadzało bo Enhanced służy właśnie do fullRGB czyli trybu PC, a nie o to tutaj chodzi.

Spróbuj ustawić normal w trybie YCbCr 4:4:4 i zobacz czy czarny pasek zupełnie po lewej i zupełnie po prawej stronie planszy zlewa się z tłem. Jeśli tak to jest to prawidłowe. Następnie podkręć nieco brightness w projektorze, pasek powinien się pojawić, a następnie znów ją obniż do poziomu na styk - gdy czarny pasek po lewej i prawej zleje się z tłem.
 

matias2004

New member
Ok , wiem ze jest zla jasnosc , proja mam ustawionego zgodnie z wytycznymi , tutaj tylko podjasnilem bo inaczej malo widoczne byly roznice miedzy trybami.Przy 4.2.2 wydaje mi sie ze nastepuje troche zmydlenie obrazu , a limited rgb to juz calkiem slabo , najlepiej wygladaja 4.4.4 oraz full rgb. Chodzilo o watpliwosci z pytania nr 1 czy da sie uzyskac btb na proju i jaka roznica jest miedzy trybami 444 i 422 .
 

matias2004

New member
Mam takie zolto-zielokawe przebarwienia na calym ekranie mniej wiecej po srodku w ksztalcie okregu , nie widoczne podczas normalnego ogladania , tylko na filmach czarnobialych , na szarych tlach i czasem na bialym zupelnie.Mialem wyslac do naprawy ale jakos nie moge sie zabrac za to , bo w sumie mnie to nie przeszkadza , jak pojade na wakacje to go wysle pewnie.Mysle ze to wada ktoregos z polaryzatorow , napewno nie kurz , bo to mam od nowosci , oraz dmuchalem juz po panelach i nic to nie dalo.
 

YABBA235

New member
Witam !
Podepnę się pod wątek, bo sam mam projektor i kartę onboard ati hd3200.
Mam taki mały problem że obojętnie jak nie ustawie pixelformat to zawsze wszystkie ciemne miejsca scen w filmach przechodza albo w zielony albo pojawiają sie pasma - jakby w tych ciemnych miejscach paleta barw spadała do 16. Wystepuje to nawet jak mam ustwiony prawidłowy format czyli rgblimited - 16-235. Efekt znika tylko jak w projektorze zwiększe gamme na max ale wtedy obraz jest za jasny.
Kiedyś miałem kartę 8800 gts i tan wogóle nie miałem takich problemów ale żarła za dużo prądu no i chciałem poskładać coś bardziej energooszczędnego i od tej pory mam w/w wymienione problemy. Chyba stery ati mają jakiś bug, nie wiem.. Ale oprócz tego AVIVO działa "cudownie" :).
Pozdr.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Yabba: niezależnie od tego czy jest to Blu-ray czy rip z blu-ray zakres to zawsze 16-235. W tym zakresie są nagrywane filmy. W przypadku komputera (pulpit i gry - nie filmy) zakres to 0-255. Dlatego są stosowane dwa rodzaje ustawień HDMI - dla zakresu studyjnego (flmowego) 16-235 jest to normal a dla komputera (pulpit i gry) jest o enhanced.

Spróbuj ustawić pixelformat na YCbCr a w ustawieniach HDMI ustawić normal - pamiętaj, że nie może być to połaczenie DVI-HDMI bo zwykle nie obsluguje ono formatu koloru YCbCr. Musi być to HDMI-HDMI (jeśli karta nie ma takiego wyjścia, a obsługuje HDMI to ma pewnie jakąś firmową przejściówkę). W projektorze natomiast ustaw normal i sprawdź efekty, czy ciemne detale nie są zmiażdżone itd. Warto też powyłączać wszystkie "ulepszające" i pokombinować z playerem (np. w media player classic do odtwarzania filmów w YCbCr służy ustawienie Overlay Mixer, które nie konwertuje kolorów YUV, czyli YCbCr do RGB).
 

YABBA235

New member
To ja wiem, problem w tym że w mojej optomie nie ma jak zmienić ustawień hdmi - nie ma tekiej opcji - przy współpracy z kartą nvidi nie było to potrzebne - w sterownikach nie dość że miałem dual view - karta miała dwa wyjacia dvi - do jednego podłaczałem monitor do drugiego projektor i mogłem sobiue dowolnie przełączać na co chciąłem, przy projektorze zawsze miałem pixelformat rgb limited ( czyli 16-235) i było ok. W mojej ati onboard mam wyjacia dvi i hdmi jednak one nie mogą pracowac równoległe - więc przełaczałem ręcznie pomiedzy monitorem a projektorem, potem dokupiłem manualny splitter, jednak efekt zawsze ten sam na monitorze wszystkie odcienie kolory w jasnych czy w ciemnych scenach są ok, na projektorze nie.
Obojętnie jak nie wybiorę pixelformat ( przy ati doszły jeszcze ycbcr 4:4:4 i 4:2:2 to efekt zawsze ten sam. Sporawdzę na media classic choć go nigdy nie używałem - mój zestaw softu to total media theatre 3, kmplayer i MPC-HC.
Jak na razie to dla mnie rozwiązanie ati onboard to porażka - podobno w kartach graficznych ati dodaje jakieść przejscie dvi-hdmi które konwertuje zakres 0-255 na 16-235 może to jest dla mnie roziwazanie ? Ale musiałbym bym kupić jeszcze jedna grafę a to trochę bezsensu - choć mógłbym wreszcze mieć normalnie dual view anie przełączać recznie między ekranami
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
A masz także wyjście D-SUB (VGA)? Może dałoby sie ustawić jednoczesne działanie D-SUB (monitor) i HDMI (projektor), z lepszym efektem?
 
Do góry