PY80 i efekt stroboskopu?

Greg77_

New member
Przymierzam się do Panasonica 42 PY 80, oglądałem go i mam wątpliwości. Wszystko niby ok, ale oglądałem dwa materiały z BR i przy niektórych występuje efekt klatkowania. Jeden to była jakaś reklama filmu Red Cliff. I klatkowanie było katastroficzne - bardzo wyraźne i przeszkadzające w oglądaniu. Jednocześnie na tej samej płycie były materiały sportowe i tam klatkowania nie było. Wcześniej widziałem też jakiś materiał reklamowy na plaźmie Panasonica (chyba PV) oraz Philipsie 32''. Na Philipsie ten sam obraz był bardzo płynny, więc obawiam się, że to jednak kwestia TV.

Ponadto TV Panasonica mają kiepski tuner - na ich TV były paseczki, czego nie było na innych.

Pytania:
1. Czy to wina TV, czy samego materiału filmowego?
2. Czy to przeszkadza w oglądaniu filmów z DVD i BR?
3. Czy przy dobrym sygnale SD obraz jest ok?

Pozdrawiam,
Greg
 

Greg77_

New member
Dodam może, że ten Philips z którym porównywałem to było oczywiście LCD. Wolałbym plazmę, ale jeśli ma tak klatkować to nie wiem...
Greg
 

wiko73

New member
Gapiłem się dziś w Satrurnie we wszystkie plazmy panasonica: 42PV8, 42PY8 oraz 46PY85 - sygnał był podawany z Blue Ray-a i niestety na każdej plaźmie występował efekt klatowania. Przełączyłem również na najpodlejszy sygnał z anteny dachowej - leciał jakiś serial na TVP1 i przy szybkich ruchach kamery drugie plany szarpało jak cholera - zarównona najtańszym PV8 jak i prawie topowym PY85. Prawde mówiąc już mi się powoli odechciewa plazmy bo jak widzę to szarpanie podczas filmów to mnie krew zalewa. Z drugiej strony podczas meczu zjawisko to jest niedostrzegalne.
Też jestem na kupnie PY80 ale zastanawiam się czy jest sens pakować tyle kasy i wku......ć się podczas oglądania filmów. W ostateczności wezmę PV80 i przynajmniej będę miał świadomość że wydałem 2300 a nie prawie 4000 zeta i łatwiej będzie mi znosić te szarpania.
 

keisfot

New member
Szczerze powidziawszy to ja tez zauwazyłem taki efekt na py80 a porownywałem obraz do 200hz sony ktora stała obok.Na py80 przy szybkich scenach obrazaz troche klatkowal a na soniaku w4500 obraz był płynny...Kurcze a juz myslałem ze znalazłem odpowoiednie tv:(
 

digitalus

Banned
witam
mysle ze troche przesadzacie z klatkowaniem obrazu.przeciez to nie problem zabrac do sklepu swoje plyty i ocenic jaka jest jakosc obrazu. przed kupnem telewizora przez internet poszedlem do trzech sklepow i zabralem plyty dvd z nagranymi plikami .zrodlo sygnalu karta dvb.nagrane fragmenty filmow, teledyski.plyta cd z filmem divx.daewoo dpp-32f1 to nie jest przeciez super telewizor ale jakosc obrazu byla bardzo dobra.nie ma mowy o jakims klatkowaniu. nie wierze ze w panasonicu jest klatkowanie.nawet sprzedawca w jednym sklepie byl zdziwiony z jakosci obrazu gdy ogladalem fragment filmu mission impossible 3 z dynamiczna scena na moscie.nie bylo zadnego klatkowania obrazu.wybralem daewoo, nizsza cena i raczej nie mam miejsca na wiekszy telewizor.
ogladalem tez fragmenty filmow na 37 calowej plazmie panasonic .na pewno nie bylo klatkowania,bralem pod uwage ten telewizor.jak beda marudzic w sklepie ze nie mozna podlaczyc to wystarczy powiedziec ze kupisz w innym, na pewno zaraz zmienia zdanie:)
 
Ostatnia edycja:

yogibabo

New member
mam py 85. Przy wyłaczonym IFC czasami zauważam klatkowanie obrazu przy oglądaniu programów z nki (dotyczy głównie kanałów SD ale czasami zdarza się na Discovery hd), tym bardziej powinno to zjawisko występować na dvd ( 576 linii) ale nie występuje co bardzo mnie zastanawia.
 

digitalus

Banned
z tunera satelitarnego moze czasami pojawic sie klatkowanie obrazu ale nie musi byc to wina telewizora tylko jakosci sygnalu.zalezy to od wielu czynnikow.np precyzyjne ustawienie talerza aby uzyskac optymalna jakosc sygnalu. wielkosc talerza im wiekszy tym lepszy.dobra antena np portugalski famaval ,konwerter i przewod antenowy
 
Ostatnia edycja:

Greg77_

New member
No więc oglądałem tą samą płytę BR, która na Panasonicu daje efekt klatkowania na Toshibie rv555, którą zamówiłem i na niej oczywiście obraz płynny. Tylko niestety kolory i wyrazistość już gorsze. Jednak mnie to klatkowanie bardzo przeszkadzało.

Sprzedawca powiedział, że klatkowanie nie występuje na PY800, ale ten TV jest bardzo trudno spotkać w sklepach - oni mieli go chyba 2 dni.
Greg
 

yogibabo

New member
Skąd ma taka wiedzę i czym tłumaczy fakt, że py 800 wolny jest od tej przypadłości (bo przecież poza paroma bajerami nie różni sie od py 85, a owe bajery nie maja nic z płynnością obrazu) ?
digitalus - antena taka jak pisałeś 80 cm, konwenter i kabel ok, siła 81-86, jakość 94-100. Więc to chyba nie wina sygnału i dekodera ?
 

Greg77_

New member
No też tak myślę - że faktycznie to tylko takie tam opowieści z mchu i paproci. Wygląda na to, że w rozmiarze 42'' nie ma idealnego TV.
Greg
 

moizes

New member
No to lipa, sam zastanawiałem się nad zakupem tego telewizora ( py85) czytałem do tej pory same pozytywne opinie o tej plazmie.
Czy jest więcej takich osób, które posiadają plazmę panasonica py80, 85
i tak samo im się dzieje? Bo jeśli tak to może warto zastanowić się nad jakąś inną alternatywą (może jednak LCD??)
 

Romanoff

New member
Efekt klatkowania obrazu był już kilkukrotnie poruszany na tym forum.

Plazmy Panasonica z serii PY85 i wyższej mają system kompensacji ruchu IFC , który redukuje ten nieprzyjemny efekt.
Można go zauważyć jedynie przy ekstremalnie "trudnym" obrazie.Wtedy jest chwilowa utrata płynności - ale w przeciwieństwie do np modeli Sony W4500 nie występuje szarpanie obrazu, czyli trochę jest płynnie , później chwila szarpania i znowu płynnie(zaznaczam ,że tylko przy ekstremalnie trudnym obrazie testowym!, przez 99% czasu jest OK)
Obraz SD,DVD ,Blu-ray na PY85 jest płynny oraz jest bardzo ograniczone występowanie efektu halo, za to w czasie oglądania meczu piłki nożnej piłka potrafi zniknąć.
Ze względu na specyfikę realizacji telewizyjnej meczy pilki nożnej efekt skakania obrazu w trakcie takiej transmisji prawie w ogóle nie występuje więc system IFC należy wyłączyć aby się cieszyć świetnym obrazem.

Warto dodać ,że efekt klatkowania nie jest domeną jednej czy drugiej technologii(LCD,PDP) a tylko i wyłącznie konkretnego modelu ( z bardziej lub mniej zaawansowaną elektroniką).
Np. Sony W4000 - brak kompensacji ruchu, Sony W4500 - jest ,Sony Z4500 - jest, i to jeszcze lepsza :)

Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

Greg77_

New member
Na relacji z wyścigu samochodowego po pustyni oraz z meczu nie było w ogóle klatkowania na Panasonikach. Klatkowanie bardzo mocne (praktycznie cały czas) było na zajawce filmu Red Cliff (wojenny film z Chin okresu pne) - i bardzo przeszkadzało. Ten sam materiał na Toshibie RV555 - żadnego klatkowania nigdzie, ale na filmie były czasem szarpnięcia, które jednak mi zdecydowanie mniej przeszkadzały.

Może jeszcze podejdę do MM i spróbuję się dowiedzieć, czy wystawione Panasoniki mają włączoną kompensację ruchu.

Greg
 

yogibabo

New member
Romanoff - niestety nie mogę się z Toba zgodzić. Przy włączonym IFC (mowa o sygnale SD) klatkowanie występuje przy szybko przemiszczającym sie obiekcie np piłce na tle trybun ( ale wiemy dlaczego - temat szeroko omówiony w watku o py 85 i nie o to nam chodzi w tym wątku) oraz jadącym, hamującym samochodzie.
Natomiast przy wyłaczonym IFC z małymi obiektami nie ma problemu ale klatkowanie występuje wtedy gdy jest ruch kamery tzn cały ekran przemieszcza się POWOLI ( przy szybkim ruchu kamery to nie występuje) w prawo lub lewo.
Wczoraj podniosłem rozdzielczość w dekoderze nki na 1080i oraz włączyłem IFC i efekt klatkowania znacznie się zmniejszył (cały czas mówię o przesuwaniu się całego ekranu w lewo lub prawo). I chyba zostanę już przy tych ustawieniach, mimo iż jak oglądałem w 720p to jakość obrazu wydawała się lepsza.
 

Romanoff

New member
yogibabo

Chyba chciałeś napisać ,że w czasie oglądania meczu tylko piłka znika/pojawia się a nie cały obraz klatkuje - bo jest to znaczna różnica. Przecież cały obraz nie skacze ,tylko z piłką dzieją się dziwne rzeczy.To właśnie miałem na myśli.


Pozdrawiam
 

yogibabo

New member
Tak oczywiście. Ale jak pisałem to zagadnienie jest wyjaśnione, a problemem raczej staje się klatkowanie w odniesieniu do ruchu kamery i całego ekranu ( mam problem z właściwą terminologią dla tego ruchu :roll: )
 

XoR

New member
LCD same z siebie robią płynniejszy obraz bo mają czas reakcji w matrycy na tyle duży że klatka się nie zmienia momentalnie, tylko jest płynnie zmieniana jej jasność a w plazmie tak jak w crt klatka się poprostu zmienia i jeśli producent nic nie zrobi w kwestii upłynnienia to jego nie będzie. Zresztą samym deinterlacerem można upłynnić obraz stosując alphablending, także plazmy mogą mieć też ten efekt.

Panasonic tego nie zrobił i mi się to osobiście bardzo podoba, bo mam taki sam obraz jaki bym miał w CRT, czyli taki jaki mi daje telewizja. Jak mamy sygnał w tych 50Hz to jest płynny, a jak 25Hz to jest taki jaki jest :) Sama matryca jest płynna i widać to najlepiej jak się odpali jakąś grę smigającą w 60Hz :eek:k:

Taki płynniejszy obraz niż miał być może się wydaje z początku fajny lecz na dłuższą metę jest bardziej męczący, a i psuje klimat oglądanego materiału. Szczególnie wszelki systemy Real 100Hz, IFC i inne generujące klatki na podstawie wektorów ruchu są strasznie nierealistyczne i nie wiem jak można tego w ogóle używać :???:
 
Do góry