Pure direct

rock76

New member
witam.jesli ktos wie jak to uruchomic(zpewne sa tacy)
mam podlaczone dvd do amplitunera za pomoca hdmi.
sluchajac plyt CD chce wlaczyc funkcje PURE DIRECT i...nic.zadnej poprawy dzwieku.nie wiem czy jest to spowodowane podlaczeniem poprzez hdmi.czy powinienem podlaczyc to poprzez analog.moze cos w ustawieniach?
jak to uruchomic!!!
z gory dziekuje
 

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Może się mylę ale czy czasem ta funkcja nie powodują wyłączenie wszelkich polepszaczy? To chyba nie polepsza tylko ma sprawic wrazenie surowego dzwieku bez obróbki.
 

vienna1980

Member
Bez reklam
witam.jesli ktos wie jak to uruchomic(zpewne sa tacy)
mam podlaczone dvd do amplitunera za pomoca hdmi.
sluchajac plyt CD chce wlaczyc funkcje PURE DIRECT i...nic.zadnej poprawy dzwieku.nie wiem czy jest to spowodowane podlaczeniem poprzez hdmi.czy powinienem podlaczyc to poprzez analog.moze cos w ustawieniach?
jak to uruchomic!!!
z gory dziekuje

http://www.denon.pl/site/techniklexikon/frame_lexikon.php?FLid=175

Pod tym linkiem masz wytłumaczenie jak to działa.
 
Ostatnia edycja:

hawk11

New member
Yamaha ma również Pure Direct i również wyłącza wszelkie układy a dźwięk wychodzi tak jak został zapisany na płycie. Dlatego jest wrażenie braku efektu, bądź pogorszenia dźwięku ( zazwyczaj w stereo), w DTS zazwyczaj słychać poprawę.
 
Ostatnia edycja:

rock76

New member
przewody

Może się mylę ale czy czasem ta funkcja nie powodują wyłączenie wszelkich polepszaczy? To chyba nie polepsza tylko ma sprawic wrazenie surowego dzwieku bez obróbki.
dzieki za podpowiedz.mimo tego i tak bede chcial sprawdzic jak to dziala.tylko,ze nie wiem jakimi przewodami mam to wszystko pozlepiac aby CD szlo po analogu czy lepiej zostawic tak jak jest czyli HDMI.
 

MMrozo

New member
Na pytanie co lepiej nie jest łatwo odpowiedzieć. Generalnie zależy to od jakości sprzętu - w tym przypadku CD i Ampli. Zasadniczo łącza analogowe stosujemy w przypadku:

  1. wysokiej klasy odtwarzacza (dokładniej z doskonałym torem analogowym i dekoderem),
  2. wysokiej klasy kabli analogowych,
  3. gorszej klasy amplitunerze.
Łącza cyfrowe lepiej stosować w przypadku:

  1. słabego odtwarzacza (szczególnie jeśli posiada marny tor analogowy i słabe układy dekodujące albo źle wyregulowane), który potrafi wysłać dźwięk w postaci strumienia bitów (bitstream),
  2. słabych kabli połączeniowych,
  3. lepszego ampli.
Praktycznie łącze cyfrowe i analogowe, z perspektywy dźwięku, różni się miejscem dekodowania:

  1. analogowe - dekodowanie w odtwarzaczu,
  2. cyfrowe - dekodowanie w amplitunerze.
P.S.
Co do Pure Direct to IMHO dźwięk po włączeniu tej funkcji jest o wiele czystszy, mocniejszy, bardziej detaliczny i przyjemniejszy dla ucha. Oczywiście dotyczy to mojego ampli ale zastanawiające jest, że inni posiadacze tego sprzętu mają inne wrażenia. Słuchałem z kilkoma osobami mającymi styczność z muzyką zawodowo albo audiofilsko i potwierdzili moje wrażenia. Po zastanowieniu może na to ma wpływ moja konfiguracja, szczególnie małe głośniki frontowe.
 
Ostatnia edycja:

mario1969

New member
czy PD poprawia dźwięk? (każdy ma osobiste odczucia), Dla mnie gra w tym trybie z większą szczegółowością, szerszą sceną i jest zdecydowanie lepiej .

Do Hawka11 teraz zapuściłem AREO w DTS (bitstrim, optyk) i w trybie pure nie mam dźwięku. Nie wiem jak w twojej 765 może grać w PD DTS ten tryb u mnie zawsze jest stereo, wydaje mi się że własnie tylko tak ma być. Podłączenie analogowo (2xRCA) wyłącza wszelkie sekcje cyfrowe włącznie z wizyjną. Połaczenie CD coaxialem idzie najkrótszym torem wyłącznie zmiana sygnału cyfrowego na analogowy reszta sekcji wyłączona.


No tak MMrozo mnie wyprzedził.

Jeśli chodzi o wielkość głośników to nie ma różnicy (mówię o kolumnach min. 2 drożnych). Mam średnio duże 120cm 70l 45kg wagi sztuka, mam też mniejsze i podstawki na wszystkich gra to o klasę lepiej.

W zwykłym trybie stereo lepiej gdakają tylko głośniki od logitechów. w końcu trzeba pokręcić wysokie i niskie:D!
 
Ostatnia edycja:

hawk11

New member
Do Hawka11 teraz zapuściłem AREO w DTS (bitstrim, optyk) i w trybie pure nie mam dźwięku. Nie wiem jak w twojej 765 może grać w PD DTS ten tryb u mnie zawsze jest stereo, wydaje mi się że własnie tylko tak ma być. Podłączenie analogowo (2xRCA) wyłącza wszelkie sekcje cyfrowe włącznie z wizyjną. Połaczenie CD coaxialem idzie najkrótszym torem wyłącznie zmiana sygnału cyfrowego na analogowy reszta sekcji wyłączona.

Ja mam puszczony dźwięk po koaksjalu i nie ważne czy mam ustawione bitstream, czy PCM i włączony PD, to mam wielokanałowy. Dlaczego, bo ta płytka jest tak nagrana i nie wiem dlaczego u Ciebie jest inaczej. PD puszcza dźwięk taki jak jest nagrany na ścieżce, więc jeśli jest nagrana w DTS a nie stereo, to tak ma wyjść jak się nie mylę.
Właśnie sprawdziłem na tej płycie i jest tak jak napisałem. Musisz mieć coś nie tak.
Zgadzam się z MMrozo dźwięk w PD jest o wiele czystszy, mocniejszy, bardziej detaliczny, a ma się wrażenie że jest gorszy ze względu na to że w PD wydaje się cichszy niż w stereo lub użyte np. EQ lub podbicie.
Pozdro.
 
Ostatnia edycja:

mario1969

New member
Hawk11
w trybie Pure działają ci wszystkie głośniki masz wyświetlacz wyłączony i jest puszczony sygnał na telewizor?
Jeśli mam włączony Pure Direct to zawsze u mnie jest tylko stereo, wyświetlacz nie działa, OSD na telewizorze również.

Jeśli tak to proszę o pomoc w wyjaśnieniu
jak w końcu to Pure działa w yamahach:

Odtwarzacz DVD szajsung bitstrim po coaxie i optyku
1.DVD AREO DTS -ni vidu ni słychu w Pure direct
(wyświetlacz nie działa)
2.DVD Zapaśnik DTS jak powyżej
3.koncert OMD w stereo - w Pure słychać nie widać, wyświetlacz nie działa.

Jedynie co mi przychodzi na myśl to to że nowsze yamahy maja pure w 5.1 , albo są jeszcze ustawienia u mnie które mam zablokowane .
 

MMrozo

New member
DVD Pioneer DV600 lub PS3 Slim - nie ma znaczenia czy włączony PD czy wyłączony zawsze jest dźwięk wielokanałowy 5.1, 6.1 lub 7.1 (zależy od wydania np. DVD Władca Pierścieni, Harry Potter, Piąty element to 6.1) i zawsze jest obraz. Połączenie to oczywiście HDMI. Jako ciekawostka napiszę tylko, że kopie płyt z dźwiękiem DTS nie działają prawidłowo po HDMI, można je słuchać tylko po optyku lub coaxialu.

Z tego co pamiętam to w instrukcji napisane jest, że PD odłącza niepotrzebne sekcje amplitunera, więc jak gra DVD to sekcja wideo jest raczej potrzebna ;). Zakładam, ze ta funkcja wyłącza wszelkie ulepszacze i procesory odpowiedzialne za modyfikacje, więc zmniejsza się zakłócenia oryginalnego sygnału.

Jeszcze co do Areo to gra wyśmienicie wielokanałowo oryginał jak i kopia :)
 

hawk11

New member
Hawk11
w trybie Pure działają ci wszystkie głośniki masz wyświetlacz wyłączony i jest puszczony sygnał na telewizor?
Jeśli mam włączony Pure Direct to zawsze u mnie jest tylko stereo, wyświetlacz nie działa, OSD na telewizorze również.

Jeśli tak to proszę o pomoc w wyjaśnieniu
jak w końcu to Pure działa w yamahach:



Jedynie co mi przychodzi na myśl to to że nowsze yamahy maja pure w 5.1 , albo są jeszcze ustawienia u mnie które mam zablokowane .
Ja mam jeszcze telewizor CRT więc u mnie HDMI odpada, inne płyty nagrane w DTS również działają. Podejrzewam, że wina może leżeć po stronie telewizora lub dvd. To, że wyświetlacz nie działa to prawidłowa reakcja, spróbuj pociągnąć jednym przewodem (coax lub optyk) bo z tego co napisałeś masz pociągnięte oba. jeszcze daj sygnał po PCM. nie wiem co jeszcze ale jak na taki sprzęt, to coś nie tak.
 

Kaszan

New member
A jest ktoś w stanie mi powiedzieć czemu w Denonie 1908 w trybach stereo/direct/pure direct gra u mnie tylko subwoofer? W trybach Dolby PL II, DTS Neo 6, czy we wszystkich trybach Simu gra ok.
 

montero

New member
Odswierze troche kotleta. Napisze jak pure audio dziala w rx-v1067 yamahy,bo wedlug mnie dziala rewelacyjnie w polaczeniu ze wszystkimi zrodlami dzwieku w roznych formatach.
Najczesciej uzywam go przy sluchaniu muzyki w formacie flac z network playera egrat s1a(polaczony przez hdmi) Czy jakosc dzwieku jest lepsza? Jakosc dzwieku zalezy od zrodla i jakosci rippu. Slychac roznice pomiedzy standartowym 44/16 flac a pomiedzy 176/24. To oczywiste.
Pure audio nie daje mozliwosci podkolorowania dzwieku basami czy sopranami. Dzwiek jest zbalansowany,bardziej wyrazisty,z lepsza baza stereo. W polaczeniu z subwooferem podlaczonym pod high level poprzez neutrik speakon daje rewelacyjne efekty nawet na frontach z dolnej polki jakich uzywam,czyli MA BR6. Wczesniej sluchalem muzyki w trybie straight z lekko podbitym dolnym i wysokim pasmem. Owszem brzmienie dynamiczne i czyste,ale nie moglem sie pozbyc ciezkiego dudniacego basu czasem zaklucajacego srednie pasmo. Dopiero w trybie pure audio glosniki zabrzmialy rewelacyjnie. Bass wyrazniejszy,bardziej rytmiczny,wyraznie oddzielony.
Dla wielu pierwsze wrazenie trybu pure audio moze byc nieco zludne (zwlaszcza kiedy ktos sluchal muzyki z bassem i sporanem na maxa),ale po dobrym zestrojeniu systemu z subwooferem efekt jest rewelacyjny.
Oczywiscie jest warunek czyli mozliwosc podlaczenia subu poprzez high level. W trybie stereo pure direct sygnal LFE nie jest wysylany do subwoofera. Inaczej jest jesli zrodlo dzwieku posiada sciezke LFE czyli praktycznie wszystkie tryby wielokanalowe. Wtedy w trybie pd sygnal jest wysylany do suba.
Pisze o tym bo spotkalem sie z opiniami,ze pd wylacza wszystkie sekcje amplitunera normalnie zaklucajace prace wzmaczniacza. Napewno nie wylacza dekodowania dzwieku hd czyli dts,dd,dts hd itd.
Czy dzwiek jest lepszy? W moim przekonaniu tak.Jest chyba najbardziej zblizony do tego co zostalo oryginalnie nagrane przez inzynierow dzwieku. Uzywam trybu pd zarowno do muzyki jak i do filmow (w setupie mozna ustawic czy pd bedzie wylaczal sekcje video,co jest bardzo przydatne ).
Polecam tryb pure direct.
 

rafix01

Member
Bez reklam
potwierdzam słowa przedmówcy, pure direct w rx-v1067 jest naprawdę dobry, a na pewno lepszy niż w poprzednim ampie rx-v1400 :) i w denonach serii 19 (słuchałem u znajonych)

1. MUZYKA - ja słucham oryginalnych płyt cd z odtwarzacza cd po analogu audioquesta diamond (taki troche droższy) i tylko na frontach (trójdrożne) i subwoofer nie jest mi potrzebny...scena jest szersza, bardzoej poukładana niz np. w przypadku słuchania na straight nie wspominając juz o połączeniu cyfrowym czy też z odtwarzaczy dvd

2. FILMY - po HDMI audioquest carbon (też taki trochę droższy) te same odczucia jak przy muzyce tylko "działa" 5.1 lub 6.1 lub 7.1 kanałów :)

jest jednak jedno ale...ciężko kogoś przekonać do stosowania pd jeśli słucha muzy z mp3 i podbija bas/sopran na maxa :)
 

yahimo

New member
Witam,
może mi ktoś podpowiedzieć jak mogę włączyć tryb pure direct w ampli YAMAHA RX-A1010 (gdzie znajdę taką opcję)?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
DVD Pioneer DV600 lub PS3 Slim - nie ma znaczenia czy włączony PD czy wyłączony zawsze jest dźwięk wielokanałowy 5.1, 6.1 lub 7.1 (zależy od wydania np. DVD Władca Pierścieni, Harry Potter, Piąty element to 6.1) i zawsze jest obraz. Połączenie to oczywiście HDMI. Jako ciekawostka napiszę tylko, że kopie płyt z dźwiękiem DTS nie działają prawidłowo po HDMI, można je słuchać tylko po optyku lub coaxialu.

Z tego co pamiętam to w instrukcji napisane jest, że PD odłącza niepotrzebne sekcje amplitunera, więc jak gra DVD to sekcja wideo jest raczej potrzebna ;). Zakładam, ze ta funkcja wyłącza wszelkie ulepszacze i procesory odpowiedzialne za modyfikacje, więc zmniejsza się zakłócenia oryginalnego sygnału.

Jeszcze co do Areo to gra wyśmienicie wielokanałowo oryginał jak i kopia :)

No właśnie Panowie. Wcześniej miałem podłączone DVD optykiem do ampli i HDMI do TV i wydawało mi się że jak włączyłem tryb PD to TV też mi się wygaszał, a teraz mam podłączone tylko HDMI do ampli i jak włączę PD to wygasza mi się tylko ampli a nie TV. Też tak macie? Dodam że w opcjach DVD mam ustawione bitstream. Jeśli chodzi o jakość tego trybu to faktycznie jest bardzo czysto i detalicznie ale dużo zależy pewnie od amplitunera. W Onkyo 608 gra to płasko i bez polotu dlatego wolę zwykły tryb stereo.
 
Do góry