PS3 w pionie ?

robiz

New member
Cześć

Pytanie do właścicieli Ps3 , którzy postawili ja w pionie. czy są jakieś negatywne objawy tego . jak to znosi dysk, oraz ogólne wrażenia , czy coś złego sie dzieje ?
Czy w ogóle ma to jakieś wielkie znaczenia dla ps3 , jak jest umiejscowiona ?

dzieki za odpowiedzi.
 

_spy_

New member
Nie ma negatywnych objawów, jest nawet lepsze chłodzenie przy ustawieniu w pionie. Należy tylko zapewnić wolną przestrzeń nad konsolą żeby ciepłe powietrze miało gdzie uchodzić.

Obecnie produkowane dyski twarde mogą pracować w dowolnej pozycji.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Negatywnych objawów jest mnóstwo.
Jak dobrze poszukasz to znajdziesz tutaj na forum nawet filmy kręcone kamerą termiczną pokazujące o ile bardziej konsola grzeje się właśnie w pozycji pionowej.
Jaki to ma wpływ na podzespoły nie muszę chyba mówić.

Pozdrawiam,
 

robiz

New member
Widze , zdania sa podzielone. Ja na razie mam konsole połozona , ale może własnie bede potrzebował ja postawic za jakis czas , aby zyskac troche powierzchni pod telewizor, dlatego pytam .
To do kitu z tym grzaniem sie pudła.
 

arczik

New member
moja stoi z 3ci rok i nic sie nie dzieje jesli ma Cie to uspokoic,dodam jeszcze ze wlaczona jest jakies 12 godzin dziennie.
 

Kto_To_Jest

New member
Negatywnych objawów jest mnóstwo.
Jak dobrze poszukasz to znajdziesz tutaj na forum nawet filmy kręcone kamerą termiczną pokazujące o ile bardziej konsola grzeje się właśnie w pozycji pionowej.
Jaki to ma wpływ na podzespoły nie muszę chyba mówić.

Pozdrawiam,

Pokaż mi te filmy,bo się uśmiałem po przeczytaniu tego.
 

Lamkers

New member
Moja konsola jest w pionie już jakieś 2 lata i żadnych objawów mówiących o tym, że jest jej źle nie stwierdziłem - żadnych zwiech, restartów czy wyłączeń.
Ważne jest żeby zapewnić odpowiednią przestrzeń aby ciepłe powietrze miało gdzie uciekać, raz na jakieś 2 miesiące polecam zrobić FAN TEST w celu przedmuchania z kurzu i chodzi jak marzenie ;)
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Pokaż mi te filmy,bo się uśmiałem po przeczytaniu tego.
Ignoranci już tak mają, że fakty, których nie znają ich bawią.

To, że akurat Waszym konsolom nic się w pionie nie dzieje faktów nie zmienia.

Pierwszy raz w Polsce: konsole w nieco innym świetle | Polygamia

Thermal imaging shows horizontal PS3s are cooler | Joystiq

[EDIT]
Teraz widzę, że artykuł już trochę leciwy i zdjęcia się nie ładują a one są tam najważniejsze.
W drugim linku jest przykład jak to tam wyglądało - było normalne zdjęcie konsoli i obok wykonane kamerą termiczną.

Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
Testy robiły nasze ziomki z Polygamii więc może gdzieś jeszcze mają te fotki.

Wiele światowych serwisów o konsolach odnosiło się do tego testu m. in. Joystick, który jasno podsumowuje, że horyzontalnie położone konsole są chłodniejsze - i to właśnie wynikało ze zdjęć.

Pozdrawiam,
 

Kto_To_Jest

New member
Spoko.Moja póki co (odpukać w nie malowane)w pionie śmiga bez problemów.Ma jednak dużo miejsca do oddychania( jakieś 25 cm z tyłu 20cm po bokach i całe 2,5m od góry) i cyrkulacja powietrza jest zajebista.
Gorzej mają Ci,którzy trzymają konsole i w ogóle sprzęt wciśnięty w jakieś dziury w meblach itp.itd.wtedy o awarię bardzo łatwo.
 

klemens007

New member
Skoro SONY umieściło gumki na boku konsoli to chyba po to żeby mogła również stać w pionie. Moja konsola od nowości stoi w pionie czyli już dwa lata i nic jej nie dolega. A co powiedzą ci którym konsola padła "na leżaka". Tak jak pisali przedmówcy , jak ma się popsuć to i tak się popsuje niezależnie czy stoi czy leży
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Nikt nie twierdzi, że konsola nie może stać w pionie to raz.
Dwa to, że bardziej grzeje się właśnie w pionie a wiadomo jak ciepło działa na jej podzespoły.

Pozdrawiam,
 

Lamkers

New member
Tak z ciekawości, co to ten FAN TEST, bo nie kleje za bardzo :-?


Najkrócej rzecz ujmując jest to odpalanie wiatraków konsoli na maxa w celu wydmuchania kurzu z podzespołów, konsola po takim zabiegu mniej się grzeje w związku z czym ciszej pracuje :)

P.S
Niestety nie moge dodać linka ale wpisz na YT "PS3 fan test" i odpal pierwszy filmik
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Chłopaki z Polygamii odpisali, poniżej artykuł z przehostowanymi fotkami.
Zmieniłem tylko kolejność i PS3 jest teraz pierwsza.


Pierwszy raz w Polsce: konsole w nieco innym świetle
Autor: Piotr Gnyp (środa, 18 kwietnia 2007, 13:41)


Czasami życie wymaga od nas poświęceń. By zdobyć przedstawione poniżej fotki musieliśmy wstać z Kennerem o bardzo nieprzyzwoitej porze, tylko po to, by zdążyć na umówione spotkanie. Oczywiście musieliśmy zabrać ze sobą cały plecaczek konsol. Aż dziw, że wszystkie się tam zmieściły do poręcznej torby:

bagvb.jpg


Dodajmy, że żaden z nas do porannych ptaszków nie należy. Zacznijmy jednak od początku.

Na sam pomysł wpadłem oglądając zrobione aparatem termowizyjnym zdjęcia MacBooków, które wygrzebałem na którymś z makowych blogów. Next-geny zostały już zważone, zmierzone, ustalono ich poziom hałasu, ale nikt jeszcze nie zbadał jak się nagrzewają podczas pracy (a przynajmniej my takiego opracowania nie znaleźliśmy).
Należy tu dodać, że nie jest prosto znaleźć aparat zdolny przeprowadzić takie pomiary. Na szczęście my trafiliśmy na przemiłych ludzi z firmy VIGO System S.A., którzy pomogli nam dokonać niezbędnych pomiarów. Co więcej, okazało się, że dysponują sprzętem najwyższej klasy i co warto podkreślić produkowanym w Polsce i przez Polaków zaprojektowanym.

vigo1.gif


Do zdjęć została wykorzystana kamera termograficzna VIGOcam v50. Przyjrzyjmy się zatem najpierw samemu urządzeniu pomiarowemu.

vigocam01.gif
vigocam1.gif


Kamera VIGOcam v50 to bardzo kompaktowy i poręczny sprzęt. Charakteryzuje on się wysoką rozdzielczością termiczną: 0,06-0,08ºC (kamera wykonana została w oparciu o detektor mikrobolometryczny o wymiarze 384×288 pikseli), posiada wbudowana kamerę video i mikrofon, a także umożliwia transmisję danych pomiarowych online do komputera (poprzez Ethernet lub USB). Przyjazny interfejs użytkownika, rozbudowany program do analizy danych i tworzenia raportów na komputerze w cenie kamery, to kolejne atuty tego urządzenia. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi informacjami na temat sprzętu firmy VIGO System S.A. zapraszamy na stronę producenta (link). Pomiary zostały wykonane w siedzibie firmy w Warszawie, przy ul. Świetlików 3. Dla wnikliwych dodamy, że temperatura otoczenia wynosiła około 23ºC.

Przejdźmy do mięska. Do testów wzięliśmy trzy konsole nowej generacji, czyli Xboxa 360, PLAYSATION 3 i Nintendo Wii. Do każdej z nich przed zrobieniem zdjęć włożyliśmy grę (odpowiednio - Crackdown, Motorstorm, Zelda Twilight Princess) i daliśmy jej popracować tak, aby sprzęt był odpowiednio rozgrzany. Z racji naszego ograniczenia czasowego, nie mogliśmy zostawić konsol włączonych przez kilka godzin (konsole pracowały ok. 45 minut).

VIGOcam V50 umożliwia rejestrację zarówno obrazów termicznych, jak i wizyjnych. Poniżej widać rezultaty pomiarów jakie otrzymaliśmy.


PLAYSTATION 3

Z Playstation 3 mieliśmy mały problem z racji tego, że konsola nie potrafi uruchomić się na kablu Composite, jeśli w ustawieniach systemowych zapisany został inny rodzaj sposobu przesyłania obrazu (w tym przypadku był to Component). Mądrzejsi po fakcie, wiemy już jak obejść tę niedogodność, jednakże w momencie przeprowadzania testu nie byliśmy pewni, czy konsola faktycznie załadowała grę. Sądząc po uzyskanych wynikach możemy wnioskować, że prawdopodobnie tak.

PS3 w odróżnieniu od Xboxa ma bardzo dużo wylotów powietrza w postaci licznych otworów wentylacyjnych umieszczonych w ściankach obudowy konsoli. PS3 dmucha gorącym powietrzem na wszystkie strony.

termo05.jpg


termo06.jpg


termo07.jpg


Wartość temperatury na powierzchni otworu wentylacyjnego dochodzi nawet do 60 stopni Celsjusza (można już gotować jajka), a więc temperatura jest wyższa niż przy konsoli Microsoftu (o ok. 10 stopni). Skąd to wynika? Na pewno część odpowiedzialności spada na zintegrowany zasilacz.

ps327.jpg


Należy do tego dodać znacznie większe „upakowanie” elementów w środku. Tu naprawdę nie ma miejsca na swobodny przepływ powietrza i do tego więcej elementów się grzeje (już sama waga konsoli sugeruje, że spora jej część to układ odprowadzający ciepło).

ps3-inside.jpg


termo08.jpg


Zwróćcie uwagę, jak jedna część PS3 jest wyraźnie cieplejsza. Na całej przekątnej konsoli mamy różnicę 3 stopni. Wyraźnie też widać jak gorące powietrze nagrzało kabel wizyjny do ponad 40 stopni. Uwaga więc na to, co stawiacie przy swojej konsoli.


Xbox 360

termo01.jpg


Ciekawie wypada porównanie dwóch obszarów z charakterystycznymi znakami „X”. Te krzyżaki (radiatory) to specjalne mocowania na spodzie płyty głównej Xboxa 360. Mają one za zadanie odprowadzić ciepło z układów mocy zamontowanych na płycie głównej pod obudową. Dzięki temu temperatura układów elektronicznych utrzymywana jest na optymalnym, bezpiecznym poziomie. Jak łatwo zauważyć górny obszar, gdzie znajduje się trójrdzeniowy procesor Xboxa 360 - posiada wyższą temperaturę. Miejmy nadzieję, że ta różnica wynika po prostu z innej charakterystyki procesorów, a nie z błędu konstrukcyjnego, powodującego nierównomierne odprowadzanie ciepła.

Oto jak wygląda to na płycie głównej:

xboxmotherboard.jpg


termo02.jpg


W tylnej części Xboxa 360 zostały zainstalowane dwa wiatraki odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z konsoli. Jak widać na powyższym zdjęciu, temperatura w tamtym rejonie przekracza nawet 52 stopnie Celsjusza i jest najbardziej rozgrzanym obszarem całego urządzenia.

termo03.jpg


Na powyższym zdjęciu oprócz wylotu widzimy zamontowany rozgrzany radiator odprowadzający ciepło zarówno z CPU jak i GPU. Jak widać spełnia swoje zadanie, temperatura w jego obszarze nie przekracza bezpiecznych wartości. Należy jednak pamiętać, że rozkład temperatury tego elementu wykonywany był bez demontażu obudowy. Kamera umożliwia pomiar temperatury na powierzchni badanego obiektu. Termogram zarejestrowany na obudowie jest obrazem pośrednim, pokazującym nagrzewanie obudowy przez elementy wywnętrz konsoli. Temperatura na zewnątrz obudowy zależy od materiału z którego została wykonana oraz od temperatury obiektów wewnątrz urządzenia i odległości od ściany obudowy. Poniższe zdjęcie obrazuje wygląd radiatora wraz heatpipem:

heatpipehssmall.jpg


termo04.jpg


Zasilacz w Xboxie 360 od premiery konsoli wzbudzał kontrowersje (ze względu na swoją niestandardową wielkość). Microsoft zdecydował się umieścić zewnętrzny zasilacz, posiadający własny układ chłodzenia. Powyższe zdjęcie obrazuje, iż konstrukcja nagrzewa się mocniej w jednym obszarze, maksymalna temperatura nie przekracza 32 stopni Celsjusza.


Wii

termo09.jpg


termo10.jpg


Wii się nie grzeje. Najcieplejszym miejscem jakie zarejestrowała nasza bajerancka kamera jest… sensor podczerwieni.
Z racji tego, że konsola ma najmniej zaawansowane technologicznie komponenty, nie wydziela ona tyle ciepła co pozostałe sprzęty. Najcieplejszym miejscem wydaje się być wylot powietrza przy wiatraczku.

insidethenintendowii02t.jpg



Podsumowanie

Pamiętajcie, że pomiary zostały zrobione przy zamkniętych konsolach, także bardziej skupialiśmy się na wydajności systemów chłodzenia, niż nad tym w jakim stopniu nagrzewają się poszczególne komponenty. Z punktu widzenia użytkownika jest to naszym zdaniem sensowniejsza metoda, bo przecież żaden z was nie będzie trzymał swojej drogocennej zabawki otwartej, lub rozłożonej na poszczególne części. Podczas badania konsole stały na stole, a nie jak to zwykle bywa w jakiejś szafce RTV, która ogranicza obieg powietrza; w związku z tym w warunkach domowych temperatura konsoli będą wyższa. Pamiętajcie, żeby wasze konsole miały zawsze czym oddychać.

A tak się cały pomiar odbywał:

pict0224i.jpg


pict0225v.jpg


pict0226i.jpg


I jeszcze parę niewykorzystanych w tekście fotek:

termo11.jpg


termo12.jpg


termo13.jpg


termo14.jpg


termo15.jpg


termo16.jpg


termo17.jpg


termo18.jpg


termo19.jpg


termo20.jpg


termo21.jpg


Pozdrawiam,
 
Ostatnia edycja:
Do góry