PS2 przez component

robertoII

New member
Witam wszystkich!

Niedawno nabyłem kabel component aby podłączyć Playstation2 do telewizora (plazma Panasonic TH-42PA50). Ustawiłem odpowiedni typ wyjścia w menu konsoli i ... jest problem.

O ile kolory i jakość obrazu są OK, to w tle widać przeplot pionowych pasków o różnych odcieniach szarości. Kabel to raczej nie jest (wymieniłem i to samo). Niestety nie mam DVD z componentem aby zweryfikować, czy to przypadkiem nie problem telewizora ...

Czy ktoś doswiadczył podobnych objawów. Z góry dziękuję za pomoc!
RZ.
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
A ustawiłeś plazme Panasonica progressive scan na on?
wybierz również na sygnłał wejściowy video w plażmie na component. Jeśli to również nie działą być możę gniazdo video w konsoli lub plaźmie cośnie łączyć.
domniemywam, że w konsoli sygnał video ustawiłeś na YPbPr( coś w tym stylu)?
 

robertoII

New member
Ustawiłem w konsoli YPbPr i w TV wejście component.

Co do ustawienia progressive scan to może słabo widzę, ale w menu TV nie ma takiej opcji (jakichkolwiek opcji dotyczących wejścia component) rozumiałem, że rozpoznaje automatycznie ... nawet instrukcję przeczytałem :D
 

badej

New member
TV na bank rozpoznaje automatycznie z jakim sygnałem ma do czynienia. Problem leży po stronie gier. O ile na Xboxie 1 każda gra działa w 480p, tak w przypadku PS2 nie jest tak różowo.Tutaj masz listę gier na PS2 imożesz sprawdzić które z nich da się uruchomić bez przeplotu. Stosowna opcja powinna być dostępna z poziomu danej gry: (jest to lista gier w wersji NTSC, niestety nie widziałem nigdzie listy dla gier w PALu, a z tego co mi wiadomo, część gier w wersji PAL jest pozbawiona opcji progressive, pomimo, że w NTSC ją mają.... :( )


http://www.hdtvarcade.com/ps2list.htm
 

robertoII

New member
Dzięki za info.
A jak to się ma do kwestii oglądnia filmów (PS2 jako DVD player)? Opisany efekt występował właśnie podczas oglądania filmów (Wściekłe Psy i Human Traffic tak w bajdełeju)
 

badej

New member
PS2 nie nadaje się jako odtwarzacz DVD - chyba, że używać go z przeciętnym telewizorem CRT (chociaż i to nie do końca, ponieważ zabezpieczenie Macrovision wita nas zielonkawym zabarwieniem obrazu, gdy podłączyć PS2 przez kabel RGB...pozostaje kabel composite :/) Raz, że filmy DVD odtwarzane na PS2 wyglądają dość słabo. A dwa, PS2 wyświetla filmy DVD jedynie z przeplotem i bez upscalingu, więc na odbiorniku HDTV jakość pozostawia wiele do życzenia....
 

ein

New member
Niestety

lepszym wyjsciem jest imho RGB. Sam dzisiaj podlaczlem sobie czarnule przez komponenta do LCD i... coz... byly tytuly ktore wygladaly ok a byly i takie gdzie bylo slabo. Owszem nie mam niby najlepszego a propo wspolpracy z konolami Samsunga ale po RGB jest jednak pewniej. Co do filmow to wogole dziwna sprawa - u mnie mimo usilnych prob nie udalo sie zmusic konsoli do wywietlenia obrazu na telewizorze. W momencie zapuszczenia plyty DVD z filmem robi sie niebiesko. Nie bardzo rozumiem o co chodzi, sam tele (JVC) automatycznie ustawia parametry po komponencie (przerobione ze stacjonarnym odtwarzaczem DVD) a tu zonk. Coz, PS2 powstawal gdy dominowala tradycyjna technologia obrazu, gdy wyznacznikiem jakosci byl sygnal analogowy s-video/RGB a komponent byl jeszcze stosunkowo rzadko spotykany. Ciekawe, jak sobie z tym radzi stary X-box, bo nowy wiadomo - jest stworzony do HD (przez komponent wlasnie)
 

hojlo1

New member
Bez reklam
ein - stary Xbox (spatchowany) wyśmienicie sobie radzi na każdym rodzaju złącza.:D



Ps - co do pojęć: "video-component" (chyba o tym pisałeś?),"RGB", itp. - to musisz doczytać o co w tym chodzi, bo w gruncie rzeczy jest odwrotnie, niż opisujesz.;)
 

ein

New member
Fakt

napisalem troche nieszczesliwie o analogowym sygnale s-v i RGB a komponent (bedacy takoz RGB) potraktowalem jako cos innego. Przyznasz jednakowoz, ze tradycyjne odbiorniki bardzo rzadko posiadaly zlacze komponentowe... tutaj czesto standardem najwyzszej jakosci byl RGB po zlaczu SCART.
Slyszalem wiele dobrego a propoz starego klocka odpowiednio stuningowanego, jako doskonalej tanszej alternatywy dla systemow Media Center. Rozumiem, ze piszac z kazdym miales na mysli polaczenia analogowe (video)?
 
Ostatnia edycja:

hojlo1

New member
Bez reklam
ein - Xbox (stary) tylko ma wyjścia analogowe (zależą od złącza i nawet VGA mozesz mieć).


"Złącze Video Component" - jest szeroko stosowane "za wielką wodą" i teraz dotarło do nas (masowo), bo praktycznie wszystko, co nowe jest robione pod nich (choć "Component RGB" ma wyższą: jakość/wierność od "Komponentu różnicowego" - jednak w TV analogowej stosowany tylko ten drugi).:(

Tak w bardzo wielkim skrócie .... - wszystko zaczyna się od RGB (tak "widzą": kamery/aparaty cyfrowe) i praktycznie kończy sie na RGB (tak wyświetlają: TV/Monitory) , więc każda zmiana jest stratą, ale niezbędnym kompromisem w telewizji.
(czyli RGB preferowane w technice komputerowej, zaś sygnał różnicowy w technice TV - w obecnych czasach zaczyna to się przenikać....);)
 
Ostatnia edycja:

arsenal

Moderator
VIP
Jeśli konsola nie jest przerobiona chipem nie powinno być żadnych zakłóceń z jej strony. Raczej wina kabla lub telewizora. Jeśli masz jedną z nowszych wersji PS2 masz możliwość oglądania filmów DVD z progressive scan bo Sony dołożyło tą możliwość. Napewno jest ona w wersjach slim.
Jedyną mi znaną grą PAL z funkcją progressive scan jest BLACK, choć dość perfidnie ją ukryto.
Zaczynamy standardowo czyli iks i trójkąt trzymane razem, gdy pojawi się ekran z wyborem języka puszczamy tylko iks aby zatwierdzić i ponownie trzymamy aż do ekranu z wyborem progressive. Inaczej pojawi się tylko opcja 60hz do wyboru. Za to jak już uda się włączyć skanowanie...Miodzio!!!
 

pudel31

New member
jak dokladnie wlączyc progresiwe scan na soniaku .Nie moge wejsc w takie ustawienia ?czy musi byc podłączony kabel component zeby ta opcja sie pokazala?
 

Wiciu

New member
arsenal napisał:
Napewno jest ona w wersjach slim.
Jedyną mi znaną grą PAL z funkcją progressive scan jest BLACK, choć dość perfidnie ją ukryto.
Zaczynamy standardowo czyli iks i trójkąt trzymane razem, gdy pojawi się ekran z wyborem języka puszczamy tylko iks aby zatwierdzić i ponownie trzymamy aż do ekranu z wyborem progressive. Inaczej pojawi się tylko opcja 60hz do wyboru. Za to jak już uda się włączyć skanowanie...Miodzio!!!

Ale to jest tylko na componencie...? czy na RGB?
BTW moj LCD ma zajety component przez kino domowe czy jest mozliwosc podlaczenia PS2 z kinem przez RGB ktore podlaczone jest componentem?
 

arsenal

Moderator
VIP
Tylko po podłączeniu componentem. Jeśli masz już zajęty component trzeba użyć albo amplitunera ze złączami component albo selektora YPbPr Takiego jak ten.
ypbpr-powerbox3.jpg

Podłączenie porzez Euro RGB nic ci nie da.
 

arsenal

Moderator
VIP
Dałeś w menu konsoli YPbPr? Albo włączyłeś tylko 60hz lub po prostu twój tv wykrył ten sygnał i uznał, że to NTSC i sam obrabia go progresywnie.Napewno jest lepiej, jednak nie to samo.
 

Wiciu

New member
arsenal napisał:
Dałeś w menu konsoli YPbPr? Albo włączyłeś tylko 60hz lub po prostu twój tv wykrył ten sygnał i uznał, że to NTSC i sam obrabia go progresywnie.Napewno jest lepiej, jednak nie to samo.


60hz wlaczalem nawet wczesniej bez wlaczania progresive scan, dzis zakupilem component video i wlasnie nie rozni sie wiele od wlaczenia progressive scan na RGB jak pisalem wczesniej, choc moze to wina kabla sam nie wiem bo byl tylko jeden model w sklepie konsolowym i kawalek kabla gdzie tuz przy wtyczkach jest cienki w opakowaniu za dobrze nie bylo widac jak to dokladnie wyglada.
 
Do góry