Ps 50A656

gadzeciaz

Member
Bez reklam
migotanie itp.

takie migotanie ekranu mialem i dostrzegalem w swoim LG pc1R ktorego sie pozbylem,dla mnie to migotanie bylo wyrazne szczegolnie gdy ekran w wiekszosci wypelnial jeden kolor.
W tym tv nic takiego nie ma miejsca nawet gdy ustawiem wybielanie lub wlaczam z plyty plansze testowe,a bialy jest bialy.
Dzwiek D.D. 5.1-mam tuner vectry z hdmi, jest on taki sam jak N-ki i dzwiek normalnie slyszalny na telewizorze i po euro i po hdmi przd chwila sprawdzalem akorat na C+ film leci film Strzelec w HD i mozna wybrac opcje 5.1,dziala!
Rwanie czy tez kratkowanie sygnalu czasem przy ogladaniu z tunera kablowki wystepuje ale to napewno wina kompresji sygnalu. Dvd i blu ray z orginalnych plyt nic takiego nie ma miejsca.
Natomiast ten efekt ja go nazwalem ,,efektem teczy,, to owszem tak, lecz opisane jest to innym watku tam zajrzyj.
Sniezenia pikseli nie ma,obraz jest ostry i wyrazny,plywanie pikseli nie wystepuje.
 
krzysiek-007 napisał:
(...)
Zapomniałem jeszcze dodać że jak włoncze w tunerze N system Dolby Digital i w TV SRS TS XT to nie mam dżwięku na wiekszości kanałów.
SRS niby jest zgodny z wszystkimi formatami wielokanałowymi ale nie wiem czy w takiej konfiguracji ma to prawo działać bo mam komunikat w N o braku zabezpieczeń HDCP i może sama N blokować audio.
Niech się ktoś wypowie kto ma to podłonczone razem z N.(...)

Co do dźwięku. Zajrzyj na "Platformy cyfrowe HD".
Co do obrazu. Na twoim miejscu skorzystałbym z konsumenckiego prawa zwrotu towaru.
 

browny72

New member
Witam,

Właściwie to stałem się posiadaczem tego TV trochę z musu, bo w planach miałem PS50A551, ale hurtownia dała ciała 2 razy i nie załatwili więc wybrałem ten, czyli PS50A656, i powiem krótko, jest extra. Wrażenia potem.

Narka.
 

krzysiek-007

New member
witam ponownie.

Zapomniałem jeszcze dodać, że jest taki problem:
jak mamy czarne tło i przewijają się napisy końcowe to jak kończy/zaczyna się napis w poziomie na całej szerokości TV są takie szare jaśniejsze pasy, mam nadzieje że wiadomo o co chodzi .Jak oglądałem discowery HD i były napisy końcowe to logo stacji aż falowało odtych ruwnoległych jaśniejszych pasów względem napisów. (Taki efekt można było zaopserwować w TV CRT jak były problemy z zasilaczem).
Tak samo dziwnie według mnie się zachowuje obraz jak odpale painta na 1/4 ekranu i zapełniam na zmiane kolorem czarnym i białym to jak mam kolor czarny to biel w okienkach windowsa staje się bardziej biała a jak wypełnie kolorem białym staje się bardziej szara
(wszelkie opcje poprawy i dynamiczny kontrast wyłonczone)

Czy ktoś z was mieszka we Wrocławiu i ma tą plazme u siebie i dało by rade ustawić się na wizyte jak to uwas wygląda ?? (bardzo mi natym zależy i byłbym dozgonnie wdzięczny)

Znając mojeszczęście to trafił mi się jakiś walnięty model a serwis pewnie będzie uznawał że jest wszystko wporządku :(
Puki co jestem strasznie rozczarowany jak dlamnie bardzo dużym wydatkiem na TV i być tak niezadowolonym :(
Nie wspomniałem jeszcze że niemal na sierodku matrycy mam martwe 2 piksele stykające się ze sobą (są całkowicie zgaszone)
 

browny72

New member
A tak na marginesie, to gdzie kupowałeś ten TV?

Ja osobiście nie jestem za tym aby tego typu sprzęty kupować w MM, Saturn i tym podobnych. Żona pracuje w sprzęcie AGD i sami przedstawiciele różnych marek mówią o tym że na hipery idą inne sprzęty. (np. kompresor w lodówce innego producenta niż w normalnej dystrybucji itp.). Dlatego pytam.

A jeśli chodzi o te pasy, to ja zauważyłem u siebie czasami na TVN24 w dolnym okienku na białym tle jest dla przykładu niebieski napis i od tego napisu do końca okienka w poziomie leci jakby ciemniejszy pasek. (tzn mniej biały). Winą jednak o to obarczam sygnał, jest to widoczne z odległości poniżej 1 m, ja oglądam z 3,5 -4 m i nic nie widać. Na wielu innych stacjach takiego objawu nie ma.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek-007

New member
TV zakupiłem w sklepie internetowym kuptv.pl

umnie te pasy występują nawet na materiale FULL HD bo właśnie przed chwilką odpaliłem clip z kreskówki Madagaskar


h t t p : / / trailers.divx.com/Dreamworks/Madagascar_HD.zip
 
Ostatnia edycja:

gadzeciaz

Member
Bez reklam
zwrot towaru

Mysle ze po tym co opisujesz to jak najszybciej i stanowczo
ZWROT TOWARU!
Nie trac czasu na porownania!!!
Telewizor moze i nie jest doskonaly ale to o czym piszesz,
uszkodzony jak nic!
Ja swojego sama kupilem w MM w grudniu,wzcesniej kupil moj kolega,on tez w MM tyle ze w pazdzierniku. Obydwa pochodza z fabryki na Slowacji. Orginalnie zapakowane,poczatkowe menu jak w opisie instrukcji,oraz taki maly szczegol jak swiecilem latarka przez obudowe z tylu to zadnego sladu kurzu gdzie kolwiek! Niby nic takiego ale od razu widac ze prosto z fabryki.

i odpukac,w jego i w moim tv jak narazie wszystko dziala bez zarzutu!
W obydwu przypadkach jestesmy bardzo zadowoleni z tego TV.

Dzis niedzela ale Saturn,MM i Awans dzialaja tam mozesz porownac,wiesz niby kupujesz nowy i chcesz zobaczyc jak dzialaja!!!
 
Ostatnia edycja:

browny72

New member
No dobra a teraz wrażenia po tygodniu użytkowania tej plazmy:

Towar dostarczony ze sklepu nienagannie. Sklep osiedlowy. Towar z dystrybucji oficjalnej. Cena z rabatem porównywalna z ceneo.

Oglądam z odległości 3,5 - 4m. Sygnał to C+ (na razie SD) po euro złączu.
Plazma wg ustawień z tego wątku. (ale na fabrycznych też spoko). Na razie tryb FILM (docieranie :wink:) ;dynamiczny wali po gałach, standard zbyt jasny - ale zależy od oświetlenia pomieszczenia. W dzień przy nasłonecznionym pokoju faktycznie tryb FILM odpada, (ale Standard już ok) bo nie widać szczegółów, zwłaszcza w ciemnych scenach. Wiedziałem o tym przed zakupem, że plazma sprawdza się najlepiej przy niepełnym oświetleniu (wybór więc świadomy, a ponadto chyba każdy ogląda w większości po południu i wieczorem - dzień jest dla ludzi pracy).

Oglądając palzmy w marketach, spodziewałem się gorszego. Ale powiem krótko - OBRAZ REWELACJA. Wygląda jak na moim poprzednim Panasonicu 32 cale 100Hz, (A tego bałem się najbardziej tzn. że będzie syf), tylko oczywiście dużo większy. Chciałbym zaznaczyć, że oglądam z odległości 3,5 - 4m, z bliska oczywiście łatwo ocenić , która TV jak nadaje i z jaką jakością - ale powtarzam - TYLKO Z BLISKA.
Stwierdzam nawet, iż w porównaniu do Panasonica ma dużo lepsze kolory.
Czarny jest czarny i tyle w temacie. Oczywiście nie jest taki jak ramka TV, ale na CRT też nie jest jak ramka TV. Jeśli ktoś chce mieć megaczarny to niech go po prostu wyłączy (a i tak nie jest czarny:wink:).
Biały jest jakby to powiedzieć stonowany, i nie w ujemnym tego słowa znaczeniu. Po prostu jest OK. Można go regulować podświetleniem i tonami kolorów, więc każdy sobie jest w stanie dopasować do swoich upodobań. Dla przykładu - Eurosport i puchar w super gigancie mężczyzn. Biały wydawał mi się wpadający w niebieski. Ale tak samo wyglądał na telewizorze CRT, więc trzeba przyznać, że zależy to od nadawcy i programu. Ale na Samsungu mogłem go sobie wybielić, a na CRT już nie.
Kolory - I tutaj mogę powiedzieć, że ta Plazma na moje laickie oko jest pod tym kątem super. Żadnych przebarwień, wszystko takie jakieś naturalne. Eurosport Australian Open (Federer vs Nadal), po prostu miód. I to na trybie FILM.
Efekt tęczy - U mnie nie występuje opisywany tu efekt tęczy, co oznacza, że tego nie widzę.
Green Ghosting - Podłączyłem Xboxa360 i oczywiście GOW tak jak na youtube pokazują Panasoniki. Zauważyłem duszki przy obracaniu kamerą, ale:
primo - trzeba się wpatrywać bo są takie marginalne
secundo - w ogóle nie przeszkadzają w graniu.
Zresztą to zjawisko jest tylko wtedy kiedy duży biały obiekt przemieszcza się szybko po całym ekranie. POWTARZAM: W ogóle nie przeszkadza w graniu. Zresztą to zjawisko występuje w każdej plazmie. Tutaj jestem bardzo zadowolony bo jest takie marginalne, a nie jak na youtube w Panasoniku. Ponadto ja tego szukałem, gdybym nie siedział tyle na forum to pewnie w ogóle bym tego nie zauważył.

Sport - Piłka nie smuży, publiczność nie klatkuje. Wszystko jak na CRT, a właściwie to lepiej bo na moim starym Panasoniku 100 HZ schodkowało mi na lini środkowej boiska przy wykopie bramkarza a na Samsungu nic a nic..
DVD (przez component - moduł) - ta wielkość ekranu pokazuje nam, że jakość DVD również jest różna, ale generalnie OK. Myślę, że po zakupie DVD ze skalerem do 1080 będzie Super.
Sygnał z dachu - OK

Dźwięk - Do oglądania normalnego TV i grania w zupełności wystarcza to co jest fabrycznie zamontowanie, a jeśli ktoś oczekuje po TV superdźwięku to wg mnie niech oczekuje po kinie domowym superobrazu. Pewnie Samsung mógłby się ścigać z innymi w strefie dźwięku ale TV byłby dużo droższy. A i tak każdy ma już albo kino dom. albo ampli w pokoju-salonie.

No nie wiem co jeszcze, jakby były pytania to dawać.
Obrazu przez HDMI nie sprawdzałem, dopiero w marcu albo w kwietniu będę miał C+ HD to dam znać.
Ale przez Xboxa360 przez component Film Shrek Trzeci w 1080 (mkv) wygląda przecudownie. No i gry oczywiście też.

Ogólnie - POLECAM TEN TV. Jestem mile zaskoczony, bo myślałem że SD będzie dużo gorzej. Gry Xbox360 i film HD ekstra. Aha, dodam że nic nie piszczy (TV wisi na ścianie), no chyba że się ucho przyłoży z tyłu do obudowy to słychać pracę elektroniki, ale to normalne.

Wniosek końcowy - KUPIĆ, NIE SZUKAĆ PROBLEMÓW (tzn. nie siedzieć tyle na forum), GRAĆ, OGLĄDAĆ, CIESZYĆ OCZY.

A żeby nie było zbyt miło:
Zauważyłem, że np.: TVN24 jeśli w okienku informacyjnym na dole (białym) jest napis niebieski to od końca napisu w prawo leci sobie ciut ciemniejszy biały pasek do końca tego białego okienka. Ale nie zawsze.
Widać to tylko z bardzo bliska (z odl. siedzenia już nie) i moja opinia jest taka: po prostu taki duży ekran uwypukla wszelkie zakłócenia i nidoskonałości nadawanego sygnału (lub kabli, lub zakłóceń w sieci naszej lub u nadawcy) i jeśli ktoś kupuje TV, żeby potem z odległości 20 cm wyszukiwać takie bzdety to życzę powodzenia. Nigdy nie dojdzie do dokonałości.

Pozdrawiam i jeszcze raz gorąco polecam ten TV.
 
Ostatnia edycja:

browny72

New member
krzysiek - też uważam, że coś nie tak z tym egzemplarzem, porównaj se jeszcze gdzieś w sklepie i jak co to do zwrotu; ale mogą ci wciskać, że teraz to masz gwarancję i serwis samsunga.

A pytasz o piksele - faktycznie z bliska to wygląda jakby się ruszały, ale ja nie oglądam TV z 10cm, a poza tym wydaje mi się , że właśnie plazma tak działa, może gadzeciarz o tych pikselach się wypowie. Ja swój TV zobaczę dopiero za 3,5 tyg.
Narka.
 
Ostatnia edycja:

gadzeciaz

Member
Bez reklam
krzychu

Swoje juz powiedzialem,Krzysiu telewizor do zwrotu!
Czas ucieka,a nawiasem mowiac psuje sie wszystko a wyglada na to ze jak narazie wypadlo na ciebie:(:(:(
Kiedys tak mialem z kamera po okazyjnej cenie ze sklepu,prosto do domu i po godzinie do serwisu!!!
Tyle ze tak jak mowilem okazja??? Na szczescie po czterech tygodniach czesc wymieniona,ponoc z Japoni do Krakowa statkiem plynela tak mi serwis JVS wciskal,ale skonczylo sie ok. Dziala do dzis i wiecej klopotow nie mialem a powiem szczerze ze nie oszczedzalem jej po tym zdarzeniu!!!
Wczesniej tez mialem przeboje z kamera i tez JVS tyle ze S-VHS ta skolei 5-PIEC razy w naprawie i gwarancja o pol roku przedluzona lecz tez dziala do dzis! Nie wiem? Cuda jakie:D
 
Ostatnia edycja:

krzysiek-007

New member
Już jestem przekonany o zwrocie towaru na 80% ale co potem?? zażądać wymiany na inny ten sam model ? bo dodam, że ja odlądam ten TV z odległosci 2 metrów.

( proszę nie komentować ilości cali, że jest za duży do takiej odległości bo mi odpowiada taka przekątna, a odległości od TV nie jestem wstanie zwiększyć).
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
zwrot!

i co z tego ze masz 2 metry,ja mam 3.30 i tez problemu nie robie. Jak by 65 byly tansze i mial bym miejsce to bym se takiego kolosa kupil! Ale tez niestety juz brak miejsca by go zamontowac.
Duze jest piekne! Szczegolnie jezeli chodzi o telewizory,i nie tylko:D
Co dalej? Zwyczajowo proponuja inny model lub inna marke w podobnej cenie.
 

krzysiek-007

New member
A czy może więcej osób z was odpalić te menu gdzie jest całe białe tło i powiedzieć jak wy widzicie te odświerzanie ?

lukałem pobierznie za TV ale już LCD i nie bardzo znalazłem w tej cenie taką przekątną może ktoś z was ma jakies typy do podesłania ?
 
krzysiek-007 napisał:
Już jestem przekonany o zwrocie towaru na 80% ale co potem?? zażądać wymiany na inny ten sam model ? bo dodam, że ja odlądam ten TV z odległosci 2 metrów.

Konsumenckie prawo do zwrotu towaru polega m.in na tym że zwracasz towar i odbierasz pieniądze. Nie musisz podawać przyczyny, dlaczego. W innym sklepie kupujesz to co ci się podoba.
 

arsenal

Moderator
VIP
Może trochę odświeżę ten temat i dodam coś od siebie. Znajomy zawołał mnie bym zobaczył jego nowy super nabytek. Samsunga PS50A656. Szkoda, że nie zagadał przez zakupem. Na szczęście ma możliwość odstąpienia od umowy i zwrotu telewizora co też jutro uczyni. Dlaczego? Bo ten tv jest po prostu nieudany. Bardzo widoczny Fosfor Lag czyli jak to niektórzy mówią "tęcza" a'la projekcja DLP. Czy to sygnał HD czy SD lag wyłazi non stop. Brak bieli i słaby kontrast. Dwie godziny ustawiania, kalibrowania i nic. Nadal biel jest "waniliowa". Kontrast ustawiony na 98 - nie pomogło na czerń której po prostu brakuje. Kolory także nienaturalne. Ale to ustawianie i tak na nic się zdało bo telewizor po 2 godzinach sam wyzerował ustawienia i powrócił do domyślnego Dynamicznego. To już może być wada tego konkretnego egzemplarza ale przecież to niedopuszczalne. Nie pomógł upgrade softu. Nadal telewizor sam zeruje ustawienia. Tryb 100Hz od razu trzeba było wyłączyć bo się nie wyrabiał. Wszelkie "poprawiacze" jak redukcja szumu to tak naprawdę "pogarszacze".
Niestety nie mogę nikomu z czystym sumieniem polecić tego telewizora i radzę się dobrze zastanowić przed kupnem. Także nad tym czy seria 7 może być znacznie lepsza.
 
Tak. W rzeczy samej „przestało się dziać” w wątku. W odświeżającym poście są informacje które były dyskutowane jednak wątek ma ponad 500 postów i może warto wrócić do niektórych kwestii.

Sprawa bieli. Ja wybierałem między Panasonicem 46PY80P a Samsungiem 50A656. Jedną z przyczyn dla których wybrałem Samsunga 50A656 było właśnie to jak świeci bielą. Panasonic jest w tej kwestii „agresywny”, „Samsung” świeci bielą łagodnie. Przesiadłem się z „płaskiego” Philipsa CRT 28” 100 Hz 16:9. Biel Samsunga jak najbardziej mi odpowiada. Zwłaszcza po tej przesiadce. Moje spostrzeżenia na temat bieli Samsunga opisałem w jednym z wcześniejszych postów tego wątku. Osoby które miały wcześniej panel LCD lub inną plazmę niż Samsung mogą mieć inne oczekiwania odnoszące się do bieli i czerni w TV. Napiszę oczywistą oczywistość, ale obrazuje to z czym mamy do czynienia. Biel w LCD to nie biel w plaźmie i odwrotnie. Biel w plaźmie producenta działającego pod firmą „A” to nie biel w plaźmie producenta działającego pod firmą „B”. Nie rzecz w tym żeby bronić tezy że biel w tym TV jest wspaniała, nieporównywalna, powalająca. Czy Samsung ma „waniliową” biel? Polemika mogłaby być długa. Moim zdaniem, to w jaki sposób opisujemy to co widzimy jest kwestią zindywidualizowaną. Najlepszym argumentem w tej polemice są bodźce odbierane przez nasze oczy. I to każdy indywidualnie przy pomocy własnych oczu ocenia co mu odpowiada a co nie. Mając to na względzie warto poświęcić trochę czasu nie tylko na czytanie forum, przed zakupem, warto też empirycznie przekonać się jak różne modele różnych producentów radzą sobie z bielą.

Sprawa „nienaturalności” kolorów. Moje źródła sygnału: analogowe UPC, cyfrowe UPC z kanałami HD + pakiety premium z kanałami HD, DVD. Przez pierwsze 200 h TV pracował na ustawieniach fabrycznych i na sofcie wgranym fabrycznie. Po 200 h zmieniłem zgodnie z potrzebami mojego oka ustawienia dla „standardowy” i dla „film”. Odwzorowanie kolorów oceniam jako prawidłowe i nic ponad to.
Softu nie zmieniałem, na marginesie, nie ma nowszego. Skoro nie ma nowszego to co miał zainstalowane i co upgraedował kolega, kolegi administratora? Warto w tym miejscu zadać pytanie czy ktoś spotkał się z tym żeby Samsung informował co kolejna nowa wersja softu zmienia lub wprowadza. Byłoby to o tyle pomocne, że mogłoby użytkownikom TV ułatwić podjęcie decyzji czy wgrywać czy też nie, nowy soft.

Sprawa „tęczy”. Ja tego nie widzę. Pisałem już kilka postów na ten temat. Teraz dodam że osoby które to widzą w PDP 50A656 mogą równie dobrze to widzieć w innym TV tego samego lub innego producenta z taką samą, mniejszą a nawet większą intensywnością.

Ja TV oglądam z odległości 3,4 m, granie na konsoli z odległości 2,5 m też jest OK. Przypominam że panel ma 50”. Niektórzy piszą o swoich wrażeniach i spostrzeżeniach których doznali lub które poczynili z odległości 0,2 m. Nawet jeżeli zarejestrujecie lub zobaczycie to co jest przedmiotem wynurzeń tych osób, to czy będziecie oglądać 50” panel z odległości 0,2 m.

Sprawa tzw. „polepszaczy”. Poprawa filmów, redukcja szumów itd. Ich używanie nie jest obowiązkowe, co więcej to kolejna zindywidualizowana sprawa w jakim stopniu i w jakim zakresie chcemy ingerować w „wyjściowe” ustawienia urządzenia. Każdy włącza i wyłącza to co chce i kiedy chce. Dodam że funkcje „polepszaczy” posiadają opcje nie tylko włączona lub wyłączona, można także zadecydować o stopniu w jakim ma funkcja działać. Jest dostępna opcja „demo” ekran jest dzielony w pionie na dwie części, można porównać obraz z i bez „polepszacza”.

Ale to ustawianie i tak na nic się zdało bo telewizor po 2 godzinach sam wyzerował ustawienia i powrócił do domyślnego Dynamicznego. Co konkretnie wyzerował i z czego powrócił do trybu Dynamicznego i dlaczego Dynamiczny jest domyślny.
TV przy wyłączonej opcji oszczędzania energii i oglądaniu w nasłonecznionym pomieszczeniu sam przechodzi w tryb Dynamiczny i to jest funkcja tego TV. Pomiędzy trybem Dynamicznym a trybami Standardowy i Film nie ma symetrii w tym zakresie że nie wszystko to co da się „skalibrować” w Standardowym i Film jest możliwe do „skalibrowania” w Dynamicznym. Nie zauważyłem żeby było cos takiego jak „domyślność” któregoś z trybów obrazu.
 
Ostatnia edycja:

arsenal

Moderator
VIP
Pod wyrażeniem "tryb domyślny" rozumiem tryb obrazu jaki pojawia się po pierwszym włączeniu telewizora gdy wyjmiemy go z pudła. W tym przypadku był to Dynamiczny. Jeśli faktycznie powrót do dynamicznego po jakimś czasie jest spowodowany wyłączeniem oszczędzania energii to mój błąd-nie doczytałem instrukcji.
 

popmart

New member
arsenal napisał:
Pod wyrażeniem "tryb domyślny" rozumiem tryb obrazu jaki pojawia się po pierwszym włączeniu telewizora gdy wyjmiemy go z pudła. W tym przypadku był to Dynamiczny. Jeśli faktycznie powrót do dynamicznego po jakimś czasie jest spowodowany wyłączeniem oszczędzania energii to mój błąd-nie doczytałem instrukcji.

generalnie to sprzedaj ten zafajdany tv który tak ci przeszkadza z róznych względów ... po co się tak męczysz ... wypisujesz jakieś epopeje ... kup sobie idealny za twe same pieniadze i się ciesz ....

btw jednak wiekszość jest zadowolona w tym i ja .... i aby nie było znam wady tego tv i sie z nimi godzę .....
 

browny72

New member
Witam,

I ja dorzucę od siebie, bo też jestem bardzo zadowolony z tego TV, co opisałem parę postów wyżej.
Coś mi tu śmierdzi.... Jeśli kupił obecnie nowy TV to musiał mieć nowy soft - czyli najwyższy jaki jest dostępny - 1019. Ja swój TV kupowałem miesiąc temu i miałem najwyższy soft dostępny do tego TV. Ponieważ te plazmy nie są tak łatwo osiągalne (ja czekałem jakieś 3 tyg.), więc albo kupił z drugiej ręki albo jakiś zalegacz z magazynu (co jest raczej niemożliwe) albo jeszcze lepiej po serwisie. W związku z powyższym arsenal, nie truj ludziom głowy takimi niedopracowanymi i lakonicznymi postami, chyba że chcesz ich zniechęcić do zakupu. (ale to już ty wiesz najlepiej).

Pozdrawiam i polecam ten TV, a wrażenia kilka postów wyżej.


PS. Jeszcze raz przeczytałem twój post - to jest ewidentna antyreklama i dzieci się tylko na to mogą nabrać hehe. Jako moderator odpuściłbyś sobie takie zagrywki, chyba że masz na celu odświeżanie tematu.

PS2. A tak w ogóle to myślę, że jest już wszystko (a przynajmniej większość) powiedziane na temat tego TV, stąd mała ilość postów; a może po prostu się nie psują :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry