Przetwornik video 27 , 54 czy 108 Mhz

Robertus64

New member
Bez reklam
Witajcie.
moje DVD posiada przetwornik video 27 Mhz , telewizor mam Sharp LCD 26" - czy jest sens kupic DVD z przetwornikiem np. 108 Mhz - czy zobaczę ewidentnie różnicę w jakości obrazu na 26 calowym TV ?
Dziekuję za ewentualne odpowiedzi.Połączenie mam po kompozycie.
 

kowal

New member
Moim zdaniem nie zobaczysz specjalnej różnicy szczególnie po kompozycie. Dużo większą różnicę zobaczysz prawdopodobnie zmieniając połączenie z kompozytu choćby na Scart (Euro) z sygnałem RGB ustawionym na wyjściu odtwarzacza DVD... Oczywiście najlepiej byłoby podpiąć po Component z Progresive Scan
 

kowal

New member
Poza częstotliwością pracy ważna jest też rozdzielczość przetwornika. Zazwyczaj przetworniki 27 Mhz były 8 bitowe, te nowe 108 Mhz są przeważnie 10 bitowe co finalnie oznacza, że przetwornik zamiast 256 poziomów (8 bit) może wytworzyć ich 1024 (10 bit) czyli generalnie zapewnia czterokrotnie większą rozdzielczość. Większa rozdzielczość przetwornika przekłada się więc na większą możliwą do wytworzenia paletę kolorów:
- trzy składowe sygnały RGB każdy po 256 poziomów (8bit) dają możliwość wytworzenia 256*256*256 = 16,7 mln kolorów.
- j. w. przy 10 bit dostajemy 1024*1024*1024 = 1 mld kolorów.

Różnica w ilości kolorów jest jak widać znacząca pytanie tylko czy będzie zauważalna na TV. Na dobrym analogowym TV lub projektorze CRT pewnie tak. Czy na typowym LCD/Plasma możliwe, ale raczej bym się o to nie zakładał. Szczególnie, że przetwornik przetwornikowi nierówny i choć w większości DVD występują obecnie przetworniki 10/108 to łatwo zauważyć różnicę między odtwarzaczem za 250 i 2500 pln.
 

Deimos

Banned
216Mhz to jest to!!!

W Denonie DVD 3910 jest przetwornik Video to aż 216Mhz, no i dlatego testerom z magazynu :kino domowe" szczeny opadły jak zobaczyli jakość obrazu i bez wahania uznali go najlepszym odtwarzaczem DVD jaki kiedykolwiek testowali.
Też im zaufałem i nie żałuje, że go kupiłem...
 
Ostatnia edycja:

mirzaw

New member
Mój Philips 963SA ma 106 MHz, a SAMSUNG 27 MHz. Oba odtważają 575/50p
Różnica w obrazie jest znaczna - głębia koloru, kontrast, czerń.
 

Robertus64

New member
Bez reklam
No i zakupilem Philipsa 5140 - przetwornik 12/108 Mhz - musze powiedziec że obraz jest widocznie ostrzejszy i kolory bardziej nasycone - warto bylo.
 

Szczepan

New member
Trzeba mieć trochę szczęścia!

Prawie trzy lata używam 963SA i jestem happy.
Kupiłem go w zasadzie tylko dla SA i nie czuję się zawiedziony.
No chyba , że ktoś pczekiwał po nim Bóg wie czego?!
Do video używam EH65 i też na razie mnie nie zawodzi.
Do 963 chętnie zarzuciłbym nowe oprogramowanie.
Jak odnajdę link do belgijskich pasjonatów 963 to rzucę na forum - robili odlotowe sztuczki ale przeróbki były dość rozległe.
 
Do góry