Prześwietlający ekran

Ultro

New member
Cześć, kupiłem projektor, ale przyoszczędziłem na ekranie niestety. Efekt jest taki że zauważyłem że z tyłu na ekranie projekcyjnym mogę dostrzec scenę z filmu ( nie jakoś super wyraźnie ale całkiem dokładnie). W ogóle wydaje mi sie że ekran strasznie odbija światło bo porównując z filmikami na youtube to ja mam czasami dzień w pokoju. ( projektor w trybie low).
Czy to prześwietlanie ma wpływ na obraz bo mi wydaje się że ma ( np ciemne sceny)
Ekran elektryczny chińszczyzna za 700 zeta.

Pytanie co zrobić?

Kupić przyzwoity ekran white czy grey

Projektor to Optoma HD82

Pozdro i dzięki za ewentualne rady.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
to jakas tkanina a'la zwykła roleta? Lepiej i taniej wychodzi roleta gumowana. Nie przepuszcza swiatla, a struktura plótna go nie odbija. Oczywiscie najlepiej ekran.
 
Ostatnia edycja:

fazo

New member
Odbijać jednak powinien. To że prześwituje to też za bardzo nie przeszkadza skoro odbija światło :)
Przyczynami niekomfortowego (jak mniemam) oglądania mogą być:
1. Tak ma być. Po 200-300 godzinach jasność lampy spadnie i będzie lepiej a może nawet i w sam raz.
2. Super jasny projektor i ekran z mega gainem. Można zaradzić montując filtr szary na projektorze lub zmienić ekran na szary lub cieszyć się projekcją w słoneczny dzień.
3. Ekran źle odbija światło. Ekran powinien odbijać światło zapewniając oglądającemu odpowiedni kąt widzenia a nie siać fotonami wszędzie.

Jeżeli ekranu nie można zwrócić i teoretycznie jasnością jest dobrze dobrany do projektora to proponuję poczekać.
 

fazo

New member
Wbrew pozorom degradacja następuje dość szybko. Po zmianie starego projektora na nowy HC4000 miałem wrażenie że oczy wypali. Po 100godz. było lepiej a po 400 (idealnie) zastanawiam się o ile będzie gorzej.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
To znaczy, ze nie kalibrowales.
Chodzilo mi o to, ze nowa czy stara lampa nie ma tu nic do rzeczy. Nie powinno byc takiego zjawiska jakie obserwuje autor tematu. Pomijam kolor scian i wystroju pokoju, ktrory w idealnych warunkach powinien byc czarny. Nawet jesli ekran minimalnie odbja swiatlo to nie bedzietego widac. W przeciwnym razie wiemy jak jest - malo kto ma dedykowany ciemny pokoj pod projektor.
Niepokoi mnie ten przeswitujacy material. Teoretycznie skoro przepuszcza, to znacznie mniej swiatla zostaje odbite
 

fazo

New member
Kalibrowałem. Poczytaj sobie jaki jest spadek jasności lampy z czasem. Wymieniłem projektor z lampą z ponad 50% przebiegiem na nowy i jaśniejszy, więc chyba normalne że jasność była znacznie wyższa niż ta do której byłem przyzwyczajony. Najlepsze że kolega miał Z5 z lampą kończącą żywot i jak zobaczył u siebie mój stary projektor to stwierdził że jest mega jasny :)
A jaki jest efekt u autora to żaden z nas nie wie bo nie widział tego na oczy. Całkiem prawdopodobne jest że wszystko jest w porządku.
 
Do góry