przesterowany bas w części filmów

robert26011988

New member
Witam.
Mam amplituner Denon 1909 + Jamo S 606 HCS 3 + Jamo Sub 200.
Problem polega na tym, że w części filmów jest przesterowany bas.
Dźwięk jest dekodowany przez amplituner ponieważ przepuszczam go przez HDMI jako strumień DD5.1/DTS.
W 80% filmów dźwięk jest ok, bas jest normalny a w pozostałej części wygląda to tak jakby było włączone duże podbicie basu. Głośnik basowy wychylał się maksymalnie i brzmi to niefajnie.

Jakieś pomysły gdzie może leżeć przyczyna?

Jak wyłączę suba i bas idzie tylko na głośniki we frontach to również jest przester. W amplitunerze nie mam podbitego basu a nawet stłumiony. W subie głośność ustawiona na ok 3/5 mocy.

Co jest nie tak ?
Pomocy

Z tego co zauważyłem głośniki zaczynają dudnieć poniżej 40 Hz (słychać tak jakby były przesterowane). Czy da się w moim amplitunerze odfiltrować z suba dźwięki o częstotliwości poniżej 40 Hz? W komputerze raczej nie da się tego zrobić bo dźwięk dekodowany jest przez amplituner - chyba że się mylę to mnie poprawcie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Z tego co pamiętam dolne pasmo s606 kończy się na 42Hz, więc nic dziwnego że nie przenoszą efektywnie poniżej 40Hz. Spróbuj w ampli ustawić częstotliwość odcięcia zarówno kolumn jak i suba na 80Hz i sprawdź czy efekt nadal występuje. Jak masz podłączone kolumny - bi-amp czy zwyczajnie? Zobacz czy kable dobrze podłączyłeś + i -. Kolumny te potrafią jednak zadudnić nawet jak są poprawnie ustawione. Jak je miałem to na niektórych filmach basu było za mało a na niektórych aż w rezonans wprowadzały meble, ciężko je było ustawić.
 
Ostatnia edycja:

robert26011988

New member
Ogólnie amplituner mam podłączony do karty graficznej (Geforce GTS 450) przez HDMI i po tym kablu leci dźwięk (nie dekodowane ścieżki DD/DTS/Dolby TrueHD/DTS HD MA).

Fronty podłączone zwyczajnie, w amplitunerze ustawione na "Large" i odcięcie na 80 Hz (LFE+Main) więc tu odcięcie chyba nie ma nic do rzeczy. Reszta głośników ustawiona na "Small" i odcięcie na 100 Hz.
Sprawa dotyczy dudnienia suba a nie frontów.

Przed chwilą podłączyłem amplituner 3 kablami minijack->2xRCA z karty dźwiękowej Asus Xonar DX do wejścia EXT IN w amplitunerze i bas już nie dudni - ale w tym przypadku dźwięk dekodowany jest przez komputer.
Takie rozwiązanie jest dla mnie półśrodkiem więc proszę o dalsze sugestie co może być nie tak.

Podłączyłem amplituner do karty dzwiękowej również za pomocą optyka i puściłem niezdekodowaną ścieżkę Dolby Digital i sub znowu dudni.

Może ktoś mi powie jak w amplitunerze działa odcięcie dla kanału LFE (sub)? Można je ustawić od 80 Hz do 250 Hz. Czy w tym przypadku odwrotnie do reszty głośników są przenoszone częstotliwości poniżej ustawionej wartości ?

I to samo pytanie co do Suba, czy jak na potencjometrze na subie ustawie jakąś wartość odcięcia to są przenoszone częstotliwości poniżej ustawionej wartości czy powyżej tej wartości?

Może ktoś przetestuje u siebie dźwięk w filmie Project X najlepiej ze ścieżką dźwiękową AC3. Sam początek jak koleś wchodzi do domu, w tym momencie bas strasznie dudni.
 
Ostatnia edycja:

janek_56

New member
Nie chodzi o to jakie jest pasmo przenoszenia kolumn a na jakich pasmie pracuje amplituner. Gdyby tak było gora charczala by zawsze. A do wzmacniaczy nie mozna by dobrac glosnikow.

Problem lezy w filmach. Czy sa to filmy oryginalne?
 

robert26011988

New member
Problem rozwiązany.
Restart mikroprocesora w amplitunerze (wciśnięcie kombinacji trzech przycisków) i ustawienie od nowa. teraz wszystko gra idealnie :)
Pozdrawiam
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
U różnych producentów czy modeli ampli pewnie jest to inna kombinacja, chyba że masz taki sam jak kolega? Kombinacja ta powoduje powrót do ustawień fabrycznych. Czasami warto przed oddaniem do serwisu sprawdzić tą opcję jak się coś chrzani, coś nie funkcjonuje tak jak powinno. Wiadomo to tylko elektronika, szczególnie w tych czasach jak producenci ze wzmacniaczy czy amplitunerów robią urządzenia multimedialne:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Rozumiem że 250-tka to Jamo sub 250 lub JBL ES 250? To może być wina złej akustyki w pomieszczeniu, złego ustawienia czy regulacji. Nie ma co wymagać też od budżetowych subów. One prawie wszystkie dudnią. Mój także w niektórych momentach mnie denerwuje, nawet myślałem żeby wymienić na konstrukcję zamkniętą:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

robert26011988

New member
Co do 250 to ma ją mój kolega i niestety też miał problem z dudnienim suba, w tym modelu trafia się wadliwa elektronika, także odeślij na gwarancje. Jak zresetować mikroprocesor masz napisane w instrukcji, u mnie na stronie 55. Trzymasz klawisze INPUT MODE i SPEAKERS i włączasz ampi przyciskiem ON/OFF. Wyświetlacz miga w sekundowych odstępach i ampi zresetowany. Zresetowałem go bo przy automatycznej konfiguracji fronty wykrywał mi jako małe głośniki. Po resecie głośniki wykrywane są prawidłowo, grają ładnie i sub już nie dudni.
 
Ostatnia edycja:
Do góry