przekątna ekranu vs 4K vs dostrzegane różnice

jk_seeker

New member
Witajcie,

szukam dla siebie telewizora, którego zakup planuję przed Euro2016. I pomijając wszelkie techniczne aspekty dot. rodzaju matrycy, częstotliwości jej odświeżania itd., chciałbym dziś skupić się na przekątnej ekranu: rozważam pomiędzy 55 a 65 cali. Wiem, że nie ma za dużych telewizorów :) ale budżet jest skończony, dlatego zakładając nawet ok 10 tyś na tę przyjemność, będę stał przed wyborem: większy (65 cali), ale "gorszy" lub mniejszy (55/58 cali), ale "lepszy". A przechodząc do meritum:

odległość, z jakiej oglądam TV, to ok. 2,80m. Zakładając wyliczenia z kalkulatora odległości, przy 4K w ogóle nie powinienem się zastanawiać i kupować co najmniej 65 cali. I tu zaczynają się moje wątpliwości, które potwierdziłem empirycznie.

Odwiedziłem kilka sklepów i obserwowałem obraz 4K (albo był to zwiastun "Paktu" na Samsungach, albo jakieś demka 4K) z identycznej odległości, z jakiej będę go oglądał w domu. Zauważyłem, że nawet, jeśli pod lupę wziąłem przekątną 55 cali, to podchodząc do samego ekranu, nie dostrzegałem więcej detali, niż jak stałem oddalony o ok. 2,80m.

Co to oznacza? Czy to wina słabej jakości filmików w 4K, czy też kalkulator odległości podaje je zdecydowanie zawyżone? Jakie są Wasze obserwacje w tym temacie? Dodam jeszcze, że na bank nie była to wina niskiej jakości telewizora - obserwowałem modele 55 calowe za ok 10 tyś. zł.

Pozdrawiam
Jarek
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Ja mam 4K 75 cali i oglądam z odległości 2,6 m. Jednak przy najlepszym możliwym obrazie (kamera 4K, zdjęcia wysokiej rozdzielczości) widzę że mógłbym jeszcze się przybliżyć o pół metra bo wówczas widać znacząco więcej szczegółów. Jednak wtedy cały obraz już robi się za duży i ciężko objąć go wzrokiem.
 

John_Lenon

New member
Ciekawe czy to faktycznie było puszczone w 4K. Do prawdziwego UHD potrzeba jeszcze odtwarzacza bluray, a niestety w Euro takich nie ma.

Druga sprawa jest taka, że w TV 65 cali ludzkie oko nie zobaczy szczegółów UHD jak widzi obraz z dalsza niż 2,73 m, ale to jest tylko teoria, bo w praktyce trzeba stać bliżej niż 2m.
 
Ostatnia edycja:
Do góry