Proszę o pomoc w wyborze miejsca jak i samego projektora.

NrGx2

New member
Witam raz jeszcze wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość ;) Otóż za ok 2mc przeprowadzam się na własne m3 i jestem na etapie ustalania gdzie i jaki projektor umieścić. Chodzi mi o to aby był maksymalnie duży obraz w roz. 1920x1080 może mieć 3d Poniżej umieszczam poglądowe szkice jak to mniej więcej ma wyglądać:
Wariant A: odległość proj. <-> ściana na obraz ok 3,4
Wariant B: odległość proj. <-> ściana na obraz ok 5,8
Wysokość mieszkania to tylko 2,68 stąd rodzi się problem, ponieważ planuję też grać w ps3 move przez co wariant B jest mało odpowiedni z powodu kąta padania projekcji na ścianę, chodzi mi o to że gdy będę stał między projektorem a ścianą na której będzie wyświetlany obraz to mogę go zasłaniać tłowiem? Z kolei w wariancie A boję się że będę miał zbyt mały obraz spowodowany niewielką odległośćią która dzieli projektor od ściany (chciałbym aby miał min 3m szerokości) a może się mylę? Na projektor chciałbym przeznaczyć ok 3,5tys

"UWAGA! Z powodu częstego spamu linki do postów można dodawać dopiero po napisaniu 5 wypowiedzi."
pozwólcie że to obejdę w ten sposób

h t t p:// geobor .home.pl /test/dj/z1.jpg

h t t p:// geobor .home.pl /test/dj/z2.jpg

Co do reszty KD to chcę zakupić Klipsch Synergy F3/C20/B2 + Yamaha RX-V1067 lub RX-V767 (chodzi mi o 2 wyjścia hdmi w tej cenie nic innego nie znalazłem)

Może ktoś ma coś do zaoferowania?
 

redlum

New member
Bez reklam
Jeśli masz możliwość kupna na początku projektora - a potem doinstalowanie ekranu, to tak bym zrobił. Z obrazków wynika - że będziesz oglądać z odległości 2-2,5m - więc ekran o szerokości 3m to już przesada. Czytając napisy będziesz musiał ruszać głową w prawo i lewo - bo wzrok nie będzie ogarniać całego ekranu. Najlepiej - tak jak pisałem na początku - kup projektor i puszczaj obraz na ścianę i wtedy regulując zoomem znajdziesz optymalną wielkość ekranu dla siebie.

Druga sprawa: na rysunkach widać że projektor nie będzie na wprost ekranu. A to sprawia, że potrzebujesz projektor z Lens Shiftem. W kwocie do 3,5tyś z taką funkcją fullHD nie kupisz.
 

NrGx2

New member
Oglądać będę mógł z nieco ponad 3m jeśli przestawię hokery i przesunę sofę na czas projekcji :) co do samego obrazu to jeśli wybiorę wariant A, to mam spore możliwości w ustawieniu centralnie projektora do obrazu, w takim przypadku Lens Shift był by zbędny? Ale nic nie stoi na przeszkodzie abym dołożył parę zł (widziałem już za ok 4tys z opcją Lens Shift)tylko czy jest sens.
Oczywiście mam możliwość kupna w pierwszej kolejności projektora (ale nie mam pojęcia jaki model wybrać?) Tylko teraz muszę wskazać pani od projektu kuchni gdzie będzie projektor tak aby mogła zrobić projekt kuchni i salonu. A ja już bym mógł zrobić bruzdy pod zasilanie i kabel hdmi od ampli do projektora. Amplituner będzie stał pod tv który widać na rysunku więc kawałek do kucia tynków mam.

Znalazłem na allegro kabel "Vitalco Flat HDMI 1.4 3D HighSpeed Ethernet 10m" czy miał ktoś z was z nim do czynienia, spełni swoją funkcję czy to jakiś bubel?

Co się stało z drugim postem forumowicza, nie zdążyłem odpisać, a nie pamiętam nicka.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
PRojektor z lensshiftem to bajer. Od 2 tygodni mam taki i nie wiem jak poprawanie wyregulowałbym obraz względem ekranu co do milimetra bez lenshiftu. U mnie wisi na suficie na uchwycie Vogelsa. Cena proektora juz od 3800. Odleglosc ogladania ok. 3 metry, ekran 240 cm, przekatna ok.107 cali. Wcale nie jest za duży, a rozmiar napisow czesto mozna wyregulowac, zalezy na czym ogladasz.
Kabelek powinien wystarczyc, ale chcesz kupic mocne w basie i energii Klipsche i zdusic je Yamaha?. Szkoda, zainwetujw Onkyo lub Harman. No tak, ale te 2 wyjscia. Chyba Onkyo 709 lub cos z nowych Harmanow, KH265, ale to daopiero za ok. 3 miesiace.

Zrysunkow wynika, ze jednak mozesz miec troche nie wygodnie z tak duzym obrazem z tak bliskiej odleglosci. W praktyce nie bedzie Ci sie chcialo za kazdym razem odsuwac kanapy i krzesel by wstac po drinka ;) Kup projektor malo ze z lenshiftem to z duzym zakresem zoomu. Ja ma m Epson 3200 i jest spoko, zoom 2.1x, potezny zakres lensshiftu, a do tego dobry uchwyt z pelna regulacja i glowica kulową.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
"...i nie wiem jak poprawanie wyregulowałbym obraz względem ekranu co do milimetra...".
Bardzo prosto - najpierw montujesz projektor i wyświetlasz obraz na ścianie, i stąd wiesz gdzie dokładnie zamontować ekran... ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
jasne, chodzi o to ,ze zawsze zjedzie wiertarka o pol centymetra, itp. Poprostu z LenShiftem nie ma tego problemu.
 

redlum

New member
Bez reklam
aa - w końcu zrozumiałem o co chodzi w twojej wypowiedzi z tym bajerem - "bajer" zawsze mi się kojarzył z czymś nie do końca potrzebnym tylko dla lansu - a tutaj chodzi ci o "potrzebny bajer" :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tak, bajer jak najbardziej przydatny :eek:k:
W mojej wypowiedzi nr 4 proponowałem zalozycielowi tematu Harmana 265 jako lepszy od Yamaszki i z 2x HDMI Out. Sprostowanie. Nie bedzie on posiadal dwóch wyjsc HDMI, model 365 tez nie. Pozostaje Onkyo 709, ale ceny zaczynaja sie od 3400.
 

redlum

New member
Bez reklam
na dniach ma wejść do sprzedaży Yamaha 771 - sam ją kupuję jak tylko się pojawi
 
Ostatnia edycja:

redlum

New member
Bez reklam
Poczytałem trochę o Onkyo 709 i ma parę przydatnych funkcji - np przesunięcie dźwięku względem obraz - ale czy dopłata do niego jest warta ponad tysiąc złotych? Ja mam KEFy 3005SE w salonie niecałe 20m2, które używam w 95% do kina i TV - więc bardziej patrzę na dodatkowe bajery jakie mają amplitunery niż jakość muzyki.
Ale może skończmy ten offtopic i zajmijmy się tematem.

Jak możesz ustawić projektor centralnie - to bym chyba brał DLP. W podobnej cenie możesz mieć lepszy obraz i ile nie widzisz efektu tęczy.
 

NrGx2

New member
Czyli widzę że mogę śmiało montować tak jak ukazuje to wariant A, z racji tego że mam jeszcze trochę czasu to na razie położę tylko przewody w to miejsce a nóż na dniach pokaże się jakiś nowy test projektora :) Co do ampli teraz mam dylemat Onkyo 709 (cena ok 3400) ponoć lepiej zgra się z Klipsch F1 czy Yamaha 771 która nie wiem ile będzie kosztować i jak gra, nie pozostaje mi nic innego jak poczekać na Yamahe i udać się do sklepu na odsłuch chyba że będzie tyle samo kosztować co Onkyo to skłonię się ku 709 odnoszę wrażenie że większość osób by tak zrobiło.

Ponaglam pytanie czy ten kabel wystarczy? czy macie jakiś inny sprawdzony w podobnej cenie?
Aha i znalazłem coś takiego KLIPSCH NEW SYNERGY wyższy model od tego co chciałem..
allegro .pl/klipsch-new-synergy-zestaw-hi-end-f30-c20-b20-i1701361006.html

jak uważacie, warto zaryzykować?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dokładnie, najpierw kalkulator i projektor. Roznice w polozeniu projektora miedzy wariantem A i B masz kolosalne, wiec jak mozesz oszacowac długosc kabli i miejsce na uchwyt projektora? Kalkulator Ci w tym pomoze. Czy czasem wariant w ktorym masz daleko projektor nie będzie pzreszkadzac w otwieraniau szafek kuchennych? Tak jak napisał kolega kilka postów wyżej, z drugiego rysunku wynika, ze projektor nie jest idealnie wysrodkowany wzgledem ekranu, albo tytlko tak sobie zaznaczyłeś polozenie i wielkosc ekranu, albo tylko tak sobie oba polozenia projektorow, ale i tak w dalszym ciagu ja widze miejsce na idealne wyrodkowanie projektora, albo wyłacznie lenshift.

Klipsch New Synergy to nic innego jak tylko kosmetyczne zmiany; plastik okalający basreflex oraz otoczka glosnikow przypomina lakier fortepianowy, ale tylko przypomina. Brzmienie dokladnie to samo.

Ale troche Ci sie dziwie. Po pierwsze zakupow na Allegro, po drugie Klipsch F to żaden HiEnd (jak wynika z podpisu aukcji), po trzecie chcesz kupic drogi amplituner a wybrales Klipsche? Klipsche nie są atrakcyjne brzeniowo w muzyce, raczej do łupanki lub do kina. Natomist jesli wybierzesz muzyczne kolumny, to rowniez dadzą radę w kinie. To samo jest z amplitunerami. F3 to gabarytowo potezne kolosy mogące nagłosnic festyn w Koziej Wólce. Z rysunków domyslam sie ze to mieszkanie w bloku, sądząc po metrazu, a wstawiajc do mieszkania F3 spropwadziłbyś na siebie sąsiadów z siekierami. Gdzie bys chcial je postawic, do ogladania na projektorze czy telewizorze, bo masz na to dwie rozne sciany. Domyslam, sie, ze wzgledem projektora. KOlejne pytanie; jaki obszar masz do naglosnienia ile metrow kwadratowych. Pomimo tego ze masz otwarta przestrzen powiniens wziac pod uwage prostokąt w ktorym siedzisz czyli zestaw od frontowych glosnikow do tylnych plus poprawka na rozchodzenie sie fal. Sporbuj policzyc jaką czes w metrach chcesz naglosnic.

Gdzie chcesz umiescic tylne (Boczne) glosniki?

Jaką dysponujesz kasą; czy osobno na rzutnik, ampli i kolumny, czy calosciowo, np. 10 tys.? Czy te Klipsche to juz decyzja zapadla czy nadal szukasz? Interesuje Cie kolor wykonczenia kolumn, bo masz ladny projekt w nowoczesnym stylu, chłodnej czarno-bialej kolorystyce. Jesli bedzieszmial jasne sciany nie pomoga one w ogladaniu. Swiatlo bedzie sie rozchodzic, tracic będzi na tym kontrast i kolorystyka.
Ale nie popadajmy w paranoje. Albo budujemy salę kinową albo wieszamy projektor jako dodatek do pokoju. Mniemam, ze to drugie, wiec zalecenia dotyczace wygladu pomieszczenia do ogladania filmow nie powinne zepsuc Ci projektu mieszkania. To taki Off Topic.

Nie kupuj w ciemno po wyglądzie i opniach. Na forum znajdziesz kilka propozycji a potem wybierz się i posłuchaj. Kup te które Ci najbardziej spasują. Nie kupuj w emocjach (a tak dzialają Klipsche, są zawsze głośniejsze od pozostałych, wiec ludzie je wybierają myślac, ze lepiej grają. Popros o wyłączenie wszelkich ulepszaczy, sciszenie, wyrównaj głośnosć względem pozostałych propozycji i wsłuchaj się we wszystkie pasma, szybkosć reakcji basu, poprawność wysokich tonów, itd. Pamietaj ze kupujesz sprzet na lata. Nie mozesz byc potem rozczarowany. To Tobie ma się podobać.

Kabel wystarczy taki za 10 metrow do 150zł. Ja za 10 metow dalem 260 zł dla pewnosci, ale tak cena za 10 metrow to nic wielkiego, bo niektorzy tyle placa za pol metra. Jakis uzytkownik pisal, ze kupil 10 m za 140 i dzialał wysmienicie, ten:
http://www.kabelek.pl/p,pl,80,przew...80+o+dlugosci+10m+hdmi+1-4+3d+high+speed.html
, wiec spokojnie moze byc. Jak kupilem akurat na kabelek.pl Prolink Futura
http://www.kabelek.pl/p,pl,1376,prz...70+o+dlugosci+10m+hdmi+1-4+3d+high+speed.html
i tez dziala super.
nie czarujmy się, Prolink też żadna firma, ale działa.
 
Ostatnia edycja:

NrGx2

New member
Projektory w cenie 3-4tys maja regulację zoom więc pozostaję przy wariancie A.
Jeśli masz jakieś specialnie wyśrodkowane miejsce to wskaż mi je, ja chyba pozostanę przy zrobionej pod projektor zabudowie która będzie na środku kuchni nad mini barkiem. Więc nie będę potrzebować uchwytu, jedynie może LenShift.

Głosniki Klipsch New Synergy sprawdzałem na stronie producenta są ciut głośniejsze dokładnie o 0,5 dB od F3 i jak sam napisałeś różnią się trochę wyglądem dla jednych na + dla innych przeciwnie. Mi się podobają a co do ich gry.. słuchałem kilku zestawów na Onkyo 608 i te najbardziej przypadły mi do gustu a w szczególności ich potężna moc. Czy może proponujesz do mojego małego mieszkania Klipsch F1?. Nie jestem audiofilem i nie wiem czy nawet zauważył bym róznicę "brzmieniową" w przypadku innych kolumn ;) póki co jeszcze mieszkam ostatnie 2 mc u rodziców gdzie od kilku lat moim kinem domowym nazywam zestaw satelitek creativa 5.1 podłączone oczywiście do komputera ;) Wiec uważam że naprawdę odczuję kolosalną różnicę podczas oglądania filmów bo przede wszystkim do tego mi one posłużą.
Czy jednak nadal coś innego proponujesz? Byle nie w kolorze wiśni itp, najlepiej czarne albo białe.

Rozmieszczenie tylnich głośników, planuję wpuścić je częściowo w scianki jak na rysunku poniżej, nie mam innego pomysłu.

http://geobor.home.pl/test/dj/a1.jpg
http://geobor.home.pl/test/dj/a2.jpg

Liczyłem na projektor 3,5tys kolumny 3,5 i amplituner 2-3tys tak więc koło 10tyś. i jakiś tv za 3,5 np sony KDL-40EX720. Co do projektora to kiedyś oglądałem trochę filmów z Epsona bodajże EH-DM2 w jakości dvix i grałem w PESa na gołej białej ścianie (nie miałem żadnego innego porównania jak tylko mój LCD 27") i powiem szczerze że byłem zajarany tak samo jak i moi znajomi. Więc teraz gdy kupię projektor full hd będę oglądać filmy bd czasem N-ke i grac w ps3 to podejrzewam że będzie tak jak przy głośnikach.. totalny orgazm ;) a jeśli się mylę to z czasem trzeba będzie zainwestować w jakiś ekran. A póki co najwyżej pomaluję dokładnie miejsce na obraz z projektora jeśli zajdzie taka potrzeba.

Co do kabla to zrozumiałem to tak, że moja propozycja też jest ok? :) Chodzi mi o to że ten kabel jest płaski co ułatwi mi położenie go w płycie żelbetonowej bo chyba z tego sufit zrobili.
 

NrGx2

New member
z.jpg


wz.jpg




Docelowe miejsce projektora, teraz nie wiem czy zrobić jednak zabudowę pod niego w tym podwieszany suficie (może się grzać) czy użyć wieszaka, nie podoba mi się to rozwiązanie gdyż wszystkie kable będą na wierzchu ;/
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zoom zoomowi nie równy. Mają zoom 1.1x oraz nawet ponad 2x. W jednych wiec musisz dokładnie znać odległość od ekranu, w innych możesz sobie pozwolić na zamontowanie gdzie Ci wygodniej, ale pamiętaj, ze operowanie zoomem i odległością projektora to dwie różne sprawy. Jasność i jakość obrazu będzie się różnić.

Kupując projektor bez Lens Shift jesteś skazany na z góry założony fabrycznie Offset czyli stałą odległość wyświetlania względem wysokości osi obiektywu, bez możliwości regulacji góra-dół. Musisz wiec kupić uchwyt ze ściśle określoną wysokością lub do jej regulacji. Może okazać się ze do poprawnego wyświetlania musisz mieć uchwyt na 50 cm drążku, więc będziesz zahaczał głową o projektor. A to nie ma nic wspólnego z estetyką i wygodą. Jeśli wiec w domu okaże się że masz obraz za nisko lub za wysoko, jest za duży lub za mały to pozostanie Ci już tylko zoom, Co nie do końca może Cię zadowolić. Oczywiście to sytuacja skrajna i potencjalna. Mając Lenshift możesz kupić najkrótszy uchwyt, np. 5cm od sufitu. Resztę załatwi Lenshift. Teraz widzę że masz wnękę która ma ok. 40 cm wysokości lub w poście #17 dużo niższa i wg mnie fajniejsza. Projektor będzie na stałe przymocowany, czy planujesz jakąś windę? Jeśli nie windę to jakiś minimalny uchwyt. Co tzn. czy będzie się grzać? Jak chcesz go w taki razie przymocować? Jeśli chodzi o to, czy nie będzie za mało miejsca na wentylację między projektorem a sufitem to się nie przejmuj. Przecież gdy stoi na stole bez wysuniętych nóżek to też działa. Wentylacji raczej nigdy nie ma na dole obudowy (w przypadku montażu sufitowego ba górze obudowy). Przeważnie z przodu i z tyłu. Wszystko przemawia dalej za Lenshiftem. Docenisz to jak się zdecydujesz i będziesz montować i regulować obraz. Nie przejmuj się wystającymi kablami. Jeśli nie potrzebujesz innych niż HDMI, to jeszcze tylko zasilanie, ewentualnie jak już zamierzasz kuć to wrzuć jeszcze Jack 3.5. Może kiedyś zachce Ci się mieś elektryczny ekran sterowany z projektora, a do tego taki kabelek jest konieczny. Te 2 (3) kabelki możesz wysunąć z suftu tylko tyle ile trzeba, np. 15 cm. W Epsonie np. możesz dokupić sobie specjalną obudowę zakładaną na tył projektora, która maskuje kable, ale sporo dodaje do rozmiarów rzutnika i niemało kosztuje.

Widzisz, niczego dokładnie nie możesz zaplanować, bo nie masz jeszcze projektora. Kup go najpierw, potem prowizorycznie (np. na drabinie lub z pomocą innej osoby) go zamontuj, wyreguluj obraz i dopiero potem planuj wnękę sufitową.

Co do wyśrodkowania projektora chodziło nam oto że względem lewej i prawej strony nie jest on na środku w stosunku do narysowanego obrazu. Jest bliżej zlewozmywaka i dalej od telewizora. Ze 30 cm należałoby go przesunąć w stronę telewizora. (jeśli chcesz bez lenshiftu). Domyślam się ,że wnęka sufitowa robiona na projektor (jej wysunięcie, długość) ma odzwierciedlenie w długości blatu, który stoi pod nią. Teraz rozumie dlaczego projektor nie będzie wyśrodkowany. Odpowiedź masz już sam. Tylko lenshift.

Nie rozumie tej wypowiedzi z uchwytem na projektor. Jak chcesz przymocować projektor do sufitu bez uchwytu? Na pierwszych rysunkach pokazujesz projektor przy suficie, a teraz piszesz że nie potrzebujesz uchwytu?

Głośniki w ściankach to nie najlepszy pomysł i jakość dźwięku, ale przy pełnowymiarowych tylnych satelitach rzeczywiście mogą nieco przeszkadzać przy codziennym życiu. Chcesz zamówić Klipsch B2 na tyły a to też nie małe głośniczki. Jeśli chcesz je wpuścić w ścianę to szkoda zakupu. Są zaprojektowane jako wolnowiszące (stojące). Jeśli musisz to może poszukaj typowych do zabudowy ściennej lub sufitowej, takich, gdzie ich powierzchnia jest zlicowana ze ściana.

Co do ich rozmieszczenia to przede wszystkim nie zachowałeś symetrii Rozumie, że ze względów praktyczno-estetycznych należałoby zachować położenie lewej tylnej satelitki przy ścianie z oknami. Przecież na blacie z minibarku go nie postawisz. To mi wydaje się logiczne, ale dlaczego przybliżyłeś w takim razie potencjalne położenie prawego głośnika, skoro masz miejsce go ok. 50-60cm przybliżyć w stronę telewizora?. To wydaje mi się bezwzględnie do poprawy. Natomiast metody i rozmieszczenia w Twoim przypadku zaproponowałbym takie:

1) głośniki do zabudowy na wysokości jak zaznaczyłeś
2) Klipcshe na uchwytach ściennych, lewy nad blatem minibarku, tak by nie przeszkadzał gdy będzie na nim coś położone i względem niego na tej samej wysokości prawa satelita. (wariant mocowany do ściany)
3) Obie satelitki na uchwytach sufitowych, lewy nad blatem minibarku, i względem niego na tej samej wysokości prawa satelita. (wariant mocowany do sufitu). Problemem w tym przypadku jest znalezienie odpowiednich uchwytów z takim kątem regulacji by głośnik nakierować na ucho oglądającego (zazwyczaj mają mały kat nachylenia)
4) lub płaskie Cantony GLE 410

Kabelek jak dla mnie może być. Płaski trochę mniej kucia, ale myślałem, że sufit będzie podwieszany. Żelbet kuje się koszmarnie, chyba że warstwa tynku na nim to OK.

Rozumie, ze obraz będzie padać na ścianę? Białą czy jasnoszarą? Jasnoszary nieco zwiększa kontrast. Są specjalne farby do malowania ścian pod ekrany (ale bez przesady).

Dziś wiem do czego jest Full HD. A szczerze to większa rozdzielczość by się przydał przy rozmiarach ekranowych.

F1 to może za mało, ale F2 spokojnie dość. Nadal twierdzę, ze F3 to U Ciebie przesada. Moje propozycje do czarnych lub białych kolumn w tej cenie to Kef C7 (czarne) lub Canton GLE 470.2 lub 490.2 (czarne lub białe). Cantony mają w dodatku w ofercie fajne satelicki, płaskie, jedynie 10 cm. Mógłbyś je z powodzeniem zamontować bez wnęk. A niewiele wystają. To najtańsze przyzwoicie grające białe kolumny na rynku. Do twojego projektu jak znalazł.
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Maksymalny obraz wg zaleceń THX przy odległości oglądania 3 m (raczej max. 2.8 m bez przesuwania mebli) to tylko 190-200 cm, większe nie są zalecane szczególnie w przypadku projektorów LCD (możliwa pikselizacja). Dodam jeszcze, że teoretyczna szerokość ekranu dla sygnału 1080p wyniesie 1.67 m (odl.=1.8Xszer.). Obraz o szerokości 200 cm można uzyskać bez problemu z odległości 3.4 m z większości popularnych rzutników, współczynnik projekcji, czyli stosunek odległości do szerokości ekranu (ang. Throw Range) TR 1.7.

Za około 3800 zł można kupić Epsona TW3200 z Lens Shift (LCD), z obozu DLP Samsunga A600 (3500 zł), BenQ W1100 (3800 zł), Mitsubishi HC3200/3800, Optoma HD20.

Generalnie montaż projektora DLP bez Lens Shiftu jest trudniejszy, trzeba uwzględnić wielkość offsetu, czyli odległość pomiędzy osią optyczną obiektywu a górną krawędzią ekranu (przy montażu sufitowym), przykładowo dla Samsunga A600 wynosi 12%, BenQ W1100 - 34% wysokości ekranu.

Można jeszcze rozważyć montaż ekranu rozwijanego na krótszej ścianie. Nie twierdzę, że to rozwiązanie idealne, ale ma istotne zalety:
- ekran może mieć nawet 120'' przy odległości oglądania 4-4.3 m,
- większy obraz zapewnia lepszy efekt "kinowej" prezentacji i więcej swobody dla widzów,
- projektor jest zainstalowany nieco dalej od kuchni (wilgotność!).
Niestety problemów z prawidłowym rozstawieniem głośników byłoby więcej niż w wariancie A, na przykład, co zrobić z prawą kolumną główną i przewodem do niej. Jednak osobiście wybrałbym ten wariant.

Wariant A zakłada oglądanie obrazu z projektora z odległości 3 m, a telewizor 40" chcesz zainstalować 4.5 m od kanapy i nie ma znaczenia, że tak robi 95% ludzi, między innymi za namową projektantów wnętrz. To po prostu nieporozumienie, szczególnie w roku 2011, w dobie powszechności źródeł HD.
Dlatego proponuję przede wszystkim montaż telewizora na dłuższej ścianie, bez względu na to, gdzie ostatecznie umieścisz ekran projektora. Mój typ w jeszcze rozsądnej cenie to plazma Panasonic 50G30 lub 55VT30 (po wygranej w LOTTO), ewentualnie dobry LCD>50".

Jeśli chodzi o amplituner, pozostałbym przy 767 Yamahy (1900 zł),
głośniki np: JBL ES Pack (ES80)-3900 zł,
Magnat Quantum 555/C53/553/sub JBL ES150 - ok.4000 zł,
Canton GLE490 - świetne, ale chyba trochę za duże.
Kolumny przednie w wariancie A są rozstawione zbyt szeroko, maksymalnie można przyjąć 2.7-3 m i odsunąć chociaż 30 cm od ściany tylnej, inaczej nie będzie mowy o stereofonii, quadrofonii i każdej innej fonii, a rezonanse basu będą przesuwać naczynia w kuchni:).

Pozdrawiam.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zgadzam sie z Tobą alkor, ze dzis projektanci sobie, a audio video sobie. Ma ładnie wygladac, ale o pozostałych wrazeniach juz zapominają. niekiedy zapominają nawet o wygodzie, czy uzytecznosci i praktycznym wykorzystaniu. Zwróciłes uwage na wazna kwestię umieszczenia tV na wiekszej scianie i oddalenia Projektora od kuchni, oraz zaciesnienia frontowych kolumn. Nie chciałem tego sugerowc wczesniej, poniewaz myslalem, ze autor ma to juz wziete za pewnik. Takie rozwiązanie jest wg mnie najlepsze. Autor watku bedzie nawet mogl zerkac na telewizor podczas przyrzadzania posilkow :D

Z tymi zaleceniami THX to bym nie przesadzał. Owszem też się nimi zawsze sugeruje, ale i tak na koniec dostrajam zawsze dla siebie. Ogladam Epsona 3200 na 240 cm szerokim ekranie z 3 metrow a pikseli nie widzę, ani głową nie kręce na boki (efekt pierwszego rzędu w kinie). Najpierw właczyłem projektor, pokombinowałem gdzie i jaki obraz byłby najlepszy, potem go zamontowałem, dokładnie wyregulowalem polozenie i wielkosc obrazu, wymierzyłem i zamowiłem ekran. Wg wszelkich teorii jest nieco za duzy, ale ja tak nie twierdzę. Dlatego wydaje mi sie, ze autor wątku powinien w kolejnowsci:
1) zdecydowac na której scianie, w jakim miejscu miałby być rzucany obraz
2) Z pomocą kalkulatora wybrać model projekotra (wielkosc keranu, odleglosc projekotra, offset czy lenshift)
3) Majac go w domu troche z nim pobiegac
4) dopiero wowczas przewidziec miejsc na jego uchwyt i kucie kabli.

Biorac pod uwage estetyke i wygode wnetrza, kolumny nie beda ładnie wygladac bardzo odsuniete od sciany, dlatego zaproponowalem koledze modele z bassrefleksem przednim, a JBL oraz MAgnat maja je z tyłu. Brzmienie JBL pozostawie bez komnetrza, fajny nowoczesny design, ale Bassrefleks z przodu. Tez kiedys był to moj typ dopoki ich nie posłuchałem.

POzdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry