Proszę o pomoc, kupiłem kino domowe 7.1 :-)

Koci

New member
Witam serdecznie!

Lajkonik ze mnie straszny i mam kilka pytań, czytałem instrukcję, ale nadal coś tu nie gra :-(

Posiadam:

Amplituner Onkyo TXSR 577B (7.1)
Blue-ray Onkyo BD507B
Kolumny MAudio HCS 9950 (5 sztuk)
Subwoofer MAudio M8 (aktywny)

Kupiłem, nawet jeżeli nie najlepiej, to na nic więcej mnie nie stać, proszę o pomoc, bo nie kumam jak to najlepiej podłączyć.

Teraz jest tak: Blue-ray do TV kablem HDMI, Blue-ray do amplitunera kablem coaxial.

KOLUMNY PRZEDNIE:

Miałem problem z kolumnami przednimi, bo tam są 4 wejścia, a ja mam do każdej 2 kable (+ oraz -) niemniej te 2 pary wejść są zmostkowane (jakby) więc mam nadzieję, że jest Ok. Podpiąłem kabelki do tej dolnej pary wejść.

CO NIE GRA Z KOLUMNAMI - ano trochę jakby hałasują kiedy na amplitunerze dam w miarę cicho, szczególnie centralna i przednie.

SUBWOOFER - aktywny, ma 2 wejścia, a ja jedno wyjście z amplitunera! Podpinałem do wejścia L oraz R i nic! Zmieniałem (chyba) fazę (taki przełącznik), kręciłem potencjometrami - i nic - SUBWOOFER nie gra, mimo, że teoretycznie powinien (o tym za chwilkę).

Kolumny tylne - i tu zagwozdka, w ampli jest 7.1, więc mogłem tylne podłączyć jako Surround BACK left/right speakers lub jako Surround speakers. Podłączyłem jako Surround (nie BACK) - nie słychać ich w ogóle.
---------------------------------
Możliwe, że problem leży w konfiguracji Odtwarzacza i Amplitunera. W odtwarzaczu po dogłębnej analizie manuala wybrałem w menu Audio Mute -> Digital Out -> LPCM, to idzie przez coaxial do amplitunera, niemniej w samym odtwarzaczu po włożeniu płyty DVD z dźwiękiem DD 5.1 jak nacisnę na pilocie przycisk informujący o audio to w kółko wyskakuje info, że są 2 kanały lub 2.1 (w menu DVD wybieram ścieżkę z dźwiękiem 5.1......)?

W amplitunerze mam domyślnie ustawione, że DVD/BD to COAX1 (kabel COAX z odtwarzacza idzie do wejścia COAX1 - i tak mam podłączone), niemniej ani subwoofera ani kolumienek tylnych nie słyszę a obejrzałem sporo scen z kilku filmów DVD z dźwiękiem 5.1.

Poza tym nęka mnie jedno pytanie - czy puszczanie nie tylko dźwięku ale i obrazu przez amplituner ma sens? Mógłbym kupić jeszcze jeden kabel HDMI, i puścić HDMI z odtwarzacza nie od razu do TV, tylko do ampli a dopiero stamtąd do TV, czy to coś zmieni, ułatwi, poprawi?

Wybaczcie chaotyczność wypowiedzi, padam już na pysk, bo dzień był długi, i idę spać.
Może popełniam jakiś błąd z podłączeniem kolumn przednich (cicho popierdują, chociaż przy zmianie dźwięku na inny dekoder w amplitunerze są niekiedy ciszej), tylnych (w ogóle ich nie słychać) czy subwoofera (milczy jak zaklęty).................... ech, nie miał chłop kłopotu......... :)

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!

Koci
 

Koci

New member
Już dobrze :)

Poradziłem sobie, gra pięknie :)
Mam zatem tylko jedno pytanie, może dwa :)

SUBWOOFER - jak właściwie powinno się go podłączyć do amplitunera?
Z ampli mam jedno wyjście (subwoofer out) a w subwooferze dwa wejścia (LEFT i RIGHT) -
lepiej do left, do right, wszystko jedno czy może kupić kabelek Y (z jednej strony jedno wyjście z ampli z drugiej 2 wejścia do sub-a)?

PODŁĄCZNIE BLUE-RAY-->AMPLI-->TV - teraz mam coaxial z odtwarzacz do ampli i HDMI z odtwarzacza do TV. Czy zakup dodatkowego kabla HDMI i podłącznie odtwarzacza przez HDMI do ampli i dopiero stamtąd po HDMI do TV zmieni coś na lepsze, czy dać sobie spokój?

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Koci
 

Koci

New member
Dziękuję!

To się wyjaśniło sporo :)

Jeszcze drobiazgi, to moje pierwsze kino domowe :)

1. W instrukcji radzą kupić kabel HDMI o dużej szybkości transmisji (High Speed) - jak go rozpoznać w sklepie (na opakowaniu)? jak odróżnić taki kabel od "zwykłego" kabla HDMI?

2. Czy puszczenie przez ampli nie tylko dźwięku, ale i obrazu (teraz obraz idzie po HDMI od razu z odtwarzacza do TV) nie pogorszy czegoś (nie wiem, jakości obrazu?) Innymi słowy - czy połączenie ODTWARZACZ--HDMI--AMPLITUNER--HDMI--TV to najlepsze rozwiązanie? W sumie chyba nie będę miał innego wyjścia, zdaje się, że z odtwarzaczu jest tylko jedno wyjście HDMI..... :)

3. GŁOŚNIKI (zwane też kolumnami) - wiem, że nie są jakieś super, duper, ale..... czy je powinno być słychać, kiedy dźwięk z dowolnego źródła jest cichy albo go nie ma? Chodzi o to, że kolumny (głównie frontowe Lewa, Prawa i Centralna) same z siebie trochę hałasują, niedużo, ale jednak. Niby kable mam niezłe (firmy Oehlbach) albo przynajmniej nie najgorsze, a tu coś jakby delikatny, ciągły szum i leciutkie trzaski (takie tło), czy to normalne, czy powinno być - po włączeniu amplitunera - zupełnie cicho? Cichną zupełnie, kiedy wchodzę do menu amplitunera i ustawiam speaker lub audio settings, ale kiedy już wylezę z menu - znowu je leciutko słychać.

4. Subwoofer - to samo, kiedy go włączę słychać, że go włączyłem, czy to normalne?

Proszę wybaczyć brak doświadczenia, pamiętam dobrze magnetofony szpulowe, tam nie było takich
problemów, pierwsze słuchawki zrobiłem sam, 2 głośniczki z telefonu i słuchawki używane przez ludzi piszących na maszynie :)...... później miałem długą przerwę technologiczną :)

Pozdrawiam i dziękuję!

Koci
 

pkomp

New member
1.hispeed to jakis durny wymysł - kabel musi byc klasy HDMI 1.3 - tu masz tabelke dlaczego: HDMI ? Wikipedia, wolna encyklopedia

2.nie - to jest passtrough - obraz jest nietykany a tylko w ten sposób z bd zdekodujesz formaty dźwięku powyżej DD i DTS(nie kazdy tv potrafi odesłac po optyku DTS dalej) - i tak jest to najlepszy sposób w dodatku pozwala na wygodne wykorzystanie sterowania hdmi cec

3.Jak to hałasują?masz je wpięte bezpośrednio w ampli?u mnie jest cisza - ampli ten sam....w menu sa odłączane na czas ustawien - skonfiguruj jak nalezy

4.może petla mas - podłącz sub pod inne gniazdko zasilające....co do podłączenia to podłącz wyjście z ampli sub out pod kanał lewy w subie(kanał lewy zawsze robi za kanał monofoniczny - tak sie przyjeło)
 

Koci

New member
pkomp --> dziękuję za rzeczową pomoc!

W zasadzie zostaje jedna rzecz - leciutkie buczenie subwoofera i kolumn (przednich, tylnych). Subwoofer podpięty tak jak zaleciłeś. Kolumny - o ile słucham cicho filmu, a nie ma akurat sceny z dźwiękiem "dookoła" to słyszę leciutkie "buczenie" o różnym charakterze, właściwie w każdej poza środkową, bo tam słychać dialog :) Po jakimś czasie już mi to tak bardzo nie przeszkadza, ale jest.
Jeżeli oglądam głośniej lub jest jakaś akcja z dźwiękiem "dookoła" to oczywiście buczenia nie słychać.

Kolumny podpięte bezpośrednio do amplitunera, kablami w miarę przyzwoitymi (Oehlbach), jedna tylko rzecz mnie zastanawia, ale nie mam doświadczenia, więc zapytam:.........

Za szafką na której stoi TV są wszystkie kable, tam są też dwie listwy po 5 gniazdek każda, jedna z nich wpięta jest w drugą (krótki kabel, kontakt w ścianie daleko), kable głośnikowe leżą dość blisko (bardzo blisko) kabli z prądem i wyżej wymienionych listew (listw?) zasilających - czy to może być powód tego cichego buczenia głośników i subwoofera? Nie wiem jak czułe są kable głośnikowe, to cichutkie buczenie (to nie jest do końca trafne słowo) zmienia swój charakter w czasie, troszkę słychać, później mniej - i nie ma to związku z filmem, tyle tylko, że oczywiście znika, kiedy głośniki lewy, prawy i oba surround są akurat wykorzystane, bo w filmie jest jakaś akcja :) Zaznaczam, że to bucznie jest dość cichutkie, słyszalne nieco również po samym włączeniu amplitunera, wtedy jednolite, po włączeniu filmu jakby nieco zmienne (słyszalne przy scenach z samym dialogiem).

Miałbym lekki problem, żeby kable głośnikowe odsunąć od prądowych, ale zrobię to, jeżeli trzeba,
i od razu zapytam - jaka odległość między nimi (minimalna) powinna zostać zachowana, żeby zmniejszyć ewentualne zakłócenia?

Dziękuję za pomoc, dobrej nocy!

Koci
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
na kable głosnikowe o ile nie są skręcone w pętlę nic nie ma wpływu...zastanawia mnie to buczenie - kombinuj z gniazdkami ewentualnie pokombinuj ze spięciem mas urzadzeń(przez obudowym albo rozpieciem w kablach z czym trudniej)
u mnie na 577 cisza i to ie\dealna a wszystkie graty z jednego gniazdka - ampli tuner hd i tv......antena w petli z tunera do tv ale nic nie buczy.....
 

Koci

New member
:)

Udało się!

Wystarczyło subwoofer wpiąć do sieci kablem bez uziemienia (bez bolca znaczy się :)
To on powodował skwierczenie w innych głośnikach, teraz i subwoofer i reszta kolumn bez sygnału
zupełnie cichutka!!!

Dziękuję wszystkim za pomoc!

Miłego wieczoru!

Koci
 
Do góry