Prośba o pomoc w wyborze projektora i wielkości ekranu

N

nitrolukas

Guest
Witajcie,

Potrzebuję pomocy w ostatecznym wyborze projektora i wielkości ekranu.
Na początek kilka informacji o pomieszczeniu. Jest to salon otwarty na kuchnię i schody, dużo dużych okien , ale wszędzie rolety zewnętrzne więc można zrobić ciemno (nie zawsze bedzie ogladane w całkowitych ciemnościach).
Wymiary pomieszczenia związane z projekcją :
- ściana na ekran ok 3,1 m szerokości
- odległość miejsca na rzutnik od ściany projekcyjnej ok 3,8 m
- odległość oczu widza od ekranu max 4 m
- wysokość pomieszczenia ok 2,9 m

Po rozmowach i szukaniu info w necie wybrałem/dostałem propozycję na projektory epson tw7300 lub optoma uhd60 i ekran zabudowany w suficie 90 cali .
Moje wątpliwości budzi głównie ekran, wydaj mi się po pierwsze mały a po drugie z tego co mi się udało zmierzyć będzie miał ok 50 cm czarnego pasa na górze a tym samym dolny brzeg powierzchni "aktywnej" będzie na wysokości ok 120 cm od podłogi co wydaje mi się dość wysoko.
Czy uważacie ze te projektory będą odpowiednie (80% filmy 20% gry) i co z tym ekranem - nie za mały, nie za wysoko?
 

MarianPaz

Member
Jeżeli budżet to kwota rzędu 8 tysięcy, to Epson 7300 jest najbardziej optymalną propozycją dla projektora 4k. W Twoich warunkach wyświetli on obraz do 127 cali, więc te 90 cali oglądane z 4 metrów to zdecydowanie za mało. Najprostszą metodą doboru wielkości ekranu jest wyświetlenie obrazu na docelowej ścianie i wybranie takiego rozmiaru który zapewnia komfortowe oglądanie. Dopiero po takim teście zamów sobie ekran.

BTW pamiętaj że samo zaciemnienie salonu to tylko połowa sukcesu. Równie istotne jest to jak wygląda pomieszczenie wewnątrz i jak duże odbicia masz ze ścian, sufitu, mebli czy podłogi. Jak wielki ma to znaczenie pokazuje ten filmik który jest tu wielokrotnie przytaczany https://www.facebook.com/projectiondream/videos/1692721894385217/
 

MarianPaz

Member
Krótki rzut jest mu nie potrzebny bo ma odpowiednią odległość do wyświetlenia dużego obrazu. Zważywszy że zamierza jedynie przez 20% czasu grać w gry, to nie potrzebuje 25 tysięcy godzin żywotności tym bardziej, że lampy do Epsonów są stosunkowo tanie. Minie sporo czasu nim wyświeci te 3000 godzin, no chyba, że zamierza używać go codziennie przez co najmniej kilka godzin, choć w to wątpię. Poza tym w wypadku Xiaomi najbardziej problematyczne wydaje się kwestia gwarancji i ewentualnej reklamacji.
 
N

nitrolukas

Guest
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Dziś jadę zobaczyć jak na żywo wygląda obraz z epsona tw7300 i optomy uhd60.
Jeśli chodzi o ekran to problem jest taki ze na ścianie gdzie ma wisieć jest juz TV powieszony. Ciężko będzie testować wielkość na ścianie , bo nawet jak go zdejmę to zostanie uchwyt/dziury, ale może faktycznie lepiej nawet z uchwytem/dziurami testować niż wybierać na oko
Odległość projektora od ekranu natomiast jest podyktowana tym ze w czasie budowy została zainstalowana winda w suficie podwieszonym i teraz są z tym tylko problemy, bo okazuje się ze np optoma UHD51, czy uhd40 nie może być zainstalowana z racji małego ratio (chyba ze po zwiększeniu ekranu będzie już ok - było liczone dla 90 cali) natomiast epson tw7300 z racji gabarytów bedzie wymagał delikatnego przerobienia windy z racji swojej wysokości ( w tym momencie nie zmieści się)
 
Ostatnia edycja:

MarianPaz

Member
Możesz też testować na innej ścianie o ile będziesz mógł ustawić projektor w identycznej odległości. Lepiej wyświetlić obraz nawet na ścianie z uchwytem i wybrać optymalną wielkość, by potem nie pluć sobie w brodę, że ekran jest za mały.

Sam chciałby mieć nieco większy pokój by moc wyświetlić większy obraz a tymczasem z 325-330cm będzie to maksymalnie ~109 cali (tak wynika z instrukcji i kalkulatorów).
 
N

nitrolukas

Guest
Dziś byłem na oglądaniu, no i nie wiem....zacznę od pomieszczenia w którym testowałem, zaciemnione całkiem ale ściany i sufit białe, ekran jakiś szary ale nie wnikałem jaki. Puszczaliśmy razem epson tw7300 i optoma UHD60(różnicę było widać mocno) i każdy osobno (każdy super ale inaczej) szybko przełączając na drugi.
1) optoma uhd60 obraz super ostry, kolory wyraziste, czerń trochę wyblakła.. generalnie efekt wow w typie wchodzę np do saturna a tam tv za 50k zł i leci coś na nim, robi wrażenie, ALE jakoś mnie to męczyło, miałem wrażenie czasami że mi nawet niedobrze od tego i że mi się kręci w głowie...
2)epson tw7300 przy optomie jakiś taki nijaki, czerń lepsza ale kolory wyblakłe(moze bardziej naturalne) i mniej "wyraźne" wszystko
ALE jak dłużej oglądaliśmy optomę i przerzuciliśmy na epsona odczułem tak jak by ulgę,

nie wiem czy moje reakcje są podyktowane tym ze z jakichś wzgledów bardziej nastawiałem sie na epsona czy można to jakoś wytłumaczyć? Może technologia, a może natywne 4k? Może powinienem zobaczyć jakiś inny model? Na ten moment chyba wybiorę epsona, ale może coś jeszcze poradzicie?.

Edit:
Podsumowując: optoma robi lepszy efekt WOW ale zastanawiam się czy przy dłuższym oglądaniu nie będzie męcząca, a epson bez porównania z optomą obok też robi swoje, ale mniej "nachalnie"
Oba projektory były w ustawieniach fabrycznych
 
Ostatnia edycja:

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
W projektorze LCD lepsza cczerń niż w DLP ?:)
Pamiętaj, że jeden i drugi trzeba kalibrować pod ekran i pomieszczenie

Kolega ma do sprzedania Jvc dla -x500 za 7k
 

edi7777

Member
Mam podobne wymiary pokoju i zdecydowałem się na ekran 113" - z 4m typ już naprawdę spory ekran ale można się przyzwyczaić :)

Projektor Sony vpl-hw45es ma teraz coraz lepsza cenę i ja bym go chyba brał w budżecie około 8-10k.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 
N

nitrolukas

Guest
W projektorze LCD lepsza cczerń niż w DLP ?:)
Pamiętaj, że jeden i drugi trzeba kalibrować pod ekran i pomieszczenie

Kolega ma do sprzedania Jvc dla -x500 za 7k

No właśnie...najlepiej było to widać na napisach końcowych po każdym demofilmiku. Na Epsonie tło bylo czarne a napisy jakby lekko żółte, natomiast na optomie tło było spranoczarne a napisy swiecaco białe

możesz napisać coś więcej o tym JVC?
 
N

nitrolukas

Guest
Jeżeli budżet to kwota rzędu 8 tysięcy, to Epson 7300 jest najbardziej optymalną propozycją dla projektora 4k. W Twoich warunkach wyświetli on obraz do 127 cali, więc te 90 cali oglądane z 4 metrów to zdecydowanie za mało. Najprostszą metodą doboru wielkości ekranu jest wyświetlenie obrazu na docelowej ścianie i wybranie takiego rozmiaru który zapewnia komfortowe oglądanie. Dopiero po takim teście zamów sobie ekran.

BTW pamiętaj że samo zaciemnienie salonu to tylko połowa sukcesu. Równie istotne jest to jak wygląda pomieszczenie wewnątrz i jak duże odbicia masz ze ścian, sufitu, mebli czy podłogi. Jak wielki ma to znaczenie pokazuje ten filmik który jest tu wielokrotnie przytaczany https://www.facebook.com/projectiondream/videos/1692721894385217/

Możesz powiedzieć dlaczego uważasz ze powinien to być epson tw7300? ogladałem dziś tego epsona i optomę uhd60 i jestem w kropce...nie wiem który powinienem wybrać...
 

MarianPaz

Member
Niestety ale tego za Ciebie nikt nie zdecyduje ponieważ każdy może mieć inne oczekiwania względem projektora. Jeżeli masz dalej wątpliwości, to powinieneś wybrać się po raz kolejny, tym bardziej że skoro widziałeś TW9300 to pokazano Ci model lepszy o większym kontraście, a przede wszystkim droższym o około 4 tysiące. Gdybyś nie celował w 4k a jedynie 1080p, to polecałbym modele Sony HW45/65ES, ale skoro chcesz 4k to w zasadzie musisz wybierać miedzy Epsonem a którymś z DLP. O ile się orientuję Epson ma całkiem przyzwoity HDR a to mimo wszystko jest dosyć ważne jeśli nie najważniejsze w UHD, aczkolwiek czerń gorsza jak w wyższym modelu.

9300 vs 7300

epson_eh_tw_9300_7300_9300w_vergleich_clip_image022.jpg


epson_eh_tw_9300_7300_9300w_vergleich_clip_image024.jpg


BTW natywnych projektorów 4k nie ma za wiele na rynku a jak już to kosztują kilka razy tyle co Twój budżet.




Edit:


ALE jakoś mnie to męczyło, miałem wrażenie czasami że mi nawet niedobrze od tego i że mi się kręci w głowie...
Z tego co słyszałem, to projektory DLP mają to do siebie że właśnie mogą powodować tego typu efekt a do tego możesz też widzieć efekt tęczy. Znam osobę która z tego powodu zmuszona była wymienić projektor DLP na LCD.
 
Ostatnia edycja:
Do góry