Prośba o pomoc w dobraniu zestawu KD

BestiaPL

New member
Proszę o pomoc w doborze zestawu kina domowego (amplituner + kolumny) w pokoju o wymiarach 5x6m (prosty schemat w załączniku).
Finanse – 2000-3000zł brutto.

Używany sprzęt:
TV – Samsung 50” (opis złączy w załączniku)
DVD/BD – na razie DVD Samsung (złącza: cinch A/V, Euro, Coaxial)
Dekoder – HD6000 (złącze HDMI)

Nie zakładam na obecną chwilę zakupu odtwarzacza BlueRay, ani subwoofera (zakup przyszłościowy).

Sprzęt będzie wykorzystywany do słuchania muzyki w 30% (płyty audio w DVD), filmów DivX/MKV ok. 60% (przez USB w TV), filmów DVD (koncerty, filmy) ok 10%. Sporadycznie będę też słuchać radia FM.

Nie będzie potrzeby podłączania czy sterowania smartfonem, nie ma potrzeby używania BlueTooth.

Podłączenie: chciałbym, aby dźwięk na kino domowe był włączany ‘na żądanie’ – nie ma sensu oglądania wiadomości czy prognozy pogody w systemie 5.0 lub 5.1.

Dodatkowo: przy montażu paneli (kilka lat temu) położyłem kable 0,75mm2 do podłączenia tylnych głośników. W razie gdyby to były zbyt słabe przewody – istnieje możliwość puszczenia innych (długość ok. 10-12m) wewnątrz listew.

Sprzedawcy sugerują takie zestawy:
Denon AVR-X500 lub AVR-X1000, kolumny Eltax Utah 5.0 lub Eltax Experience 5.0
Yamaha HTR3066B lub RX-V3777, kolumny NS-50/NS-P60
Yamaha HTR-2866B, Prism Audio Odyssey M200

Wiem, że bez podłączenia subwoofera nie będzie w pełni słychać basów - ale na tę chwilę muszę pójść na kompromis.
 

Attachments

  • pokoj_audio.jpg
    pokoj_audio.jpg
    113,1 KB · Wyś: 168
  • pokoj_tv_zlacza.jpg
    pokoj_tv_zlacza.jpg
    45,5 KB · Wyś: 193
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Szukaj i innych sprzedawców, bo te ich propozycje są mocno "dyskusyjne".
Na ten metraż potrzebujesz mocniejszego amplitunera i kolumn.
spokojnie mógłbyś myśleć o Denonie X2000, HARMAN 161, Yamaha 775, Onkyo 626, Pioneer 923.
Do tego np. JBL LOFT, WHARFADALE OBSIDIAN...
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dokładnie jak radzi kolega, tylko niestety na ten metraż to podejrzewam że budżet by musiał być sporo większy. Z tańszych zestawów oprócz w/w kolumn możesz zobaczyć np. Onkyo 525 + Boston Acoustics CS II 260/23/225C. Na Allegro widziałem taki zestaw za ok. 2400zł. Pogadaj z Blackninja w sprawie cen.
 

BestiaPL

New member
Te propozycje padły w sklepach (MediaExpert, Neonet) - bo takie mam na miejscu.
Domyślałem się, że dobre zestawy nie chodzą w cenach ~1500zł - a takie mi proponowano dlatego zwróciłem się do fachowców :)

Przypuszczałem że kasa, którą dysponuję może być za mała - dlatego na początek zrezygnowałem z BlueRay'a i subwoofera.

Ale dziękuję za propozycje, obejrzę i poczytam.

A co powiecie o przewodach, które już mam (0,75mm) - czy one wystarczą, czy trzeba zmienić na grubsze?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Ta przewody od biedy na głośniki surround mogłyby być, aczkolwiek proponowałbym o przekroju 1,5mm, natomiast na kolumny frontowe o przekroju 2,5-4 mm

Co do zestawów, to zerknij jeszcze np. na kolumny Eltax Monaco, wielkościowo nadawałby się do twojego pomieszczenia i dosyć przyzwoicie grają, a kosztują też około 1 tyś za zestaw 5.0, do nich amplituner za drugie tyle i na BR też wystarczy, jako odtwarzacz mógłbyś spokojnie kupić coś Sony, LG, Samsunga czy Panasonica za 300-400 zł
 

raul791

New member
Ja tylko dodam, że odtwarzając film przez USB w TV nie będziesz miał "prawdziwego" dźwięku surround - TV wysyła sygnał po HDMI tylko PCM 2.0, a ampli będzie go sztucznie mixować do 5.0/5.1. Nie wiem, czy jak podłączysz optykiem to będzie inaczej, ale wątpię. Dlatego jeśli Ci zależy na prawdziwym surround (DTS HD/DD TrueHD) musiałbyś zakupić jakiś nawet tani odtwarzacz BD z wejściem USB i podpiąć przez HDMI do ampli, a z ampli HDMI do TV i wysyłać do niego sam obraz. Albo podpiąć PC/lapka i odpowiednio ustawić w programie do odtwarzania :)
 

radek162006

New member
A jeśli TV obsługuje wyjście optyczne do przkazania dźwięku a przy tym umożliwia wybór formatu wyjsciowego dźwięku pomiędzy: PCM, DD, DTS, DTS NEO 2.5 to wciąż fizycznie poleci 2.0? Nawet abstrachujac od dzwieku wielokanalowego z samego tv, czy podlaczajac soundbar 2.1 tylko do tv i odtwarzajac przez usb, to ten kanał basowy bedzie sztucznie wyciagniety i caly dzwiek zmixowany do 2.1?
 

raul791

New member
Łącząc optycznym to zadziała, ale nie z DTS-HD MA i DD TrueHD - je można przesłać wyłącznie przez HDMI. Tutaj cytat kolegi @Whiplash z innego tematu:

"Optyk czy coaxial nie przesle nic wiecej niz DTS i to w formie bitsteram. Jesli kupisz czytnik Blu ray z dekoderami to ich tez nie wykorzystasz bo po w/w kablach nie da sie puscic dzwieku rozkodowanego do PCM 5.1, takie cos tylko po HDMI, po optyku jedynie bitstream DD DTS do amplitunera.

DTS HD mozna przeslac tylko po HDMI, w przypadku optyka odtwarzacz z tego DTS HD wyciagnie tzw. rdzen w postaci zwyklego DTS 1,5Mb i wysle go. "

Co do tego 2.1 to niestety nie jestem w stanie na to odpowiedzieć, bo nie wiem :)
 
Do góry