Projektory do uczelni

nielotodlot

New member
Witajcie

Słuchajcie opiekuję się projektorami na mojej uczelni i mam pewną zagwozdkę. Wiadomo prowadzący najczęściej mają prezentacje ale też potrzebują puścić materiał filmowy raz na jakiś czas czy coś z dźwiękiem. W 10 salach już zamontowałem po hdmi oczywiście Optomę hd141x (fullhd natywnie) ale wiadomo czy to nie przesada? Sale są różne mniej bardziej nasłonecznione ("uszczelniamy" okna roletami żaluzjami etc) ale wiadomo że idealnie ciemni nie będzie. Zastanawiam się czy dobrze robie idąc w to fullhd czy nie lepiej odpuścić i dać 1280x800 i jakie projektory brać? Będe się strał żeby było wszystko po hdmi. Do projektorów albo PC albo lapek albo to i to. :mrgreen: Co brać czego nie?>
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Bawiłem się taka funkcja przez kilka lat, choć bardziej od strony organizacji konferencji :)
Zdziwisz się, ale nadal w modzie są proporcje 4:3. Takie są często ekrany, takie są często (nadal) prezentacje, szczególnie starsza kadra. Full HD nie jest priorytetem. Nie wiem jakie masz potrzeby, jakie są to sale, czy zwykłe ma klasowe, na 30 osób? Jeśli tak to tu nie pomogę, bo konferencje to miewałem na minimum 150 osób, wiec warunki na salach były zupełnie inne. NA pewno musisz wziąć pod uwagę komp stacjonarny, główny, ale jeśli ktoś podejdzie z lapkiem, kto nie chce by kopiować jego dane, to musisz się z tym liczyć. Oprócz HDMI musisz też przewidzieć D-sub. Wbrew pozorom na konferencjach nadal króluje. Jeśli ktoś będzie miał Maca to pomyśl o odpowiedniej przejściówce, choć takie osoby zazwyczaj mają ją ze sobą. Dziś normą jest też prezenter z pointerem, czyli laserowa czerwona kropka plus samodzielne bezprzewodowe przełączanie slajdów.
Projektor dobrze jeśli będzie cichy i bardzo jasny, bo najczęściej warunki oświetleniowe są dalekie od kinowych, a czułe mikrofony lubią zbierać sygnał z wentylatora projektora lub z nawet klimatyzacji.
Tak więc w warunkach uczelnianych priorytetem jest wygoda i uniwersalność sprzętu, a naszych domach jakość obrazu ;)
 
Ostatnia edycja:

nielotodlot

New member
Dzięki za odpowiedź.

Tu są normalne sale tj na studiach małe klasy o których mówię około 40 os. Wszystko jest po dmi a z vga są konwertery za 60zł już. Co do maców to mam najtańsze przejściówki z allegro tj z hdmi do vga i działają bardzo dobrze. A jeden z prowadzących miał uniteka za ponad 100zł i nie działał mu a chinol z allegro za 13zł już tak:)

Wiesz tu jest pół na pół, raz rzucamy na ekran raz na ścianę. Szukam czegoś dobrego. W hdmi idę dlatego że dźwięk jest i się tak często nie psuje jak wtyk vga.

Więc zastanawiam się nad innymi projektorami modelami etc.
 

edi7777

Member
Brałbym projektory 1280:800 z jasnością przynajmniej 3000l i wyjściem hdmi bo jest wygodniejsze i nowsze laptopy już częściej mają wyjście hdmi zamiast VGA.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wszystko jest po dmi a z vga są konwertery za 60zł już. .
Jeslli działa to OK
W hdmi idę dlatego że dźwięk jest i się tak często nie psuje jak wtyk vga.
.
Też OK :)
U mnie sytuacja bywała raczej odwrotna. Często trzeba było ogarnąć to co już było na stałe przywieszone do sufitu. Jeśli masz wybór i stoisz przez zaopatrzeniem się to zdecydowanie bierz z HDMI
 

nielotodlot

New member
DZięki za odpowiedź

Niektóre instalacje będę zmieniać z vga na hdmi jak już nowy projektor ze względu na głośnik w projektorze oraz nie psujący się wtyk hdmi.
Raczej już chciałbym mieć same optomy u siebie. One mają wysoką żywotność lampy.
Będe stopniowo zmieniać na hdmi wszystko
 

stachu2

New member
DZięki za odpowiedź

Niektóre instalacje będę zmieniać z vga na hdmi jak już nowy projektor ze względu na głośnik w projektorze oraz nie psujący się wtyk hdmi.
Raczej już chciałbym mieć same optomy u siebie. One mają wysoką żywotność lampy.
Będe stopniowo zmieniać na hdmi wszystko

Jesli można widzieć, możesz podać na jakie projektory się zdecydowałeś. Możesz podać modele? Mam zadanie wybrać projektor do prezentacji konferecyjno-szkoleniowych i chciałbym kupić coś sensownego i sprawdzonego.
 
Do góry