Projektor z poziomym keystone,hdmi i 720P/1080P? Przenikalność dźwięku przez ekran?

_Kajman_

New member
Witam,
Zapewne ktoś już temat przerabiał, proszę więc o nakierowanie, bo na razie moje poszukiwania to "dziecko w ciemności" ;) Pokój umożliwia mi ustawienie ekranu w odległości ok. 4.5-5.5m od miejsca siedzenia. Ekran chciałbym ok. 100-120" lub ciut więcej (miejsce na ścianie to ok. 270cm-300cm szerokosći i wysokość do 200cm) :) Projektor aby nie kuć ścian na kable chciałbym postawić na szafce (wys.2m) oddalonej o ok. 4m od ekranu, odsunięty od lini prostopadłej do środka ekranu o jakiś metr-półtorej w prawo. Czy da się to nadrobić keystone w poziomie,czy muszę go bardziej do linii prostopadłej zbliżyć?
Dzięki temu ustawieniu kable zejdą za szafką w dół,a potem juz listwami do sprzętu. Chciałbym do tego projektora dociągnąć HDMI z tunera Nki (czy ktoś wie czy przy podłączeniu HDMI będę miał wciąż dźwięk na cyfrowym wyjściu tunera?) oraz VGA/HDMI z Mediacenter.
Kable będą miały coś koło 6-7m, czy potrzeba jakichś wzmacniaczy?
Który więc na rynku niedrogi projektor 720P lub 1080P mógłby mi podejść?

Drugie pytanie, obecnie głośnik centralny mam ustawiony na tv 50" na szafce, ekrany byłby przed głośnikiem w stronę widza, czy mocno stłumi on dźwięk z niego czy da się tak oglądać? Teoretycznie dźwięk będzie wychodził z idealnego miejsca za ekranem projektora,ale czy nei wygłuszy on za wiele wysokich i średnich tonów?
 
Ostatnia edycja:

tu_tek

New member
Ja Ci odpowiem niestety tylko na jedno pytanie:

Tak po podłączeniu HDMI do tunera n-ki nadal będziesz miał dźwięk na cyfrowym wyjściu SPDIF. Przetestowane na wszystkich tunerach (białym, czarnym i turbo).

A co do centralnego to wydaje mi się, że może przytłumić dźwięk w znacznym stopniu. Radzę przetestować teraz zasłaniając głośnik materiałem podobnym do tego, z którego robi się ekrany.

"Wydaje mi się" specjalnie pogrubiłem, bo jest to tylko mój domysł.

Pozdrawiam
 

steeze

steeze
Pomagam
VIP
Czy przypadkiem nie masz na myśli projektora z lens shift a nie keystone?
Projektor nie będzie stał prostopadle do ekranu?

Są ekrany akustyczne (perforowane), które są robione z myślą o głośnikach instalacyjnych lub właśnie o sytuacjach, gdy ekran wyjeżdża przed głośnikami - może warto rozważyć coś takiego?

Jeśli kupisz dobry kabel hdmi, nie będzie problemu z przesyłem nawet przy większych odległościach.

Niedrogi to pojęcie względne ;)

Pozdrawiam
 

dread

New member
Bez reklam
1. Do przesunięcia obrazu służy lens shift, a nie keystone (ta opcja służy do korekcji zniekształceń i generalnie powinno się jej unikać jak ognia bo powoduje degradację obrazu).

2. To czy będziesz mógł przesunąć obraz w poziomie o te 1-1.5m zależy od konkretnego modelu projektora oraz od tego jak projektor będzie wycentrowany w pionie w stosunku do ekranu...
Maksymalne przesunięcie obrazu w poziomie powoduje prawie zerowe możliwości przesunięcia w pionie i na odwrót.

3. Raczej nikt ci nie poleci konkretnego modelu jeśli nie określisz co dla ciebie znaczy niedrogi projektor. Warunki pomieszczeniowe też mile widziane (kolor ścian, sufitu, czy będzie używany też za dnia bez zaciemnienia, itp).

4. Istnieją ekrany wykonane z materiału akustycznie transparentnego (a przynajmniej tak się chwalą producenci tych ekranów), ale oczywiście takowe ekrany są sporo droższe od swoich "normalnych" odpowiedników.
 

_Kajman_

New member
Dzięki za odpowiedzi!
Pomieszczenie ma ściany żółte, sufit biały, oglądanie tylko po zmroku, do tego czasu jest zwykłe tv sprawne, poza tym mam bdb gumowane rolety na oknach w razie potrzeby. Budżet to jak mówiłem, max 5000zł myślę na projektor.
Jest jeszcze opcja dania projektora na przeciwległej ścianie,ale to bedzie jakieś 5-6m od ekranu... Nie będzie wtedy za dużego obrazu? No i kabla to będzie już koło 8m jak nic...
No i lens shift, w jakich to jednostkach podają czy jak rozpoznać nie widząc projektora ile da się z tego wycisnąć?
 
Ostatnia edycja:
B

burz

Guest
...
Jest jeszcze opcja dania projektora na przeciwległej ścianie,ale to bedzie jakieś 5-6m od ekranu... Nie będzie wtedy za dużego obrazu? No i kabla to będzie już koło 8m jak nic...


dlaczego miałby być za duży?
Projektor ma możliwość ustawienia wielkości obrazu w pewnych granicach (zoom) - np. ja mam projektor w odległości ok. 5,5 metra od ekranu, a obraz ma wielkość w postawie 210 cm, bo taki mam ekran. Jednak gdyby zaszła potrzeba, to mógłbym obraz jeszcze sporo powiększyć (lub pomniejszyć)
Mój kabel HDMI ma 12 metrów.
 

dusi

New member
dlaczego miałby być za duży?
Projektor ma możliwość ustawienia wielkości obrazu w pewnych granicach (zoom) - np. ja mam projektor w odległości ok. 5,5 metra od ekranu, a obraz ma wielkość w postawie 210 cm, bo taki mam ekran. Jednak gdyby zaszła potrzeba, to mógłbym obraz jeszcze sporo powiększyć (lub pomniejszyć)
Mój kabel HDMI ma 12 metrów.


no to wnioskuje ze powinienes miec proja bliżej skoro mozesz jeszcze powiększyć obraz, chyba im mniejsza droga swiatla do ekranu tym lepiej, chyba ze coś mylę, ale ja ustawiam projka tak by był jak najblizej ekranu, tj. mam ekran o podstawie 235 cm pow, proj., odległość projektora jakies 3,5m. Większego obrazu niż wielkość ekranu na zoomie nie zrobie z tej odległości.

Zresztą zawszesie zastanawiałem co jest gorsze....:?: większa odległośc proja od ekranu czy maxymalny zoom. wydaje mi się na logikę i z doświadczenia ze to pierwsze, ale już tyle tego sie naczytałem ze sam juz nie wiem, moze ktos cos podpowie:?:
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
zainteresowac sie projem DLP moze nieslusznie , uwazam jednak ,ze w dalszym ciagu do kwoty 5 tys. projektory DLP daja poprostu lepszy obraz i mniej klopotow w uzytkowaniu.
 

_Kajman_

New member
A dlaczego lepszy? Mam teraz na testy dlp xga benq 622 i jest w miarę, obraz mógłby być lepszy, nie wiem czemu na brzegach jest lekko nieostry no i efekt tęczy się czasem da zauważyć :) No i jaki projektor ty proponujesz z dobrym lens shift?
 
Do góry